Kövess minket!

Művház

10 milliárdot dollárt bukott a filmipar április-májusban

Bár a koronavírusjárvány Közép-Európában lecsengőben van, számos iparág akad, amelyre a világjárvány és az általa okozott válság rányomta a bélyegét. Többek között ilyen a filmipar is. A számtalan kihívással birkózó filmes szakma sokat veszített a COVID-19-nak köszönhetően, azonban igazán innovatív megoldásokat is talált, hogy áthidalhassa a felmerülő problémákat.

A világszerte bevezetett karantén rengeteg embert zárt négy fal közé. Ezekben a hónapokban a leghozzáférhetőbb kikapcsolódást a televízió és a különböző streaming oldalak jelentették. Bár a Netflix népszerűsége az otthonmaradásnak köszönhetően az egekbe szökött, a filmelőállítók ugyancsak kényszerpihenőjüket töltötték.

A mozifilmek premierje csúszott, az előre bejelentett sorozatokat hónapokkal eltolták, és pillanatok alatt kezdett érezhetővé válni, hogy nem születnek új művek.

A legfrissebb felmérések szerint a nemzetközi filmipar összesen mintegy 7 milliárd dollár bevételkiesést számolt el március végéig, és április-májusban a mozik zárva tartásának, az elhalasztott premiereknek köszönhetően ehhez újabb 10 milliárd társult. Ez magyar forintban összesen mintegy 5,2 billió.

Nem állt meg teljesen az élet

Miközben az élőszereplős filmek piaca visszaesett, az animátorok továbbra is aktívak. Mivel az ő munkájuk kevesebb interakciót igényel, és gyakran dolgoznak kisebb csoportokban, így számtalan rajzfilm-sorozat zavartalanul futhatott tovább. „Teljes gőzzel haladunk előre” – nyilatkozta a Locksmith Animation társalapítója a The Guardian-nek. – „Bár mindenki 20 százalékkal több időt tölt munkával most, hogy otthonról dolgozunk, de tudjuk tartani a határidőt a filmekkel.”

Ennek, valamint a számtalan befejezett, és csak a bemutatásra váró szuperprodukciónak köszönhetően, ha egyszer véget ér világszerte a karantén, a mozik gyorsan megtelnek majd új filmekkel.

Sok filmkészítő azonban úgy döntött, hogy nem várja meg a korlátozások feloldását. Néhány stúdió azokat az elkészült mozifilmjeit, amelyek kisebb sikerre pályáztak, elérhetővé tette, vagy áthelyezte a streaming oldalára. Így például a Disney is a Disney+-on mutatott be néhány újdonságot. (Többek között az eredetileg szélesvászonra szánt Artemis Fowl-t június 12-én).

Magyarországon is találkozni lehetett online premierekkel. Hajdú Szabolcs új filmje, a Békeidő például a Vimeo nevű videómegosztón debütált, ahol regisztráció és bankkártyás fizetés után tekinthették meg a nézők Magyarországról és Romániából.

A nemzetközi filmes rendezvények sem maradtak el teljesen. Sok fesztivál átköltözött az online térbe, és ott került megtartásra. A legnagyobb filmfesztiválok rendezői közösen állítottak össze egy 100 filmből álló listát, mely május 29-től 10 napon át megtekinthető a Youtube-on a We are One: A Global Film Festival keretein belül.

A probléma továbbra is fennáll

Bár a filmipar készen várja a karantén feloldását, több szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy hiába csökken a járvány, az emberek moziba járási hajlandósága valószínűleg szintén csökkenni fog. Erre lehet következtetni abból, hogy a korlátozások előtti hetekben Európában jelentősen visszaesett a mozik forgalma.

A megoldást sokan a mozitermek átrendezésében látják. Egyes amerikai filmszínházak már azon gondolkodnak, hogyan tudnák egymástól 2 méterre helyezni a székeket. Mások a szabadtéri- és az autósmozi élményének felelevenítésével igyekeznek csökkenteni az emberek szorongását, és növelni a moziba járási hajlandóságát. Ilyen kezdeményezés hazánkban a budapesti Árkád bevásárlóközpont tetején nyíló autósmozi, de Litvánia fővárosában, Vilniusban a repülőtéren nyílt mozi is kocsival várja a nézőket.

Eközben a filmipar arra törekszik, hogy az újra munkába álló színészek és háttérdolgozók biztonságát garantálni tudja. A stábok mérete valószínűleg csökken majd, és kerülni fogják a tömegeket. Minden stábtagnak kötelező lesz a koronavírus-teszt, több lesz a megszorítás, és nagyobb az orvosi készültség a forgatásokon. Jobban fognak figyelni a higiéniára is – különösen sminkelés közben.

Egy minden esetre biztos: a forgatások hosszú időn át nem lesznek olyanok, mint régen voltak.

Művház

Quentin Tarantino mégsem filmkritikusról forgatja utolsó filmjét

A rendező meggondolta magát, és mégsem a The Movie Critic című produkció lesz a tizedik, utolsónak szánt mozifilmje.

