Kövess minket!

Trending Now

Pandémia a VUCA World-ben II.

Dr. Szilágyi Judit, a Comeandgrow tanácsadó cég ügyvezető igazgatója, üzleti coach, a FranklinCovey Magyarország szenior trénere. A szakember, aki a vállalati kultúra fejlesztésének elkötelezett híve, a Médiapiacnak adott interjú második részében arról beszél, hogy hogyan segíti át egy jó vezető a pandémia miatt kialakult helyzeten a csapatát, hogy mik lehetnek a hosszútávú hatások a cégkultúrában, és hogyan hatott a járvány munkavállalói lojalitásra.

 

V – volatility: változékonyság

U – uncertainty: bizonytalanság

C – complexity: komplexitás

A – ambiguity: kétértelműség

 

Érdemes beépíteni, tartós tudássá tenni a most tanultakat?

Igen, rengeteg tartós hatása lesz ennek, elég csak arra gondolni, hogy néhány héttel ezelőttig még hány cég zárkózott el kategorikusan a távmunka bevezetésétől. Ha majd azt mutatják a számok, hogy az emberek nem álltak meg, nem lettek kevésbé hatékonyak, sőt! Akkor ez a paradigma kicserélődik. Másképp fogunk az IT -s vezetők által kért digitális beruházásokról gondolkodni, nem lesz olyan vezető, aki túlzottan idealista elképzelésnek fogja tartani ennek szükségességét: innentől kezdve a digitalizáció elsődleges prioritású történet lesz. Csak úgy, mint a jó vezetők képzése, a tanulási kultúrák elsajátítása. Hisz azok élnek túl, akik képesek gyorsan, korábbi tudást előhúzva reagálni és új ismereteket szerezni.

Idealizmus, de bízom abban is, hogy megmarad valami ebből a pozitív közhangulatból, és egy hálásabb társadalom leszünk.

Elkezdtünk vágyni arra, hogy a barátainkkal fizikailag találkozzunk. Nem a Seychelle-szigetekre, hanem arra, hogy jó érzéssel megölelhesd őket és adhass nekik két puszit. Tehát a hála érzete – amit az angol gratitude-nek nevez – talán visszajöhet, és talán ez a szervezeti kultúrákban is visszaköszönhet.

A cégekkel szembeni lojalitás – ott, ahol jól reagáltak – is megugrott, ugyanakkor a cégek is tanulhatják a bizalmat: nem kell kontrollálni a munkavállalódat, ha tiszta teljesítményértékelés van. A home office tiltása az alacsony bizalmi kultúrájú szervezetekben volt jellemző, ugyanakkor ahol engedélyezve volt, ott egyik napról a másikra akár kétezer munkavállaló állt át a távmunkára. Ettől még a családoknak nem könnyű, a helyzete, de szervezetileg megoldották, mert tudták, hogy dolgozni fog a munkavállaló, és lehet, hogy nem ül nyolc órát a gép előtt, de azt is biztos, hogy nem is kávézik másfelet a kollégáival.

Akkor, most az is szembetűnővé válik, hogy a munkaidő nem teljesen kihasznált.

Bizonyos szektorokban kifejezetten ‘kávézás – ellenesek’, míg más szektorokban kávézót építettek a cégek, mert azt mutatták a kutatások, hogy ha az emberek kapcsolódnak, akkor a munka sokkal jobban halad. A kollaborációnak iszonyatos ereje és szerepe van. Jelenleg tanuljuk, hogy hogy lehet ezt online is jól csinálni, de az emberi kapcsolódásnak igenis van üzleti haszna. Egyébként az emberek már elkezdtek online kávézni, és erre kifejezetten szükség van, hiszen a bizonytalanságból fakadóan mindenkinek eggyel rosszabb a mentális állapota: mindenki eltérő mértékben ugyan, de szorong.

Hogyan reagál erre a szorongásra egy jó vezető?

Először is, felismeri a saját szorongását. Egészséges személyiséggel is a bizonytalanság mindenkit megérint, mert nem tudjuk, hogy ez a helyzet meddig fog tartani, mit fog még hozni, milyen tartós hatásai lesznek. De ha a felelős vezető felismeri a helyzetet, és tud erről beszélni, azt megteremt egy olyan közeget, amitől én is, mint munkavállaló szívesen megnyílok.

