Kövess minket!

Trending Now

Kéretlen üzenetek, kényszerített előfizetés, „sötét minták” a webdizájnban

Az utóbbi időben egyre gyakoribbak az interneten a furcsa, regisztrációt kényszerítő oldalak, a jól eldugott „leiratkozás” gombok vagy éppen az olyan szövegek (gyakran a koronavírussal kapcsolatos hírek), amik egyik fele ingyenes, míg a lényegi tartalomért fizetni kell vagy fel kell iratkozni valamire. A jelenségnek neve is van: ezek a „sötét minták” a UX dizájnban .

Az UX (felhasználói élmény) tervezők a kognitív pszichológia számos eszközét felhasználják, hogy a fogyasztók számára a legjobb internetes élményt biztosíthassák megrendelőik igényeinek megfelelően. Előfordul azonban olyan is, hogy a dizájnerek a felhasználók félrevezetését tűzik ki célul a weboldaltulajdonosok kérésére, melyek kifejezetten az üzleti érdekek kielégítésére szolgálnak, legyen szó az eladások vagy a feliratkozások növeléséről.

De mi ezzel a probléma? – Tehetnénk fel a kérdést, hiszen nyilvánvalóan minden üzlet célja a nyereségesség, a felhasználók figyelmének megragadása. Ez természetesen így van és önmagában senkit nem is lep meg, viszont a félrevezetés és a félreértések tudatos elősegítése etikai kérdéseket vet fel, hiszen a helyes út a fogyasztó megfelelő tájékoztatása és a közös érdekek beteljesítésre lenne.

Mik a sötét minták?

Az úgynevezett „sötét minták” kifejezést azokra az interfészekre használjuk, amelyeket annak érdekében építettek ki aprólékosan, hogy szándékosan félrevezessék a felhasználókat. Céljuk, hogy a weboldalra látogató személy olyan utat járjon be, amelyet magától nem tenne meg. Bár a „sötét minták” nem újszerűek, hiszen a UX tervezésében már régóta használják őket, maga a kifejezés viszonylag új. 2010-ben Harry Brignull, a londoni székhelyű UX tervező hozta létre az első, sötét mintákat oktatási céllal bemutató weboldalt, a darkpatterns.org-ot, amely számos példával szembesíti látógatóit a szándékosan megtévesztő felhasználói felületekkel kapcsolatban.

Legtöbbünknek vannak már személyes tapasztalataink arról, hogy egy szolgáltatásra vagy hírlevélre való feliratkozásra akaratunk ellenére vesznek rá minket, vagy a képernyőn megjelenő kellemetlen előugró ablakoktól nem tudunk megszabadulni, csak a weboldal elhagyásával. A tartalmakkal túlterhelt fogyasztó az ilyen információkat általában azonnal átugraná még azelőtt, hogy mélyebben elmerülne abban, amit lát. A sötét minták elvárt hatásának elérése érdekében a megfelelő időzítés képezi az egyik kulcsfontosságú elemet. Fontos például, hogy a felhasználók hajlamosabbak odafigyelni az említett mintákra, szolgáltatásra, értesítésre vagy havi előfizetési felhívásra akkor, amikor már elmerültek egy feladatban, annak közepén járnak.

Bizonyára sokan észrevették már, hogy egyes weboldalakon csak akkor jelenik meg a felugróablak, ha már félig elolvastunk egy cikket vagy már a kosárba tettük a termékeket. Ilyenkor gyakori például az olyan üzenet, ami arra figyelmeztet, hogy az olvasott cikket csak díj ellenében fejezhetjük be, vagy a vásárlás során kedvezményt kaphatunk, ha feliratkozunk a hírlevélre. A tartalomfogyasztók ilyenkor gyakran belemennek az üzletbe annak ellenére, hogy eredetileg nem ez volt a céljuk. Mindezt csak azért, mert mire idáig eljutnak, már ki akarják elégíteni az újonnan keletkezett vágyat.

A darkpatterns.org-on található oktatóvideó az Amazon.com sötét mintáit mutatja be példaként és alaposan körüljárja azok működési elvét. A példában bemutatott egyik folyamat a profil törlésének kacifántos menetét írja le. A turpisság azzal kezdődik, hogy a profil menüt lenyitva sehol nem találunk törlés funkciót, így aki elszántan szeretné magát törölni a kereskedelmi óriás adatbázisából, annak az ügyfélszolgálathoz kell fordulnia.

