Tech
Lázas betegeknek segít a magyar mobilapplikáció
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) által fejlesztett alkalmazás segít eldönteni a szülőknek, adjanak-e lázcsillapítót a beteg gyereknek.

A PTE tájékoztatása szerint Szőke Henrik csecsemő- és gyerekorvos, az intézmény egyetemi adjunktusa, megbízott tanszékvezetője mintegy 20 tagú csapatával – mások mellett orvosokkal, egészségügyi, szociológiai és pedagógiai szakemberekkel, programozókkal és tapasztalt szülőkkel – fejlesztette ki a FeverFriend (LázBarát) nevű alkalmazást.
Az okostelefonokra ingyenesen telepíthető, magyar és angol nyelven elérhető döntéstámogató applikációról a szakember az egyetem portáljának, az univpecs.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy
a ma elfogadott orvosszakmai protokoll szerint csak kivételes helyzetekben kell lázat csillapítani, akkor, ha megsérül az idegrendszeri hőközpont, agyi nyomásfokozódás lép fel, vagy a páciensnek ritka szívbetegsége van.
Közölte: a tapasztalatok szerint abban az esetben, ha a lázat gyógyszeresen csökkentik a betegek, a legtöbb esetben az immunrendszer működését is részben visszafogják.
Szőke Henrik szerint a LázBarát alkalmazással nagy biztonsággal besorolható a beteg lázas állapota alacsony, közepes és magas kockázatú típusba, ami azért fontos, mert a szülők összekeverik a láz magasságát és a lázat kiváltó ok súlyosságát.
Felhívta a figyelmet arra, hogy
enyhe hőemelkedés is jelezhet súlyos betegséget, például egy agyhártyagyulladás kezdetét, és egyszerű vírusos fertőzés is járhat nagyon magas, 40 fokos lázzal.
Az alkalmazás figyelembe veszi,
- hány napja lázas a gyerek,
- hány éves,
- mekkora a súlya,
- milyen magas a légzés- és pulzusszáma,
- milyen a bőre állapota,
- mikor ivott,
- mikor hányt,
majd javaslatot tesz házi gyógymódok (folyadékbevitel, langyos fürdő, borogatás) alkalmazására is.
Szőke Henrik közölte: az applikáció kifejlesztésében részt vett az Országos Mentőszolgálat, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet, a Pécsi Tudományegyetem, a mosonmagyaróvári Karolina Kórház és Rendelőintézet, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei területi szervezete és a német Witten/Herdeckei Egyetem.
Az applikáció december óta elérhető éles verziójának már több száz regisztrált felhasználója van – nyilatkozta a szakember.
Tech
Nagy összegű közbeszerzést nyert a 4iG Nyrt.
A Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. központosított közbeszerzési eljárását a 4iG Nyrt. vezette konzorcium nyerte 1,718 milliárd forintos ajánlatával – közölte a 4iG Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.
A MTI által ismertetett közlemény szerint a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. 3D alapú adat infrastruktúra kialakítására és az E-építés keretrendszer – innovációval a magyar emberek szolgálatában tárgyú projektekben kialakított informatikai alkalmazások továbbfejlesztésére hirdette meg a tendert.
A teljesítés határideje a szerződés hatálybalépésétől számított legfeljebb 360 naptári nap.
A 4iG 2021-ben konszolidáltan 7,16 milliárd forint, 2020-ban 3,44 milliárd forint adózott eredményt ért el. A konszolidált értékesítési árbevétele 93,65 milliárd forintot tett ki 2021-ben, az előző évi 57,30 milliárd forint után.
A 4iG Nyrt. részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek, kedden délután a részvények ára 0,76 százalékkal, 768 forintra gyengült. Az elmúlt egy évben a papír legmagasabb ára 1134 forint, a legalacsonyabb pedig 602 forint volt.
Tech
Elképesztő alapfunkciót kapott a Google Fotók
Androidon eddig nem lehetett albumnézetben a kukába áthelyezni a fotókat.

A Google appjai esetében nem szokatlan jelenség a teljesen alapvető funkciók hiánya, ráadásul a több platformon is igénybe vehető szolgáltatásai esetében funkcionális eltérések lehetnek az appjai és kezelőfelületei között, mintha nem is állnának központi irányítás alatt a releváns fejlesztőcsapatai.
Most egy efféle hiányosságot orvosolt csendben a vállalat, az androidos Google Fotók legutóbbi frissítésének telepítését követően egy albumot böngészve már lehetőség van a nézett fotó kukába való közvetlen áthelyezésére. Ez a lehetőség a webes felületen és az iOS-en mobilappban már emberemlékezet óta elérhető, de Androidon valamiért eddig csak magából az albumból lehetett kitörölni a képeket, a kukába való áthelyezésükhöz külön meg kellett keresni azokat a Fotók fülön.
A pozitív fejlemény ellenére sajnos még nem teljes a siker, a fotók közvetlen kukázási lehetősége ugyanis csak a privát albumokban jelent meg, a nyilvános és megosztott albumok esetében Androidon továbbra is a régimódi eljárással kell kukázni a fájlokat – írja az Origo.hu.
Tech
15. születésnapját ünnepli a Google Utcakép
Az Utcakép a világ több mint 220 országában érhető el, beleértve az Antarktiszt is. A szolgáltatás virtuális ablakot nyit a világra és lehetővé teszi, hogy az otthonunk kényelméből tegyünk sétákat a legkülönlegesebb helyekre.

Sok-sok kilométert tettek meg a Google Utcakép autói világszerte, 2007 óta, amikor elindult a Google Térkép Utcakép funkciója.
A Google Utcakép Magyarországon, 2013-ban indult el, amikor nemcsak autóval, de gyalogosan a hátizsák formájú Trekkerrel és biciklivel járták be a Google operátorai az ország olyan különleges helyeit, mint a Budai vár, a Hollókő Ófalu, a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék, vagy a Tihanyi-félsziget.
Mindeközben több izgalmas projektet is megvalósítottak. 2015-ben például egy turistahajó fedélzetére erősített kamerával készítettek felvételeket a Duna budapesti szakaszairól – ez volt a szolgáltatás első olyan projektje, amely eredményeképp egy hat országot átszelő folyó került az Utcaképre.
Az újabb felvételeknek köszönhetően pedig már nemcsak az utcák, de olyan helyek is bejárhatóak, mint a gyönyörű ELTE Füvészkert, de meg lehet pillantani a Budapesti Fővárosi Állat- és Növénykert híres pingvinjeit is – ismerteti a Google.
Legnépszerűbb látványosságok az Utcaképben
Az Utcakép szolgáltatás lehetővé teszi, hogy egyszerűbben tájékozódjunk, vagy akár csak szétnézzünk és virtuális sétát tegyünk egyes helyeken. A nyaralás, hétvégi kikapcsolódás tervezésekor pedig a nevezetességeket is körbe lehet nézni otthonról, így különösen kedvelt szolgáltatása ez a turistáknak. Születésnapja alkalmából a Google összegyűjtötte azokat a helyeket, amelyre legtöbben kattintottak a Google Utcaképben a tavalyi évben.
A listát továbbra is az Országház vezeti, de nemrég nyílt Elete Pláza is helyet kapott az Utcakép legnépszerűbb nevezetességei között.
A legtöbbet kattintott turistalátványosságok 2021-ben | |
Országház | Nagy Vásárcsarnok |
Budapest Nemzetközi Repülőtér | Szent István Bazilika |
Halászbástya | Etele Pláza |
Budai vár | Puskás Aréna |
Hősök tere | Keleti pályaudvar |
Borítókép: a Google autója