Kövess minket!

Trending Now

Mit csinál a bigtech a koronavírus-járvány idején?

A nagy technológiai cégek, úgy tűnik, egyelőre egyértelmű nyertesei a járványügyi helyzetnek. A bizalomépítés éppen jókor jött hullámát meglovagolva a legtöbben már elő is rukkoltak valamilyen társadalmat érintő projekttel vagy kisebb-nagyobb eseménnyel, támogatással.

A tanárok kreatív és innovatív megoldásokat keresnek és hoznak létre világszerte annak érdekében, hogy a távoktatásba életet leheljenek. A vállalatok új módszereket kísérleteznek ki a termelékenység fenntartása érdekében. Az orvosszakértők diagnosztizálják a betegségeket, és milliókat érnek el egy szempillantás alatt a friss adatokkal. Mindannyian a saját erőforrásainknak megfelelően alkalmazkodunk a kialakult egészségügyi helyzethez, illetve reagálunk rá, de ez a globális erőfeszítés – a legsebezhetőbb személyek védelme, a vírus tanulmányozása és a betegek gondozása érdekében – minden energiánkat, részvételünket igényli. Ilyen esetekben azok a cégek tehetnek a legtöbbet a globális jólétért, amelyek talpon maradtak, és a legtöbb bevétellel rendelkeznek.

Marc Benioff, a Salesforce alapítója múlt hét szerdán jelentette be, hogy társasága egymillió dollárt adományoz az UCSF koronavírus-reagálási alapjának és további 500 ezer dollárt a CDD sürgősségi reagálási alapjának. Benioff azt is hozzátette, minden órabérben dolgozó munkatárs és gyakornok számára garantálja a fizetett betegállományt, ha a vírus miatt otthon kell maradniuk. A Health Cloud platform révén a Salesforce ingyenes hozzáférést biztosít a technológiájához a koronavírus-járvány által érintett egészségügyi rendszerek vészhelyzeti reagáló csoportjai, telefonos központjai és gondozási menedzsment-csoportjai számára. A Tableau kifejlesztett egy ingyenes adatforrás-központot, amely segít a szervezeteknek a koronavírussal kapcsolatos adatok közel valós időben történő megismerésében és megértésében. Ez magában foglalja a Johns Hopkins Egyetem által összeállított eseti adatokat, valamint a WHO és a CDC adatait is. Annak elősegítése érdekében, hogy a csapatok együttműködhessenek, miközben az alkalmazottak távol vannak az irodától, a Quip Starter platform 2020. szeptember 30-ig ingyen elérhető lesz minden Salesforce-ügyfélnek vagy nonprofit szervezetnek.

A Google információs oldalt készít, a Facebook új támogatási és adományozási lehetőségeket biztosít különböző koronavírussal foglalkozó csoportok és szakemberek számára, illetve Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója március közepén bejelentette, hogy a vállalat 25 millió dollárnyi hirdetési keretet adományozott az Egészségügyi Világszervezet és az amerikai kormányzati ügynökségek számára. Ezenfelül mind a cég, mind pedig az alkalmazottak összesen egy-egy millió dollárral támogattak különböző segélyezési erőfeszítéseket. Érdekesség, hogy a Google március 20-án Semmelweis Ignác előtt tisztelgett, aki elterjesztette a kézmosás gyakorlatát az egészségügyi dolgozók körében.

A Microsoft, az Amazon és a Starbucks King megyével és Seattle városával együttműködve létrehoz egy regionális COVID-19 reagálási alapot (CRF) a koronavírus-járvány következtében fellépő, folyamatosan növekvő közösségi igények kezelésére. A Microsoft egymillió dolláros kezdeti adományt nyújt a projekt azonnali beindításához. „Mivel a járvány számos olyan közösséget érint, amely már a vészhelyzet kialakulása előtt is egészségügyi és gazdasági problémákkal küzdött, az alap pénzügyi támogatást fog nyújtani az őket ellátó nonprofit és közösségi alapon működő szervezeteknek” – írja egy blogbejegyzésben Brad Smith, a Microsoft elnöke. – „Ez magában foglalja a lakásbérleti támogatást, annak biztosítását, hogy a gyermekek, az idősek és a családok hozzáférjenek az élelmiszerekhez, illetve az egészségügyi dolgozók támogatását is, akik nap mint nap a frontvonalon harcolnak a betegek életéért.”

