Kövess minket!

Tech

Elindult a jelentkezés az NKI kiberbiztonsági kihívására

A Nemzeti Kibervédelmi intézet által meghirdetett verseny célja többek között a bécsi európai bajnokságra egy ütőképes magyar csapat összeállítása.

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Boross Tamás, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat helyettes szóvivője hétfőn Budapesten a Teréz körúti VR Vidámparkban tartott sajtótájékoztatón elmondta: az idei verseny két okból is rendhagyó. A magyar kibervédelmi kihívásnak Kiki néven kabalaállata is van. Emellett az idei verseny győztesei meghívást kapnak abba a tíztagú magyar csapatba, amely részt vesz a szeptemberben Bécsben megrendezendő Európai Kiberbiztonsági Kihíváson.

A verseny célja egyrészt a bécsi európai bajnokságra egy “ütőképes” magyar csapat összeállítása, de fontosnak tartják azt is, hogy népszerűsítsék a szakmát, új tehetségeket kutassanak fel, továbbá növeljék a kiberbiztonsági tudatosságot

– emelte ki Boross Tamás.

A kihíváson azok a 16 éven felüli magyar állampolgárok vehetnek részt, akik július 18-án (hétfő) éjfélig regisztrálnak az nki.gov.hu/hcsc22 oldalon.

A verseny július utolsó hétvégéjén lesz: pénteken 18 órától vasárnap 18 óráig tart majd. A versenyzőknek mindennap új kihívásokat kell teljesíteniük, amelyek változatosak lesznek. A különböző nehézségű feladatok lehetnek támadók (feltárt sérülékenység kihasználása), védekezők (egy káros kód elemzése), továbbá a biztonságos programozással kapcsolatos, kommunikációs feladatok is várhatók – ismertette Boross Tamás.

A kihívásban két korcsoportban és összetettben is versenyeznek egymással a résztvevők. A két korcsoport (16-20 év, 21-25 év) első öt-öt helyezettje vehet majd részt a bécsi bajnokságon. Az utazást, a szállást és az étkezést a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat állja – jegyezte meg a helyettes szóvivő.

Emellett

mindkét korcsoport, valamint az összetett verseny első három helyezettje nagy értékű elektronikai vásárlási utalványban is részesül. Továbbá a verseny valamennyi regisztrálója között kisorsolnak egy magyarországi forgalomban még nem kapható, 256 gigabyte-os “Steam Deck” elnevezésű hordozható, elsősorban videójátékok futtatására használható személyi számítógépet is.

Az idei, ötödik alkalommal, július 28-31-én megrendezendő magyar IT biztonsági versenyt az NKI szervezi az Óbudai Egyetem Biomatika és Alkalmazott Mesterséges Intelligencia Intézetével és a White Hat IT Security Kft.-vel közösen – közölte a szakszolgálat helyettes szóvivője.

Tech

IPCEI-minősítést kapott a 4iG Nyrt. és az E-Group ICT Software Zrt.

Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára hivatalában fogadta az IPCEI-minősítést kapott 4iG Nyrt. és az E-Group ICT Software Zrt. képviselőit, Blénessy László technológiáért felelős általános vezérigazgató-helyettest, valamint Kuthy Antal vezérigazgatót – jelentette be csütörtöki közleményében a minisztérium.

Közzétéve:

Felidézték:

az Európai Bizottság tájékoztatása szerint 19 felhőipari projekt kapta meg az IPCEI-minősítést, köztük most két magyar cég: a 4iG Nyrt. “Digital Trust Service” nevű projektjével, ami egy blockchain alapú adathitelesítési platform, valamint az E-Group ICT Sofware Zrt. “FedEU.ai” nevű projektjével, ami az MI technológia globális kihívására – az adatokhoz tömeges hozzáférés és feldolgozás biztonsága – ad megoldást.

Fábián Gergely gratulált a két magyar gazdasági társaságnak. Kiemelte: “kormányzati koordináció mellett Magyarország 2020 óta vesz aktívan részt az IPCEI-folyamatban. Idén júniusban a mikroelektronika terén egy félvezetőipari kerámialapka projekt kapott lehetőséget az európai ökoszisztémába történő csatlakozáshoz, de hazánk jelen van a hidrogéntechnológiai, és az egészségipari együttműködésekben is. Most a felhőalapú infrastruktúra és szolgáltatások terén született meg az első két hazai IPCEI-minősítésű projekt. Az állam örömmel áll ilyen áttörő, modern technológián alapuló projektek mellé, a szektor fejlődésében kiemelten aktív szerepet kíván a jövőben is vállalni.”

Tovább olvasom

Tech

Nyílt forráskódú mesterséges intelligenciát fejlesztenek az amerikai techóriások

Nagyobb hangsúlyt fektetnének a biztonsági és a védelmi eszközökre, ami eddig hiányzott az ágazatból.

Közzétéve:

A Világgazdaság a Bloombergre hivatkozva azt írja, hogy a Facebook anyavállalata, a Meta Platforms, valamint az International Business Machines (IBM) vezetésével több mint 40 amerikai technológiai óriás új iparági csoportot alapított, hogy biztonságosabb, nyílt forráskódú mesterséges intelligenciákat fejlesszenek.

Az AI Alliance elnevezésű koalíció a keddi közleményük szerint a mesterséges intelligencia technológiájának felelős fejlesztésére összpontosít majd, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnének a biztonsági és a védelmi eszközökre, ami eddig hiányzott az ágazatból.

Az ágazati szövetség emellett arra is törekedne, hogy megnövelje a nyílt forráskódú AI-modellek számát – az egyes vállalatok által szabadalmaztatott rendszerek helyett –, együttműködve a tudományos kutatókkal és a hardver-fejlesztőkkel.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Tech

Az EU az informatika területét érintő állami támogatásokat hagyott jóvá

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy hét tagállam, köztük Magyarország összesen legfeljebb 1,2 milliárd euró (mintegy 470 milliárd forint) állami támogatást nyújtson egy, a felhő- és pereminformatika-technológiák területét érintő közös európai kezdeményezéshez – közölte a brüsszeli testület kedden.

Közzétéve:

Az uniós bizottság közleménye szerint a jóváhagyott Újgenerációs felhőinfrastruktúra és felhőszolgáltatások (CIS) nevű kezdeményezés elő fogja segíteni, hogy különböző európai szolgáltatók kutatást folytassanak, fejlesztést végezzenek és első ipari bevezetést hajtsanak végre a továbbfejlesztett felhő- és pereminformatika-technológiák terén.

A kezdeményezést hét ország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország és Spanyolország közösen nyújtotta be. Magyarországról a 4iG távközlési és infokommunikációs vállalatcsoport a résztvevő.

A tagállamok a kezdeményezéshez összesen 1,2 milliárd euróig terjedő közfinanszírozást biztosítanak, amely várhatóan további 1,4 milliárd eurónyi magánberuházást fog mozgósítani

– írták. A kezdeményezés megvalósításhoz 19 vállalkozás 19 “kimagaslóan innovatív” projektet fog végrehajtani – emelték ki.

A CIS az első olyan, közös európai érdeket szolgáló projekt, mely a felhő- és pereminformatika-technológiák területén valósul meg. Az első interoperábilis és nyílt hozzáférésű európai adatfeldolgozási ökoszisztéma, azaz egy több szolgáltató által nyújtott, felhő-perem kontinuum létrehozásáról van szó. A projektben adatfeldolgozási képességeket, valamint szoftver- és adatmegosztó eszközöket fejlesztenek ki, amelyek egyesített, energiahatékony és megbízható felhő- és peremalapú adatfeldolgozási technológiák és kapcsolódó szolgáltatások kialakítását teszik lehetővé – írták.

Tájékoztattak továbbá, hogy az uniós bizottsági jóváhagyásról szóló határozat nyilvános változatában több információ áll majd rendelkezésre arról, hogy az egyes résztvevők milyen összegű támogatást kapnak. A határozat részletes adatokat tartalmazó változatát azt követően teszik majd közzé, ha sikerült rendezni a tagállamokkal és az érintett felekkel az adatok bizalmas jellegével kapcsolatos kérdéseket – tették hozzá.

Tovább olvasom