Tech
Magyar Nemzeti Bank: elindult a Pénzmúzeum mobilapplikáció
A múzeumi világnapon a jegybank új mobilapplikációt indít, amely a Pénzmúzeum játékos és szakmai tartalmakkal rendelkező mobil felületeként, valamint digitális érmeregiszterként is funkcionál majd – közölték szerdán.

A közlemény szerint az innovatív kezdeményezés keretében egy privát blokklánc alapú dedikált NFT (Non-Fungible Token, nem helyettesíthető token) platformot hoztak létre, ami világszinten is újdonság.
Az NFT-k olyan digitális eszközök, amelyek egyediségét a blokklánc technológia biztosítja.
A mobilapplikációban elérhető első NFT sorozat a forint bevezetésének 75. évfordulója alkalmából kibocsátott 5 forintos forgalmi érme hatféle emlékváltozata alapján készült NFT-ket tartalmazza. Ezeket az NFT-ket a felhasználók a pénzügyekkel, pénzzel, érmegyűjtéssel kapcsolatos kvízek megoldásával tudják megszerezni. A forint szó mind a hat betűjét tartalmazó NFT-k összegyűjtésével a felhasználók nyereményjátékon vehetnek részt, melyen különleges, fizikai érmeszetteket nyerhetnek – írták.
Az új mobilapplikáció emellett arra is lehetőséget biztosít, hogy a jövőben bizonyos speciális, új kibocsátású gyűjtői érme termékeket azok megvásárlását követően a felhasználók az MNB privát blokkláncán regisztrálhassanak, a csomagolásukon található egyedi QR kódok segítségével. Az első ilyen, egyedi QR kóddal ellátott termék a Pénzmúzeum mobilapplikáció nyereményjátékában nyerhető meg a “Forint 75. születésnapja” NFT sorozat összegyűjtésével – közölte az MNB.
Tech
Titokban fizet elő helyettünk prémium szolgáltatásokra az androidos kártevő
A Microsoft szerint egyre elterjedtebbek az olyan kártevők, amelyek a felhasználó tudta nélkül iratkoznak fel fizetős, drága szolgáltatásokra.

A Microsoft 365 Defender részlegének szakemberei szerint egyre elterjedtebbek azok a kártevők, amelyek a felhasználó tudta nélkül, de az ő nevében iratkoznak fel prémium előfizetéses szolgáltatásokra.
Az effajta kártevők mind úgy működnek, hogy a normál, havi telefonszámlán keresztül fizetnek elő a prémium szolgáltatásra, amelyet aztán köteles kifizetni az áldozat.
A kártevő a WAP protokollt használja ki a mobilhálózaton, ezért van az, hogy csak Wi-Fi-mentes területen lendül akcióba vagy pedig egyből le is tiltja a Wi-Fi-t. Ezután a háttérben iratkozik fel a szolgáltatásokra, az egyszer használatos kódot pedig a tudtunk nélkül igénylni és használja, majd elrejti az értesítéseket előlünk.
Az ilyen kártevők zömében a Google Play Áruházon kívül terjednek, a Google ugyanis korlátozza a dinamikus kódbetöltést, ami a fentiekhez szükséges – így érdemes hanyagolni a külső forrásokból történő telepítést – ismertette az Origo.hu.
Tech
Gartner: idén visszaesik a PC-k és a mobiltelefonok eladása
Az előbbiből várhatóan 9,5 százalékkal, az utóbbiból 7,1 százalékkal értékesítenek kevesebbet szerte a világon.

A Gartner piackutató vállalat legfrissebb elemzésében azzal számol, hogy idén globálisan 9,5 százalékkal, 310 millióra esnek vissza a PC-eladások a tavalyi 342 millióról. Tavaly a PC-eladások 11 százalékkal nőttek 2020-hoz viszonyítva. A fogyasztói kereslet 13,1 százalékkal, az üzleti szféra kereslete pedig 7,2 százalékkal esik vissza 2021-hez viszonyítva.
Az EMEA régióban (Európa, Afrika és Közel-Kelet) a PC-eladás idén várhatóan 14 százalékkal esik a fogyasztói kereslet mérséklődése miatt.
A mobiltelefonok globális eladása idén várhatóan 7,1 százalékkal, 1 milliárd 456 millióra csökken a tavalyi 1 milliárd 567 millióról, ami 5 százalék növekedés volt 2020-hoz viszonyítva. A mobiltelefonokon belül az okostelefonok értékesítése 5,8 százalékkal csökken az idén, a legnagyobb mértékben várhatóan Kínában, 18,3 százalékkal esik az eladás.
A piackutató azzal számol, hogy idén 710 millió 5G telefont értékesítenek globálisan, 29 százalékkal többet, mint tavaly. Az év elején jóval nagyobb, 47 százalékos eladásnövekedést várt a Gartner. Kínában az 5G telefonok idei értékesítése a Gartner előrejelzése szerint 2 százalékkal zsugorodik a tavalyi igen jelentős, 65 százalékos bővülést követően.
Tech
Fiatalkorú dílerek árulják a vírusokat a neten
Újmódi elképzeléssel álltak elő a zsebpénz keresésére.

A változó világ újabb jeléről számolt be az Avast biztonsági cég, állítása szerint olyan oroszlánrészt kiskorúakból álló csoportokat talált, amelyek tagjai kártevők árusításával keresnek zsebpénzt a főként gamerek által használt Discord közösségi és kommunikációs szolgáltatásban.
A kutatók szerint a fiatalok privát szervereket (csoportokat) üzemeltetnek a Discordon, az ezekhez való csatlakozásért 5-25 eurós egyszeri díjat kérnek, az egyik felfedezett csoportban olyan száz „ügyfél” található. A felvettek ezután hozzáférnek a tagok által letölthető kártevőkhöz, többek közt jelszólopókról, billentyűleütés-naplózókról, zsarolóvírusokról, kriptobányász kártevőkről van szó – olvasható az Origo.hu cikkében.
Az Avast munkatársai szerint gyorsan egyértelművé vált, hogy a csoportokat javarészt fiatalkorúak üzemeltetik: rendszeresen említik a szüleiket és a tanáraikat a chatelések során, a korukra jellemző vagy utaló sértéseket vágnak egymás fejéhez. Az elkövetők és a kuncsaftjaik a kártevők bevetését általában úgy végzik, hogy hamis instrukciós YouTube-videókat osztanak meg népszerű szoftverek és játékok feltört indítóállományainak működésre bírásáról, a videó leírásában lévőn linkről letölthető állítólagos crack viszont csak kártevőt tartalmaz.
A fiatalkorú vírusdílerek látszólag puszta csínyként fogják fel az illegális tetteiket.