A munkatársak szorongását csökkenti, ha a vezető mesél a megtett erőfeszítésekről, tervekről, stratégiáról.. Ha tudják, hogy a vezető aktívan azon dolgozik, hogy hogyan menjenek előre, az tudja az ő szorongásukat csökkenteni abban a tekintetben, hogy lesz munkahelyük, és a cég kimászik a csávából.

Az érzelmeink ellen nem kell, lehet harcolni. Nyilván nem szabad belecsavarodni, de el kell fogadni, hogy félek, szorongok, ugyanakkor vezetőként muszáj, hogy tegyek olyan intézkedéseket, ami az ő félelmeiket csökkenti.

Egy munkavállaló hogyan reagál jól a mostani helyzetre?

Maximális partnerséggel. Szerintem a kulcs az, hogy mindenki felnőttként viselkedjen ebben a helyzetben: a jó munkavállaló felnő ehhez a feladathoz. Például, a távmunka arról is szól, hogy egy olyan szervezeti kultúrában, ahol eddig mindig megmondták, hogy mit kell tenni, most fel kell nőni. Egyedül vagyok otthon, úgy kell tennem a dolgomat, hogy képes kell legyek felelősen elvégezni a feladatomat, tehát, hogy partnerként működjek. Ezen kívül, aktívan keresnie kell a munkavállalónak azt, hogy ő hogyan tudja támogatni a céget az előrejutásban, fennmaradásban. Egy munkavállaló se fogja vissza a kreatív, innovációs ötleteit!

Legyünk empatikusak a vezetőkkel is, hiszen elég sok van a nyakukon. Akár már azzal is segítem, hogy a kéréseimet pontosan fogalmazom meg, fair vagyok és reális talajon tartom ezeket. Az azonos szemmagasság, a felnőttség, a játszmamentesség fontos ebben a helyzetben. A mentális egészségéért pedig mindenki maga felel. Tehet egy cég bármit, de azért te felelsz, hogy minden nap hogy vagy, és ezért nem teheted felelőssé sem a főnöködet, sem a feleségedet, sem pedig a koronavírust.

Trending Now

Egyre többet mobilnetezünk külföldön

Sokkal bátrabban használunk mobilinternetet az országhatárokon túl, mint néhány évvel ezelőtt, miközben a roaming hanghívások mennyisége nem növekedett – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb, 2023 harmadik és negyedik negyedévét összefoglaló mobilpiaci jelentéséből, amely arra is rámutatott, hogy a magyarok külföldi mobilhasználata elsősorban a nyári szezonban kiemelkedő.

Közzétéve:

Pixabay

Az NMHH azt közölte kedden az MTI-vel, hogy a médiahatóság félévente adja ki mobilpiaci jelentését, amelyben a mobilelőfizetések belföldi használatán túl azok külföldi felhasználását, azaz a roamingoló mobilok számát és forgalmát is vizsgálja.

A jelentésből kiderült, hogy a magyarok külföldi mobilhasználata erősen szezonális: a roamingforgalom a nyaralás időszakát jelentő harmadik negyedévben kiugróan magas, míg a negyedik és első negyedévben alacsony. Hozzátették, hogy 2023-ban a tetőpontot jelentő harmadik negyedévben 227 millió percnyi hanghívást és 15 millió gigabájt adatot forgalmaztak külföldön a magyar mobilelőfizetésekkel.

Az aktuális beszámolóban szereplő forgalmi adatok visszatükrözik a nemzetközi turizmus koronavírus-járvány utáni normalizálódását, hiszen az elmúlt években a roaming mobilinternet-forgalom egyértelműen emelkedett.

2023 harmadik negyedévében több mint háromszor annyi adatot használtak fel a hazai előfizetők, mint 2019 hasonló időszakában, a roamingoló előfizetések száma pedig megközelítette a 2,5 milliót, meghaladva ezzel a pandémia előtti 1,9 milliós szintet

– írták.

Úgy fogalmaztak, hogy mivel egy uniós rendelet szabályainak köszönhetően az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban ma már a “mobilozz úgy, mint otthon” elve érvényesül a mobilszolgáltatások használatakor, a roamingdíjak sem akadályozzák többé az utazók többségét abban, hogy a tagországokban is az otthoni szokásaiknak megfelelően használják telefonjukat.

A jelentés szerint a külföldről kezdeményezett hanghívásoknál nem figyelhető meg a mobilinternet-használatban tapasztalható növekedés, a roaminghanghívás-forgalom 2019 és 2023 között inkább csak szezonális ingadozásokat mutatott, bővülést nem.

