Kövess minket!

Trending Now

Újra a magyar sajtó szabadságát sirathatják az EP-ben

A LIBE legújabb ülésére szerdán szakértők nélkül kerülhet sor, azon kizárólag az európai parlamenti bizottság tagjai vesznek majd részt.

Borítóképünkön a LIBE-bizottság egy korábbi ülése, fotó: MTI/Európai Parlament/Dominique Hommel

Jövő héten a magyar és a lengyel médiaszabadságot veszik górcső alá az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi (LIBE) szakbizottságában – írja a Magyar Nemzet a bizottság frissített napirendtervezetére hivatkozva. A lap úgy tudja, hogy a szerda délutáni vitára külső meghívottak, szakértők nélkül kerülhet sor, a tervek szerint azon kizárólag az európai parlament LIBE nevű bizottságának a tagjai vesznek majd részt.

Az eseményt a Magyarországgal és Lengyelországgal szembeni hetes cikkely szerinti eljárások margóján rendezhetik meg, feltételezve, hogy a portugál EU-elnökség meghallgatást tart az ügyben júniusban. Ennek tényét még nem erősítették meg. Varsó és Budapest szerint a jogállamisági eljárások e szakaszában viszont nincs szerepe az EP-nek, így a szóban forgó kormányok képviselői már a tavaly őszi, hasonló LIBE-eseményen sem vettek részt. Úgy, ahogy az akkori, német EU-elnökség részéről sem érkeztek az ülésre.

A Magyar Nemzet információi szerint

a jelenlegi, portugál EU-elnökség egyelőre szintén nem erősítette meg, hogy részt venne a jövő heti EP-meghallgatáson.

Mint ismert, Magyarországgal szemben az Európai Parlament 2018 szeptemberében a Sargentini-jelentés alapján aktiválta a hetes cikkely szerinti eljárást, azóta a folyamat a tagállamokat tömörítő Európai Tanácsban tart, eredménytelenül.

Slágertéma a sajtó helyzete

Lényegében bevettnek számít, hogy a magyar sajtó helyzetét firtatja a balliberális többségű EP – emlékeztet a Magyar Nemzet cikke, amely szerint ráadásul a sajtó szabadságának a kérdése az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentéseinek is kiemelt témája. Az uniós parlament plenárisán legutóbb márciusban tartottak általános, az európai sajtó helyzetét firtató vitát: itt Věra Jourová bizottsági alelnök a Klubrádió „elnémítását” kérte számon a magyar kormányon. Ahogy arról a napilap is írt, a liberális cseh biztos akkor a magyar, lengyel és szlovén kormányfőknek is üzent, bírálva a sajtószabadság állapotát a szóban forgó országokban.

Épp Janez Janša szlovén miniszterelnök volt a résztvevője a LIBE egyik botrányosra sikerült, március végi ülésének: az EP-képviselők a szlovén média, valamint jogállamiság helyzetéről vitáztak volna, ám a tárgyalás megszakadt, mert a szlovén kormányfő által kért videót nem játszották le a szakbizottságban. Az ülést elnöklő liberális EP-képviselő akkor úgy érvelt: a protokoll szerint nincs lehetőség a LIBE ülésein felvételek bemutatására, ráadásul a szlovénok túl későn küldték el a szakbizottságnak a videót.


Varga Judit: Elkezdett kibújni a szög a zsákból?

„Az Európai Bizottság megnyitná a sajtótájékoztatóit és háttérbeszélgetéseit valamennyi újságíró számára, akár online is – derül ki az egyik brüsszeli hírportál a héten megjelent cikkéből. Korábban csak az akkreditált, brüsszeli tudósítóknak volt lehetősége ezeken az alkalmakon részt venni, a tervezet szerint azonban már mások is kérdezhetnének az EB sajtótájékoztatóin. Érdekes módon a magukat mindig elfogulatlannak, pártatlannak és toleránsnak feltüntető brüsszeli tudósítók rögtön kifejezték nemtetszésüket, hiszen már így is lehetősége van 10 [!] nem akkreditált újságírónak részt venni ezeken az eseményeken. Talán mondani sem kell, mennyire jó volna, ha olyan médiumok is részt vehetnének ezeken az alkalmakon, akik egyébként nem tudnának megengedni maguknak egy külföldi tudósítót. Nem pont a »pártatlanságukról« és »elfogulatlanságukról« hírhedt brüsszeli újságíróknak kéne a leghangosabban támogatniuk az olyan kezdeményezéseket, amelyek egyenlő feltételeket szabnának a »kollégák« között? ” – írta csütörtöki Facebook-bejegyzésében Varga Judit igazságügyi miniszter, bírálva a brüsszeli sajtóban alkalmazott kettős mércét.

