Kövess minket!

Médiapiac

Vilma Pavlova: érdemes figyelni ránk!

A TV2 Csoport az év elején hajtott végre egy új vállalatirányítási rendszerre való átállást. – Mivel a cég immár egy másik térségben is jelen van, szükség volt egy egységes adástervező rendszerre, ami megkönnyíti a működést és a szervizelést – mondta a Médiapiacnak Vilma Pavlova, a TV2 Csoport Humánfejlesztési és Üzemeltetési igazgatója. A beszélgetés alkalmával az is szóba került, hogy mennyire nehéz csapatban dolgozni a kiemelkedő televíziós személyiségekkel, illetve, hogy a szakember hogyan látja a televíziózás jövőjét Magyarországon.

Havran Zoltán

Humánfejlesztési és Üzemeltetési igazgatóként milyen feladatai, felelősségi körei vannak a TV2 Csoportnál?

– Két fontos terület van, az egyik a humánfejlesztés, amely a munkatársainkról szól, és a cég struktúrájának fejlesztéséről is. A munkafolyamatok mellett az egyes részlegek felépítését és a közöttük zajló együttműködést is vizsgáljuk a hatékonyságjavítás érdekében. Mindebbe természetesen beletartoznak a HR-feladatok is. A másik terület a technikai és az IT-ágazat vezetése. Ide tartozik például a technológiai fejlesztések, projektek megtervezése és megvalósítása is. A két terület kiegészíti egymást például abban, hogy az új technikai fejlesztések a működési struktúrában is változásokhoz vezetnek.

Ez így rendkívül nagy feladattömegnek tűnik.

– Mindkét terület nagyon fontos támogatást jelent a TV2 Csoport fő tevékenységéhez, a tartalomgyártáshoz, a fejlesztéshez, a programszóráshoz és az infotainmenthez. Fontos különbség a központi és a kiegészítő tevékenységet végző csoportok között, hogy mi főként a színfalak mögött dolgozunk, és a fő feladatunk biztosítani, hogy a központi feladatok a lehető leggördülékenyebben haladjanak.

Vilma Pavlova, a TV2 Csoport Humánfejlesztési és Üzemeltetési igazgatója (Fotó: Havran Zoltán)

Az év elején bejelentették, hogy egy új, összetett vállalatirányítási rendszert vezetnek be. Miért volt szükség a változtatásra?

– A kérdése az új adástervező rendszerre, a MIRA-ra vonatkozik, amely a vállalat alaptevékenységének operatív rendszere. Ennek a rendszernek a bevezetése jól beleilleszthető a TV2 Csoport technikai fejlődésébe. A cégcsoport növekedésével olyan új operatív rendszerek kellenek, amelyek növelik a hatékonyságot, vagyis kevesebb vagy ugyanannyi munkával lehet elérni a korábbi teljesítményt, vagy meg is lehet haladni azt. Mivel a TV2 Csoport immár egy másik térségben is jelen van, szükség volt egy egységes, adástervező rendszerre, ami megkönnyíti a működést és a szervizelést. Az új rendszer egyik előnye, hogy ha valamelyik országban szükség van egy újításra, frissítésre, akkor azt mindannyian megkapjuk. Lényegében ezért változtattunk.

A közönség számos technikai és technológiai fejlesztésről hallhatott az elmúlt hónapokban, például a TV2 hírműsorának hátterét adó korszerű LED-falról. Milyen további fejlesztések várhatók?