Az Amazon a Microsofttal és a Starbucksszal közös kezdeményezésen túl 100 ezer ember felvételét tervezi, hogy kielégíthesse a kiszállítás iránti megnövekedett igényt az Egyesült Államokban.

Az Apple koronavírussal-járvánnyal kapcsolatos, mind a betegek kezelését, mind a járvány gazdasági és közösségi hatásainak csökkentését célzó adományai a napokban elérték a 15 millió dollárt. Emellett a vállalat elindított egy COVID-19 nevű rovatot saját híroldalán, ahol naprakész, hiteles információkkal várják az érdeklődőket. További fontos hír, hogy a 2020-as Apple Worldwide evelopers Conference-t teljes egészében online formában rendezik majd meg, amire a cég lehetőségként tekint.

A Facebook eddig összesen 20 millió dollárt fordított adományokra a koronavírus-járvány leküzdése érdekében – jelentette be a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg múlt pénteken. Az összeg megoszlik a CDC Alapítvány és egy új alap között, amelyet az ENSZ-szel és a WHO-val közösen hívtak életre. „Az Egyesült Nemzetek Alapítványával és az Egészségügyi Világszervezettel együttműködve létrehoztuk a COVID-19 Szolidaritási Reagálási Alapot, ahol bárki adományozhat” – idézi Zuckerberg szavait a Business Insider. – „A pénzeszközök 100 százaléka közvetlenül támogatja a járvány megelőzésére, felderítésére és kezelésére irányuló munkát szerte a világon.”

Az Alibaba társalapítója, Jack Ma (Ma Jün) bejelentette, hogy 500 ezer koronavírus-tesztkészletet és egymillió védőmaszkot adományozott az Egyesült Államoknak. A kínai milliárdos kétmillió védőmaszkot ígért az európai országok számára is, aminek első részét az Olaszországnak juttatott tesztkészletek, orvosi ellátási eszközök és 500 ezer maszk jelentette. A küldemény múlt pénteken érkezett meg a belgiumi Liège repülőterére.

„A világjárványt egyetlen ország sem képes egyedül megfékezni”– osztotta meg véleményét Ma egy Twitter-bejegyzésben. – „Nem tudjuk legyőzni ezt a vírust, ha nem szüntetjük meg az erőforrások közötti határokat. Meg kell osztanunk a know-how-t és a kemény munka árán szerzett tapasztalatokat.”

Az akciókkal kapcsolatban pozitív és negatív vélemények egyaránt napvilágot látnak, de összességében egyértelműen pozitív visszhangot keltő projektekről van szó. Jelentősebb nemtetszést csak az Alibaba adományát illetően fejeztek ki eddig a Facebook felhasználói. Ezek a reakciók természetesnek tűnnek a válság időszakában annak tudatában, hogy hamis hírekből és összeesküvés-elméletekből is egyre több terjeng, és így nehéz megmondani, mi is a valóság az ehhez hasonló esetekben.

Egyre általánosabbá kezd válni az a tendencia, hogy Kínában egyes körökben az Egyesült Államokat hibáztatják a járvány kitörésért, míg az amerikai kormánykommunikáció rendszeresen „külföldi vírusról”, sőt egyes esetekben „kínai vírusról” beszél. Ez csak növeli a feszültséget a két nagyhatalom között. Ilyen körülmények között a kínai adományok természetszerűen gyanakvásra adnak okot a lakosság és az újságírók körében, ez pedig tovább szítja az ellentéteket, ami csak ront a válságos helyzeten.

A vírus jó lehetőséget nyújt a technológiai óriások számára, hogy visszanyerjék az emberek bizalmát. Amikor a Verge 2019 decemberben kérdőívben kérdezte olvasóit, mit gondolnak a közösségi médiumokról, kimutathatóan nagy volt a bizalmatlanság a szolgáltatók irányába. Négyévnyi antipátia után, ami az embereknek a közösségi médiával kapcsolatos viszonyát jellemezte, a válság valami meglepő és kissé a gyökerekhez visszamutató képet tár elénk: a Twitter, a Facebook, a YouTube és mások valóban valóra válthatják az információs demokratizálásba, valamint közösségszervezési erejükbe és ígéreteikbe vetett hitünket, továbbá azt az új célt, hogy segítségükkel kimászhatunk a dezinformációs mocsárból.

