Kövess minket!

Tech

A világ legígéretesebb startupjai között a Chatboss Team

A cég a francia fővárosban lépett be a deep tech szektor nagyágyúi közé a Choose Paris Region által szervezett nemzetközi üzleti kapcsolatépítő eseményen.

Az ún. deep tech szektor megállíthatatlanul tör előre világszerte, hiszen a kutatás-fejlesztés és a technológia szoros együttműködése eddig megoldhatatlannak tűnő társadalmi kérdésekre, ipari vagy éppen a környezeti kihívásokra adhat válaszokat. Nem csoda, hogy 2014 óta éves szinten átlagban több mint 20%-kal nő a deep tech startupokba áramló magánbefektetések volumene. Ebbe a társaságba váltotta meg belépőjét a ChatBoss Team is.

Globálisan is egyre nagyobb kihívást jelent a cégek számára a megfelelő számú és minőségű munkaerő megtalálása, megtartása és motiválása, mely ugyanakkor stratégiai fontosságú bármilyen üzleti cél eléréséhez. A ChatBoss Team a mesterséges intelligenciát hívja segítségül, hogy olyan eszközöket adjon a vállalati HR-szakemberek kezébe, melyekkel gyorsabb és hatékonyabb lesz a toborzási tevékenységük, hatékonyabbá és felhasználóbaráttá válik a vállalati HR operációs feladatok kezelése, valamint tudásátadás és tudásmenedzsment robotokat fejleszt. Ráadásul az egyre gyorsuló kommunikációs követelményeknek is könnyen megfelelhetnek – írják.

„Csapatunk nagy előnye, hogy ügyfélre szabottan és nemzetközi színvonalon dolgozunk, miközben igazi egységben működik nálunk a HR-es és az IT-s know-how. E kettőt integrálva valóban meg tudjuk érteni, illetve meg tudjuk oldani a hozzánk forduló cégek problémáit. Impozáns referenciákkal a hátunk mögött indultunk neki a párizsi üzletfejlesztési eseménynek, hiszen a teljesség igénye nélkül dolgoztunk már a New-York állam választási bizottságnak, az HBO-nak, az Audi magyar leányvállalatának pedig díjnyertes HR-botot fejlesztettünk. Óriási lépés volt bekerülni a nemzetközi deep tech közösségbe, jógyakorlatokat, előadásokat hallgatni, beszélgetni és ismerkedni olyan cégekkel, akik már megtették azt az utat, ami előttünk áll” – mesél a tapasztalatokról Baltay Kristóf, a ChatBoss ügyvezetője.

A Choose Paris Region által szervezett techmeeting fókuszában az állt, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó induló vállalkozásokat megismertesse és összehozza olyan nemzetközi óriáscégekkel, mint például az Accenture, a Cisco, az Oracle, az Orange, vagy a Total. A meghívott startupok mindegyike lehetőséget kapott, hogy röviden bemutassa fejlesztéseit és üzleti megoldásait, majd a személyes találkozókon már a konkrétabb együttműködési lehetőségekről tárgyalhattak a multivállalatok képviselőivel. Habár az eseményre a világ minden tájáról érkeztek induló vállalkozások, Magyarországot kizárólag a ChatBoss Team, amely így bekerült a mesterséges intelligenciával foglalkozó TOP 25 induló vállalkozás közé.

„Számos ígéretes üzleti tárgyalást tudtunk megvalósítani a párizsi deep tech week keretében. Örömteli, hogy jelentős az érdeklődés a mesterséges intelligencián alapuló megoldásaink iránt a nemzetközi piacon is. A rendezvény eredményeként együttműködésről egyeztetünk többek között az egyik legnagyobb francia autóipari konszernnel, illetve egy szintén francia hátterű, de globális, műholdas technológiákat fejlesztő céggel” – teszi hozzá Baltay Kristóf.

Tech

Hekkertámadás: sokmilliárdos kár érte a magyarországi Pepcót

A cég feljelentést tett, de nem tudják, vissza lehet-e szerezni az ellopott pénzt.