A vállalatok nagy része számára a folyamatos, minőségi ügyfélszolgálat biztosítása nagy kihívást jelent, mivel a felhasználók sokszor olyan kérdésekkel keresik fel őket, melyekre másképpen is választ találhatnának – a vállalatnak viszont ezeket az üzeneteket is kezelnie kell. Éppen ezért kezd bevett gyakorlattá válni, hogy az ügyfélszolgálathoz vezető út egyfajta szűrőként is működik és igyekszik a lehető legsokszínűbb módokon eltántorítani attól, hogy végül valóban felvegye a kapcsolatot a vállalat munkatársaival. Bár logikus lenne az ügyfélszolgálat linkjét a profiloldalon elhelyzetni – ehelyett a felhasználónak az Amazonon először a lap legalján lévő Segítség menüpontra kell kattintani, azon belül pedig a „Több segítség” linkre. Itt kiválaszthatja a kapcsolatfelvétel funkciót, de előbb meg kell adnia az adatait. A dolog ott válik izgalmassá, hogy a profil törléséhez végül egy ügyfélszolgálati munkatárs (vagy robot) még a vállalati chat segítségével igyekszik a magát idáig elverekedő, menekülni készülő felhasználót különböző módokon meggyőzni arról, hogy miért ne törölje a profilját. Ezutóbbi már egy valódi sötét minta.

A legfigyelmesebb emberrel is előfordul, hogy véletlenül beikszeli az adatvédelmi nyilatkozat elfogadása mellett a hírlevélfeliratkozást a regisztrációnál vagy mivel igyekszik hamar információhoz jutni, rákattint egy éppen a kurzor alatt megjelenő felugróablakra. A gond az, hogy ezzel egy sor kéretlen hírlevélre iratkozunk fel, melyekről ráadásul egyesével lehet csak leiratkozni. És a sötét minták nem állnak meg a weboldalaknál, a hírlevélben is megtalálhatóak. A leiratkozás gomb általában azon a helyen található, ahol legkevésbé számítanánk rá – és ha látható, az még mindig a jobbik eset. Nézzük meg a leggyakrabban használt sötét mintákat.

„Confirmshaming”

Ez a technika arra épít, hogy a felhasználó meggondolatlannak, felelőtlennek, bűnösnek érezze magát, ha nem a megfelelő válaszra kattint. Néhány jó példa erre a “Nem érdekelnek a kedvezményes üzletek” vagy a “Nem érdekel a gyermekem egészsége” kifejezések. Ezen a Tumblr oldalon található egy angol nyelvű gyűjtemény a különböző confirmshaming feliratokról és gombokról.

Rejtett hirdetések

Ez az alattomos taktika a kattintható tartalmak – gombok, csúszkák, regisztráció – részeként rejtik el a hirdetéseket. Az ilyen sötét minták elsődleges célja az, hogy megzavarják a felhasználót, és tévedésből kattintsanak rájuk. Példa erre, amikor egy ingyenes szoftvert akarunk letölteni és a letöltési oldalon hatalmas zöld gomb mutatja a „helyes irányt” – a reklámokhoz, míg a letöltés gomb egy pici fekete feliratos link a grafika alatt.

A kényszerített előfizetés

Gyakori manapság, hogy a különböző szolgáltatásokat a felhasználók 1-2 hónapig ingyen kipróbálhatják. Igen ám, de ma már a legtöbb helyen a próbaverzióhoz is kötelező megadni a bankkártya adatokat. Ha nem használjuk minden nap az adott szolgáltatást, nagyon könnyű elfelejteni hogy pontosan mire iratkoztunk fel – ilyenkor jön az igazi meglepetés – az SMS vagy e-mail arról, hogy a szolgáltató levonta az első havidíjat a bankszámláról. Az Audible az egyik ilyen példa, amikor a felhasználók egy havi ingyenes próbaverziót kapnak, amely után a cég nem küld e-mailt vagy értesítést, amely emlékezteti a felhasználót arra, hogy a továbbiakban díjakat számolnak fel.