A techcégek ráadásul nemcsak hogy megfelelően, hanem egyenesen csodálatosan teljesítettek az elmúlt hetekben. Az egyik várva várt eredmény többek között a félreértések elleni küzdelemben tanúsított proaktív magatartás és az, hogy egyre nagyobb figyelmet fordítanak saját algoritmusaik működésére és hibáira.

 

Források:

https://www.ktvu.com/news/salesforce-to-donate-to-coronavirus-will-pay-hourly-employees-and-interns

https://go.redirectingat.com/?id=66960X1514734&xs=1&url=https%3A%2F%2Fwww.apple.com%2Fnewsroom%2F2020%2F03%2Fapples-covid-19-response%2F&referrer=theverge.com&sref=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2Finterface%2F2020%2F3%2F17%2F21181691%2Fgoogle-verily-trump-website-trials-amazon-hiring-covid-19-response

https://www.businessinsider.com/facebook-commits-20-million-to-fight-the-coronavirus-pandemic-2020-3

https://www.theverge.com/interface/2020/3/17/21181691/google-verily-trump-website-trials-amazon-hiring-covid-19-response

https://www.wsj.com/articles/amazon-to-hire-100-000-warehouse-and-delivery-workers-amid-coronavirus-shutdowns-11584387833

https://www.theverge.com/2020/3/14/21179624/alibaba-co-founder-jack-ma-coronavirus-test-kits-masks-us

https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2020/03/09/microsoft-donates-1-million-covid-19-response/

China Casts Itself as Global Savior While U.S. and EU Focus on Virus at Home

Trending Now

Kövér László: az európai demokrácia védelmében korlátozni kellene a techóriásokat

Az uniós tagországok parlamenti elnökeinek konferenciáján a többi között a közösségi média kérdésében is felszólalt a magyar házelnök.

Közzétéve:

Borítókép: Kövér László egy korábbi konferencián, fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ha komolyan féltjük az európai demokráciát, akkor elsősorban a nagy technológiai cégek működésére kellene korlátozó szabályokat hozni multilaterális keretek között – jelentett ki a magyar Országgyűlés elnöke az MTI-nek értékelve az uniós tagországok parlamenti elnöki konferenciájának első napját a spanyolországi Palmában még hétfőn.

“Ebben az összefüggésrendszerben, amit itt ma hallottunk, meg ami az európai diskurzust uralja, ebben csak az úgynevezett liberális demokráciákon kívüli, azaz az autoriter államok felől fenyegető veszélyre szoktak kitérni, miközben a liberális demokráciákon belül érzékelhető azoknak az informális magánhatalmaknak a nyomása és manipulatív ereje – utalnék itt csak Soros úrnak a hálózatára –, amelyek Magyarországon sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a demokrácia működésére” – fogalmazott Kövér László.

A konferencia első napján “A liberális demokráciák új kihívásaival szembesülő Európai Unió stratégiai autonómiája a közösségi média és a mesterséges intelligencia korszakában, kül- és védelempolitikai szemszögből: Oroszország Ukrajna elleni illegális inváziója és a közel-keleti konfliktus” témájában szólaltak fel a résztvevők.

A házelnök szerint kétségkívül létező veszély a demokráciák befolyásolása, a közvélemény manipulálása, de kifogásolta, hogy a felszólalók nagy többsége kizárólag Oroszország fenyegető szerepét emelte ki.

“Valószínűleg a kollégák egyike sem volt abban a helyzetben, mint a magyar kormánypárti politikusok, hogy különböző internetes platformok letiltsák a közösségi oldalukat, vagy korlátozzák a megszólalásuk lehetőségét” – jegyezte meg.