Közzétéve:

A Pepco egyik budapesti üzlete, fotó: MTVA/MTI/Róka László

Adathalász-támadást intéztek a Pepco magyarországi üzletága ellen – írja a Világgazdaság. A Pepco bejelentése szerint mintegy 15 millió eurót veszített a hackertámadásban. 

Ez átszámítva mintegy 6 milliárd forintnak felel meg.

A Pepco csoport úgy fogalmazott, egyelőre nem világos, hogy a pénzösszeget vissza lehet-e szerezni. Ugyanakkor azt is jelezték, hogy erőfeszítéseket tesznek a banki partnereiken és a rendőrségen keresztül is ennek érdekében.

Némiképp megnyugtató, hogy a jelenlegi információk szerint úgy tűnik, az incidens nem érintett semmilyen ügyfél-, beszállítói vagy dolgozói adatot. A Pepco azt is hangsúlyozta, hogy a csoport erős mérleggel rendelkezik, több mint 400 millió eurós likviditással készpénz- és hitelkeretből, illetve továbbra is erős cash flow-t termel a működéséből. További részleteket azonban nem közölt az adathalász-támadásról, így azt sem tudni, az pontosan mikor történt.

Azt ugyanakkor leszögezték, hogy rendkívül komolyan veszik a pénzügyi ellenőrzéseket és az informatikai biztonságot, éppen ezért most a teljes informatikai rendszer és az összes folyamat csoportszintű felülvizsgálatát végzik, hogy a jövőben ezek erőteljesebben biztosítsák az üzletmenetet.

A Pepcónak 248 üzlete van Magyarországon, az első negyedévben pedig csoportszinten 1,9 milliárd eurós árbevételt ért el.

Tovább olvasom

Tech

Karbantartás miatt nem lesz elérhető a Telekom alkalmazása

A Magyar Telekom informatikai rendszereinek ütemezett karbantartása miatt 2024. március 14-én 18 órától várhatóan 2024. március 16-án 8 óráig a Telekom alkalmazás, a Telekom fiók, a telekom.hu és az Üzleti önkiszolgáló portál nem lesz elérhető, valamint március 14-én csütörtökön a cég üzletei is a szokottnál hamarabb, 18 órakor bezárnak – közölte a szolgáltató szerdán.

Közzétéve:

Az MTI-nek küldött közleményük szerint

a karbantartás ideje alatt a 1414-es lakossági és a 1400-ás üzleti telefonos ügyfélszolgálat korlátozott funkciókkal áll rendelkezésre és a várakozási idő is az átlagosnál hosszabb lehet.

Közölték: az ütemezett karbantartás ideje alatt a mobil- és otthoni szolgáltatások működni fognak, a Telekom ügyfelei a mobil díjcsomagjukban foglaltak szerint tudnak majd telefonálni és mobilnetezni, valamint az otthoni szolgáltatások: az otthoni (vezetékes) telefon, internet és a TV szolgáltatás is működni fog.

Mivel a karbantartás időszaka alatt a hazai, EU-s és EU-n kívüli netbővítő vásárlása nem lesz elérhető, a Telekom ezen időszakra korlátlan netet biztosít minden lakossági és üzleti mobil ügyfele számára belföldön, melynek aktiválása automatikus. Külföldi tartózkodás esetén pedig az Európai Unióban 5 GB netet, míg az EU-n kívül 2 GB EU-n kívüli netet biztosít, melyet szintén automatikusan aktivál, az ügyfeleknek nincs ezzel teendője – közölték.

Tovább olvasom

Tech

Az iskolai számítógépek történetéről rendeznek kiállítást

Az Informatika Történeti Múzeum Alapítvány időszaki tárlatát március 8-tól Túrkevén, május második felétől pedig Budapesten láthatják az érdeklődők.

Közzétéve:

A School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban című kiállítás március 8-tól május 1-ig Túrkevén, a Finta Múzeum Vadász Pál Kiállítótermében, majd május második felétől Budapesten, a Neumann Társaság Báthori utcai székházában lesz látható – közölték a szervezők az MTI-vel.