A határokon túl hívást kezdeményező előfizetések száma 2023 nyarán 2,1 millió volt, ami kissé el is maradt a 2019-es, járvány előtti szinttől, de ugyanebben az időszakban a belföldi hangforgalom is csupán enyhe növekedést mutatott

– fűzték hozzá.

Az NMHH 2023-as internethasználói felmérése szintén megerősítette, hogy az emberek külföldön már többet használják a mobilinternetet, mint a mobil hanghívást.

A felmérés szerint a hazai tarifával igénybe vehető, kedvezményes roamingzónákban a magyar utazók 66 százaléka szokott hívásokat kezdeményezni, míg 80 százalékuk használ mobilinternetet – áll a közleményben.

A részletes jelentés a https://nmhh.hu/cikk/247482/Mobilpiaci_jelentes__2023_IV_negyedev linken olvasható.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Trending Now

Elon Musk paródia-videót osztott meg Kamala Harrisről

A Tesla-vezér nem rejti véka alá a véleményét a demokraták elnökjelöltjéről.

Közzétéve:

MTI/EPA/Pool/AP/Michel Euler

Elon Musk egy deepfake technológiával készült paródia-videót osztott meg Kamala Harrisről az X-en, ami a kritikusai szerint sérti a platformjának szabályait – írta meg a France24.

A mesterséges intelligencia által készített videóban Harris Joe Bidenről azt állítja, hogy szenilis, magáról pedig azt, hogy nem képes egy országot vezetni. A hamis videóban Harris még azt is hozzáteszi, hogy ő az igazi diverzitás szimbóluma, mivel nő és fekete.

A videót eredetileg Chris Kohls podcaster töltötte fel az X-re, és ő a kommentben jelezte, hogy paródiáról van szó – számol be róla a Mandiner. Musk azonban mindenféle magyarázat nélkül posztolta újra a videót, azzal a megjegyzéssel, hogy „Ez nagyszerű!”.

Musk megosztása azonnal, több mint 130 millió megtekintést generált, ami a kritikusai szerint aggodalomra adhat okot a közelgő amerikai elnökválasztással kapcsolatban.

A teljes cikk ITT olvasható.

Tovább olvasom

Trending Now

Elon Musk szerint a woke “ölte meg” a fiát

Közzétéve:

MTI/EPA-PAP/Zbigniew Meissner

A Tesla vezérigazgatója szerint az elidegenedett transznemű gyermekét a woke vírusa ölte meg. Elon Musk úgy fogalmazott, becsapták, hogy beleegyezését adja a pubertásblokkoló gyógyszerek szedéséhez – írja a New York Post amerikai napilap.

Az 53 éves milliárdos megesküdött, hogy „elpusztítja” azt a „hihetetlenül gonosz” kultúrát, amely lehetővé teszi azt a nemátalakító műtétet, amelyet 20 éves gyermekén hajtottak végre. A fia, Xavier, 2022-ben operáltatta át magát, és Vivian Jenna Wilsonnak hívják most – számol be róla a Magyar Nemzet.

Lényegében becsaptak azzal, hogy aláírjam az egyik idősebb fiam, Xavier dokumentumait

– mondta az X tulajdonosa egy interjúban.

Kiemelte: ez azelőtt történt, hogy egyáltalán megértette volna, mi történik. Hozzátette:

Lényegében elvesztettem a fiamat.

Elon Musk úgy fogalmazott:

A fiam, Xavier meghalt

– megölte a woke vírusa.

Elon Musk fia válaszolt apja kijelentésére – írja a Mandiner.

Xavier, aki most már Vivian Jenna Wilson néven ismert, az X rivális appján, a Threadsen válaszolt apjának.

“Ez az egész teljesen kitalált, nem valós, és ennek megvan az oka. Nem tudja, milyen voltam gyerekként, mert egyszerűen nem volt ott, és abban a kevés időben, amikor ott volt, állandóan zaklattak a nőiességem és a queerségem miatt. Nyilvánvalóan ezt nem mondhatja, ezért egy boldog kis sztereotipikus b*zinak lettem beállítva, akit saját belátása szerint használhat. Szerintem ez sokat elárul arról, hogyan tekint a queer emberekre és a gyerekekre általában” – írta bejegyzésében.

Borítókép: Elon Musk dél-afrikai-amerikai milliárdos üzletember

Tovább olvasom