Kövess minket!

Trending Now

COVIDŐS mémek – Idősekkel kapcsolatos mémek a járvány idején

A mémek legalapvetőbb tulajdonságai közé tartozik, hogy azonnal és jellemzően iróniával reflektálnak az aktuális eseményekre. Napjaink meghatározó eseménye kétségtelenül a COVID-19 járvány, amely az emberek mindennapjain túl a mémek „világát” is uralja. De milyen tükröt tartanak elénk, hogyan mutatják a nemzedékek együttműködését a mémek? Ennek jártunk utána!

A #kommlab (Budapesti Corvinus Egyetem) csapata a Magyarországon megjelent első hivatalos fertőzött esettől számítva egy hónapon keresztül (2020. március 4. és április 4. között) figyelte azokat a fotó és videó alapú mémeket, amelyek a vírus legveszélyeztetettebb korosztálya, pontosabban a 65 év feletti Baby Boom generáció és a koronavírus kontextusában készültek.

A kvalitatív tartalomelemzés módszer segítségével összesen 122 mémet vizsgáltunk, amelyből 82 fotó és 40 videó alapú mém került górcső alá. Facebook, Instagram és a TikTok közösségi felületeiről kerültek begyűjtésre a tartalmak, amely esetében fontos kiemelni, hogy a videó alapú mémek szinte kizárólag a TikTok-ról származtak. A mémeket az alapján kategorizáltuk, hogy azok üzenete mit tartalmaz, mire utal. Mindezek mellett egy olyan perspektívából is vizsgáltuk az összegyűjtött adatokat, hogy a 2019-ben nagy hangsúlyt kapott „OK Boomer” jelenség visszaköszön-e valamilyen formában.

Kép alapú mémek

Az első főcsoporton belül öt darab kategóriát alkottunk, amelyek a következők: animációk újragondolása, generációs különbségek, maradj otthon, sötét humor, vásárlás.

Mindegyik kategórián túl több alkategória is kialakult, többek között olyanok, mint: filmes utalások, Győrfi Pál vagy a nyugger.

Érdekes volt megfigyelni, hogy valamilyen animációs meséből származó jelenetet kiragadva is született néhány mém, amelyek közül a vizsgált időszak alatt 12 darabot sikerült összegyűjteni. Előkerült a Spongyabob, Simpson család és a Tom és Jerry is.

A jelen szituációból fakadóan, életünkben az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt kap a vásárlás és a televízióból felénk érkező, a vírus terjedésének lelassítását szorgalmazó fontos mondat, a „Maradj otthon”. Párhuzamba vonva a vásárlás tevékenységének és az említett üzenetnek a népszerűségét, tulajdonképpen ugyanez a mémek esetében is felfedezhető. A vásárlás és a maradj otthon két nagy kategóriája volt a kép alapú mémek legsikeresebb csoportja, hiszen az összegyűjtött képek több mint a fele ezen csoportokban koncentrálódott. Mindkettő esetében előkerültek a filmes utalás és a nyugger alcsoportok, amelyek a kép alapú mémek tekintetében a legnépszerűbb alkategóriák voltak. A vásárlás kontextusában gyakori humorforrás volt a 9-12 óráig tartó idősáv, amely a 65 év felettieknek biztosít vásárlási lehetőséget a járvány idején. Természetesen nem mehetünk el a Győrfi Pál alcsoport mellett sem, hiszen az ő neve és megjelenése tulajdonképpen már összeforrt a „Maradj otthon” szlogennel, így meglehetősen gyakori eset volt, hogy az ő arca jelent meg a mémeken, amelyek többsége értelemszerűen a „maradj otthon” kategóriába kerültek.

További két nagy csoportot hoztunk létre, azonban az ezekbe tartozó mémek száma eltörpül az eddigiek mellet.

A generációs különbségek csoport mindössze 3 mémet tartalmazott, de fontos elmondani, hogy ebben az esetben került elő az egész kutatás során az egyetlen olyan mém, amelynek üzenetében kifejezetten felfedezhető az „OK Boomer” jelenség.

A sötét humor kategóriába 5 tartalmat soroltunk, mivel látva ezeket, elsőre a meghökkenés, mintsem a nevetés jut eszünkbe és szinte kivétel nélkül a halálra utaltak, hol direkt, hol kevésbé direkt módon. Az egyik ilyen mém a távolságtartást helyezte fókuszba, azzal kapcsolatban, ha az idősek nem tartják be a másfél métert, akkor nagy esélyük van másfél méterrel a föld alá kerülni.