– A TV2 híradójának, a Tényeknek a LED-falát cseréltük le egy korszerűbb eszközre, ezzel is egy modernebb arculatot adva a csatornának és a műsornak. Az új eszköz sokkal látványosabban, nagyobb felbontásban képes a képek, grafikonok megjelenítésére, ezt pedig a Tények szerkesztői igyekeznek is kihasználni. A fejlesztések másik irányvonala, hogy a kiterjesztett valóság használata, amellyel a nézőink már találkozhattak a TV2 választási műsorában, visszatérő elem lesz. A jövőben ebbe az irányba szeretnénk fejleszteni a műsorainkat. Van egy további kulcsfontosságú projektünk, amely ugyan nem lesz látványos a közönség számára, a TV2 Csoportnak azonban nagyon fontos. Jelenleg a teljes archívumunk digitalizálása folyik, ez azt jelenti, hogy több mint 30 ezer órányi felvételt írunk át elavult adathordozókról modern, szalagos adathordozókra. Mindebben óriási szerepe van a TV2 technikai csapatának, akiknek ezúton is köszönetet mondok a kivételes munkájukért.

Nagyjából mennyi időbe telik ennek a több mint 30 ezer műsorórányi archívumnak a feldolgozása?

– Számításaink szerint körülbelül 14 hónapig tart majd a folyamat.

A köztudatban él egy olyan kép a filmsztárokról, vagy mondjuk a kiemelkedő televíziós szakemberekről, hogy hatalmas egójuk van, amit esetenként nehéz kezelni. Önnek, mint a HR-terület vezetőjének mi a tapasztalata, nehezebb csapatként együtt dolgozni a kiemelkedő szakemberekkel?

– A szakmailag erős embereknek nagy egójuk van és ez nem feltétlenül rossz. Ez akár feltűnhet a nézőknek is, hiszen ezek az emberek hírességek, akik sokat vannak szem előtt. Aki sokat van a képernyőn, annak kell, hogy meglegyen a megfelelő magabiztossága, hogy helyt tudjon állni és hosszú időn át lekösse a nézőket. Nem jelentett nagy kihívást együttműködni a sztárjainkkal, hírességeinkkel, hiszen a magabiztosság, az egó mögött van bennük tudás és alázat a szakma iránt, hallgatnak a feletteseikre, és tudják, hogy azért van körülöttük egy csapat, hogy támogassák őket. Van egy tehetséggondozó csapatunk, amely sokat dolgozik együtt az ismert emberekkel és segítenek minden bemondónak és műsorvezetőnek a külső partnerekkel történő munkájuk során. A csapat a TV2 Akadémiánál is aktív. A csatornánál dolgozó hírességek, mint Marsi Anikó, Pachmann Péter és Gönczi Gábor, az Akadémia keretei között is tanítják a jövő tehetségeit és megosztják tapasztalataikat. Till Attila is támogatást nyújt ezen a területen. Miközben sztárműsorvezetőkről és bemondókról van szó, nagyon sokat segítenek a TV2-nek a képernyőn kívül is.

A tehetséggondozó csapatnak mi a napi munkája, feladata?

– A hírességeink mellett is számos különleges szakmai tapasztalattal és személyiséggel bíró embert foglalkoztatunk, akik szeretnének fejlődni a saját szakterületükön, a tehetséggondozó csapat nekik segít ebben a fejlődésben. A csapat figyel a TV2-n kívüli tevékenységekre, amelyekben a sztárok részt vesznek. Az együttműködés kétirányú: a partnercégnek is lehetnek olyan igényei, hogy egy bizonyos eseményre szükségük lehet egy sztárra, ebben az esetben a tehetséggondozó csapatunk segít a kiválasztásban, valamint a sztár fejlődésében. Ez egy remek lehetőség a feltörekvő tehetségeknek is.

Hogyan tudják motiválni a legjobb a szakembereiket, akik régóta vannak képernyőn és kis túlzással mindent láttak már?

– Azzal, ha nagyobb színpadot vagy változatos szakmai kihívásokat, vagyis nagyobb lehetőséget kaphatnak, ami nagyon motiváló lehet. Ezen felül a megbecsülésünket azzal is kifejezzük, hogy jobban bevonjuk őket a csatorna életébe, bizonyos rendezvények lebonyolításába vagy az arculat kialakításába.

Úgy tudom, hogy a felmérések szerint a legtöbb média- és kommunikáció szakos hallgató jellemzően egy tévécsatornánál szeretne dolgozni. Ez egybeesik az Ön tapasztalataival? Gondot jelent Magyarországon a fiatal tévés szakemberek toborzása?

– Az én személyes tapasztalataim leginkább a TV2 akadémistáira vonatkoznak. A fiatalok jelentős része úgy kerül hozzánk, hogy bemondó, műsorvezető szeretne lenni, mivel leginkább ezeket a munkaköröket látják a tévéképernyőn. A képzés megkezdése után a diákjainknak egyre jobb rálátása lesz arra, hogy hogyan is működik egy tévécsatorna, mit jelent a tévézés, mint munka. A diákjaink többsége, aki bemondónak jelentkezik az akadémiára, időközben rájön, hogy a képernyőn lenni nem komfortos, ez egy nagyon kemény feladat. A képzési struktúra viszont lehetővé teszi, hogy ezek után inkább a műsorgyártásról, a riporterkedésről vagy más olyan területről tanuljanak, amely jobban passzol az egyéniségükhöz és az elvárásaikhoz. A TV2 Akadémiánál igyekszünk terelgetni a diákjainkat, megtudni, hogy mik az elvárásaik, és lehetőséget biztosítunk nekik, hogy több területen is kipróbálhassák magukat. Számos olyan jelentkező is akad, akinek már komoly közösségimédia-jelenléte van, sok követővel rendelkezik és van tapasztalata a folyamatos tartalomgyártásban. Nekik is segítünk a fejlődésben. A kérdésére válaszolva: bizonyos szempontból nehéz munkaerőt találni, bizonyos szempontból pedig könnyű a megfelelő képzéssel kitanítani őket. Nehéz, mert a napi működésben főként tapasztalattal rendelkező embereket keresünk.

Ezt a tapasztalatot megadhatja a közösségi média-jelenlét?

– Minden lehetőséget megragadunk, hogy új tehetségeket vonzzunk be. A munkaerő-keresésben nemcsak a munkaerőpiacot és a TV2 Akadémiát használjuk, sokkal tágabb perspektívát tekintünk át.

Végső soron ön dönti el, hogy kik csatlakoznak a csatornához azok közül a fiatalok közül, akik jól teljesítenek az Akadémián? Hogyan zajlik a kiválasztási folyamat?

– Én magam nem folyok bele a kiválasztási folyamatba, mivel az Akadémiánál olyan profik dolgoznak, akik a képzés ideje alatt pontosan felmérik, megismerik a diákokat és a tanulók képességeit. Az oktatók aktívak abban, hogy a képzést elvégzőket beajánlják a csatornánál, mi pedig elfogadjuk a javaslataikat. Ilyen esetben az adásrendező vagy a jelölt későbbi közvetlen felettese ül le egy-egy diákunkkal, és felméri, hogy alkalmas-e az adott feladatra. A döntést is ők hozzák meg, hiszen ők láthatják meg a potenciált a munkavállalóban.

Mi a legfontosabb elvárás a TV2 leendő műsorvezetőivel és stábtagjaival szemben?

– A TV2 atmoszférája rendkívül nyitott, kreatív és barátságos. Amikor munkavállalókat keresünk egy-egy területre, akkor ezek azok az értékek, amelyeket keresünk – természetesen az adott munkával kapcsolatos elvárások mellett. A szakmai erényeken túl az is fontos, hogy a jelöltnek legyen pozitív a hozzáállása, jól lehessen vele együttműködni, csapatban gondolkodjon.

Mely területekre és pozíciókba a legnehezebb munkavállalókat találni?

– Nem könnyű kérdés, mert minden pozíció esetén lehetnek nehézségek, de talán nem meglepetés, hogy az IT- és digitális területre a legnehezebb munkatársakat találni, hiszen a képzett szakemberekre rendkívül nagy a kereslet. De a pénzügyi területre sem könnyű munkatársat találni, mivel egyre több olyan cég van, amely az üzleti folyamatok kiszervezésére (business process outsourcing, BPO) építi fel tevékenységét, és ezek a cégek rengeteg pénzügyi végzettségű munkavállalót elszívnak a piacról.

