Művház
A Kék róka premierjével indul a megújuló Duna Televízió
Először a megújuló Duna Televízión lesz látható január 22-én este Herczeg Ferenc Kék róka című színművének filmes adaptációja, amely az 1930-as évek Budapestjére repíti vissza a nézőket.
A Száraz Dénes és Zsigmond Emőke főszereplésével készülő romantikus tévéfilmben izgalmas szerelmi történet közepébe csöppenhetnek a nézők – olvasható az MTVA csütörtöki közleményében, amely szerint a lebilincselő cselekmény, a kiváló színészi alakítások és a különleges képi világ nemzetközi szuperprodukciókat idéz.
A Herczeg Ferenc legtöbbet játszott színdarabjából készült egészestés játékfilm rendezője Pacskovszky József, főbb szerepeiben Száraz Dénes és Zsigmond Emőke mellett Fekete Ernő, Schmied Zoltánt és Sodró Eliza lesz látható.
Mint írták, a Kék róka komoly lelki utazást és egyben önfeledt szórakozást ígér.
A történet alapja egy romantikus komédia, de a tévéfilm megmutatja a szerelmi bonyodalmak drámai oldalát is. A színmű modernizált feldolgozása helyenként Woody Allen, másutt a francia újhullámos alkotók mozijait idézi. A film dialógusaiban, látványvilágában és elbeszélő stílusában is egyedülálló – hangsúlyozták a közleményben.
A történetben a gyönyörű és rejtélyes hősnő, Cecília a vőlegényéhez sietve beleszeret egy ismeretlen férfiba, akiről kiderül, hogy jövendőbelije sokat emlegetett barátja és tanúja. Ez a szerelem nem teljesedhet ki, mivel Sándor kizártnak tartja, hogy titkos harmadik legyen, ugyanakkor továbbra is gyakran jár a házaspárhoz. A történet idővel szerelmi sokszöggé duzzad. Minden szálat Cecília mozgat, aki rádöbben, hogy egyik férfi sem méltó igazán a figyelmére, ezért elhatározza, hogy kezébe veszi az irányítást.
Herczeg Ferenc mai napig nagy sikerrel játszott színdarabját 1920-ban Erotikon címmel némafilmként vászonra vitték Svédországban, a magyar filmesek azonban eddig még nem fedezték fel.
“2020-ban már készítettünk egy televíziós filmet Herczeg Ferenc több novellájából összegyúrva, az MTVA megrendelésére, amit nagyon szerettek a nézők” – idézte a közlemény Helmeczy Dorottya producert, aki hozzátette, hogy ezúttal a színműíró azon művét választották, amelyik az ízig-vérig férfi-nő kapcsolat klasszikus játékát filmesíti meg. A szereplők közötti kapcsolatok erőteljesebbek, mint az eredeti műben. Minden nő-férfi kapcsolat igazi tétet kapott, a legnagyobbat pedig a főhős páros karakterei, főként Cecília, a női főszereplő, aki megmutatja, hogy finom játékkal mit és hogyan tehet egy nő egy szenvedélyes szerelemért – mutatott rá a producer.
Mint Pacskovszky József rendező a közleményben kiemelte, megpróbáltak kicsit francia újhullámos lendülettel egy szerethető, játékos, ugyanakkor a mélyből fel-fel csillanó drámát készíteni. Bizonyos változtatásokat is beiktattak ehhez, például az eredeti színműben lévő öt szereplő helyett a tévéfilmben több mint tíz jelenik meg.
“Megpróbáltuk megteremteni a főhősök környezetét. Cecíliának lesz barátnője, Sándornak szeretője, a professzornak plátói viszonya. Igyekeztünk életszerű, de kiindulási pontként is érdekes helyzetekből indítani a sztorit. Pincér, taxisofőr, kalauz, bárónő a vonaton – mind-mind lenyomatot hordoznak, sorsokat villantanak föl az adott korból. A hőseinket a körülöttük felvillanó karakterekhez való viszonyuk is jellemzi. Esendővé tettük őket, nem akarunk ítélkezni. Az a fajta elnéző irónia ez, amit én nagyon szeretek filmben megjeleníteni. A Woody Allen-utat követjük, nem a tragédia felé visszük a filmet, a drámát a vígjáték elemeivel próbáljuk ötvözni” – hangsúlyozta.
A történetet a századelőről áthelyezték a 1930-as évekbe. A rendező szerint a nők emancipációja ekkor már nagyobb teret kapott, hitelesebbnek tűnik, hogy Cecília a kezébe veszi sorsát. “Akkor indult be a jazzkorszak, úgy döntöttünk, Sándornak legyen jazzklubja, izgalmas világot ad ez a környezet. A zeneszerző ehhez igazodva Bacsó Kristóf jazz-zenész volt” – tette hozzá.
Látványban is magával ragadó a film, mozgalmas stílusra, sok steady-camre lehet számítani. Több vizuális rétege van, szerepelnek benne archív felvételek az 1930-as évek Budapestjéről – az autóknak, vonatbelsőknek, tereknek, ruháknak van egyfajta jó értelembe vett romantikája, de ugyanakkor már modernek. A filmbe beillesztett stock videókat CGI-jal alakították át a korszaknak megfelelően és olyan trükköket is alkalmaztak, amelyek a meseszerűséget erősítik – emelték ki a közleményben.
A Kék róka január 22-én, este 19:50-től lesz látható a Dunán.
Művház
Reisz Gábor filmje fődíjat kapott egy lengyel fesztiválon
Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje nyerte meg a Nowe Horyzonty (Új Horizontok) elnevezésű, 24. alkalommal rendezett wroclawi nemzetközi filmfesztivál fődíját – közölte a lengyel média.
A fesztivál Grand Prix díját a szombat esti ünnepi gálán adták át a filmrendezőnek.
A mustra zsűrije úgy találta:
Reisz Gábor filmje “találékony megközelítése a társadalmi megosztottságot ábrázoló, a mai Magyarországból kiinduló, de mindnyájunk számára ismert világgal is könnyen rezonáló történetnek”. A film ereje abból fakad, hogy “szerény források felhasználásával készült, sikeresen emlékeztetve minket arra, hogy az összetettségre adandó legjobb válasz az egyszerűség”
– olvasható a fesztivál honlapján.
A július 20-án megkezdődött, vasárnap véget érő fesztiválon idén összesen 285 alkotást mutattak be a világ 80 országából.
Művház
Legendás magyar sportolókról láthatók filmek ingyenesen a Filmión
A párizsi olimpia alkalmából a Filmión főszerepet kapnak a legendás magyar sportolók, csütörtöktől vasárnapig az Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes, az Aranycsapat és a Katinka című dokumentumfilm ingyenesen megtekinthető.
Július 26-án kezdődnek a 2024. évi nyári olimpiai játékok Párizsban, amelyen a magyar csapat 180 sportolója is megméretteti magát – emelik ki a Nemzeti Filmintézet MTI-hez eljuttatott közleményében.
A Filmintézet streaming platformjának a héten újdonsága egy, az 1984-es olimpiai játékokat feldolgozó animációs sorozat, az Olympia ’84 is, amely az év végéig szintén ingyenesen látható kiváló minőségben felújítva.
Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételekkel és a csapattagok visszaemlékezéseivel.
A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét is, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György.
A torna sport kiemelkedő csillagának egy évét követi a 100. születésnapjától a 101-ig Oláh Kata Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes (2022) című alkotása.
A film naplóbejegyzésekből, régi és új interjúkból és archív felvételekből tárja fel egy olyan bajnok életét és életfilozófiáját, aki 10 olimpiai éremmel a XX. században sporttörténelmet írt.
Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok úszó, az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban.
Pálinkás Norbert és stábja két éven át követte a nagy sporteseményekre és otthonába is az úszónőt a Katinka (2022) című filmben.
Los Angelesben az 1984-es ötkarikás játékokkal párhuzamosan Animációs Olimpiát rendeztek. “Az olimpia szellemében” szlogenre megfogalmazott, Magyarországról nevezett szellemes rövidfilmeket a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori animáció szakos hallgatói, Dózsa Tamás, Békési Sándor, Zoltán Annamária, Szórády Csaba és Lehotay Zoltán készítették. Az ötrészes sorozat Olympia ’84 néven látható csütörtöktől a Filmio kínálatában.
Borítókép: Hosszú Katinka a női 4×100 méteres vegyesváltó döntőjében az úszó országos bajnokságon a Duna Arénában 2024. április 10-én
Művház
Angelina Jolie, Pedro Almodóvar és Todd Phillips filmje is verseng a Velencei filmfesztiválon
Az Angelina Jolie-val forgatott Maria, Todd Phillips Joker-folytatása és Pedro Almodóvar új filmje is szerepel a 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában, amelyet kedden a Biennalé elnöke, Pietrangelo Buttafuoco és Alberto Barbera fesztiváligazgató ismertetett.
A velencei nyitófilm, ahogy azt már korábban bejelentették, Tim Burton Beetlejuice Beetlejuice című filmje, Burton 1988-as kultikus horrorkomédiájának folytatása lesz, amelyben ismét Michael Keaton alakítja a főszerepet. A záró filmnek pedig az olasz rendező, Pupi Avati L’orto americano (Amerikai konyhakert) című drámáját választották.
A nemzetközi versenyprogram 21 alkotása között szerepel a spanyol Pedro Almodóvar első angol nyelvű filmje, a The Room Next Door című anya-lánya dráma, Pablo Larraín chilei rendező Angelina Jolie-val forgatott, Maria Callasról szóló életrajzi drámája, Luca Guadagnino William S. Burroughs regényéből adaptált Queer című filmje Daniel Craiggel a főszerepben és Todd Phillips Joker-folytatása, a Joker (Joaquin Phoenix) és Harley Quinn (Lady Gaga) szerelméről szóló Joker: Kétszemélyes téboly című pszichológiai thriller. Az Arany Oroszlán fődíjért versenyez még Brady Corbet Budapesten forgatott The Brutalist című filmje is, amelyben Adrien Brody alakítja Tóth Lászlót, a holokauszttúlélő zsidó építészt, aki feleségével Amerikában kezd új életet.
A nemzetközi versenyprogram zsűrijének elnöke Isabelle Huppert francia színésznő lesz, az Orizzonti (Horizontok) versenyprogram zsűrijébe pedig Reisz Gábor filmrendezőt (Magyarázat mindenre) is meghívták.
Versenyen kívül tűzik műsorra a Lidón a japán színész-rendező Kitano Takesi Broken Rage és Kijosi Kuroszava Cloud című alkotását, valamint Claude Lelouch Finalment című filmjét, továbbá Jon Watts thrillerét, a Brad Pitt-tel és George Clooney-val forgatott Két magányos farkast és Marco Bellocchio Se Posso Permettermi Capitolo II című filmjét is.
A filmfesztivál Biennale College Cinema szekciójában mutatkozik be a közönségnek Szilágyi Zsófia új filmje, a Január 2., egy különválás története, amelyet a feleség, Klára több fordulóban történő költözéséből ismerünk meg.
A fesztiválra számos sztárt várnak, Almodóvar filmjének premierjére érkezik Tilda Swinton, Julianne Moore és John Turturro, de Velencében lesz a Két magányos farkas sztárja, Pitt és Clooney, a The Brutalist színészei, Adrien Brody, Guy Pearce és Felicity Jones, valamint Antonio Banderas és Nicole Kidman is, akik a Babygirl című filmben szerepelnek.
Az idei mustrán Arany Oroszlán életműdíjjal ismerik el Peter Weir ausztrál filmrendező és forgatókönyvíró, a Gallipoli, A kis szemtanú és a Zöld kártya alkotójának pályafutását, és életműdíjat kap Sigourney Weaver amerikai színésznő is.
A 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivált augusztus 28. és szeptember 7. között rendezik meg.
Borítókép: Angelina Jolie amerikai színésznő az Örökkévalók (Eternals) című filmje bemutatóján Londonban 2021. október 27-én