Közzétéve:

Quentin Tarantino amerikai rendező, fotó: MTI/EPA/David Swanson

A 61 éves, Oscar-díjas rendező-forgatókönyvíró tavaly a cannes-i filmfesztiválon beszélt a közönségnek arról, hogy utolsó nagyjátékfilmje, a The Movie Critic 1977-ben játszódik majd, és főhőse egy alig ismert filmkritikus lesz, aki egy pornómagazinnak ír filmekről – emlékeztetett a Variety.com hollywoodi filmes portál nyomán az MTI.

Az is felmerült, hogy Brad Pitt visszatérhet a produkcióban a Volt egyszer egy Hollywoodban megismert Cliff Boothra hasonlító karakterként, és a film, amelynek forgatását 2024-re tervezték, már 20 millió dolláros adótámogatást is kapott Kaliforniától.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy miután félretette a mozikritikusos filmet, vajon milyen témát választ majd utolsónak beharangozott játékfilmjéhez

– írta a Variety.com.

Tarantino várhatóan tizedik filmje elkészítése után is folytatja a kreatív munkát. Korábban többször célzott rá, hogy minisorozatok és színdarabok rendezése is érdekli.

Tovább olvasom

Művház

Tévéfilm készül a Ványa bácsiból

Televízió és stream szolgáltatásra készülő filmek gyártásának támogatásáról döntött a Nemzeti Filmintézet. A támogatott alkotások között szerepel Csehov egyik legismertebb darabjának tévéfilm feldolgozása kiváló szereposztással, valamint a magyar uralkodók és nemesek itthon kevésbé ismert lányainak élettörténetét bemutató izgalmas dokumentumfilm-sorozat.

Közzétéve:

Flickr

A Nemzeti Filmintézet (NFI) 2020 januárja óta nyújt támogatást a televíziós és streaming bemutatásra készülő alkotásokra pályázati úton. A teljes magyar mozgóképszakma összehangolt tevékenységéért felelős szervezet elkötelezett abban, hogy a mozifilmek mellett tartalmas, kulturális értéket teremtő és a nézők számára különleges élményt nyújtó televíziós alkotások is készüljenek. A Televíziós Döntőbizottság ezúttal egy tévéfilm, egy rövidfilm és négy dokumentumfilm- és ismeretterjesztő-sorozat gyártásának szavazott meg támogatást – ismerteti közleményében a Nemzeti Filmintézet (NFI).

Csehov egyik legnépszerűbb színműve, a Ványa bácsi fekete komédiai elemeket sem nélkülöző szabad feldolgozása készül a Megafilm Service és az MTVA koprodukciójában, Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor producerek vezetésével.

A Fazakas Péter rendezésében készülő tévéfilm Somogyi György és Kun-Béres Anikó forgatókönyvéből készül, a forgatás nyáron kezdődik és a bemutatót januárra tervezik az alkotók. A főszerepekben Görög László, Szervét Tibor, Szabó Győző, Czakó Julianna, Molnár Piroska, Csarnóy Zsuzsanna, Bede-Fazekas Szabolcs és Martos Hanga lesz látható.

Mirhó címmel rendez rövidfilmet Vas Marianna, a nemzetközi DocNomads képzés diplomása.Az ígéretes alkotás középpontjában két gyermek áll, akik egyforró nyáron a nagymama kertjében megtapasztalják a vágyat, a félelmet és a leheletfinom elnyomást, ami akár még a közelséggel is összetéveszthető.

A magyar történelem kevéssé ismert női szereplőire irányítja a reflektorfényt a Magyar királylányok című dokumentumfilm-sorozat, amelynek főhősei a közismert uralkodók és nemesek lányai, akikről méltatlanul kevés szó esik a történelemkönyvekben. Európában, választott hazájukban ismertebbek, mint szülőföldjükön és ezen kíván változtatni alkotótársaival a sorozat rendezője, Borsody István, aki a fennmaradt csodák, legendák és bizonyítható történelmi tények alapján ismerteti meg a rendkívüli nőket a nézőkkel. Az epizódok főszereplői azok a nők, akik mind valamely európai uralkodóhoz, önálló régiót irányító főnemeshez mentek férjhez és személyiségük, élettörténetük méltó a filmes feldolgozásra.

A természetvédelem és a természethasznosítás megismertetése a célja az Ez elment vadászni címmel készülő hat részes sorozatnak, amelyet Kostya Bánk rendez. Az egyes epizódokban az alkotók modern eszközök és a legnépszerűbb kommunikációs csatornákon keresztül igyekeznek visszavezetni a nézőket valódi, természetközeli énjükhöz.

1956 a Vajdaságban címmel dokumentumfilmet készít Lavro Ferenc újvidéki származású rendező. A hiánypótló alkotás az 1956-os magyarországi események vajdasági magyarok identitására gyakorolt hatását vizsgálja, bemutatva a forradalom magyar menekültjeinek jugoszláviai fogadtatását.

