Kövess minket!

Művház

John Petrucci (Dream Theater): a Grammyt a járvány utáni felszabadultság hozta

Május 10-én a Sportarénában immár tizenharmadik koncertjét adja Magyarországon a Dream Theater. A világhírű amerikai progresszív metál csapat gitárosa, John Petrucci szerint idén kapott első Grammy-díjuk a koronavírus-járvány utáni felszabadultság eredménye.

MTI/AP/Invision/Chris Pizzello

“Fantasztikus érzés újra közönség előtt játszani. Két teljes év maradt ki a covid miatt, miközben az élő zene szerves része az életünknek” – mondta John Petrucci. A zenész-producer, aki 1985-ben társalapítója volt minden idők egyik legsikeresebb progmetál zenekarának, a turnébuszból, Franciaországból adott Zoom-interjút az MTI-nek.

A Dream Theater tavaly jelentette meg tizenötödik stúdióalbumát A View from the Top of the World címmel, és a lemez (a korábbi két jelölés után) idén meghozta számukra az első Grammy-díjat: az Alien című kilencperces, 17/8-ban írt szám a legjobb metál előadás kategóriában győzött az áprilisi gálán.

“A dal különleges időszakban született, hiszen fogalmunk sem volt, mikor folytathatjuk a turnét, mikor rögzíthetjük az új anyagot. A koronavírus-járvány miatt az egész világ bezártságba kényszerült, fél évig mi sem találkoztunk. Amikor 2020 októberében az éppen elkészült zenekari főhadiszállásunkon összejöttünk, hogy elkészítsük az új lemezt, nagyon örültünk egymásnak, a közös zenélésnek. A legelső szám, amit a stúdióban írtunk, az Alien volt, és benne van mindaz, amit mögöttünk hagytunk és ami előrevisz minket. Csodás érzés, hogy éppen ez hozta meg számunkra az első Grammyt” – mesélte Petrucci.

A tagok kimagasló hangszeres tudásáról, a többtételes dalszerkezetekről, valamint a látványos koncertekről ismert Dream Theater – John Petrucci (gitár), John Myung (basszusgitár), James LaBrie (ének), Jordan Rudess (billentyűs hangszerek), Mike Mangini (dob) – eddig mintegy 15 millió lemezt adott el világszerte.

A csapat idén februárban folytatta a 2020-ban a járvány miatt félbeszakadt turnéját, amely áprilistól Európában zajlik.

Mint John Petrucci elmondta: nagyon izgalmas egy turnén ennyi különböző kultúrával találkozni. “Más és más élmény a portugál, a svájci vagy éppen a magyar közönség előtt játszani, az emberek különféleképpen reagálnak a zenénkre. De közös bennük a zene szeretete, és hogy egy jó kis show-t akarnak látni”.

A zenekar új koncertműsorában négy dal szerepel az új lemezről, a korábbi dalok közül a régi nagy slágerek (Pull Me Under, The Spirit Carries On, Lie) helyett olyanokat játszanak, amelyek eddig kevésbé voltak előtérben.

“Komoly fejtörést okozott, mi kerüljön a kétórás koncertprogramba a több mint három évtizednyi repertoárból. Lemezbemutató turné lévén fontosak az új dalok, az Alien vagy a címadó A View from the Top of the World mindenképpen, emellett számos olyan számot akartunk elővenni, amelyet régóta nem játszottunk, így aztán legismertebb dalaink most nem fértek bele a műsorba. Vajon a magyar közönség tizenharmadszor is a Pull Me Undert akarja hallani, vagy esetleg egy olyan dalt, amelyet még nem hallott tőlünk? Mi az utóbbira szavaztunk” – mondta a gitáros.

John Petrucci szerint a Dream Theater dalai progresszív rock stílusban íródnak, ezt mutatja felépítettségük, a szólók, a szövegekben a történetmesélés. A hangzás ugyanakkor egyértelműen a metál jegyeit hordozza magán, kemény, erőteljes, gyors, Petrucci olykor hét- és nyolchúros gitáron játszik.

“Amikor zenélni kezdtem, a Rush együttes volt rám a legnagyobb hatással, de imádtam az Iron Maident, a Black Sabbath-ot is. John Myunggal együtt nőttünk fel, 12 évesek voltunk, amikor találkoztunk, és még mindig ugyanabban a zenekarban nyomjuk… Amikor már jobban ment a gitározás, az elmélyültebb, fúziós zenék felé fordultam, Steve Morrisont, Allan Holdsworth-öt, Al Di Meolát, Return to Forevert hallgattam sokat” – idézte fel a gitáros.

Petrucci és Myung mellett a Dream Theater alapítója volt Mike Portnoy dobos, aki huszonöt év együttzenélés után 2010-ben szállt ki a csapatból. Portnoy a Liquid Tension Experiment projektben ma is együtt játszik Petruccival és Rudess-szel, és ő dobolta fel Petrucci 2020-ban megjelent szólólemezét, a Terminal Velocity-t is.

“Mike a legjobb barátom, a nyolcvanas években együtt jártunk Bostonban a Berklee College of Music-re. Bár kilépett a Dream Theaterből, számos dolog köt minket össze, a feleségeink például egy zenekarban játszanak, a Meanstreak-ben. Nagy öröm, hogy játszott a szólóanyagomon, az meg külön csoda, hogy a Liquid Tension Experimenttel 22 év után csináltunk újra lemezt. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a világ legjobb dobosaival játszhatom együtt: a Dream Theaterben Mike Mangini-vel, a Liquidben Mike Portnoyjal” – fogalmazott John Petrucci az MTI-nek adott interjúban.

A Dream Theater korábban turnézott jubileumot ünneplő lemezekkel (az Images and Wordsszel a megjelenés 25. évfordulóján, 2017-ben, az akkor 20 éves Scenes from a Memory-vel két évvel később). “Ez a két album mérföldkő volt a Dream Theater történetében. Az Images and Words tett fel minket a rockzene térképére, a Scenes pedig az első olyan anyagunk volt, amely egy összefüggő koncepció, történet mentén született”.

A Livesounds által szervezett május 10-i Dream Theater-koncert előtt Devin Townsend melegíti be a közönséget a Budapest Sportarénában.

Borítókép: John Petrucci amerikai gitáros, dalszerző, miután átvette a legjobb metál előadásért járó elismerést a The Alien című daláért a Grammy-díjak 64. átadási ünnepségén a Las Vegas-i MGM Grand Garden Arénában 2022. április 3-án.

Művház

Közzétették a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasainak nevét

Elek Judit filmrendező és forgatókönyvíró, Piros Ildikó színésznő, Gulyás Buda operatőr, Selmeczi György zeneszerző és Deimanik Tamásné Baba fénymegadó kiemelkedő pályáját méltatják idén.

Közzétéve:

Az egyik kitüntetett: Elek Judit rendező, forgatókönyvíró, fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier

Az ünnepélyes díjátadót a Magyar Mozgókép Fesztiválon június 14-én Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában tartják – olvasható a szervezők MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A június 12. és 15. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló hazai filmes mustrán az életműdíjasokhoz kapcsolódóan a többi között olyan filmeket láthat majd a közönség, mint a Kontroll, a Csak szex és más semmi, a Macskajáték, az Angi Vera és a Sziget a szárazföldön.

Mint írják, az idén 87. születésnapját ünneplő Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező és forgatókönyvíró, a Balázs Béla Stúdió alapító tagja 1956 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákja volt Máriássy Félix osztályában. 1967-ben készült stílusteremtő lírai dokumentumfilmje, a Meddig él az ember. 1968-ban készítette el első nagyjátékfilmjét, a dokumentarista és játékfilmes technikákat vegyítő Sziget a szárazföldön című alkotást Kiss Manyival a főszerepben. Az 1983-as Mária-nap című filmje Szendrey Júlia életének motívumai alapján készült. Mindhárom alkotást bemutatták a cannes-i filmfesztiválon.

Elek Judit 1989-es Tutajosok című munkája a tiszaeszlári per témáját dolgozza fel. 1994-ben saját kisregényét vitte filmre Ébredés címmel, gyerekkori élményeiről. A tavalyi nagysikerű cannes-i vetítés után a Magyar Mozgókép Fesztiválon először láthatja a hazai közönség a Sziget a szárazföldön című filmjének frissen restaurált verzióját.

Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, az MMA rendes tagja, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Várkonyi Zoltán osztályában, majd 37 éven át a Madách Színház tagja volt. Kamera elé először 1966-ban állt, azóta több mint 50 filmben és tévéjátékban szerepelt, amelyek közül a Nem szoktam hazudni, A veréb is madár, a Hahó Öcsi, a Gyertek el a névnapomra és Az élet muzsikája című filmekre a legbüszkébb – írják a közleményben.

Mint kiemelik, Piros Ildikó legismertebb szerepeinek egyike az 1978-ban bemutatott Abigél című tévésorozat Zsuzsanna nővére. A Magyar Mozgókép Fesztiválon a Macskajáték című filmjét vetítik, a nemrégiben elhunyt Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerzőre is emlékezve.

Gulyás Buda Balázs Béla-díjas magyar operatőr, egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Olyan legendás sorozatoknak volt az operatőre, mint a Linda, az Angyalbőrben, a Família Kft., és olyan népszerű filmeket fényképezett, mint Bujtor István Hamis a baba (1991) és Három testőr Afrikában (1996) című filmje, vagy Goda Krisztina három közönségsikere, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A fesztiválon a Csak szex és más semmit nézheti meg a közönség.

Selmeczi György a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester, operarendező, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron. Először a bukaresti Zeneművészeti Főiskolán, 1975-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. 1976-tól 1977-ig Pierre Boulez, majd 1979-ben Daniel Charles irányításával dolgozott Párizsban. Magyarországon kívül Európa számos országában hangversenyezik karmesterként, zongoraművészként és zeneszerzőként. Csaknem hatvan film zenéjét jegyzi, amelyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő, az Idő van és a Szirmok, virágok, koszorúk. Legutóbb a 2022-ben készült Toldi – A mozifilm című animáció zenéjét komponálta. A Magyar Mozgókép Fesztivál az Angi Vera vetítésével tiszteleg előtte.

Deimanik Tamásné Baba Balázs Béla-díjas fénymegadó csaknem ötvenéves pályafutása alatt olyan filmeken dolgozott, mint a Ripacsok, az Örökség, a Kopaszkutya, a Dögkeselyű, a Könnyű testi sértés, a Szirmok, virágok, koszorúk, az Idő van, a Roncsfilm, a Csinibaba, a Valami Amerika vagy A martfűi rém. A fesztiválon az általa fényelt Kontroll című filmet vetítik.

A fesztiválról további információk a www.mozgokepfesztival.hu oldalon érhetők el.

Tovább olvasom

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom