Kövess minket!

Művház

Állóképben a filmvilág

Ötvenhárom játékfilm és ötven tévéfilm standfotósi munkái fűződnek a nevéhez. Olyan korszakos jelentőségű rendezőkkel alkotott együtt, mint Fábri Zoltán, Máriássy Félix, Makk Károly vagy Bacsó Péter. Ő fotózta például a Pacsirtát, a Szerelmes biciklistákat, az Ezek a fiatalokat, a nyolcvanas években pedig a kedvencét, A vörös grófnőt. Inkey Alice emlékezik.

1962-ben a Mici néni két élete című film volt az első standfotós munkája, a kor sztárjaival, köztük Kiss Manyival és Páger Antallal dolgozott. Mély vízbe dobták.

A Budapesti Fényképész Szövetkezetben tanultam portréfotózást, amikor édesapám értesült arról, hogy üresedés van a filmgyárban. Bár sokáig gondolkodtam a lehetőségen, de addigra már annyira meguntam az esküvői felvételek és az igazolványképek készítését, hogy végül elfogadtam. 1960-ban retusőrnek léptem be a Hunniába. Két évvel később kezdődött a kaland, amely aztán hosszú évtizedekig meghatározta az életem. Abban az időben négy nagyszerű fotográfus dolgozott standfotósként: apukám, Inkey Tibor, illetve Szomszéd András, Réger Endre és Oláh János. De elkezdtek forgatni egy ötödik filmet, és nem tudták, kinek osszák ki a feladatot, majd egyikük megszólalt, hogy majd Alice megoldja. Mindenki kíváncsi volt, mi lesz ebből.

Páger Antal és Kiss Manyi a Mici néni két élete című filmben (Fotó: Inkey Alice)
Páger Antal és Kiss Manyi a Mici néni két élete című filmben (Fotó: Inkey Alice)

A filmet az Astoriánál forgatták, átellenben édesapja Múzeum körúti egykori stúdiójával, ahol egy másik kor nagyjait örökítette meg: Karády Katalint, Jávor Pált vagy Szeleczky Zitát.

Amikor kinéztem az ablakon, az volt az első gondolatom, hogy ez jó ómen. Érdekes véletlen volt. Ráadásul a filmet Mamcserov Frigyes rendezte, akinél a későbbi férjem, Lakatos Iván operatőr is elkezdte a pályáját. A film operatőre, apám jó barátja, Hegyi Barna volt, tudta, hogy a standfotózás egy más szakma, amelyet akkor még nem sajátítottam el.

Inkey Alice (Fotó: Ladjánszki Máté)
Inkey Alice (Fotó: Ladjánszki Máté)

Az emberek azt várták tőlem, hogy apám stílusában fotózzam, hogy Inkey-fotók szülessenek. Ha manapság újra megnézem a felvételeket, két dolgot látok, egyrészt azt, hogy volt néhány jól elkapott pillanatom, másrészt azt, hogy érezhetően nem apám készítette őket.

Miként befolyásolta a pályája elején az édesapja hírneve, az általa lefektetett szakmaiság?

Az állandó összehasonlítás kezdetben meglehetősen zavart, később motivált. Az emberek az első munkáimat árgus szemekkel figyelték, én pedig szégyelltem magam. Magának mesélek el először egy apró női történetet: engem világ életemben a hiúságom hajtott, ha jó fotót vittem szemlére, mindig csinosan öltöztem fel, hisz olyan boldog voltam, ragyogtam, amikor viszont nem a legjobban sikerült a munkám, csak egy normális ruhát kaptam magamra. Ezt a filmgyárban egy idő után kiszúrták, és amint megjelentem, tudták, milyen a termés. (Nevet.) Nagy szerencsém volt, mert később már Illés Gyuri bácsival dolgoztam, aki született pedagógus volt, kedvesen terelgetett a szakmában. Mindig azt mondta, „Mukikám, ez jó!”, vagy „Mukikám, ezt nem így kellene!”. Neki köszönhetem azt is, hogy olyan nagy rendezőkkel dolgozhattam, mint Fábri Zoltán vagy Makk Károly.

1976-ban Révész Györggyel forgattam Az öreg című játékfilmet Latinovits Zoltánnal és Harsányi Gáborral a főszerepben. Eredetileg apámat kereste meg, de nem ért rá, és azt javasolta, menjek én. Elvégeztem a munkám, majd hazamentem, és egy álló napig laboráltam a gyönyörű képeket. Amikor bevittem neki megmutatni, az volt az első kérdése, hogy Inkey-fotók-e, mert ha nem azok, meg sem nézi, faképnél hagyott. Eltelt egy hét, újralaboráltam, ismét megkérdezte: Inkey-fotók? Igennel válaszoltam, megnézte őket, és örömmel konstatálta, hogy azok.

