Tech
A következő négy évben 615 ezer notebookot kapnak a tanárok és a diákok
A kormány a következő négy évben összesen 615 ezer notebookot vásárol a tanárok, valamint a 5-12. évfolyamon tanuló diákok számára – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára szerdán Nyíregyházán.

Maruzsa Zoltán a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tartott sajtótájékoztatón elmondta, már kedden elkezdődött a 9. évfolyamos diákoknak szánt, mintegy 120 ezer notebook kiszállítása a köznevelési intézményekbe.
Az államtitkár hozzátette, a teljes mennyiségből 55 ezer notebookot a pedagógusok és a tanárok, több mint 560 ezer informatikai eszközt pedig a 5-12. évfolyamon tanuló diákok kapnak majd meg, ezek biztosítják számukra a digitális tartalmakhoz történő hozzáférés lehetőségét.

Emlékeztetett, a kormány 2016-ban fogadta el a digitális oktatási stratégiát, ami akkor az iskolai wifi-telepítéseket és sávszálesség-bővítést segítette elő, de az eszközbeszerzés terén is számos intézkedést tartalmazott. Az előző években 27 milliárd forintot fordított a kabinet arra, hogy minden állami intézményben elérhető legyen a szélessávú internet- és wifiszolgáltatás, 2018-ban és 2019-ben pedig uniós forrásból vásároltak mintegy 100 ezer informatikai eszközt.
Ez nagyon nagy segítség volt a pandémia alatt a tantermen kívüli digitális oktatás elindításában, így Magyarországon a járvány ellenére sem kellett egyetlen napra sem leállítani az oktatást
– fogalmazott Maruzsa Zoltán, hozzátéve, az oktatás digitalizációja terén tett komoly előrelépés lesz az iskolákban az évek során megérkező 615 ezer eszköz.
Ismertetése szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe a következő másfél hónapban több mint 3000 tanulói, 2100 pedagógusi és 500, tantermi használatra szánt digitális eszköz érkezik. Ezen belül a Kölcsey Ferenc Gimnázium 150 eszközt kapott; az állami tulajdonban maradó, a tanulók által használatba kapott notebookokat szerda délután, rendhagyó szülői értekezleten veszik majd át a 9. évfolyamos diákok szülei.
Az államtitkár megjegyezte, a nyíregyházi iskolák a következő napokban 2377 notebookot vehetnek majd át.
Vinnai Győző, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, a nyíregyházi gimnáziumba szerdán megérkezett eszközök óriási előrelépést és segítséget jelentenek a diákok digitális készségeinek fejlesztésében.
Tech
IPCEI-minősítést kapott a 4iG Nyrt. és az E-Group ICT Software Zrt.
Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára hivatalában fogadta az IPCEI-minősítést kapott 4iG Nyrt. és az E-Group ICT Software Zrt. képviselőit, Blénessy László technológiáért felelős általános vezérigazgató-helyettest, valamint Kuthy Antal vezérigazgatót – jelentette be csütörtöki közleményében a minisztérium.
Felidézték:
az Európai Bizottság tájékoztatása szerint 19 felhőipari projekt kapta meg az IPCEI-minősítést, köztük most két magyar cég: a 4iG Nyrt. “Digital Trust Service” nevű projektjével, ami egy blockchain alapú adathitelesítési platform, valamint az E-Group ICT Sofware Zrt. “FedEU.ai” nevű projektjével, ami az MI technológia globális kihívására – az adatokhoz tömeges hozzáférés és feldolgozás biztonsága – ad megoldást.
Fábián Gergely gratulált a két magyar gazdasági társaságnak. Kiemelte: “kormányzati koordináció mellett Magyarország 2020 óta vesz aktívan részt az IPCEI-folyamatban. Idén júniusban a mikroelektronika terén egy félvezetőipari kerámialapka projekt kapott lehetőséget az európai ökoszisztémába történő csatlakozáshoz, de hazánk jelen van a hidrogéntechnológiai, és az egészségipari együttműködésekben is. Most a felhőalapú infrastruktúra és szolgáltatások terén született meg az első két hazai IPCEI-minősítésű projekt. Az állam örömmel áll ilyen áttörő, modern technológián alapuló projektek mellé, a szektor fejlődésében kiemelten aktív szerepet kíván a jövőben is vállalni.”
Tech
Nyílt forráskódú mesterséges intelligenciát fejlesztenek az amerikai techóriások
Nagyobb hangsúlyt fektetnének a biztonsági és a védelmi eszközökre, ami eddig hiányzott az ágazatból.