Videó alapú mémek

A második fő kategóriában három csoportot alkottunk: időseket parodizáló videók, maradj otthon, sötét humor.

Ahogyan a kép alapú mémek esetében úgy itt is születtek további alkategóriák, amelyek szintén hasonlóan alakultak, mint a képeknél: filmes utalás és vásárlás.

Az időseket parodizáló videók csoportban a fiatalok egyértelműen lázadó szelleműnek állítják be az időseket, akiket legtöbbször valamilyen jelzésértékű ruhadarabban játszottak el, például egy fejkendő segítségével. Érdekes megfigyelni, hogy a parodizálás középpontjában legtöbbször a szabályokat figyelmen kívül hagyó és az utcára igyekvő idős honfitársaink kerültek.

A maradj otthon kategória a videó alapú mémek esetében is előkerült. Természetesen ebben a csoportban is megjelentek olyan tartalmak, amelyek során a fiatalok parodizálás útján mutatják be az időseket, de ezek esetében nagyobb hangsúlyt kap a „Maradj otthon” szlogen. Ide soroltuk Győrfi Pál és fia, Győrfi Dániel által készített videós mémet is, amellyel azóta több médium is foglalkozott.

Továbbá alkategóriaként a vásárlás is megjelenik, amely láthatóan egy visszatérő téma a képek és a videók esetében egyaránt.

A sötét humor nagyobb kategóriaként csakugyan előkerült és a képekhez hasonlóan kevesebb tartalom jelenik meg ebben a csoportban, azonban itt a halálra való utaláson túl az agresszió is megjelent, mint jellemző. Az agressziót az Indul a bakterházból kiemelt jelenettel prezentálja a mém, hiszen a videón ez a felirat olvasható: „Kormány: kérjük az időseket maradjanak otthon! Bendegúz:” a videóban Bendegúz bottal veri meg az anyós szerepében levő Horváth Terit, ezzel utalva arra, hogyan „kell” hazakergetni a korlátozásokra legyintő időseket.

A kép és a videó alapú mémek üzenetei iróniával fűszerezve, abszolút kritikus módon viszonyultak az idős társainkhoz. Szükséges kiemelni, hogy a videós mémek esetében a parodizáció nagy népszerűségnek örvendett, azonban a képekkel összehasonlítva nem jelentek meg jelentős mértékben animációs vagy Győrfi Pállal kapcsolatos tartalmak. Továbbá az a következtetés is levonható az egy hónapos kutatásból, hogy a különböző kormányrendeletekkel együtt jelentek meg a mémek.

Több esetben érzékelhető, hogy az idősek felelőtlenségére hegyezték ki a készítők a mémek üzenetét, azonban „OK Boomer” jelenség egy esetben volt felfedezhető. Az idősek lázadását bemutató tartalmak esetében megfogalmazódott bennünk egy gondolat, ami az „OK Boomer” szellemiség fordítottját jelenti. Mit is értünk ez alatt pontosan? Azt feltételezzük, hogy ebben a helyzetben valóban felszínre kerül az idősek részéről olyan viselkedés, amikor legyintenek a fiatal generációra, akik valóban segíteni akarnak. A nagymamák, nagypapák sokszor arra hivatkozhatnak, hogy ők mennyi mindent megéltek, miért pont ez a láthatatlan ellenség fenyegetné őket. Lehetséges, hogy ez is közrejátszik abban, amire a számos ironikus, gúnyos vagy kritizáló mém reflektál. Hagyják őket a fiatalok, ne oktassák ki őket. Olyan, mintha ez a fordítottság az „OK NonBoomers” jelenség lenne a részükről.

A szerző Káldy Márton.

A Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció- és médiatudomány mesterszak első éves hallgatója. Az alapképzést ugyancsak ezen intézmény falai között végezte és a Cyberbullying témájával kapcsolatos szakdolgozata után jelen esetben az online tér egy másik szeletét vizsgálta, amelyek az idősekkel kapcsolatos mémek.

Trending Now

Tiltakozik a YouTube cenzúrája ellen a Magyar Nemzeti Médiaszövetség

Az újságírószervezet arra biztatja a Pesti Srácok kiadóját, hogy minden jogorvoslati lehetőséget vegyen igénybe a csatornájukat törlő globális cenzúra ellen.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

„A Magyar Nemzeti Médiaszövetség (MNMSZ) elkeserítőnek és felháborítónak tartja a Google eljárását, amellyel érdemi indoklás nélkül ismét törölte a Pesti Srácok YouTube-csatornáját” – közölte szombaton honlapján az újságírószervezet, amely szerint elfogadhatatlan, hogy egy médiatartalmak közvetítésére létrehozott platformszolgáltató saját szerződési feltételeit megszegve érdemi magyarázat nélkül távolítson el egy Magyarországon nyilvántartásba vett, a magyar jogszabályoknak mindenben megfelelően működő, a magyar jogszabályokat nem sértő tartalmat közzétevő médiaszolgáltató csatornáját.

