Kövess minket!

Művház

Házasság Hete – ikonikus filmekkel és sorozatokkal várják a nézőket a közmédia csatornái

Olyan nemzetközileg elismert mozifilmekkel várják a nézőket a megújult Dunán, mint a Paterson, a Fény az óceán felett, vagy a Színes fátyol. Egyúttal európai rendezők kiemelkedő alkotásai és egy magyar ismeretterjesztő film is helyet kap a programkínálatban a nemzet televízióján és az M5 csatornán február 13-a és 20-a között.

MTVA

A Házasság Hetéhez kapcsolódva több nagysikerű mozifilm és egy különleges sorozat is várja a nézőket a Dunán – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája.

Egy romantikus dráma nyitja a tematikus hetet február 13-án. Derek Cianfrance 2016-os rendezése, a Fény az óceán felett története az első világháború után néhány évvel kezdődik. Tom Sherbourne önkéntes száműzetésként elvállalja egy lakatlan szigeten álló világítótorony felügyeletét, ám közben megismeri Isabelt, akivel rögtön egymásba szeretnek és összeházasodnak. A felhőtlen boldogságot beárnyékolja, hogy nem lehet gyermekük, de a sors egy különös lehetőséget tartogat számukra, amivel mégis szülőkké válhatnak – kérdés, milyen áron, és hogyan tudnak elszámolni a lelkiismeretükkel. A két főszereplő, Michael Fassbender és Alicia Vikander – akik a való életben is házastársak – olyan átütő alakítást nyújtottak a filmben, melyet nemzetközi szinten is elismertek a kritikusok.

A folytatás is tartogat ikonikus egészestés filmeket. A legendás amerikai rendező, Jim Jarmusch – akinek olyan emblematikus műveket köszönhetünk, mint a Szellemkutya, a Hervadó virágok, vagy a Törvénytől sújtva – szintén egy 2016-os filmmel került be a programkínálatba. A Paterson egy házaspár szürke hétköznapjairól szól, miközben beavatja a nézőket a párkapcsolatuk dinamikájába. Természetükben nem is lehetnének különbözőbbek – a befelé forduló, irodalmár buszsofőr egy harsány, impulzív nővel él együtt, de éppen az a titkuk, hogy tökéletesen kiegészítik egymást. Adam Driver és Golshifteh Farahani játéka a Cannes-i Filmfesztiválon a legjobb férfi- és legjobb női alakítás kategóriában is jelölést kapott, illetve a legjobb forgatókönyv díjára is esélyes volt. Jim Jarmusch ezért a rendezéséért Arany Pálma-díjért is versenybe szállt.

A Házasság Hetének zárásaként, február 20-án egy fájdalmasan szép történet látható a Dunán.A 2006-os Színes fátyol hősei a középosztálybeli orvos, Walter és az elkényeztetett, felsőosztálybeli Kitty, akiknek házassága hamar zátonyra fut. A feleség hűtlenné válik, férje mégis úgy dönt, nem engedi el. Arra kényszeríti az asszonyt, tartson vele egy kolera által súlyosan érintett kínai faluba, ahová munkája szólítja. Az utazás, a megélt szörnyűségek és váratlan fordulatok értelmet és célt adnak az elveszettnek hitt kapcsolatnak. Naomi Watts és Edward Norton lehengerlő alakítása hosszú időre nyomot hagy a nézőkben.

A Házasság Hetében egy különleges olasz televíziós sorozat is látható a Dunán. A Jó reggelt, Anya! dupla epizóddal jelentkezik, melyben a Borghi család mindennapjait követhetjük. Az édesanya hirtelen jött és visszafordíthatatlan betegsége krízishelyzet elé állítja az apát, és a gyermekeket is, de a drámai fordulatok ellenére bebizonyítják, hogy a nehézségek ellenére is lehetnek boldogok. Az igaztörténeten alapuló szériát fikciós bűnügyi szállal is kiegészítették, de mindenekfelett azt üzeni nézőinek – a házasság köteléke és a családi összetartás rendkívüli erőt ad. 

Az M5 csatorna is csatlakozik a Házasság Hetéhez. Február 14-én tűzik műsorra a Három királyfi, három királylány alapítványhoz kötődő 2019-es magyar dokumentumfilmet. A kezdeményezés meghatározó személyiségei mondják el személyes gondolataikat családalapításról, gyermeknevelésről, illetve az alapítvány munkájáról.