Meggyőző formázás

A színeket és a dizájn elméleteket gyakran használják a felhasználó kondicionálására és végül félrevezetésére. Gyakran a felugróablakokban megjelenő hatalmas zöld színű „Rendben” felirat (amellyel elfogadjuk a sütik használatát) nyilvánvaló választásnak tűnik, míg a „Nem, köszönöm” formázása egyszerű, fehér háttérrel. Ez azt sugallja a felhasználó számára, hogy a zöld, nagy betűkkel kiírt gombra kattintás a helyes, és a „Nem, köszönöm” gombra kattintás nemkívánatos következményekkel járhat.

Bár a sötét minták használata kecsegtetőnek tűnhet, mivel meglehetősen etikátlan és a felhasználók számára idegesítő, ezért mégsem feltétlen jó ötlet alkalmazni őket. Az egyik legjobb példa erre a LinkedIn „barát-spamelő” esete. A társaság becsapva a felhasználókat beimportáltatta velük teljes kapcsolati listájukat, majd az így kapott email címekre spam üzeneteket küldött. A vállalat emiatt az ügy miatt 13 millió dollárt vesztett egy peres eljárásban.

Azért sem érdemes ezeket a félrevezetési formákat használni, mert a fogyasztók, ügyfelek egyre tudatosabbá válnak. Elmúltak azok a napok, amikor az ügyfelek még teljesen naivak voltak, most már tudnak a felhasználói manipulációs trükkökről, és végül elmennek egy olyan szolgáltatástól, amely ezeket túl agresszív módon alkalmazza. Az Impact tanulmánya szerint a felhasználók 79 százaléka elkísér egy másik webhelyre, ha elégedetlen egy adott weboldal tartalmával. A Microsoft egy újabb cég, amely saját bőrén tapasztalta a sötét minták negatív hatását. A szoftvervállalat felszólította a felhasználókat, hogy frissítsék a Windowst, amikor megjelent a Windows 10 új verziójra. A frissítés felszólításának X gombja azonban nem kapcsolta ki vagy késleltette a frissítési folyamatot. Ehelyett rákattintva elindult a folyamat, ami az online közösségben nagy felháborodást váltott ki. A sötét minták növekvő tendenciája szükségessé vált a jogi szabályozás módosítása is, számos országban igyekeznek a problémát még időben orvosolni a megfelelő törvények bevezetésével.

Trending Now

Kövér László: az európai demokrácia védelmében korlátozni kellene a techóriásokat

Az uniós tagországok parlamenti elnökeinek konferenciáján a többi között a közösségi média kérdésében is felszólalt a magyar házelnök.

Közzétéve:

Borítókép: Kövér László egy korábbi konferencián, fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ha komolyan féltjük az európai demokráciát, akkor elsősorban a nagy technológiai cégek működésére kellene korlátozó szabályokat hozni multilaterális keretek között – jelentett ki a magyar Országgyűlés elnöke az MTI-nek értékelve az uniós tagországok parlamenti elnöki konferenciájának első napját a spanyolországi Palmában még hétfőn.

“Ebben az összefüggésrendszerben, amit itt ma hallottunk, meg ami az európai diskurzust uralja, ebben csak az úgynevezett liberális demokráciákon kívüli, azaz az autoriter államok felől fenyegető veszélyre szoktak kitérni, miközben a liberális demokráciákon belül érzékelhető azoknak az informális magánhatalmaknak a nyomása és manipulatív ereje – utalnék itt csak Soros úrnak a hálózatára –, amelyek Magyarországon sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a demokrácia működésére” – fogalmazott Kövér László.

A konferencia első napján “A liberális demokráciák új kihívásaival szembesülő Európai Unió stratégiai autonómiája a közösségi média és a mesterséges intelligencia korszakában, kül- és védelempolitikai szemszögből: Oroszország Ukrajna elleni illegális inváziója és a közel-keleti konfliktus” témájában szólaltak fel a résztvevők.

A házelnök szerint kétségkívül létező veszély a demokráciák befolyásolása, a közvélemény manipulálása, de kifogásolta, hogy a felszólalók nagy többsége kizárólag Oroszország fenyegető szerepét emelte ki.

“Valószínűleg a kollégák egyike sem volt abban a helyzetben, mint a magyar kormánypárti politikusok, hogy különböző internetes platformok letiltsák a közösségi oldalukat, vagy korlátozzák a megszólalásuk lehetőségét” – jegyezte meg.