Az MNMSZ közleménye a szövetség támogatásáról biztosítja a szerkesztőséget, és

arra biztatja a Pesti Srácok kiadóját, hogy minden jogorvoslati lehetőséget vegyen igénybe a globális cenzúra ellen, mutassa meg a világnak, hogy a platformszolgáltatók tevékenysége igen, de önkényük nem lehet határtalan.

Mint írják, a médiaszövetség tisztában van azzal, hogy a globális közösségi médiaszolgáltatók mára megkerülhetetlenné váltak a véleménynyilvánítás, a kapcsolattartás és az üzleti élet területén, ugyanakkor aggályosnak tartja, hogy a felhasználók személyes adatainak elemzésére alapított, célzott hirdetésekből horribilis bevételre szert tevő szolgáltatók titkolt és átláthatatlan szabályrendszer szerint működnek, amelyeket a nemzeti jogszabályok felett állóként alkalmaznak, azoktól sokszor függetlenek, és azoknak gyakran ellentmondóak.

A közlemény rámutat, hogy a Pesti Srácok YouTube-csatornája rendkívül népszerű, havi megtekintési átlaga meghaladta a hárommillió letöltést.

„Ezt a szakmai műhelyt próbálja most ellehetetleníteni a Google, állítólagos közösségi jogsértésekre hivatkozva, úgy, hogy a konkrét okot tájékoztatásuk szerint azért nem fedik fel, mert ezzel a szabadalmaztatott érzékelő rendszerük védelmét kívánják biztosítani”

– teszi hozzá a kommüniké.

Végül az MNMSZ közleménye ismerteti, hogy a YouTube szerződési feltételei szerint, amennyiben a felhasználó az Európai Gazdasági Térségben vagy Svájcban él, a szerződésre a lakóhelye szerinti ország törvényei vonatkoznak.

„Az, hogy egy szerkesztőség pusztán a véleménye miatt önkényesen, egy átláthatatlan algoritmusra mutogatva kerüljön komoly hátrányba, jogi szempontból cenzúrának minősül, amely a véleménynyilvánítás és a sajtószabadság Alaptörvényben és az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogának sérelmét jelenti”

– érvel az újságírószervezet, amely emlékeztet, hogy mindig is elutasította a cenzúrát és mindig is határozottan kiállt a sajtó szabadsága mellett. Az MNMSZ közleményében felhív minden jóérzésű újságírót és szakmai szervezetet, hogy álljanak ki a véleménye miatt meghurcolt szerkesztőség mellett, egyúttal biztosítja a Pesti Srácok kiadóját arról, hogy minden jogi segítséget megad neki, ha az a döntés születik, hogy jogi úton lép fel a YouTube önkénye és cenzúrája ellen.

A YouTube is megszólalt
A platformszolgáltató az alábbi állásfoglalást tette közzé a Pesti Srácok csatornájának megszüntetésével kapcsolatban:
„Minden felhasználó vállalja az Általános Szerződési Feltételeink és a Közösségi Irányelveink betartását, amikor regisztrál a YouTube-ra. Amikor a felhasználók megsértik ezeket a feltételeket, például a gyermekek biztonságára vonatkozót, vagy az intézkedéseink megkerülését tiltót, akkor a csatornáikat, illetve minden további új csatornájukat megszüntetjük. A PsTV csatornát azért szüntettük meg, mert annak létrehozásával megkerülték a Pesti Srácok csatorna megszüntetésére irányuló intézkedésünket, amelyet a gyermekek biztonságára vonatkozó feltételek megsértése miatt távolítottunk el 2020 februárjában.”

Tovább olvasom

Trending Now

Korlátozzák a tinik hozzáférését a közösségi médiához egy USA-tagállamban

Az intézkedéseket a közösségi médiának a gyerekek mentális egészségére gyakorolt hatásai miatti aggodalmak indokolják.

Közzétéve:

Az Egyesült Államokban elsőként Utah-ban korlátozzák a tizenévesek hozzáférését a közösségi médiához – írta pénteken a BBC online kiadása nyomán az MTI.

Utah kormányzója két átfogó intézkedést írt alá, hogy “megóvja az államban élő fiatalokat”. A jogszabályok arra kötelezik a platformok tulajdonosait, hogy adjanak teljes hozzáférést a szülőknek gyerekeik közösségi médiabeli fiókjaihoz, vagyis bejegyzéseikhez és privát üzeneteikhez is.

