Tech
Kamerarendszerrel szűrnék ki a mobilt néző sofőröket
Belgiumban hamarosan okos-kamerarendszer pásztázza majd és leplezi le a volán mögött ülő és telefonjaik képernyőjét figyelő sofőröket.

A belga kormány által kidolgozott és a közútjak biztonságát erősítő rendeletre azért van szükség, mert Belgiumban egyre több sofőr egyre gyakrabban használja a mobiltelefonját vezetés közben. A riasztó méreteket öltött szokás felsorakozik azokhoz a már ismert tényezőkhöz, amelyek korábban első helyen voltak felelősek a tragikus kimenetelű autóbalesetekért: az időskorú sofőrök, a kábítószer- és/vagy alkoholfogyasztás, valamint az egyre nagyobb zsúfoltság a közúti közlekedésben.
Belgium belügyminisztere, Annelies Verlinden szerint ezekkel a veszélyforrásokkal szemben a klasszikus eljárások már nem elegendők. Ezért a 32 konkrét javaslatot tartalmazó tervezetben a modern technológia központi szerepet kap a megfigyelésben, a bizonyításban, a büntetésben és végső soron a megelőzésben is. Az okoskamerák a szélvédőn keresztül is felismerik majd, ha a sofőr telefont tart a kezében, a lefényképezett vezetőről és az autó rendszámáról készült fotót pedig egyenesen a rendőrségnek továbbítják, ahol a felvétel ellenőrzése után megindul az eljárás a szabálysértő ellen. Belgium 2050-re szeretné nullára csökkenteni a halálos kimenetelű közúti balesetek számát – írja a Magyar Nemzet.
Tech
Integrált platformot fejlesztett a mobilszerviz cég
A mobilkészülékek teljes életciklusában felmerülő problémák megoldásának támogatására integrált platformot fejlesztett a TMX Mobile Solution Szerviz Szolgáltató Kft., mintegy 440 millió forint felhasználásával.
A projekt összköltségéhez a cég 214 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán – tájékoztatta a nyertes cég közleményben az MTI-t.
A fejlesztés eredményeképpen egy komplex adatbázis és adatkapcsolat jött létre a piac szereplői között, ami az egyéni ügyfelek, vállalatok, mobilszolgáltatók és az államigazgatás számára egyaránt idő- és pénz megtakarítását eredményezi
– hangsúlyozzák a közleményben.
A kifejlesztett rendszer támogatja a készülékekkel (mobilokkal, notebookokkal és egyéb háztartási eszközökkel) kapcsolatos logisztikai tevékenységeket, illetve a készülékjavítási és -felújítási munkálatok adminisztrálását.
A rendszer használata a készülékjavítási, -felújítási szolgáltatások esetében hatékonyabb belső munkavégzést tesz lehetővé, ezáltal lerövidül a javítást megelőző adminisztráció a beépített automatizmusoknak köszönhetően. Alkalmazásával biztosított a javítási folyamat során keletkező adatok teljes körű digitalizációja, az összes adat-információ visszakereshető és felhasználható a logisztikai és javítási folyamat optimalizálásához.
A TMX Mobile Solution Szerviz Kft., illetve jogelődje, a Telemax 25 éve szolgáltat. Ügyfélkörük 80-85 százaléka céges partner, a magánügyfelek száma évről-évre emelkedik. A cég 2021. évi árbevétele 10 milliárd 891 millió forint volt, eredményük 680 millió forint. A pályáztató elvárása, hogy a fejlesztés eredményeképpen legalább 100 milliós többletbevételt produkáljanak.
Tech
Zsarolóvírus ütött ki egy teljes bolthálózatot
A 7-Eleven mind a 175 üzlete kénytelen volt bezárni hétfőn.

Újabb boltláncnál történt súlyos zsarolóvírusos támadás, hétfőn mind a 175 dániai 7-Eleven üzlet kénytelen volt bezárni, miután egy zsarolóbanda leállította a cég fizetésfeldolgozó rendszerét, így nem működtek a kasszák. Az egyesült államokbeli székhelyű, nemzetközi hálózat neve ismerősen csenghet, leginkább szendvicseket is áruló vegyeskereskedéseknek titulálhatóak a boltjai.
A folyamatban lévő nyomozásra való tekintettel a 7-Eleven dán leánycége nem kívánt részletekbe bocsátkozni a támadással kapcsolatban, azonban az ügyfeleknek elméletileg nincs félnivalójuk, nem szivárogtak ki például a kártyás fizetési információik. Mostanra a lánc legtöbb üzlet újból kinyitott, a cégnek sikerült a készpénzes fizetési lehetőség működésre bírása mellett alternatív kártyás fizetési terminálokat beüzemelnie – tette hozzá az Origó.
Tech
A pénzügyi applikációk a második legnépszerűbb alkalmazások
Közvetlenül a közösségi médiát követik – állapította meg a Magyar Bankholding júliusi online kutatása.

Az 525 ember bevonásával készített reprezentatív kutatás szerint a válaszadók 87 százaléka használ közösségimédia-applikációkat, mint a Facebook és az Instagram, ehhez közeli, 73 százalékos a pénzügyi alkalmazások alkalmazása is. Népszerű applikációk még a játékok (45 százalék), a webshopok (40 százalék), illetve az online újságok, streamingszolgáltatások és videómegosztók egyaránt 39 százalékkal.
Az okostelefonnal rendelkezők átlagosan 24 alkalmazást tárolnak készülékükön, amelyek közül 11-et használnak rendszeresen.
A pénzügyi alkalmazásoknál leginkább az alapvető funkciókat használják, illetve tartják nélkülözhetetlennek a felhasználók. Ezek a forintátutalások és a számlaegyenleg-lekérdezés, amelyeket az emberek háromnegyede vesz igénybe, és kétharmada tart elengedhetetlennek. Emellett, a válaszadók több mint fele használja a mobilfizetés funkciót is.
A válaszadók zöme szerint gyors és kényelmes az interneten intézni pénzügyeket, az internetbanki alkalmazásokat a lakosság 56 százaléka hetente többször, 19 százaléka heti egyszer használja.