Kövér László úgy vélte: az első nap tanulsága, hogy meg kell próbálni a vita témáit jobban összpontosítani az értelmes párbeszéd érdekében. “Olyan témát érdemes választani, amelyben az egyetértés, a konszenzus lehetősége nagyobb, mint másban, érdemes azt keresni, hogy mi az, ami valóban összeköt bennünket, és valóban együtt tudunk működni” – hangsúlyozta.

Jövőre hazánkban találkoznak a házelnökök

Elmondta, hogy a tagállami parlamentek közötti együttműködés legmagasabb fórumának számító, következő házelnöki konferenciának jövő májusban Magyarország ad otthont, és ennek megvitatandó témáit az év végégig kell meghatározni, és az EU parlamentjeinek jövő februári, főtitkári találkozóján kell bemutatni.

A tervek szerint a konferencia végén a résztvevők zárónyilatkozatot fogadnak el, amelybe Magyarország számos módosító indítványát beépítették. “Elértünk sok eredményt, amiben meg nem, abban pedig lábjegyzetben a különvéleményünket jelezni fogjuk, hogy ne legyen félreértés, hogy mihez járultunk hozzá” – mondta Kövér László.

Az európai házelnöki konferencia az utolsó hivatalos esemény Spanyolország uniós elnökségi tisztségéhez kapcsolódóan, amelyet 2023. második félévében töltött be. Az eseményen 39 tagállami parlamenti kamarai elnök és 11 alelnök, valamint öt uniós tagjelölt ország és kilenc meghívott ország képviselői vesznek részt.

Tovább olvasom

Trending Now

Korszakalkotó a Delta mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezetője

Korszakalkotónak nevezte a köztelevízió Delta című műsora mesterséges intelligenciával alkotott szereplőjének felbukkanását Szűts Zoltán médiakutató az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.

Közzétéve:

Egy héttel ezelőtt mesterséges intelligencia segítségével alkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában. A Bíró Ada névre keresztelt műsorvezető megjelenését, arcát és hangját egyaránt mesterséges intelligencia hozta létre.

Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja szerint az Ada megjelenését övező kíváncsiság, komoly érdeklődés és médiafigyelmem is jelzi, hogy a technológia forradalmi és korszakalkotó.

Közölte:

az igazinak tűnő, gép alkotta műsorvezető iránti érdeklődés azért jelentős, mert a technológiát eddig leginkább szövegek generálása kapcsán ismerték, a Deltában viszont három dimenzióban, kiváló képi minőségben, gyakorlatilag magától szólal meg a mesterséges intelligencia.

Szűts Zoltán úgy vélekedett: a technológia jóvoltából rengeteget profitálhatnak majd az emberek, az a jövőben megkönnyítheti munkájukat, életüket, és hatékonyabbá teheti az orvoslást, oktatást, utóbbiakat személyre szabottá teheti.

Fontos, hogy átlátható legyen ugyanakkor a technológia fejlesztése, és az előállított tartalom felhasználása során mindenképpen jelölni kell, hogy azt mesterséges intelligencia hozta létre, sőt adott esetben azt is, “min tanult”, milyen tartalmakból szerezte tudását – hívta fel a figyelmet a médiakutató.

A Delta című műsor vasárnaponként 16:10-től kerül adásba a Dunán; Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével megalkotott képi és nyelvi modell legközelebb tudományos érdekességekkel jelentkezik a műsorban.

Tovább olvasom

Trending Now

Prőhle Gergely lesz a vendég a protestáns újságírók következő klubestjén

Létezik-e a keresztény Európa? – a Protestáns Újságírók Szövetsége rendezvényének résztvevői erre a kérdésre keresik majd a választ a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatójával.

Közzétéve:

Prõhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője egy evangélikus óvoda alapkőletételén Veszprémben 2023. október 10-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A május 8-án, szerdán délután 5 órától a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székházában (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 3.) tartott esemény meghívója szerint a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője mellett meglepetésvendégként egy ismert borász is bemutatkozik.

A szervezők az ingyenes rendezvényre mindenkit várnak, de a részvételi szándék előzetes jelzését kérik a prusz@lutheran.hu címen vagy ezen a linken.

Az klubest plakátja:

Tovább olvasom