300 éve kezdődött a magyarországi svábok története, az évforduló kapcsán ezt a kalandos történetet meséli el a kezdetektől napjainkig a most készülő dokumentumfilm. A 300 év…”de mit adtak nekünk a svábok?” című alkotás rendezője a Mi svábok mindig jó magyarok voltunk! és az Isten veled, hazánk! című filmeket is jegyző László Gábor.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Művház

Filmkoncerttel készül a magyar film napjára az Uránia

Április 30-án élőzenei kísérettel vetítenek két 1914-ben készült filmritkaságot, a Munkászubbony és a Dódi karrierje című filmeket.

Közzétéve:

Nemzeti FIlmintézet- Filmarchívum

Mindkettőt Bródy István rendezte, és mindkettőnek Zsitkovszky Béla, az Uránia első technikusa és mozigépésze volt az operatőre, aki arról híres, hogy ő fényképezte A tánczot, az első magyar filmalkotást – ismerteti az Uránia közleménye.

A február végén indult FILM/ZENE sorozatban több mint negyven vetítést, közönségtalálkozót, koncertet rendeztek az Urániában. Ennek a nagyszabású, a filmek hangi-zenei dimenzióját kutató eseménysorozatnak az április 30-i filmkoncert lesz a fináléja.  Ezen az estén először vetítik nagy nyilvánosság előtt a néhány éve Amszterdamban felbukkant, majd idehaza a Filmarchívumban teljes körűen restaurált Munkászubbonyt. Bródy István filmje Hegedűs Gyula remeklő főszereplésével egy gyárigazgatóról szól, aki egyrészt munkásruhába öltözve beáll dolgozni a fizikai munkások közé, hogy fényt derítsen panaszaik jogosságára, másfelől nem várt szerelmi kalandba keveredik, aminek bonyodalmas következményei lesznek. Mindeközben csodálatos felvételeket láthatunk a korabeli Budapestről, utazhatunk a Ferencz Ferdinánd nevű dunai gőzösön, de rácsodálkozhatunk a Duna régi teherhajóira és a korabeli emberi karakterekre is. A felújítás során új kísérőzene is készült a filmhez – megtartva a némafilm-korszak mozizenéjének világát, de kortárs, jazzes hangzással, amit a zeneszerző, Káel Norbert zongoraművész ad elő ezen az alkalmon.

Az est másik némafilmje a Dódi karrierje szintén századelős karriertörténet, de immár könnyedebb hangnemben. Bohózatot látunk egy léha pesti fiatalemberről, aki hősiesen megvéd egy csinos lányt egy részeg ember tolakodásától. A dologból randevú, majd szerelem és házasság lesz, és a lány, illetve annak apja révén Dódi végül hihetetlen karriert csinál. A vetítéshez Szabó Ádám harmonikaművész-énekes, számos tehetségkutató sikeres szereplője, a Sztárban sztár hetedik évadának nyertese adja a harmonikakíséretet a rá jellemző virtuozitással. Érdekesség, hogy az est során látható két filmnek nemcsak a rendezője, de az operatőre is közös: Zsitkovszky Béla, az Uránia első technikusa és mozigépésze. Ő rögzítette egykor az épület tetőteraszán az első magyar filmalkotást, az egyperces jelenetek fűzéréből álló Tánczot, amelynek 1901-es premierje a magyar filmtörténet kezdete. Erre emlékezünk minden év április 30-án – idén egyebek mellett ezzel a két régi magyar mozidarabbal is. A vetítések előtt Ráduly György, a filmeket őrző és felújító Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum igazgatója mond bevezetőt – írják.

A filmtörténeti klasszikusok sorát felvonultató FILM/ZENE sorozat záróeseményéig további érdekességekkel készül még az Uránia. Április 24-én közönségtalálkozóra várják Forgács Péter médiaművészt, filmrendezőt, aki a Dusi és Jenő, valamint a Miss Universe 1929 – Lisl Goldarbeiter – A Szépség útja című különleges found footage filmjeit kíséri el a moziba – az előbbi zenéjét Szemző Tibor, az utóbbiét Melis László szerezte. További emlékezetes kortárs alkotások is műsorra kerülnek, köztük Mundruczó Kornél Johannája Tallér Zsófia zenéjével, Giuseppe Tornatore Ennio Morriconéról szóló dokumentumfilmje, Leos Carax Annatte című rendhagyó musicalje a Mael-fivérek zenéjével és – április 26-án – Alejandro González Inárritu Birdmanje, amely idén tízéves. A mexikói sztárrendező munkáját nemcsak a látszólag vágások nélküli kameravezetés és jelenetszervezés teszi bravúrossá, hanem az egyetlen dzsessz dobszólóra épülő zenei világ. 

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósult FILM/ZENE sorozat teljes programja elérhető a www.urania-nf.hu weboldalon.

Tovább olvasom