Trending Now

Korszakalkotó a Delta mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezetője

Korszakalkotónak nevezte a köztelevízió Delta című műsora mesterséges intelligenciával alkotott szereplőjének felbukkanását Szűts Zoltán médiakutató az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.

Közzétéve:

Egy héttel ezelőtt mesterséges intelligencia segítségével alkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában. A Bíró Ada névre keresztelt műsorvezető megjelenését, arcát és hangját egyaránt mesterséges intelligencia hozta létre.

Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja szerint az Ada megjelenését övező kíváncsiság, komoly érdeklődés és médiafigyelmem is jelzi, hogy a technológia forradalmi és korszakalkotó.

Közölte:

az igazinak tűnő, gép alkotta műsorvezető iránti érdeklődés azért jelentős, mert a technológiát eddig leginkább szövegek generálása kapcsán ismerték, a Deltában viszont három dimenzióban, kiváló képi minőségben, gyakorlatilag magától szólal meg a mesterséges intelligencia.

Szűts Zoltán úgy vélekedett: a technológia jóvoltából rengeteget profitálhatnak majd az emberek, az a jövőben megkönnyítheti munkájukat, életüket, és hatékonyabbá teheti az orvoslást, oktatást, utóbbiakat személyre szabottá teheti.

Fontos, hogy átlátható legyen ugyanakkor a technológia fejlesztése, és az előállított tartalom felhasználása során mindenképpen jelölni kell, hogy azt mesterséges intelligencia hozta létre, sőt adott esetben azt is, “min tanult”, milyen tartalmakból szerezte tudását – hívta fel a figyelmet a médiakutató.

A Delta című műsor vasárnaponként 16:10-től kerül adásba a Dunán; Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével megalkotott képi és nyelvi modell legközelebb tudományos érdekességekkel jelentkezik a műsorban.

Tovább olvasom

Trending Now

Prőhle Gergely lesz a vendég a protestáns újságírók következő klubestjén

Létezik-e a keresztény Európa? – a Protestáns Újságírók Szövetsége rendezvényének résztvevői erre a kérdésre keresik majd a választ a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatójával.

Közzétéve:

Prõhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője egy evangélikus óvoda alapkőletételén Veszprémben 2023. október 10-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A május 8-án, szerdán délután 5 órától a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székházában (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 3.) tartott esemény meghívója szerint a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője mellett meglepetésvendégként egy ismert borász is bemutatkozik.

A szervezők az ingyenes rendezvényre mindenkit várnak, de a részvételi szándék előzetes jelzését kérik a prusz@lutheran.hu címen vagy ezen a linken.

Az klubest plakátja:

Tovább olvasom

Trending Now

Európában csökkent, Magyarországon változatlan a tévénézésre fordított idő

A televíziózás továbbra is meghatározó napi szabadidős tevékenység hazánkban annak ellenére, hogy Európa legtöbb országában, de a világ számos táján is csökken a televízió népszerűsége – olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss elemzésében, amelynek részleteit tudatták az MTI-vel.

Közzétéve:

Flickr

Az NMHH kommunikációs igazgatóságának közlése szerint

a föld népessége napi szinten 2 óra 25 percet tévézik. Az európaiak majdnem egy órával többet, átlagosan 3 óra 22 percet, míg mi, magyarok az ezredforduló óta töretlenül legalább négy órát ülünk a televízió képernyője előtt egy átlagos napon.

A Global Audience & Content Evolution (Glance) 71 országra kiterjedő és a 2022-es tévénézési szokásokat feltérképező adatai alapján elmondhatjuk, hogy itthon még mindig sokat ülünk a “doboz” előtt, míg a világ más pontján ez nem ennyire népszerű szórakozási forma. 2016-ot követően három óra alá esett a világ lakosságának napi tévénézési ideje.