Az időszaki kiállítás a magyar középiskolai informatikaoktatás történetéből nyújt áttekintést az 1980-as évek első felére fókuszálva, mert ekkor kezdték el egy kormányzati program segítségével ellátni a magyar iskolákat számítógépekkel.

A tárlaton több mint kétszáz, az ITMA szegedi gyűjteményéből és a Neumann Társaság szegedi Informatika Történeti Kiállításából származó, muzeális értékű számítógép, továbbá kazetták, szoftverek, dokumentumok is láthatók lesznek.

A tárlat tablóin nagy informatikatanárokról, példaképekről is olvashat majd a közönség, köztük Kovács Mihály piarista tanárról és Vincze Sándorról, a kisújszállási Móricz-középiskola tanáráról, akik már az 1950-es évek végén elkezdték a modern informatika előzményét, a kibernetikát tanítani.

A tárlaton látható lesz egyebek mellett a Híradástechnika Szövetkezet HT1080Z számítógépe, amelynek 16 és 48 kilobájt RAM memóriájú változatai, fekete-fehér grafikával, beépített kazettás magnóval nagyobb tömegben jelentek meg az iskolákban. Az alapvetően a BASIC nyelv oktatására szánt számítógépekre a legnagyobb sikert a Galaxy Invasion című amerikai játékprogram aratta. A játék azért terjedhetett el, mert a magyar iskolagép egy távol-keleti számítógép licence volt, amely kompatibilis volt az 1977-ben gyártott amerikai TRS–80 számítógéppel. A tárlaton az eredeti, amerikai TRS–80 Model 1 egyik példánya is látható lesz.

Kiállítják továbbá a Budapesti Rádiótechnikai Gyár BRG ABC–80 számítógépét is, amely 16 kilobájt RAM-mal és fekete-fehér grafikával szintén a 8 bites Basic számítógépek klasszikusai közé tartozik.

A szerkezet még a HT gép megjelenése előtt, néhány száz darabos nagyságrendben jelent meg a magyar iskolákban. A gép egy svéd–magyar kooperáció eredménye volt, a svéd számítógéphez Jánosi Marcell mérnök tervezett kazettás adattárolót, és ő volt az, aki később a világ első mikrofloppyját is megalkotta.

A Videoton TV Computerét (TVC) is meg lehet majd nézni. A székesfehérvári vállalat színes grafikás, beépített botkormánnyal rendelkező számítógépe már sokkal profibb megjelenítést tett lehetővé, mint a HT számítógép, de megjelenésekor, az 1980-as évek közepére a Commodore, majd később a PC gépek győzedelmeskedtek az iskolagép kategóriában is. A tárlaton a Novotrade cég által forgalmazott Commodore gépek is láthatók lesznek, köztük a magyar iskoláiban is elterjedt Commodore–16 és plus/4 típusok.

A felsoroltakon kívül látható lesz még a magyar számítástechnika-oktatásra jelentős hatást gyakorló, a SZTAKI-ban fejlesztett, 1984-es Primo házi számítógép is, amely érintős, kapacitív billentyűzete miatt nem volt az iskolák számára a legjobb választás, viszont annál kedveltebb lett az otthoni felhasználók körében. A Primo népszámítógép is a tárlat ékességei közé tartozik.

A School-Computer kiállításon interaktív műtárgymásolatokkal, például a Homelab–2, az Aircomp–16 és a Mickey–80 ritka magyar számítógépek működő másolataival, valamint egy online tudásbázissal is találkozhatnak az érdeklődők. Ez utóbbi és a tárlaton elhelyezett QR-kódok segítségével konferenciaelőadások, tárgyleírások, életrajzok és érdekes videók lesznek elérhetők a Neumann Társaság Informatikatörténeti Adattárából a témában.

A kiállítást Képes Gábor, a Neumann Társaság igazgatója rendezte.

Tovább olvasom