Latinovits Zoltán és Harsányi Gábor Az öreg című filmben (Fotó: Inkey Alice)
Latinovits Zoltán és Harsányi Gábor Az öreg című filmben (Fotó: Inkey Alice)

Milyen volt a közös munka Latinovits Zoltánnal?

Nagyon megosztó személyiség volt, végletesen viselkedett. Amikor bosszankodott, jobb volt elkerülni, akkor mindenkivel problémája volt, előfordult, hogy a filmgyár udvarán sem köszönt nekem. Máskor meg mosolygott, bűbájos volt, még a mamámnak is kézcsókját küldte. Így fogadtuk el.

Ha azt vesszük, hogy a standfotós a film reklámfotóit készítette el, amelyeket aztán felhasználtak a film népszerűsítésére, akkor egy népszerű film valamilyen módon visszahatott a standfotósára is.

Persze, sok újság közölte a képeinket, amelyek alatt szerepelt a nevünk is. Az járt a legjobban, aki több helyre vitte el a felvételeit. Rendszeresen publikáltam például a Filmvilágban és a Film, Színház, Muzsikában.

Törőcsik Mari és Latinovits Zoltán a Pacsirta című filmben (Fotó: Inkey Alice)
Törőcsik Mari és Latinovits Zoltán a Pacsirta című filmben (Fotó: Inkey Alice)

Címlapokra is fotózott, például Tolnay Klárit. Ennek kapcsán mesélte, hogy amikor megjelent, úgy érezte, mindenki Önt nézi, pedig elégedetlen volt a munkájával.

Róla készült az első címlapfotóm, mi tagadás, nem sikerült jól, de a Film, Színház, Muzsika lehozta, Klárika pedig őszintén megköszönte, és csak sok-sok évvel később jöttem rá, miért volt annyira lelkes. Akkoriban Darvas Ivánnal alkottak egy párt, aki jóval fiatalabb volt nála, én meg erőteljesen retusáltam, pont, ahogy ma csinálják, de ez akkor nem volt divatban, finoman dolgoztunk, éppen csak lágyítottuk a vonásokat, a karakterek mégis összetéveszthetetlenek voltak. Ha ma kinyitok egy magazint, amelyben anya és lánya szerepel, jóformán azt sem tudom eldönteni, melyik melyik.

Mikor érezte először, hogy egy fotója szinte tökéletes?

Amikor a saját korosztályom később ismertté vált tagjaival dolgoztam, az akkor főiskolás Tordai Terivel, Bánfalvy Ágival, akik mind helyesek voltak, és annyira örültek, ha hívtam őket.

Az Illés-együttes, Bródy János, Szörényi Levente és Szörényi Szabolcs a Szerelmes biciklisták című filmben (Fotó: Inkey Alice)
Az Illés-együttes, Bródy János, Szörényi Levente és Szörényi Szabolcs a Szerelmes biciklisták című filmben (Fotó: Inkey Alice)

Ha csak egy filmet emelhetne ki a munkái közül, melyik lenne az?

A vörös grófnőt imádtam. Gyönyörű ruhák és fantasztikus színészek szerepeltek benne, Básti Juli játszotta a címszerepet, Károlyi Mihálynét, férjét pedig Bács Ferenc. Én készítettem a film reklámfotóját is.

Emlékszem, több kép is szóba jött, és nagyon kardoskodtam, hogy egy kalaposat válasszanak a plakátra, Kovács András rendezővel még a minisztériumba is bementünk, hogy elbírálják a képeket, de szerencsére elfogadták a javaslatom.

Honnan ered a standfotózás?

Az első ilyen felvételeket Magyarországon készítették, méghozzá az első hazai némafilmhez, A tánchoz 1901-ben. Az Uránia technikusaként dolgozó Zsitkovszky Béla egy írót, Pekár Gyulát kérte meg, hogy készítsenek tánctörténeti előadásainak illusztrálására egy kisfilmet, amely ugyan elveszett, de a standfotói megmaradtak.

Amikor elkezdtem standfotózni, sokáig nem is olvastunk forgatókönyvet, érzésre dolgoztunk, önálló munkakör volt. Tulajdonképpen ez egy riporteri feladat volt, amit nagyon nehéz volt megtanulni. Az első filmemnél még az élességet is sokáig állítgattam, mert hozzászoktam, hogy a műteremben volt idő, ami a film esetében nem volt.

Mikor és miért tűntek el a hagyományos standfotók a mozik kirakatából?

Azt gondolom, anyagi háttere van, bár egy fotóst nem fizettek túl. Tudom, hogy külföldön a szakmát iszonyatosan komolyan veszik a mai napig. Régen itthon is megbecsültek minket, a standfotósok munkáiból esetenként még kiállítást is szerveztek, ami hozzájárult a film sikeréhez, és ettől mi is lelkesek voltunk, szerettük egymást, örültünk a másik sikerének, igaz, úgy voltunk vele, hogy azért mindannyian szerettünk volna mindig kicsit jobbat alkotni, mint a másik. Magyarországon az a szomorú helyzet, hogy csak akkor hallok egy magyar filmről, ha az Oscar-díjat, vagy más elismerést kap. Bár már jó ideje nem dolgozom, élénk a kapcsolatom a filmekkel, nézem őket, és rögtön látom, mely jelenetekből lehetne kiváló standfotó.

Ha lehetőség lett volna bepillantani a kulisszák mögé, mit látott volna a kor embere? Hogyan kell elképzelni az akkori filmgyári munkát?

Rendkívül izgalmas volt, de egy idő után a legvalószerűtlenebb helyzeteket is megszoktam.

Inkey Alice (Fotó: Ladjánszki Máté)
Inkey Alice (Fotó: Ladjánszki Máté)

Egy nap a filmgyárban késő éjszakáig forgattam, a végére már nem éreztem jól magam, felhívtam a férjem, hogy jöjjön értem. Ültem a portán, amikor kinyílt a lengőajtó, és megjelent a korszak legszebb férfija, Marcello Mastroianni felhajtott gallérú esőkabátban, ahogy egy Fellini-moziban lenni szokott. Annyira kizökkentem, hogy egy pillanat alatt meggyógyultam. Igazi úriember volt, rám nézett, köszönt, majd továbbment. Később a férjem ugyanígy lépett be az ajtón, ráadásul ugyanolyan típusú ballonkabátot hordtak.

Egy másik alkalommal ugyanígy jött velem szembe Elizabeth Taylor, aki Magyarországon ünnepelte negyvenedik születésnapját. Gondoljon bele, és velük még csak nem is dolgoztam. (Nevet.)

(Az interjú eredetileg a Médiapiac 2019/1. számában jelent meg. A lapra itt fizethet elő, illetve ezeken a standokon veheti meg.)

Művház

Reisz Gábor filmje fődíjat kapott egy lengyel fesztiválon

Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje nyerte meg a Nowe Horyzonty (Új Horizontok) elnevezésű, 24. alkalommal rendezett wroclawi nemzetközi filmfesztivál fődíját – közölte a lengyel média.

Közzétéve:

A fesztivál Grand Prix díját a szombat esti ünnepi gálán adták át a filmrendezőnek.

A mustra zsűrije úgy találta:

Reisz Gábor filmje “találékony megközelítése a társadalmi megosztottságot ábrázoló, a mai Magyarországból kiinduló, de mindnyájunk számára ismert világgal is könnyen rezonáló történetnek”. A film ereje abból fakad, hogy “szerény források felhasználásával készült, sikeresen emlékeztetve minket arra, hogy az összetettségre adandó legjobb válasz az egyszerűség”

– olvasható a fesztivál honlapján.

A július 20-án megkezdődött, vasárnap véget érő fesztiválon idén összesen 285 alkotást mutattak be a világ 80 országából.

Tovább olvasom

Művház

Legendás magyar sportolókról láthatók filmek ingyenesen a Filmión

A párizsi olimpia alkalmából a Filmión főszerepet kapnak a legendás magyar sportolók, csütörtöktől vasárnapig az Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes, az Aranycsapat és a Katinka című dokumentumfilm ingyenesen megtekinthető.

Közzétéve:

MTI/Kovács Tamás

Július 26-án kezdődnek a 2024. évi nyári olimpiai játékok Párizsban, amelyen a magyar csapat 180 sportolója is megméretteti magát – emelik ki a Nemzeti Filmintézet MTI-hez eljuttatott közleményében.

A Filmintézet streaming platformjának a héten újdonsága egy, az 1984-es olimpiai játékokat feldolgozó animációs sorozat, az Olympia ’84 is, amely az év végéig szintén ingyenesen látható kiváló minőségben felújítva.

Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételekkel és a csapattagok visszaemlékezéseivel.

A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét is, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György.

A torna sport kiemelkedő csillagának egy évét követi a 100. születésnapjától a 101-ig Oláh Kata Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes (2022) című alkotása.

A film naplóbejegyzésekből, régi és új interjúkból és archív felvételekből tárja fel egy olyan bajnok életét és életfilozófiáját, aki 10 olimpiai éremmel a XX. században sporttörténelmet írt.

Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok úszó, az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban.

Pálinkás Norbert és stábja két éven át követte a nagy sporteseményekre és otthonába is az úszónőt a Katinka (2022) című filmben.

Los Angelesben az 1984-es ötkarikás játékokkal párhuzamosan Animációs Olimpiát rendeztek. “Az olimpia szellemében” szlogenre megfogalmazott, Magyarországról nevezett szellemes rövidfilmeket a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori animáció szakos hallgatói, Dózsa Tamás, Békési Sándor, Zoltán Annamária, Szórády Csaba és Lehotay Zoltán készítették. Az ötrészes sorozat Olympia ’84 néven látható csütörtöktől a Filmio kínálatában.

Borítókép: Hosszú Katinka a női 4×100 méteres vegyesváltó döntőjében az úszó országos bajnokságon a Duna Arénában 2024. április 10-én

Tovább olvasom

Művház

Angelina Jolie, Pedro Almodóvar és Todd Phillips filmje is verseng a Velencei filmfesztiválon

Az Angelina Jolie-val forgatott Maria, Todd Phillips Joker-folytatása és Pedro Almodóvar új filmje is szerepel a 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában, amelyet kedden a Biennalé elnöke, Pietrangelo Buttafuoco és Alberto Barbera fesztiváligazgató ismertetett.

Közzétéve:

MTI/EPA/Vickie Flores

A velencei nyitófilm, ahogy azt már korábban bejelentették, Tim Burton Beetlejuice Beetlejuice című filmje, Burton 1988-as kultikus horrorkomédiájának folytatása lesz, amelyben ismét Michael Keaton alakítja a főszerepet. A záró filmnek pedig az olasz rendező, Pupi Avati L’orto americano (Amerikai konyhakert) című drámáját választották.

A nemzetközi versenyprogram 21 alkotása között szerepel a spanyol Pedro Almodóvar első angol nyelvű filmje, a The Room Next Door című anya-lánya dráma, Pablo Larraín chilei rendező Angelina Jolie-val forgatott, Maria Callasról szóló életrajzi drámája, Luca Guadagnino William S. Burroughs regényéből adaptált Queer című filmje Daniel Craiggel a főszerepben és Todd Phillips Joker-folytatása, a Joker (Joaquin Phoenix) és Harley Quinn (Lady Gaga) szerelméről szóló Joker: Kétszemélyes téboly című pszichológiai thriller. Az Arany Oroszlán fődíjért versenyez még Brady Corbet Budapesten forgatott The Brutalist című filmje is, amelyben Adrien Brody alakítja Tóth Lászlót, a holokauszttúlélő zsidó építészt, aki feleségével Amerikában kezd új életet.

A nemzetközi versenyprogram zsűrijének elnöke Isabelle Huppert francia színésznő lesz, az Orizzonti (Horizontok) versenyprogram zsűrijébe pedig Reisz Gábor filmrendezőt (Magyarázat mindenre) is meghívták.

Versenyen kívül tűzik műsorra a Lidón a japán színész-rendező Kitano Takesi Broken Rage és Kijosi Kuroszava Cloud című alkotását, valamint Claude Lelouch Finalment című filmjét, továbbá Jon Watts thrillerét, a Brad Pitt-tel és George Clooney-val forgatott Két magányos farkast és Marco Bellocchio Se Posso Permettermi Capitolo II című filmjét is.

A filmfesztivál Biennale College Cinema szekciójában mutatkozik be a közönségnek Szilágyi Zsófia új filmje, a Január 2., egy különválás története, amelyet a feleség, Klára több fordulóban történő költözéséből ismerünk meg.

A fesztiválra számos sztárt várnak, Almodóvar filmjének premierjére érkezik Tilda Swinton, Julianne Moore és John Turturro, de Velencében lesz a Két magányos farkas sztárja, Pitt és Clooney, a The Brutalist színészei, Adrien Brody, Guy Pearce és Felicity Jones, valamint Antonio Banderas és Nicole Kidman is, akik a Babygirl című filmben szerepelnek.

Az idei mustrán Arany Oroszlán életműdíjjal ismerik el Peter Weir ausztrál filmrendező és forgatókönyvíró, a Gallipoli, A kis szemtanú és a Zöld kártya alkotójának pályafutását, és életműdíjat kap Sigourney Weaver amerikai színésznő is.

A 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivált augusztus 28. és szeptember 7. között rendezik meg.

Borítókép: Angelina Jolie amerikai színésznő az Örökkévalók (Eternals) című filmje bemutatóján Londonban 2021. október 27-én

Tovább olvasom