Az intézkedéseket a közösségi médiának a gyerekek mentális egészségére gyakorolt hatásai miatti aggodalmak indokolják.

A helyi idő szerint csütörtökön aláírt intézkedések értelmében a szülők vagy gondviselők hozzájárulására van szükség, mielőtt a gyerek olyan alkalmazásokon hozna létre fiókot, mint az Instagram, a Facebook vagy a TikTok. Emellett 22.30 és 6.30 között blokkolják a gyerekek hozzáférését, ezt azonban a szülő módosíthatja.

Az intézkedések alapján a közösségimédia-cégek nem gyűjthetik a gyerekek adatait és nem célozhatják reklámmal őket.

A két jogszabály jövő március elsején lép életbe.

Hasonló intézkedéseket fontolgat négy másik, republikánus vezetésű amerikai állam, Arkansas, Texas, Ohio és Louisiana, ezen kívül a demokrata irányítású New Jersey.

Tovább olvasom

Trending Now

Uspace néven online közösségi teret indít fiataloknak a Katolikus Szeretetszolgálat

Az új virtuális platformokon a tinédzsereket és a huszonéveseket foglalkoztató kérdésekre elismert szakemberek és a fiatalok közösen igyekeznek válaszokat találni.

Közzétéve:

Vajda Norbert, a szervezet főigazgatója csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a Uspace tabudöntögető projekt, de ez nem egyedülálló a szeretetszolgálat történetében.

Jelezte: óriási szükség van új ifjúsági fórumra, ahol tizenévesek feltehetik a kérdéseiket és személyesen is találkozhatnak.

A Uspace felületein a fiatalokat leginkább érintő kérdésekben világos keresztény értékrend alapján, szakértői háttérrel kapnak válaszokat.

“Olyan felületeket szerettünk volna létrehozni, ahol a fiatalok azt érzik, hogy fontosak és értékesek számunkra, hiszen a lehető legjobbat akarjuk adni nekik. A Uspace egy olyan közösségi tér, ahol otthon érezhetik magukat, találkozhatnak hasonlóan gondolkodó fiatalokkal, és keresztény értékeken alapuló válaszokat kaphatnak az őket érdeklő kérdésekre” – mondta a főigazgató.

Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében úgy fogalmazott, modern világunkban még erősebben szükségünk van a Biblia iránymutatására. Le kell fordítani a Bibliát a magyar fiatalok nyelvére, ezt a munkát végzi a Katolikus Szeretetszolgálat a Uspace honlapon keresztül, hiszen keresztény tanításokkal igyekeznek válaszokat adni – tette hozzá.

“Nemzetstratégiai ügy a családok és a fiatalok támogatása, a már ismert intézkedések mellett nagyon fontos, hogy az értékalapú közösségeket is felkaroljuk”

– jelentette ki.

Marton Zsolt váci megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke arról beszélt, hiánypótló szerepet tölt be a portál. Elmondta, vannak már katolikus médiafelületek, de ezek inkább a felnőttek nyelvén szólnak, a fiatalok életkérdéseivel foglalkozó felület eddig még nem jött létre.

Arról is beszélt, az egyház óriási felelőssége, hogy a fiatalokat, a jövőt megszólítsa.

Marton Zsolt úgy fogalmazott:

“Állandóan online vagyunk, frissnek kell lenni, reagálni kell, erre pedig a fiatalok a legalkalmasabbak.”

A püspök Ferenc pápára hivatkozott, aki – idézte fel – mindig elmondja, “az egyháznak szüksége van a fiatalok lendületére, hitére”.

A uspace.hu oldalon megjelenő cikkek középpontjában olyan örök érvényű értékek állnak, mint a teremtett világ tisztelete, az emberi élet méltósága, az Istennel való kapcsolat és a hit, a családi élet fontossága, a férfi-női kapcsolat pozitív megjelenítése, a természetvédelem és a természetközeliség.

A Uspace Facebook-oldala elsősorban a szülők és tanárok platformja, míg az Instagram-oldal a fiatalok terepe. Ugyancsak a gimnazista és egyetemista korú fiatalok szerkesztik a Spotify-on és videós formában is elérhető podcastokat, amelyekben a tervek szerint ismert emberekkel is készítenek majd interjúkat. A Uspace hatodik platformja a Youtube-csatorna, ahol a videók a tizenévesek egyik legégetőbb problémájára, párkapcsolati felvetésekre adnak megoldást.

Tovább olvasom