Ön korábban több országban is dolgozott, ezért is érdekelne, hogy milyen tapasztalatai vannak a magyar menedzserekkel? Nehéz-e magyar szakembereket találni vezető pozíciókba? Van-e esetleg olyan készség, amelyben a hazai vezetők erősebbek vagy gyengébbek, mondjuk nemzetközi összehasonlításban?

– A tapasztalatomat Magyarországon többnyire a TV2 Csoportnál szereztem és csak jókat tudok mondani. Az összképem alapján a magyar menedzserek legjobb tulajdonsága, hogy szisztematikusak, összeszedettek és tájékozottak. Miközben nem akarok hízelegni, nem tudok róluk rosszat mondani, talán szerencsés voltam, de eddig ezek a tapasztalataim.

Hogyan került Magyarországra, és járt-e már nálunk, mielőtt a TV2 Csoporthoz ment dolgozni?

– Igen, a munkám előtt jártam itt egy projekt kapcsán. A TV2 Csoportnál az vonzott elsősorban, hogy egyszerre dolgozhatok humánfejlesztési és üzemeltetési igazgatóként, amelyről már a beszélgetés elején is mondtam, hogy különálló területek, sok kapcsolódási ponttal. Ez egy nagyon jó lehetőség volt számomra, hiszen mindkét területen szereztem tapasztalatot korábban. Szintén kihívás, ugyanakkor vonzó lehetőség is volt, hogy más kulturális környezetbe, más országba kerültem.

Jelenleg Magyarországon él életvitelszerűen? Gyakran látogat haza?

– Az időm 99 százalékát Magyarországon töltöm, keveset járok haza. Magyarországon nagyon sokféle és jó lehetőség van a szabadidőm eltöltésére.

Ha valamikor el kellene mennie egy másik országban vállalt munka miatt, visszalátogatna-e Magyarországra? Ha igen, hova utazna?

– Elsőként azokat látogatnám meg, akikkel korábban dolgoztam. A kollégáim azon kívül, hogy professzionálisak a területükön, remek emberek, és úgy érzem, kötődöm mindannyiukhoz. Ha egy tájra, tájegységre kellene gondolnom, akkor érdemes rólam tudni, hogy egy olyan településen nőttem fel, ami a Duna mellett fekszik. Így, ha bármikor is látom a Dunát, otthon érzem magam, és bármilyen Duna menti településen – így Budapesten is – szívesen töltöm az időmet.

Hogyan látja a televíziózás jövőjét Magyarországon? Egyre élesebb a verseny a streaming-szolgáltatókkal itthon, ám eközben a felmérések szerint a magyarok még mindig elég sok időt töltenek a tévékészülék előtt, a hagyományos csatornákat nézve.

– A tévé a modern kandalló. A miénket megelőző korokban a család a tűz körül gyűlt össze. Azt hiszem, hogy a televíziós iparág most egy óriási és gyors fejlődésen megy keresztül. Az okostévék piaca dinamikusan bővül, ezekkel a készülékekkel pedig a felhasználók mind több platformhoz férhetnek hozzá. A TV2 Csoportnál végrehajtott fejlesztések pont azt szolgálják, hogy felzárkózzunk ehhez a trendhez, és mi is létrehozzunk egy digitális platformot a tartalmainknak. A televíziónak, szemben a streaming-szolgáltatókkal, az is erőssége, hogy egy helyi, ez esetben a magyar közösségnek készíti a tartalmait, jellemzően az anyanyelvükön. A digitális platformokkal való verseny élesedni fog, ugyanakkor a helyi közösséget mindig érdekli az is, hogy mi történik helyben. Ezt pedig a helyi tévécsatornáról fogják megtudni, ami miatt azok iránt mindig lesz érdeklődés. Idén 25 éves lesz a TV2, és az utóbbi években nagyon erős piaci szereplővé váltunk. Érdemes tehát figyelni ránk!

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom