Kövess minket!

Művház

Molnár Áron: „A noÁr pártpolitika fölött áll. Nálunk nem oldalt kell választani, hanem ügyeket!”

Feltettem Molnár Áronnak azt a kérdést: milyen szavakkal jellemezné a noÁr művészi formációt? A válasza a következő volt: szabadság, progresszív, művészet, nyitottság, cselekvés. Saját magáról pedig azt állította, hogy kapkodós, valamint brutális igazságérzet és nagy fokú terhelhetőség jellemzi. Én ellenben egy tehetséges, igazi lelkes művészt láttam, akinek minden mondata további mély gondolatokat indít el. Hihetetlenül szókimondó, ugyanakkor ízig-vérig őszinte ember, amit a vele készült interjú is bizonyít. A noÁrról Molnár Áronnal.

Hogyan alakult meg a noÁr? Mi a célod vele, és valójában kinek szól?

A noÁr pártpolitikától független művészi formáció. Közéleti problémákra keres megoldást. Számomra a színház kereteit kinőtték a közügyek. Több száz évvel ezelőtt leírt mondatokat próbálunk jelen időben megfogalmazni, az előadásunk végét pedig maximum taps követi, vagy egy mindenki számára nyűgös közönségtalálkozó, és nekem ez így nem volt elég. Hiányoztak az életemből a valódi megoldások és a valódi párbeszédek, ezért létrehoztam a noÁrt.

Eleinte zenei formáció volt, ami azt jelentette, hogy tabutémákra reflektáltunk rapben. Ilyen például az oktatás, a migráció, az ezek körül kialakult helyzetek és fogalmak tisztázatlansága. Mindig nehéz beszélni a rasszizmus jelenségéről, a hajléktalan emberek életéről. Nagyon fontos jelenleg a klíma- és ökológiai védelem. Sarkalatos pontok a gyermekbántalmazási ügyek. A mindennapjainkban a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) helyzete.

Aztán a noÁr a zenei formációból komplexebb mozgalommá vált. Az a noÁr képlete, hogy tájékozódj, tanulj és informálódj hitelesen egy témáról, ami téged érdekel, majd csatlakozz az üggyel kapcsolatban egy szerveződő akcióhoz, és csak ezután cselekedj. A zeneszámok is úgy készülnek, hogy alapos kutatás előzi meg őket. Általában három kérdést teszek fel. Mi a probléma az adott témával kapcsolatban? Mi a megoldás? Melyek az idegen szavak? Mivel a szókincs bővítése az érveléshez alap. Amikor ezeket a képleteket teljesítettük, informálódtunk, csatlakoztunk és cselekedtünk, akkor válhat igazából egy ügy a mi ügyünkké.

A noÁr víziója az, hogy legyen egy ügy, ami a tiéd. Régen az ostoba embereket hívták úgy, hogy együgyűek. Egy ügye van valakinek. Ha körbenézel a világban, sok olyan helyzettel találkozol, amikor az emberek ügyetlenek. Úgy értem, nincs ügyük. A mi célunk az, hogy legyen legalább egy ügy, ami a tied, amit kiválasztasz magadnak, és ezzel válsz élharcosává egy cselekvő csapatnak. Ez A noÁr Mi vagyunk! című számunkból egy idézet.

Hogyan választod ki az ügyet? Végtelen olyan dolog van, amiből ügy lehetne!

Mi reflektor vagyunk, rávilágítunk egy-egy témára. Elmerülünk benne, csinálunk egy számot és egy akciót ezzel kapcsolatban. Majd rád bízzuk, foglalkozol-e ezzel az üggyel. Most nagyjából van hat ügyünk. Adunk alternatívát, hogyan tudod kivenni a részed a társadalom alakításából. Érezni kell, hogyan válhat egy állampolgár aktív, gondolkodó és cselekvő állampolgárrá. Nagyon egyszerű a képlet, amit kínálunk. Ezzel dolgozunk két és fél éve.

Valóban sok ügy van. Mi az, ami berobbantja a szívedet? Lehet, hogy a migráció fogalma nincs még tisztázva. Esetleg téged nem érdekel, hidegen hagy az oktatás. Lehet, hogy a hajléktalan emberek helyzete sem izgat, de lehet, hogy valakinek ez robbantja be a lelkét. Előfordul, hogy az csapja ki a biztosítékot, amikor valaki a kocsi után húz egy kutyát. Mi ezzel nem foglalkoztunk? Tied a pálya! Használd a képletünket, nézz utána! Mit jelent az, hogy állatvédelem? Esetleg csatlakozz egy állatvédelmi csapathoz, és cselekedj! Sok a téma, de a képlet ugyanaz.

Tudod, mi lesz a következő ügy, amivel foglalkozni fogtok?

A Levegőt! című számunk, ami a klíma- és ökológiai védelem mellett foglalt állást. Azt gondolom, inkább egy ajtóberúgás volt maga a szám, amiben igazából szinte csak információk vannak. Megmutatja, mit tehetsz egyénileg, hova tudsz csatlakozni, ami utat mutathat, hogy milyen lehetőségeid vannak, hogyan cselekedhetsz globálisan és lokálisan.

Közben nagyon a fejemben van az otthonápolás története. Pár évvel ezelőtt volt egy kampányunk, hogy ismerjék el munkának az otthonápolást. Nagyon sok olyan ember él ma az országban, akinek a gyermeke, szülei, nagyszülei vagy valamilyen hozzátartozója olyan körülmények között él, ami huszonnégy órás otthonápolást igényel. Vannak olyan családok, ahol egy gyermeket nem lehet egy-másfél óránál tovább egyedül hagyni, különben végzetes helyzet alakulhat ki. Sok olyan magatehetetlen ember van, akinek huszonnégy órás felügyeletre van szüksége. Ezeknél a családtagoknál egy mozi vagy a takarítás elképzelhetetlen, mert nincs rá kapacitás. Volt egy kampányunk a Lépjünk, hogy léphessenek! csapatával. A kormány elvileg egységesen megemelte százezer forintra az otthonápolás díját, sok kategóriát azonban kihagytak, többek között az autizmus spektrumzavarral élőket is. Ez is szívügy.

Mi a helyzet a politikával? Lehet politikai hovatartozásról beszélni a noÁr esetében?

A noÁr pártpolitikától független, és mindig is az fog maradni. Ha van egy olyan tüntetés vagy bármilyen olyan ügy, amiben pártpolitikai színekben megmutatkozó ember az ő pártját képviselve áll föl vagy beszél, mi azon nem veszünk részt. A noÁr a pártpolitika fölött áll. A pártpolitikai színezet mindig behatárol jobb- vagy baloldalról. Nálunk pedig nem oldalt kell választani, hanem ügyeket! Ez óriási különbség a pártpolitikai narratíva és a noÁr narratívája között.

A mi feladatunk az, hogy a magyar társadalom nyerje vissza az állampolgári öntudatát. Jöjjön rá arra, hogy nemcsak négyévente szavaz, hanem azzal is szavaz, hogy bemegy-e egy boltba vásárolni, vagy sem. Azzal is szavaz, ha aláír, vagy ha nem ír alá egy nemzeti konzultációt. Ezért fontos a pártpolitika fölött állás. A mi felelősségünk az, hogy ha a társadalom bármely rétege, akár jobb-, akár baloldalon, szeretne változást elérni, akkor a noÁr ügye mellé állva, szellemiségét használva ne érezze a pártpolitikai hovatartozást. Ne kelljen egyik oldal mellett sem letennie a voksát. Az SZFE helyzete, a hajléktalanság vagy az oktatás nem pártpolitikai kérdés, ezek az ország jövőjének kérdései.

Minden dalszövegeteknek nagyon tudatos, átgondolt a szóhasználata. Nem félsz bizonyos szavak használatától?

Az országban tendencia a pártpolitika részéről, hogy kisajátít szavakat. Többek között a migráns és a politika szó jelentését is. A mi feladatunk, hogy ezek a szavak visszanyerjék valódi jelentésüket, és kezeljük helyén őket. A politika szavunk ókori görög eredetű szó, ötféle jelentése van. Ami számomra a legmarkánsabb, az a közügyekkel való foglalkozás. Az oktatás, a gyermekbántalmazás, a rasszizmus mind közügy. Ezekkel kötelességünk foglalkozni, de nem pártpolitikai szinten. A migráns nem pejoratív szó, hanem gyűjtőfogalom, amibe beletartozik a menekült és a bevándorló is. A cigány, a zsidó és a liberális sem lehetnek pejoratív szavak. A libernyák kifejezés a liberális szó megerőszakolása, és őrült felelőtlenség, hogy ezt a miniszterelnök tette. A szó pártpolitikai színezetet kapott, holott a liberális azt jelenti, szabadelvű. Egy jobboldali ember lehet liberális? Lehet. Fontos, hogy úgy használja ezeket a szavakat mindenki, ahogy helyes. Vagy vegyük példaként a nemzet szavunkat. Mi a magyar? Számomra az a nemzeti, ha valaki nem megy be a multinacionális nagykereskedelmi üzletekbe vásárolni, hanem a kiskereskedéseket, a helyi kosárfonókat támogatja. Vidnyánszkynak azt jelenti a magyarság, hogy miért nem készült az SZFE-n Trianonról előadás, de ez csak egy vélemény a tízmillióból. Egyébként készült Benedek Miklós osztályfőnöksége alatt.

Az SZFE kapcsán született a legújabb dalotok. Akkor neked ez az ügy berobbantotta a lelkedet. Hogyan született meg a szám?

Bánfalvi Eszter még májusban hívott fel, hogy szerinte nagy baj van a Színművészeti Egyetem körül. Akkor a gyermekbántalmazás ügyével voltam elfoglalva, a 116-111 című dalunk született éppen. Nagyon megterhelt a téma. Minden számunk úgy készül, hogy előtte szakértőkkel és érintettekkel ülök le. Akkor tud hiteles lenni egy szöveg, ha velük kommunikálva jövök rá a kulcsára annak, hogy az én emócióm az ő információjukkal hogyan jön össze. Az SZFE vezetése a transzparenciában hisz, ezért amint elkezdődött az átalakítás, kiraktak egy 70 oldalas kimutatást, melyben nyilatkozatok, gazdasági adatok szerepeltek. Napokba telt, amíg mindent elolvastam. Majd felhívtak a Színművészetiről a HÖK-ösök, hogy szeretnék, ha írnék erről egy számot. Mondtam nekik, hogy egy noÁr-szám feltétele az, hogy az ügy berobbantsa a lelkemet. Látnom kell azokon, akik a témával foglalkoznak, hogy szívügyük a történet. Már májusban kimerültek voltak, nem találták az eszközöket. Nem tudták pontosan, mit hogyan lehetne csinálni, de közben volt bennük valami elemi elszántság, ami lenyűgöző volt. Lehetett érezni, ők nem fognak megtántorodni, végig fognak tolni valamit. MTA, CEU, más egyetemek államosítása – ezek azért történhettek meg, mert nem volt kollektív összefogás. Ezért progresszív az ő álláspontjuk, és békés, ez a legszebb az egészben. A Kicsi vagyok én, majd megnövök én, füttyel – ez volt a mozgalom indító része. Majd Kunert Péter zeneszerző ebből a számból kiindulva összerakta két nap múlva az egész dalt.

Öt évig voltál a Vígszínház társulatának tagja. Mint A mi kis falunk Matyiját négy éven át követett téged a fél ország a televízió-képernyőn. Számos színházi és filmszerepet tudhatsz magad mögött. Hogyan jut időd más munkákra?

Két és fél éve nem vállalok színházi bemutatót, hogy a noÁrt csinálhassam. Vannak pillanatok, amikor nagyon hiányzik a színház. Másfél hónapig próbálni egy darabot a noÁr számára óriási kiesés lenne idő hiányában. Nagyon jó szerepekre mondok nemet, ami sokszor rendkívül fájdalmas. Színészként azt mondanád, milyen jó lett volna… Tudom, hogy nekem mint ismert embernek nagyobb a felelősségem. Ilyenkor hátralép a színész, és előrelép az aktivista.

Kérdés az, hogy képesek vagyunk-e megteremteni egy igazi támogatói közeget. Ők rájönnek-e arra, hogy amit csinálunk, az ugyanaz, mint egy újság elkészítése vagy a munkád. Te se a betűket eszed. Ezért fontos, hogy az emberek támogassák ezt a fajta polgári aktivizmust. Nem is támogatóknak hívom őket, hanem szövetségeseknek. Ők is érezzék, amit én érzek velük kapcsolatban. Ha támogatod az ügyet, szövetségesévé válsz a változásnak.

Kikből áll a noÁr?

A noÁr egy éve nonprofit kft., és már támogatható. Létrehoztunk egy külön patreon.com-felületet, ahol különböző összegekkel lehet támogatni, így biztos anyagi lábakon állunk. A csapat tagja még többek között Kunert Péter zeneszerző és Bori Tamás hangmérnök. A legújabb SZFE-klipünk kapcsán a drón Papp Richárd munkáját dicséri, az ő segítője Simon István, Farkas András és Szabó János volt. A klip készítése során együtt dolgoztunk színművészetisekkel, látványtervezővel, gyártásvezetővel. Tóth-Kása Ottília a koordinátorunk. Bárdos Barnabást úgy hívom, a pénzügyek szakértője. Duda Éva alapítója és koreográfusa a csapatnak, Drescher Barbara a social media felelőse, és szeretném, ha Kovács Gergely a kreatív szóvivője lenne. Nagyon fontos, hogy a noÁr ne egy fej legyen. Legyenek hiteles szóvivői! Azt is meg kell még tanulnunk, hogy minden közegben jól tudjunk kommunikálni. Régen leírt mondatokat próbálunk megfogalmazni jelen időben. Most ezzel párhuzamosan kell jelen idejű problémákat jelen időben megfogalmazni.

Hogyan látod magatokat fél, egy vagy akár öt év múlva?

Meg kell maradni gerillaügynek, de profin kell működnie. Szükség van biztos anyagi háttérre, hogy működhessünk és hosszú távra tervezhessünk. Nagyon szeretném, hogy el tudjunk indulni turnéra egy olyan programmal, amiben nem csak zeneszámok vannak. A számok között TED-szerű kiselőadások lennének az adott témával kapcsolatban. Szeretnék eljutni vidéken azokra a településekre, ahol erős a civil jelenlét. Szeretnék oda is eljutni, ahol mélyszegénységben élnek a családok. Mindenhol lehetőségünk szerint mindenkinek megadni a lehetőséget. Ehhez viszont komoly támogatókra van szükség. Komoly mecénásokra és igazi szövetségesekre. Az állam felé nem pályázunk, így maradhatunk tiszták, pártpolitikától függetlenek.

Egy olyan magot szeretnénk kialakítani, akik mozdíthatóak. Ha kell, árkot ásnak, szemetet szednek, kiállnak akár élő láncként is. Az egész országra kiterjedő követő és cselekvő csapatnak kell lennünk. Meg lehet bízni bennünk, és képviseljük a noÁr szellemiségét. Évek múltán is szeretnék állandó jelenlétet a következő generáció számára. 2022-ben ötszázezer új választópolgára lesz az országnak. Nem azt kívánom megmondani, hogy hova, hanem hogy miért szavazzanak. Nem is az én felelősségem, hanem szerintem a noÁré, hogy nyerd vissza ezt a polgári öntudatot, tudd, hogyan vegyél részt az ország alakításában. Az a nagy kérdés, hogy sikerül-e hosszú távon egy szabad és nyitottabb társadalomban élni. Esetleg elfogadjuk-e, hogy a csend és a félelem legitim eszköz a hatalom számára. Ebben fognak-e majd felnőni a gyerekeink vagy a jövő generációja. Én azt választom, hogy ez a mi felelősségünk. Ez most rajtunk is múlik. Hát rajtunk ne múljon!

Művház

Látta már? Íme a S.E.R.E.G. első képkockái (videó)

A készülő akciósorozat címe egy mozaikszó, amely a Szolgálat, Erény, Rend, Erkölcs és Gondviselés szavakból áll össze.

Közzétéve:

Képkocka a készülő alkotásól, fotó: Megafilm

Látványos képi világot és izgalmas történetvezetést ígér az idén ősszel debütáló, S.E.R.E.G. című katonai sorozat hat epizódja, amelyekből az első képkockákat a Digital-Media Hungaryn láthatták a konferencia résztvevői. A Megafilm Service katonai sorozata – amelyben a Magyar Honvédség is közreműködött – izgalmakat sejtető akciót ígér – hívta fel a figyelmet cikkében a Magyar Nemzet.

Az alkotás címe egy mozaikszó, amely a Szolgálat, Erény, Rend, Erkölcs és Gondviselés szavakból áll össze (S.E.R.E.G.), és már az első hangulatkeltő képkockákból is kirajzolódnak ezek a tulajdonságok. A történet egy iraki háborús misszióban kudarcot valló katonáról, Győrbíró Zsolt alezredesről szól, akit Csórics Balázs alakít. Győrbírónak egyetemista fiával való rossz kapcsolata is megnehezíti az életét és számot kell vetnie a bajtársiasság fogalmával is, miközben újra bevetésre készül csapatával. A férfiak mellett természetesen megjelennek a nők és a bonyolult szerelmi szálak is.

A film előzetesét itt tudja megtekinteni:

A forgatásról a Magyar Nemzet készített werkfilmet:

Tovább olvasom

Művház

Folytatódnak a Metropolitan Opera közvetítései az Urániában

Folytatódnak októbertől a New York-i Metropolitan Opera közvetítései az Uránia Nemzeti Filmszínházban, amelynek kínálatában nyolc új előadás, Offenbach, Mozart, Beethoven, Puccini, Richard Strauss, Verdi és Rossini örökzöld művei mellett egy kortárs darab, Jeanine Tesori Grounded című operája is helyet kapott.

Közzétéve:

A Metropolitan Opera Live in HD közvetítéseinek 2024/25-ös programjában a nézők új rendezésben láthatják New Yorkból Verdi Aidáját és Strauss Saloméját is, olyan művészek előadásában, mint Lise Davidsen, Angel Blue, Piotr Beczala, Peter Mattei, Quinn Kelsey vagy Kutasi Judit és Kálmán Péter – áll a filmszínház pénteki közleményében.

Az évadot október 5-én Offenbach műve, a Hoffmann meséi nyitja. A főszerepet a francia tenor, Benjamin Bernheim alakítja, három egykori szerelmét pedig Erin Morley, Pretty Yende és Clémentine Margaine. Az előadást Marco Armiliato vezényli.

Október 19-én a kétszeres Tony-díjas zeneszerző, Jeanine Tesori kifejezetten a Met számára írta Grounded című új operáját. A kortárs mű Michael Mayer LED-képernyőket és légifelvételeket is használó rendezésében kerül színpadra, története pedig a 21. századi háború etikai és pszichológiai problémái körül forog. Főhőse, Jess első vonalbeli vadászpilóta, aki váratlan terhessége miatt kikerül a pilótafülkéből, és a földre kényszerülve drónokkal vesz részt a támadásban. A főhőst Emily D’Angelo, az opera egyik fiatal művésze személyesíti meg.

 Az évad kiemelkedő eseményei közé tartozik a norvég szoprán, Lise Davidsen visszatérése aki először november 23-án lesz látható Puccini Tosca című operájának címszerepében. Freddie De Tommaso tenor mint Cavaradossi tűnik fel, Quinn Kelsey bariton pedig Scarpia rendőrfőnökként látható.

Az Urániában már hagyomány, hogy karácsony körül minden évben levetítik A varázsfuvola 2006-os felvételét. Idén december 26-án lesz látható Mozart művének rövidített, ifjúsági előadása, amelyben Miklósa Erika énekli az Éjkirálynő szerepét.

Verdi Aidájával 2025. január 25-én folytatódik a sorozat Michael Mayer látványos új rendezésével, amelyben Kutasi Judit Amneris egyiptomi hercegnőt alakítja. A temesvári születésű mezzoszoprán Verdi A végzet hatalma című dalművében az idén debütált a Metropolitan Operában. Az Aida főbb szerepeit Kutasi Judit mellett Angel Blue, Piotr Beczala, Quinn Kelsey és Dmitrij Belosszelszkij éneklik.

Március 15-én Beethoven Fidelióját közvetítik, amelyet Jürgen Flimm rendező a jelenkorra adaptálva, mai környezetbe helyezett. A darab főhősnőjét Lise Davidsen alakítja.

Két, Baumarchais-vígjátékból készült klasszikus opera is része a programnak. A Figaro házassága, Mozart operája április 26-án lesz látható Michael Sumuel basszbaritonnal a címszerepben és az angol Richard Eyre rendezésében.

Új produkcióként, húsz év után tér vissza a Met színpadára Richard Strauss Saloméja. Claus Guth rendező viktoriánus környezetbe helyezi a bibliai tárgyú történetet, amelynek május 17-i közvetítésén a dél-afrikai Elza van den Heever szoprán énekli a címszerepet, Keresztelő Szent Jánost pedig Peter Mattei bariton alakítja.

Az évad utolsó operája a másik híres Baumarchais-adaptáció, A sevillai borbély, Rossini műve lesz. Bartlett Sher csaknem húszéves rendezése május 31-én új szereposztásban, az olasz Giacomo Sagripanti vezényletével kerül színre. Bartolo doktort Kálmán Péter énekli, Rosina szerepében pedig az orosz-kirgiz mezzoszoprán, Aigul Akhmetshina lesz látható.

Az Uránia honlapján meghirdetett élő és ismétlő előadásokra május 7-én kezdődik a jegyárusítás. Minden darab angol és magyar felirattal látható.

Tovább olvasom

Művház

Kövér László: a filmmel mindenekelőtt az emberi szabadságot kell megvédeni

A mai progresszívok nemcsak énekelnek a múlt eltörléséről, hanem döntik a szobrokat, cenzúrázzák a könyveket, és technológiailag uralni akarják a XXI. század teljes nyugati tudatiparát, benne a filmipart is, hogy akadálytalanul érvényesíthessék a múltat eltörlő ideológiájukat.

Közzétéve:

Borítókép: Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján 2024. április 25-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján elmondott beszédében a huszonegyedik századot a vizualitás, a látvány évszázadának nevezte, amelyben a kép, a mozgókép „a legveszélyesebb fegyver”.

Azonban – mint mondta – felmerül a kérdés, hogy a film támadó vagy védekező fegyver-e, illetve mit kell támadni vagy védeni a „film fegyverével”. Erre a magyarok válasza az, hogy a filmmel mindenekelőtt az emberi szabadságot kell megvédeni – hangsúlyozta a házelnök.

Kövér László szerint három oka van annak, hogy Magyarország a legjobb hely egy ilyen fesztiválnak. Elsőként: a magyarok egyáltalán nem hisznek abban, hogy a történelem véget ért, ellentétben azokkal, akik 1989-ben a világ urainak képzelték magukat, és egy ideológusuk által azt üzenték a nagyvilágnak, hogy a történelem véget ért – emelte ki.

Kövér László beszédet mond a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján 2024. április 25-én
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A magyart „ezeréves rebellis hajlamú nemzetnek” nevezte, amely az idegen elnyomásnál csak egyvalamit utál jobban: ha az idegen elnyomók ostobának nézik.

„Mi abban hiszünk, hogy a történelmet a maga érdekében és hasznára senki sem tudja kisajátítani” – fogalmazott az Országgyűlés elnöke.

Kövér László megjegyezte: régebben a magyarok az ilyeneket egyszerűen csak kommunistáknak hívták, de a mai politikailag korrekt világban ezek az emberek már progresszívoknak nevezik magukat.

Ők nemcsak énekelnek a múlt eltörléséről, hanem döntik a szobrokat, cenzúrázzák a könyveket, és technológiailag uralni akarják a XXI. század teljes nyugati tudatiparát, benne a filmipart is azért, hogy akadálytalanul érvényesíthessék a múltat eltörlő ideológiájukat

– jelezte a házelnök.

Az Országgyűlés elnöke arra is kitért: a magyarok nem hisznek abban „a hamis technológiai fétisizmusban”, hogy a művészeti alkotásban az emberi lélek kiváltható volna a mesterséges intelligencia algoritmusai által. Emberi lélek nélkül minden művészet, így a filmművészet is, halott dologgá válik, ami csak ideológiai indoktrinációs eszközzé silányítja az alkotást – jelentette ki.

Egyre nagyobb az érdeklődés

Kövér László Pápa városát méltatva arról is beszélt: a város büszke a múltjára, illetve a történelmi kulturális teljesítményére, amellyel mindig lélekszámán és erején felül járult hozzá a magyar és az európai kultúra szabadságához. Ezért is volt jó választás Pápa a rendezvény helyszínéül – tette hozzá a házelnök.

Áldozó Tamás (Fidesz–KDNP), Pápa polgármestere örömét fejezte ki, hogy egyre többen fogadják el a meghívást a filmfesztiválra, egyre nagyobb érdeklődés övezi a programjaikat.

Pozsgai Zsolt fesztiváligazgató hangsúlyozta:

rendezvényük nem a kosztümös történelmi filmek, a romantikus mesék fesztiválja, itt minden filmnek köze van a mai valósághoz, a mai fájdalmainkhoz vagy boldogságunkhoz, de közös bennük, hogy a múltban gyökereznek.

A fesztiváligazgató köszönetet mondott a Nemzeti Filmintézet támogatásáért, amellyel lehetővé tették, hogy a meghívott alkotók szinte mindannyian jelen lehetnek a fesztiválon.

A IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztiválon hat kategóriában – játékfilm, kisjátékfilm, dokumentumfilm, rövid dokumentumfilm, animációs film és kísérleti film – mutatnak be alkotásokat, Európa egyetlen több kategóriás történelmi filmfesztiváljaként.

Tovább olvasom