A legnagyobb csökkenést az észak-amerikai földrészen mérték, ahol az ezredfordulón még több mint napi négy órát tévéztek, ám a 2014-ben mért 4,5 órás csúcs után meredek zuhanás következett be, s végül 2022-re három alá csökkent a tévé előtt töltött órák száma

– derült ki a kutatásból.

Azt írták, míg Amerika északi felén lassanként elfordultak a televíziótól, addig Dél-Amerikában mind népszerűbbé vált a tévénézés: a 2000-es évek elejére három óra fölé emelkedett a napi fogyasztási idő, 2022-ben pedig – a mérések kezdete óta – a legmagasabb értéken zárt, 3 óra 38 perccel.

Tudatták azt is, hogy Európa népessége a kilencvenes évek közepétől legalább három órát fordított erre a tevékenységre, ez 2014-re négy órára emelkedett. A Covid-19 világjárvány ideje alatti kiugró értékektől eltekintve, Európában is csökkenő trendet figyelhettünk meg az utóbbi években. A kontinensek sorrendjében egyébként Ausztrália és Óceánia található az utolsó helyen, a déli földrész metropoliszaiban mindössze 1 óra 46 percet tévéznek átlagosan naponta.

Az elemzésből kiderült, hogy

2022-ben Európában csökkent a legnagyobb mértékben a tévénézésre fordított idő, átlagosan húsz perccel.

Leginkább a grúz lakosság fordult el a képernyőtől, hiszen 41 perccel kevesebb ideig követték figyelemmel a műsorokat egy átlagos napon, mint egy évvel korábban. Az izlandi lakosság tartja a negatív világrekordot: a 12 és 80 év közöttiek egy átlagos napon alig több, mint fél órát néztek tévét.
A tévénézésre fordított idő európai rangsorában a magyarok mindig élen jártak. 2022-ben a negyedik helyen végeztünk, hazánkat mindössze Bosznia-Hercegovina, Románia és Szerbia előzte meg.

Világviszonylatban is előkelő a helyezésünk (nyolcadik), még annak ellenére is, hogy előttünk végzett a rangsorban Dél-Amerikából a Dominikai Köztársaság (5 óra 15 perc), a Közel-Keletről Szaúd-Arábia (5 óra 2 perc), az afrikai kontinensről Kamerun (5 óra 12 perc), míg Ázsiából Üzbegisztán (5 óra 3 perc) – írták.

Kiemelték:

Európában egyedül a magyar tévénézők tartottak ki a képernyők jelentette tájékozódási és szórakozási lehetőségek mellett, vagyis ugyanannyi időt szenteltek a tévének 2022-ben is mint 2021-ben: átlagosan 4 óra 51 percet.

Az elemzés szerint a legnézettebb műsorok versenyére a világ sok országában rányomta bélyegét a különböző dráma- és vígjáték-sorozatok jelenléte, ám Európában más a helyzet, itt a szórakoztató reality műfaj került túlsúlyba. Belgiumban, Bulgáriában, Hollandiában, Portugáliában és Romániában és hazánkban is első helyen végeztek a tehetségkutató műsorok és egyéb reality formátumok (Got Talent, The Masked Singer, Big Brother Famosos, Sztárban sztár leszek!).

A hírműsorok a német nyelvterületeken kerültek az élre, Ausztriában a Zeit im Bild 1, Németországban és Svájcban pedig a Tagesschau végzett az első helyen. Magyarországon viszont a tíz legnézettebb műsor 60 százaléka tehetségkutató, vagy valamilyen, a reality műfajába tartozó showműsor volt – közölték.
Kitértek arra is, hogy amennyiben az egyes országok legnézettebb sportműsorát tekintjük, a FIFA labdarúgó-világbajnokság nézettsége csak a negyedik volt a világon 2022-ben, az amerikai foci az Egyesült Államokban, Kínában az olimpiai férfi 1000 méteres gyorskorcsolya szám, valamint Indiában a házigazda részvételével zajló Asia Cup krikett verseny messze megelőzte.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom