Kövess minket!

Médiapiac

Szép ünnepi képek egy kis kompakt géppel

A Canon bemutató partyján népszerű Instagram oldalak tulajdonosai, magazin főszerkesztők és szakemberek tesztelték az új fényképezőgépet.

A Canon ünnepi fotós workshopján Horváth Gréta szépségkirálynő, az RTL Klub Szelfi című műsorának szereplője, Földi Tamás fotográfus és Oláh Viktória a Canon Hungária Kft. vállalati és marketingkommunikációs vezetője beszélgetett Jaksity Katával arról, hogy hogyan készítsünk tetszetős és ötletes fotókat akár szélsőséges fényviszonyok között és melyek azok a témák, amik mostanában megmozgatják a tömegeket.

„Manapság naponta több ezer fotó, videó kerül publikálásra az interneten, igaz, eltérő minőségben. Ha van rá lehetőségünk, válasszunk minél jobb technikát, hogy minőséget produkáljunk. A témaválasztásánál pedig törekedjünk az őszinteségre, mert a beállított fotók mellett a spontán, akár fáradt vagy a pizsamás, fáradt énünk is hozzánk tartozik, életünk részét képezi és ezzel azonosulni tudnak a szemlélők. A mobillal korlátozottak a lehetőségek, az M100-zal viszont nem torzulnak vonásaink, amikor magunkat fotózzuk. Pár éve többet mutatok az életemből a nagyközönség számára, a sok pozitív visszajelzés és a követők növekvő tábora nagyon jólesik. Szeretnék pozitív hangulatot átadni, ezzel segítem mások önbizalmának erősödését. A célom, hogy nyomot hagyjak, ehhez számomra különösen fontos a minőség.” – mondta el Horváth Gréta.

„Bátran merjünk kísérletezni a Canon EOS M100-as beállításaival, hiszen menürendszere egyszerű kezelhetőségének köszönhetően a profi és az amatőr fotósok is könnyen megtalálhatják a kedvükre való megoldásokat, a hétféle cserélhető objektív használatától kezdve egészen a fény-árnyék játékáig.” – tette hozzá Földi Tamás.

Jaksity Kata életének elválaszthatatlan része a fotózás, videózás. Karrierje során modell volt, majd riporter, dokumentumfilmeket forgatott, és több televíziós műsor és megannyi rendezvény műsorvezetőjeként a kamera mindkét oldalán bizonyítja tehetségét. Nagyfia gyakorlott youtuber, így jól tudják, milyen témákat szeretnek ma az internetezők és azt is, hogy a minőség jó befektetés és megkülönböztető erő. „Én még a ma már klasszikusnak számító berendezésekkel tanultam forgatni, cipeltem is a gépeket külföldi útjaim során. Ma látom, hogy kompakt méretű fényképezőgépekkel, mint például az EOS M100 videókat is magas minőségben állíthatunk elő. A nyersanyaggal is gazdaságosabban bánhatunk, a wifi-kapcsolattal pedig azonnal biztonságba is helyezhetjük a már kész képanyagot, amiből aztán lesz még időnk szerkeszteni, vágni. Ez a rugalmasság egészen új tartalmak elkészítését segíti, még több ötletemet valósíthatom meg például egy ilyen géppel. Folyamatosan több tervem is van, és az EOS M100 közelebb visz a megvalósításhoz.”

A rendezvényre érkező vloggerek, bloggerek és újságírók a helyszínen is kipróbálhatták az ünnepi fotóstippeket a Canon EOS M100-as fényképezőgépekkel. Az augusztus végén bejelentett tükör nélküli (MILC) digitális fényképezőgép ideális választás azoknak, akik eddig csak okostelefonnal fotóztak, és már ennél jobb és különlegesebb felvételeket szeretnének készíteni. A Canon EOS M100 fekete, fehér és szürke színváltozatban kapható, kilencféle színű fedlapot is rá lehet pattintani, de különböző stílusú nyakpántok is elérhetők hozzá. A fényképezőgép tehát stílusos kiegészítője is használójának.

Egy okostelefon mellé szánt fényképezőgép

A gépben egy 24,2 megapixel felbontású képérzékelő szenzor és egy DIGIC7 nevű fejlett képfeldolgozó processzor gondoskodik arról, hogy a képek tökéletesek legyenek, míg a Dual Pixel CMOS AF nevű technológia abban segít, hogy gyorsan lehessen élességet állítani az adott témára. Az EOS M100-assal full-HD felbontású videókat lehet rögzíteni 60 képkocka/másodperces sebességgel, így a gyors jelenetek sem mosódnak majd el, ha a videót később feltöltik például a YouTube-ra. A nem profi fotós felhasználók dolgát jelentősen megkönnyíti, hogy a hátlapon nagy, 3 colos érintőképernyő található, amelyet egészen fel lehet hajtani, ami jelentősen megkönnyíti a szelfik és a saját magunkról készített videók készítését is. A fotókat és videókat wifin keresztül egyszerűen át lehet másolni okostelefonra, és feltölteni Facebookra, Instagramra vagy blogokra. Bluetooth-on keresztül távvezérelhető a fényképezőgép, hogy az exponálást, vagy a videofelvétel indítását a megfelelő időben kezdje meg.

Egy szülőknek szánt képmegosztó oldal

„Foglalkoznunk kell a fotók és videók biztonságos tárolásával is. A Canon ökoszisztémában több specifikus tárhely is megtalálható. A beépített wifivel rendelkező EOS M100 képei is akár azonnal továbbíthatók a felhőbe. Nagy felbontásban, biztonságosan tárolhatók a képek a Lifecake oldalon, amelyet kifejezetten családosok számára ajánlunk. Gyermekeink világra érkezése és cseperedése életünk legszebb pillanatait jelentik. Ezeket megörökítve újra élhetjük az érzelmes perceket. Nagy kár, ha elvesznek, törlődnek adathordozóról, telefonról. Reklámmentes felületen, eredeti minőségben és időrendben tárolhatjuk ma már ezeket a kincseket. Bárki nem is férhet hozzá, csak az, akinek jogosultságot adunk. A sorozatokból pedig könnyedén szerkeszthető HD fotókönyv, kiemelkedő minőségben. A regisztráció percek alatt megvan, a közösségi profilokkal is összeköthető.” – mondta Oláh Viktória.

A Canon 2015-ben vásárolta fel a Lifecake-et fejlesztő brit startup céget, amely egy kifejezetten családok számára szabta képtárhely-szolgáltatását. Ezen a felületen illetéktelenek vagy nem közeli ismerősök nem férnek képeinkhez, akinek megadjuk a hozzáférést, azok azonban bármilyen okos eszközön, a világ bármely pontján gyönyörködhetnek a családi pillanatokban. A szolgáltatáshoz okostelefon alkalmazás is kapcsolódik. Az immár a Canon berkein belül működő szolgáltatást világszerte több mint kétmillióan használják, mostanra a világ különböző országaiban élő felhasználók minden fél percben indítanak egy-egy idővonalat, amelyre egy-egy gyermek életének pillanatait rögzítik, már a várandósságtól, az első születésnapon keresztül az első lépések megtételét, testvérek érkezését, és aztán az ovis és iskolás éveket. A Lifecake-re mostanra mintegy 120 millió fotót töltöttek fel és többszáz HD fotókönyvet gyártottak.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom