Tech
Kibertámadás ért több kormányzati portált
Összehangolt kibertámadás-sorozat ért több magyar kormányzati portált az elmúlt napokban, fennakadást okozva egyes honlapok működésében – közölte a kormany.hu kedden.

Azt írták: a támadások többnyire külföldi IP-címekről érkeztek, első számú célpontjaik a kormányzati és közigazgatási ügyintézési portálok voltak.
A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. szakemberei folyamatosan dolgoznak a támadások elhárításán és a szolgáltatások zavartalan működésének biztosításán.
Vizsgálják a támadások körülményeit és megteszik a szükséges jogi lépéseket is – hangsúlyozták. |
Korábban már felkészültek a szolgálatok lehetséges támadásokra
Az elfogadott Nemzeti biztonsági stratégia a nemzet biztonságának szavatolása érdekében írta elő a Magyar Honvédségnek a kibertámadások és a hibrid hadviselés elleni hatékony fellépés szervezeti, technikai és emberi feltételeinek kiépítését.
Megalkotói leszögezik: érdekünk a hibrid hadviselés elleni nemzeti, és elsősorban az EU-n és a NATO-n belüli, többnemzeti válaszadási képesség fejlesztése – írta a Magyar Nemzet.
Magyarország a fizikai biztonságot veszélyeztető vagy jelentős anyagi károk okozására képes kiberképességeket fegyvernek, alkalmazásukat fegyveres agressziónak tekinti, amelyre a fizikai térben megvalósuló válaszadás is lehetséges.
Tech
Új rendelet jöhet az uniós roaming-díjakról
Az Európai Bizottság új rendeletet terjesztett elő annak biztosítására, hogy továbbra is többletköltségek nélkül legyen használható a mobiltelefon az Európai Unión belül tett utazások során – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.

Az Európai Unió 2017 júniusában törölte el a roamingdíjakat, azóta az európaiak az unión belüli utazásaik során ugyanúgy használhatják mobiltelefonjukat hívásra, SMS-ezésre és internetezésre, mint saját országukban, többletköltségek nélkül, de csak három egymást követő hónapon keresztül.
Ezen túl a szolgáltatók külföldi tarifatáblázatot alkalmazhatnak. A barangolásról szóló rendelet 2022 júniusáig van hatályban.
Ezt kívánja az EB további 10 évvel meghosszabbítani, a koronavírus-válság utáni mobilitást megkönnyítése érdekében. Emellett jobb barangolási szolgáltatásokat is biztosítanának az utazók számára.
A javaslat szerint a fogyasztók ugyanolyan minőségű és sebességű mobilinternet-kapcsolathoz juthatnak hozzá külföldön, mint otthon, ha ennek a célország mobilhálózatában megvannak a technikai feltételei.
Az új szabályok ezen felül hatékony hozzáférést biztosítanak majd a segélyhívó szolgálatokhoz, és elősegítik, hogy a fogyasztók tudatában legyenek a barangolás során használt értéknövelt szolgáltatásokkal kapcsolatos pluszköltségeknek.
Tech
Magánszféra-védelmi funkciót hozott a Firefox
Emellett kitapétázhatóvá vált internetes videókkal monitor.

Elérhetővé vált Windows, Linux és macOS platformokra a Mozilla Firefox 86. A böngésző már telepített példányai maguktól frissülnek a legújabb változatra, a telepítőkészlete pedig a hivatalos webhelyről tölthető le – értesült az Origo.

A Firefox 86 két nagyobb újdonságot hozott: mostantól egymással párhuzamosan több videó is lejátszható benne kép a képben módban (szó szerint kitapétázható mozgóképekkel a monitor), továbbá a böngészőt szigorú követés elleni módba átkapcsolva a webhelyek már kizárólag a használatuk során keletkezett sütikhez férnek hozzá. Az utóbbi nehezebbé teszi például a hirdetőcégek és a közösségi hálózatok számára az internetezők követését.
A portál szerint érdekes, hogy tesztelési jelleggel elsőként a kanadai felhasználók mostantól kezdve menthetik a bankkártyáik adatait a Firefoxba, vásárláskor a böngésző sejthetően megpróbálja kitölteni a beviteli mezőket. A Firefox Sync támogatja a felhős biztonsági mentés készítését az adatokról.
A Firefox 86 részletes változtatási jegyzékét itt találják angol nyelven az érdeklődők.
Borítókép: illusztráció
Tech
Többségi tulajdont szerez a 4iG a Hungaro DigiTelben
75 százalékos tulajdona lesz a vállalatban.
A 4iG Nyrt. előzetes megállapodást kötött az Antenna Hungária Zrt.-vel és az Alpac Capital SA közvetett kezelésében lévő portfóliótársasággal, a Portuguese Telecommunication Investments Kft.-vel annak érdekében, hogy megszerezze a társaságok közös leányvállalata, a Hungaro DigiTel Kft. (HDT) többségi, 75 százalékos tulajdonát – közölte a tőzsdén jegyzett vállalat kedden.
A megállapodások értelmében az Antenna Hungária 25 százalékos üzletrészt értékesít a Hungaro DigiTelben meglévő 50 százalékos tulajdonrészéből, míg a portugál befektetők teljes 50 százalékos tulajdoni hányadukat apportálják a 4iG Nyrt.-be.
A lépéssel a 4iG és az Antenna Hungária szorosabbra fűzi partnerségét, amellyel a két nagyvállalat célja, hogy közös expanziós stratégiával jelenjenek meg a hazai és régiós távközlési piacon.
A társaságok törekvéseit az Alpac Capital is támogatja, amelynek portfóliótársasága a tranzakció eredményeként a 4iG intézményi befektetője lesz – jegyezték meg.
A HDT műholdas távközlési vállalat saját földi feladó állomásán keresztül VSAT és műholdas műsorterjesztési szolgáltatásokat biztosít megrendelőinek. A társaság 2020. évi árbevétele meghaladta a 5,2 milliárd forintot, EBITDA-ja 3,1 milliárd forint volt.
A 4iG bejelentése szerint a több lépésben megvalósuló ügylet a Gazdasági Versenyhivatal versenyjogi eljárását követően, áprilisban zárulhat.
A 4iG-t a Budapesti Értéktőzsdén a prémium kategóriában jegyzik. A vállalat papírjai hétfőn 637 forinton zártak, az elmúlt egy évben a befektetők legtöbb 716 forintért, legkevesebb 285,5 forintért kereskedtek azokkal.