Kövér László úgy vélte: az első nap tanulsága, hogy meg kell próbálni a vita témáit jobban összpontosítani az értelmes párbeszéd érdekében. “Olyan témát érdemes választani, amelyben az egyetértés, a konszenzus lehetősége nagyobb, mint másban, érdemes azt keresni, hogy mi az, ami valóban összeköt bennünket, és valóban együtt tudunk működni” – hangsúlyozta.

Jövőre hazánkban találkoznak a házelnökök

Elmondta, hogy a tagállami parlamentek közötti együttműködés legmagasabb fórumának számító, következő házelnöki konferenciának jövő májusban Magyarország ad otthont, és ennek megvitatandó témáit az év végégig kell meghatározni, és az EU parlamentjeinek jövő februári, főtitkári találkozóján kell bemutatni.

A tervek szerint a konferencia végén a résztvevők zárónyilatkozatot fogadnak el, amelybe Magyarország számos módosító indítványát beépítették. “Elértünk sok eredményt, amiben meg nem, abban pedig lábjegyzetben a különvéleményünket jelezni fogjuk, hogy ne legyen félreértés, hogy mihez járultunk hozzá” – mondta Kövér László.

Az európai házelnöki konferencia az utolsó hivatalos esemény Spanyolország uniós elnökségi tisztségéhez kapcsolódóan, amelyet 2023. második félévében töltött be. Az eseményen 39 tagállami parlamenti kamarai elnök és 11 alelnök, valamint öt uniós tagjelölt ország és kilenc meghívott ország képviselői vesznek részt.

Tovább olvasom

Trending Now

Korszakalkotó a Delta mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezetője

Korszakalkotónak nevezte a köztelevízió Delta című műsora mesterséges intelligenciával alkotott szereplőjének felbukkanását Szűts Zoltán médiakutató az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.

Közzétéve:

Egy héttel ezelőtt mesterséges intelligencia segítségével alkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában. A Bíró Ada névre keresztelt műsorvezető megjelenését, arcát és hangját egyaránt mesterséges intelligencia hozta létre.

Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja szerint az Ada megjelenését övező kíváncsiság, komoly érdeklődés és médiafigyelmem is jelzi, hogy a technológia forradalmi és korszakalkotó.

Közölte:

az igazinak tűnő, gép alkotta műsorvezető iránti érdeklődés azért jelentős, mert a technológiát eddig leginkább szövegek generálása kapcsán ismerték, a Deltában viszont három dimenzióban, kiváló képi minőségben, gyakorlatilag magától szólal meg a mesterséges intelligencia.

Szűts Zoltán úgy vélekedett: a technológia jóvoltából rengeteget profitálhatnak majd az emberek, az a jövőben megkönnyítheti munkájukat, életüket, és hatékonyabbá teheti az orvoslást, oktatást, utóbbiakat személyre szabottá teheti.

Fontos, hogy átlátható legyen ugyanakkor a technológia fejlesztése, és az előállított tartalom felhasználása során mindenképpen jelölni kell, hogy azt mesterséges intelligencia hozta létre, sőt adott esetben azt is, “min tanult”, milyen tartalmakból szerezte tudását – hívta fel a figyelmet a médiakutató.

A Delta című műsor vasárnaponként 16:10-től kerül adásba a Dunán; Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével megalkotott képi és nyelvi modell legközelebb tudományos érdekességekkel jelentkezik a műsorban.

Tovább olvasom

Trending Now

Prőhle Gergely lesz a vendég a protestáns újságírók következő klubestjén

Létezik-e a keresztény Európa? – a Protestáns Újságírók Szövetsége rendezvényének résztvevői erre a kérdésre keresik majd a választ a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatójával.

Közzétéve:

Prõhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője egy evangélikus óvoda alapkőletételén Veszprémben 2023. október 10-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A május 8-án, szerdán délután 5 órától a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székházában (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 3.) tartott esemény meghívója szerint a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője mellett meglepetésvendégként egy ismert borász is bemutatkozik.

A szervezők az ingyenes rendezvényre mindenkit várnak, de a részvételi szándék előzetes jelzését kérik a prusz@lutheran.hu címen vagy ezen a linken.

Az klubest plakátja:

Tovább olvasom