Egy 2005-ös magyar ismeretterjesztő film,a Barangolás Bajorországban – A landshuti esküvő is szerepel a tematikus programkínálatban, amelyfebruár 16-án kerül képernyőre. Bajorország hajdani fővárosában, Landshut városában 1475-ben vette el a landshuti herceg fia a lengyel király lányát. Erre emlékezve négyévenként nagyszabású történelmi játékot tartanak, melyen a város lakói közül több mint 2000-en öltöznek be korhű jelmezekbe és három hétig tart a középkort idéző rendezvény, Európa legnagyobb történelmi játéka.

Borítókép: kivágás a Fény az óceán felett című filmből

Művház

Kövér László: a filmmel mindenekelőtt az emberi szabadságot kell megvédeni

A mai progresszívok nemcsak énekelnek a múlt eltörléséről, hanem döntik a szobrokat, cenzúrázzák a könyveket, és technológiailag uralni akarják a XXI. század teljes nyugati tudatiparát, benne a filmipart is, hogy akadálytalanul érvényesíthessék a múltat eltörlő ideológiájukat.

Közzétéve:

Borítókép: Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján 2024. április 25-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján elmondott beszédében a huszonegyedik századot a vizualitás, a látvány évszázadának nevezte, amelyben a kép, a mozgókép „a legveszélyesebb fegyver”.

Azonban – mint mondta – felmerül a kérdés, hogy a film támadó vagy védekező fegyver-e, illetve mit kell támadni vagy védeni a „film fegyverével”. Erre a magyarok válasza az, hogy a filmmel mindenekelőtt az emberi szabadságot kell megvédeni – hangsúlyozta a házelnök.

Kövér László szerint három oka van annak, hogy Magyarország a legjobb hely egy ilyen fesztiválnak. Elsőként: a magyarok egyáltalán nem hisznek abban, hogy a történelem véget ért, ellentétben azokkal, akik 1989-ben a világ urainak képzelték magukat, és egy ideológusuk által azt üzenték a nagyvilágnak, hogy a történelem véget ért – emelte ki.

Kövér László beszédet mond a IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztivál megnyitóján 2024. április 25-én
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A magyart „ezeréves rebellis hajlamú nemzetnek” nevezte, amely az idegen elnyomásnál csak egyvalamit utál jobban: ha az idegen elnyomók ostobának nézik.

„Mi abban hiszünk, hogy a történelmet a maga érdekében és hasznára senki sem tudja kisajátítani” – fogalmazott az Országgyűlés elnöke.

Kövér László megjegyezte: régebben a magyarok az ilyeneket egyszerűen csak kommunistáknak hívták, de a mai politikailag korrekt világban ezek az emberek már progresszívoknak nevezik magukat.

Ők nemcsak énekelnek a múlt eltörléséről, hanem döntik a szobrokat, cenzúrázzák a könyveket, és technológiailag uralni akarják a XXI. század teljes nyugati tudatiparát, benne a filmipart is azért, hogy akadálytalanul érvényesíthessék a múltat eltörlő ideológiájukat

– jelezte a házelnök.

Az Országgyűlés elnöke arra is kitért: a magyarok nem hisznek abban „a hamis technológiai fétisizmusban”, hogy a művészeti alkotásban az emberi lélek kiváltható volna a mesterséges intelligencia algoritmusai által. Emberi lélek nélkül minden művészet, így a filmművészet is, halott dologgá válik, ami csak ideológiai indoktrinációs eszközzé silányítja az alkotást – jelentette ki.

Egyre nagyobb az érdeklődés

Kövér László Pápa városát méltatva arról is beszélt: a város büszke a múltjára, illetve a történelmi kulturális teljesítményére, amellyel mindig lélekszámán és erején felül járult hozzá a magyar és az európai kultúra szabadságához. Ezért is volt jó választás Pápa a rendezvény helyszínéül – tette hozzá a házelnök.

Áldozó Tamás (Fidesz–KDNP), Pápa polgármestere örömét fejezte ki, hogy egyre többen fogadják el a meghívást a filmfesztiválra, egyre nagyobb érdeklődés övezi a programjaikat.

Pozsgai Zsolt fesztiváligazgató hangsúlyozta:

rendezvényük nem a kosztümös történelmi filmek, a romantikus mesék fesztiválja, itt minden filmnek köze van a mai valósághoz, a mai fájdalmainkhoz vagy boldogságunkhoz, de közös bennük, hogy a múltban gyökereznek.

A fesztiváligazgató köszönetet mondott a Nemzeti Filmintézet támogatásáért, amellyel lehetővé tették, hogy a meghívott alkotók szinte mindannyian jelen lehetnek a fesztiválon.

A IV. Pápai Nemzetközi Történelmi Filmfesztiválon hat kategóriában – játékfilm, kisjátékfilm, dokumentumfilm, rövid dokumentumfilm, animációs film és kísérleti film – mutatnak be alkotásokat, Európa egyetlen több kategóriás történelmi filmfesztiváljaként.

Tovább olvasom

Művház

Videóversenyt hirdet fiataloknak a Cinemira ifjúsági filmfesztivál

A jelentkezők bármilyen műfajban – kisfilm, videóklip, animáció – alkothatnak.

Közzétéve:

borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

A Magyar Mozgókép Fesztivál a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében a Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivál közösen videóversenyt hirdet húsz év alatti fiataloknak, amelyre legfeljebb másfél perces filmekkel lehet nevezni három kategóriában – közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.

A jelentkezők bármilyen műfajban – kisfilm, videóklip, animáció – alkothatnak. Fontos, hogy a filmek egyediek, személyesek legyenek, szerepeljenek benne az alkotó gondolatai és érzései.

A Boldogság és Kalandozások a LEGO galaxisban szekcióban Puskás-Dallos Peti zenész, Hollós Jázmin a MOME-ról, Lampert Benedek fotográfus és Mazzag Izabella film és videoklip rendező értékeli majd a beérkezett pályaműveket. A Mobilbalatonos kisfilmeknél Mészáros Blanka színművész, Csáki László és Breier Ádám rendezők választják majd ki a legjobbakat.  

A versenyre jelentkezni május 20-ig lehet a cinemiravideoverseny@gmail.com címen.

A győztesek LEGO készleteket, koncertjegyeket, VIP belépőket nyerhetnek a STRAND fesztiválra, illetve egynapos szakmai workshopon is részt vehetnek a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. A legjobb Balatonos alkotásokat június 14-én nagyvásznon vetítik le a Magyar Mozgókép Fesztiválon – áll az összegzésben.

A versenyről bővebb információ a https://www.cinemira.hu oldalon olvasható.

Tovább olvasom

Művház

Premierekkel várja a nézőket az első Metuscope Filmszemle

Számos premierrel várja a nézőket az első Metuscope Filmszemle pénteken és szombaton. A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ingyenes rendezvényén a hallgatók alkotásai, diplomamunkák, vizsgafilmek, animációs rövidfilmek láthatók a Corvin Moziban.

Közzétéve:

www.metropolitan.hu

A Budapesti Metropolitan Egyetem négy szakmai művészeti projekt összeolvasztásával hívta életre a Metuscope Filmszemlét. A kétnapos szemle az egyetem hallgatóinak munkáival és házigazdaként Till Attilával várja az érdeklődőket – olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Mint írják,

a Metuscope Filmszemle 2024 a korábban sikerrel bevezetett, animációs (Animascope), mozgóképes (Cinemascope) és média design (Futuroscope) szakmai területeken végzett hallgatók diplomamunkáinak seregszemléit, valamint a tavalyi évben először megrendezett, I. Metuscope Online Filmszemlét egyesíti.

A szemle betekintést ad a METU végzős animáció-, mozgókép-, valamint média design szakos hallgatóinak diplomamunkáiba, bemutat továbbá válogatott vizsgafilmeket, valamint a vendégként résztvevő Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kolozsvári Karának kisjátékfilmjeit is.

A közleményben kiemelik, hogy a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívumnak köszönhetően különleges animációs rövidfilm-válogatással tiszteleg az esemény a 110 éves magyar animáció mesterei előtt.

A rendezvényen a filmvetítések mellett szakmai kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetnek a látogatók.

A filmszemlén bemutatott művek többsége most először látható nagyvásznon, és a nemzetközi filmfesztivál-szereplések miatt egy ideig nem is lesznek nyilvánosan elérhetők – emelik ki a közleményben.

Mint írják, a rendezvény ingyenesen látogatható, de a belépés előzetes regisztrációhoz kötött. A részletes program a https://www.metropolitan.hu/metuscope-2024 linken érhető el.

Borítókép: jelenetkép Flaisz Vanda: Lány az emeleten című alkotásából

Tovább olvasom