Kövess minket!

Művház

Indul a jegyértékesítés a Müpa 2022-es programjaira

Jövőre is a nemzetközi klasszikus és könnyűzenei színtér, a magyar kulturális élet legkiemelkedőbb előadóival, valamint jól ismert fesztiváljaival és tematikus programsorozataival várja a nézőket a Müpa, amely november 5-én kezdi a jegyek értékesítését.

MTI/Mohai Balázs

A 2021/22-es évad második felében a fellépők között lesz Jacob Collier, Christian Thielemann és a Drezdai Staatskapelle, Baráth Emőke és Philippe Jaroussky, Joyce DiDonato és az Il Pomo d’Oro, Pat Metheny, Cyrille Aimée, Rolando Villazón vagy Müller Péter Sziámi, Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert

– közölte a Müpa.

Mint írták, a brit Jacob Collier-t az interneten milliók követik, pályáját olyan világsztárok egyengették, mint Herbie Hancock vagy Quincy Jones. A különböző stílusokat és irányzatokat magába foglaló, többlemezes Djesse projektjének esszenciájával a Müpába is ellátogat február 2-án.

A Jazzlegendák sorozat következő fellépője Pat Metheny lesz. A rengeteg díjjal és lelkes rajongótáborral rendelkező amerikai gitárhős feltörekvő tehetségeket a középpontba állító Side-Eye című produkcióját hozza el a Müpába április 28-án.

Hetvenedik születésnapja alkalmából a hazai pop emblematikus figurája, Müller Péter Sziámi és együttese az Óbudai Danubia Zenekarral, valamint vendégekkel február 21-én ad ünnepi koncertet, amelyen legismertebb slágerei mellett friss szerzeményei is helyet kapnak. A Grecsó Krisztián-Hrutka Róbert páros egy este erejéig zenekarrá bővül, és az irodalom és a zene határmezsgyéjén egyensúlyozó, személyes hangvételű lemezbemutatóval készül január 24-én.

A 2021/2022-es évad művészének választott szoprán, Baráth Emőke ismét Philippe Jarousskyval dolgozik. Március 2-i, Händel legszebb műveiből összeállított koncertjük különlegessége, hogy a kontratenort a karmesteri pulpituson köszönthetjük. Az opera világának másik csillaga, a New York-i Metropolitan dívája, Joyce DiDonato a paradicsomi lét témáját körbejáró tematikus estjén az Il Pomo d’Oro zenekarral lép színpadra, hogy Cavalli, Händel, Purcell, Gluck, Wagner és Mahler muzsikájával szórakoztassa a közönséget március 22-én.

Christian Thielemann sztárkarmesterrel és ínyenc műsorral érkezik a Müpába a Drezdai Staatskapelle május 26-án. Az együttes koncertjén Mendelssohn Skót szimfóniája és Zemlinsky egy kevéssé ismert alkotása csendül fel. Wayne Marshall angliai születésű orgonaművész saját improvizációi mellett a 19-20. század francia orgonarepertoárjából és a 20. század remekeiből ad ízelítőt február 8-án.

Az intézmény fesztiváljai sorában a Budapesti Wagner-napok 2022-ben június 9-től 22-ig tartanak. A Fischer Ádám művészeti vezetésével életre hívott eseménysorozaton a Ring mellett René Pape dalestjét és a Rienzit is hallhatja a közönség. A Régizene Fesztiválon márciusban Cherubini és Händel művei mellett a katalán reneszánsz remekeiből is ízelítőt kaphatnak az érdeklődők, a programot a világhírű mexikói tenor, Rolando Villazón és az Ensemble L’Arpeggiata estje koronázza meg március 4-én.

A háromnapos Jazztavasz keretében a francia-dominikai Cyrille Aimée május 15-i koncertje mellett a Yellowjackets és a WDR Big Band műsora (május 14.), illetve a Sarah McKenzie Group és Bolla Gábor játéka (május 13.) emelkedik ki. Folytatódnak a Müpa népszerű irodalmi és zenés sorozatai is: a New York-i Metropolitan Opera közvetítései között három új előadást és klasszikusokat is találnak az érdeklődők, emellett újcirkusz- és táncelőadások is lesznek.

A Müpa a 2021/22-es szezonra nem bérleteket kínál: egyesével értékesíti előadásait.

Borítókép: a Müpa épülete

Művház

Közzétették a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasainak nevét

Elek Judit filmrendező és forgatókönyvíró, Piros Ildikó színésznő, Gulyás Buda operatőr, Selmeczi György zeneszerző és Deimanik Tamásné Baba fénymegadó kiemelkedő pályáját méltatják idén.

Közzétéve:

Az egyik kitüntetett: Elek Judit rendező, forgatókönyvíró, fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier

Az ünnepélyes díjátadót a Magyar Mozgókép Fesztiválon június 14-én Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában tartják – olvasható a szervezők MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A június 12. és 15. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló hazai filmes mustrán az életműdíjasokhoz kapcsolódóan a többi között olyan filmeket láthat majd a közönség, mint a Kontroll, a Csak szex és más semmi, a Macskajáték, az Angi Vera és a Sziget a szárazföldön.

Mint írják, az idén 87. születésnapját ünneplő Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező és forgatókönyvíró, a Balázs Béla Stúdió alapító tagja 1956 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákja volt Máriássy Félix osztályában. 1967-ben készült stílusteremtő lírai dokumentumfilmje, a Meddig él az ember. 1968-ban készítette el első nagyjátékfilmjét, a dokumentarista és játékfilmes technikákat vegyítő Sziget a szárazföldön című alkotást Kiss Manyival a főszerepben. Az 1983-as Mária-nap című filmje Szendrey Júlia életének motívumai alapján készült. Mindhárom alkotást bemutatták a cannes-i filmfesztiválon.

Elek Judit 1989-es Tutajosok című munkája a tiszaeszlári per témáját dolgozza fel. 1994-ben saját kisregényét vitte filmre Ébredés címmel, gyerekkori élményeiről. A tavalyi nagysikerű cannes-i vetítés után a Magyar Mozgókép Fesztiválon először láthatja a hazai közönség a Sziget a szárazföldön című filmjének frissen restaurált verzióját.

Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, az MMA rendes tagja, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Várkonyi Zoltán osztályában, majd 37 éven át a Madách Színház tagja volt. Kamera elé először 1966-ban állt, azóta több mint 50 filmben és tévéjátékban szerepelt, amelyek közül a Nem szoktam hazudni, A veréb is madár, a Hahó Öcsi, a Gyertek el a névnapomra és Az élet muzsikája című filmekre a legbüszkébb – írják a közleményben.

Mint kiemelik, Piros Ildikó legismertebb szerepeinek egyike az 1978-ban bemutatott Abigél című tévésorozat Zsuzsanna nővére. A Magyar Mozgókép Fesztiválon a Macskajáték című filmjét vetítik, a nemrégiben elhunyt Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerzőre is emlékezve.

Gulyás Buda Balázs Béla-díjas magyar operatőr, egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Olyan legendás sorozatoknak volt az operatőre, mint a Linda, az Angyalbőrben, a Família Kft., és olyan népszerű filmeket fényképezett, mint Bujtor István Hamis a baba (1991) és Három testőr Afrikában (1996) című filmje, vagy Goda Krisztina három közönségsikere, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A fesztiválon a Csak szex és más semmit nézheti meg a közönség.

Selmeczi György a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester, operarendező, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron. Először a bukaresti Zeneművészeti Főiskolán, 1975-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. 1976-tól 1977-ig Pierre Boulez, majd 1979-ben Daniel Charles irányításával dolgozott Párizsban. Magyarországon kívül Európa számos országában hangversenyezik karmesterként, zongoraművészként és zeneszerzőként. Csaknem hatvan film zenéjét jegyzi, amelyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő, az Idő van és a Szirmok, virágok, koszorúk. Legutóbb a 2022-ben készült Toldi – A mozifilm című animáció zenéjét komponálta. A Magyar Mozgókép Fesztivál az Angi Vera vetítésével tiszteleg előtte.

Deimanik Tamásné Baba Balázs Béla-díjas fénymegadó csaknem ötvenéves pályafutása alatt olyan filmeken dolgozott, mint a Ripacsok, az Örökség, a Kopaszkutya, a Dögkeselyű, a Könnyű testi sértés, a Szirmok, virágok, koszorúk, az Idő van, a Roncsfilm, a Csinibaba, a Valami Amerika vagy A martfűi rém. A fesztiválon az általa fényelt Kontroll című filmet vetítik.

A fesztiválról további információk a www.mozgokepfesztival.hu oldalon érhetők el.

Tovább olvasom

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom