Kövess minket!

Művház

Tíz játékfilmet tűz műsorra az Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál

A tudományos és diákfilmek mellett tíz játékfilmet vetítenek az európai nagyjátékfilmes szekció versenyprogramjában az idei Alexandre Trauner ART/Film Fesztiválon, amely október 15-én veszi kezdetét Szolnokon, a TISZApART moziban.

Az MTI-hez elküldött tájékoztató szerint a hat napon át tartó fesztiválon a nemzetközi zsűri a látványtervezőket díjazza majd. A kortárs európai filmek legjobbjait kínáló vetítéseken az idén több európai koprodukciós alkotást, szerb elsőfilmes munkát, Karlovy Varyban díjazott észt filmet, történelmi és kosztümös alkotásokat, valamint izgalmas magyar krimit is láthatnak a nézők.

Mint írják, 2019-ben fennállásának 50 éves jubileumát ünnepeli a szolnoki filmfesztivál, amely tavaly felvette az Alexandre Trauner nevet, tisztelegve a magyar születésű Oscar-díjas Trauner Sándor (1906- 1993) látványtervező munkássága előtt.

A rendezvényen az egész estés versenymezőny legjobbjairól nemzetközi zsűri dönt majd: Olivier Gérard francia filmrendező és író, Gárdonyi László több mint ötven magyar produkció, többek között az Egészséges erotika díszlettervezője és a Svédországban élő Borbás István, aki több reklám, illetve rövidfilm mellett két Roy Andersson filmet is fényképezett.

Olivier Gerard, Gárdonyi László és Borbás István mesterkurzust is tart Szolnokon október 16-án, 17-én és 18-án 14 órakor a TISZApART Moziban.

A tíz játékfilmből Csehország két történelmi alkotással képviselteti magát: Az elárult arany című sportdrámával, amelynek története a német megszállás alatt kezdődik és a szovjet megszállás éveiben csúcsosodik ki, valamint Jan Palachnak, a kommunista elnyomás ellen küzdő, az ország jelképévé váló egyetemistának utolsó hónapjait feldolgozó életrajzi alkotással. Ausztria ugyancsak két kosztümös filmmel száll versenybe: a Németországgal közös, Robert Seethaler nemzetközi bestselleréből készült, A Trafikos című filmmel, valamint egy fekete rabszolgafiú évtizedeken átívelő történetével, az Angelóval, amely luxemburgi koprodukcióban készült. Ugyancsak a történelmi darabok közé tartozik A főlakáj című, 45 évet felölelő lengyel családi történet, míg a napjainkban játszódó olasz Sole című filmben a várandós Lena egy család sorsát változtathatja meg gyökeresen.

A tavalyi cannes-i filmfesztiválon szereplő, Az angyal című argentin-spanyol film megtörtént bűnügyet dolgoz fel, míg Bagota Béla első nagyjátékfilmje, a magyar Fargóként is emlegetett Valan – Az angyalok földje egy erdélyi bányaváros sötét rejtélyeit boncolgatja.

A Martti Helde észt rendező fekete-fehér, Nyomasztó csend című, második nagyjátékfilmje három különféle aspektusból közelíti meg egy testvérpár kapcsolatát, míg Stefan Malesevic rendező Mamonga című filmjének hősei három különböző helyszínen, Boszniában, Montenegróban és Szerbiában küzdenek meg döntéseik következményeivel.

A nemzetközi zsűri október 19-én Alexandre Trauner-díjjal tünteti ki a legjobb látványt nyújtó filmalkotásokat, méltatva a látványtervezők munkásságát, gazdagítva a világ filmes versenyeinek palettáját – olvasható a tájékoztatóban.

Művház

Reisz Gábor filmje fődíjat kapott egy lengyel fesztiválon

Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje nyerte meg a Nowe Horyzonty (Új Horizontok) elnevezésű, 24. alkalommal rendezett wroclawi nemzetközi filmfesztivál fődíját – közölte a lengyel média.

Közzétéve:

A fesztivál Grand Prix díját a szombat esti ünnepi gálán adták át a filmrendezőnek.

A mustra zsűrije úgy találta:

Reisz Gábor filmje “találékony megközelítése a társadalmi megosztottságot ábrázoló, a mai Magyarországból kiinduló, de mindnyájunk számára ismert világgal is könnyen rezonáló történetnek”. A film ereje abból fakad, hogy “szerény források felhasználásával készült, sikeresen emlékeztetve minket arra, hogy az összetettségre adandó legjobb válasz az egyszerűség”

– olvasható a fesztivál honlapján.

A július 20-án megkezdődött, vasárnap véget érő fesztiválon idén összesen 285 alkotást mutattak be a világ 80 országából.

Tovább olvasom

Művház

Legendás magyar sportolókról láthatók filmek ingyenesen a Filmión

A párizsi olimpia alkalmából a Filmión főszerepet kapnak a legendás magyar sportolók, csütörtöktől vasárnapig az Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes, az Aranycsapat és a Katinka című dokumentumfilm ingyenesen megtekinthető.

Közzétéve:

MTI/Kovács Tamás

Július 26-án kezdődnek a 2024. évi nyári olimpiai játékok Párizsban, amelyen a magyar csapat 180 sportolója is megméretteti magát – emelik ki a Nemzeti Filmintézet MTI-hez eljuttatott közleményében.

A Filmintézet streaming platformjának a héten újdonsága egy, az 1984-es olimpiai játékokat feldolgozó animációs sorozat, az Olympia ’84 is, amely az év végéig szintén ingyenesen látható kiváló minőségben felújítva.

Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételekkel és a csapattagok visszaemlékezéseivel.

A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét is, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György.

A torna sport kiemelkedő csillagának egy évét követi a 100. születésnapjától a 101-ig Oláh Kata Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes (2022) című alkotása.

A film naplóbejegyzésekből, régi és új interjúkból és archív felvételekből tárja fel egy olyan bajnok életét és életfilozófiáját, aki 10 olimpiai éremmel a XX. században sporttörténelmet írt.

Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok úszó, az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban.

Pálinkás Norbert és stábja két éven át követte a nagy sporteseményekre és otthonába is az úszónőt a Katinka (2022) című filmben.

Los Angelesben az 1984-es ötkarikás játékokkal párhuzamosan Animációs Olimpiát rendeztek. “Az olimpia szellemében” szlogenre megfogalmazott, Magyarországról nevezett szellemes rövidfilmeket a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori animáció szakos hallgatói, Dózsa Tamás, Békési Sándor, Zoltán Annamária, Szórády Csaba és Lehotay Zoltán készítették. Az ötrészes sorozat Olympia ’84 néven látható csütörtöktől a Filmio kínálatában.

Borítókép: Hosszú Katinka a női 4×100 méteres vegyesváltó döntőjében az úszó országos bajnokságon a Duna Arénában 2024. április 10-én

Tovább olvasom

Művház

Angelina Jolie, Pedro Almodóvar és Todd Phillips filmje is verseng a Velencei filmfesztiválon

Az Angelina Jolie-val forgatott Maria, Todd Phillips Joker-folytatása és Pedro Almodóvar új filmje is szerepel a 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában, amelyet kedden a Biennalé elnöke, Pietrangelo Buttafuoco és Alberto Barbera fesztiváligazgató ismertetett.

Közzétéve:

MTI/EPA/Vickie Flores

A velencei nyitófilm, ahogy azt már korábban bejelentették, Tim Burton Beetlejuice Beetlejuice című filmje, Burton 1988-as kultikus horrorkomédiájának folytatása lesz, amelyben ismét Michael Keaton alakítja a főszerepet. A záró filmnek pedig az olasz rendező, Pupi Avati L’orto americano (Amerikai konyhakert) című drámáját választották.

A nemzetközi versenyprogram 21 alkotása között szerepel a spanyol Pedro Almodóvar első angol nyelvű filmje, a The Room Next Door című anya-lánya dráma, Pablo Larraín chilei rendező Angelina Jolie-val forgatott, Maria Callasról szóló életrajzi drámája, Luca Guadagnino William S. Burroughs regényéből adaptált Queer című filmje Daniel Craiggel a főszerepben és Todd Phillips Joker-folytatása, a Joker (Joaquin Phoenix) és Harley Quinn (Lady Gaga) szerelméről szóló Joker: Kétszemélyes téboly című pszichológiai thriller. Az Arany Oroszlán fődíjért versenyez még Brady Corbet Budapesten forgatott The Brutalist című filmje is, amelyben Adrien Brody alakítja Tóth Lászlót, a holokauszttúlélő zsidó építészt, aki feleségével Amerikában kezd új életet.

A nemzetközi versenyprogram zsűrijének elnöke Isabelle Huppert francia színésznő lesz, az Orizzonti (Horizontok) versenyprogram zsűrijébe pedig Reisz Gábor filmrendezőt (Magyarázat mindenre) is meghívták.

Versenyen kívül tűzik műsorra a Lidón a japán színész-rendező Kitano Takesi Broken Rage és Kijosi Kuroszava Cloud című alkotását, valamint Claude Lelouch Finalment című filmjét, továbbá Jon Watts thrillerét, a Brad Pitt-tel és George Clooney-val forgatott Két magányos farkast és Marco Bellocchio Se Posso Permettermi Capitolo II című filmjét is.

A filmfesztivál Biennale College Cinema szekciójában mutatkozik be a közönségnek Szilágyi Zsófia új filmje, a Január 2., egy különválás története, amelyet a feleség, Klára több fordulóban történő költözéséből ismerünk meg.

A fesztiválra számos sztárt várnak, Almodóvar filmjének premierjére érkezik Tilda Swinton, Julianne Moore és John Turturro, de Velencében lesz a Két magányos farkas sztárja, Pitt és Clooney, a The Brutalist színészei, Adrien Brody, Guy Pearce és Felicity Jones, valamint Antonio Banderas és Nicole Kidman is, akik a Babygirl című filmben szerepelnek.

Az idei mustrán Arany Oroszlán életműdíjjal ismerik el Peter Weir ausztrál filmrendező és forgatókönyvíró, a Gallipoli, A kis szemtanú és a Zöld kártya alkotójának pályafutását, és életműdíjat kap Sigourney Weaver amerikai színésznő is.

A 81. Velencei Nemzetközi Filmfesztivált augusztus 28. és szeptember 7. között rendezik meg.

Borítókép: Angelina Jolie amerikai színésznő az Örökkévalók (Eternals) című filmje bemutatóján Londonban 2021. október 27-én

Tovább olvasom