A Világgazdaság a Bloombergre hivatkozva azt írja, hogy a Facebook anyavállalata, a Meta Platforms, valamint az International Business Machines (IBM) vezetésével több mint 40 amerikai technológiai óriás új iparági csoportot alapított, hogy biztonságosabb, nyílt forráskódú mesterséges intelligenciákat fejlesszenek.
Az AI Alliance elnevezésű koalíció a keddi közleményük szerint a mesterséges intelligencia technológiájának felelős fejlesztésére összpontosít majd, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnének a biztonsági és a védelmi eszközökre, ami eddig hiányzott az ágazatból.
Az ágazati szövetség emellett arra is törekedne, hogy megnövelje a nyílt forráskódú AI-modellek számát – az egyes vállalatok által szabadalmaztatott rendszerek helyett –, együttműködve a tudományos kutatókkal és a hardver-fejlesztőkkel.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: illusztráció
Tech
Az EU az informatika területét érintő állami támogatásokat hagyott jóvá
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy hét tagállam, köztük Magyarország összesen legfeljebb 1,2 milliárd euró (mintegy 470 milliárd forint) állami támogatást nyújtson egy, a felhő- és pereminformatika-technológiák területét érintő közös európai kezdeményezéshez – közölte a brüsszeli testület kedden.
Az uniós bizottság közleménye szerint a jóváhagyott Újgenerációs felhőinfrastruktúra és felhőszolgáltatások (CIS) nevű kezdeményezés elő fogja segíteni, hogy különböző európai szolgáltatók kutatást folytassanak, fejlesztést végezzenek és első ipari bevezetést hajtsanak végre a továbbfejlesztett felhő- és pereminformatika-technológiák terén.
A kezdeményezést hét ország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország és Spanyolország közösen nyújtotta be. Magyarországról a 4iG távközlési és infokommunikációs vállalatcsoport a résztvevő.
A tagállamok a kezdeményezéshez összesen 1,2 milliárd euróig terjedő közfinanszírozást biztosítanak, amely várhatóan további 1,4 milliárd eurónyi magánberuházást fog mozgósítani
– írták. A kezdeményezés megvalósításhoz 19 vállalkozás 19 “kimagaslóan innovatív” projektet fog végrehajtani – emelték ki.
A CIS az első olyan, közös európai érdeket szolgáló projekt, mely a felhő- és pereminformatika-technológiák területén valósul meg. Az első interoperábilis és nyílt hozzáférésű európai adatfeldolgozási ökoszisztéma, azaz egy több szolgáltató által nyújtott, felhő-perem kontinuum létrehozásáról van szó. A projektben adatfeldolgozási képességeket, valamint szoftver- és adatmegosztó eszközöket fejlesztenek ki, amelyek egyesített, energiahatékony és megbízható felhő- és peremalapú adatfeldolgozási technológiák és kapcsolódó szolgáltatások kialakítását teszik lehetővé – írták.
Tájékoztattak továbbá, hogy az uniós bizottsági jóváhagyásról szóló határozat nyilvános változatában több információ áll majd rendelkezésre arról, hogy az egyes résztvevők milyen összegű támogatást kapnak. A határozat részletes adatokat tartalmazó változatát azt követően teszik majd közzé, ha sikerült rendezni a tagállamokkal és az érintett felekkel az adatok bizalmas jellegével kapcsolatos kérdéseket – tették hozzá.