Médiapiac
Rangos filmszemlén vetítik az M4 Sport drámai dokumentumfilmjét
Az Amíg a vérem hajt – Gereben Lívia története című dokumentumfilmet 2020 karácsonyán láthatta először a nagyközönség tévéképernyőn. A sportoló sikeresen legyőzte a leukémiát.

A szolnoki Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál (ATAFF) október 16-i versenyprogramjában szerepel az M4 Sport munkatársainak filmje.
Már több, mint ötven éves múltra nyúlnak vissza a nagyszabású nemzetközi filmszemle gyökerei. A héten zajló szolnoki fesztivált kiállítások, előadások színesítik, versenyprogramjában pedig a közmédia munkatársainak filmje is szerepel.
Október 16-án délelőtt vetítik az Amíg a vérem hajt – Gereben Lívia története című dokumentumfilmet, amelyet az M4 Sport munkatársai, Péter Ágoston, Kulcsár András, Németh Gábor és Tihany Viktor készítettek.
A magyar kosárlabdázás nagy reménysége, Gereben Lívia 2019 májusában tudta meg, hogy kezdődik élete legnehezebb mérkőzése: a leukémiával kell felvennie a harcot. A fiatal sportoló elképesztő küzdelmét a gyógyulását követően vászonra vitték az alkotók Lívia és hozzátartozói bevonásával. Az 52 perces filmben a magyar válogatott sportoló mellett a családtagok, a csapattársak és a barátok szemszögéből láthatják a nézők a történteket. A sokkoló hírrel való szembesülésétől a teljes kétségbeesés és a terápiák után a film második felében már felépülése kerül a középpontba.
A nézők láthatják Lívia határtalan optimizmusát, küzdeni tudását és persze azt is, hogy családja mekkora erőt adott neki. Így a betegség diagnosztizálása után egy évvel már csatlakozhatott a válogatott edzőtáborához, 2020 őszén pedig újra pályára léphetett a bajnokságban.
„A legfontosabb célkitűzésünk a filmmel, hogy mindazoknak, akik bármilyen okból kifolyólag éppen életük nagyon nehéz periódusában vannak, lássanak egy példát, ami megmutatja, a legnehezebb helyzetből is van kiút”
– mondta Tihany Viktor az M4 Sport riportere.
A magyar női kosárlabda-válogatott fiatal tagja hihetetlen akarattal legyőzte a leukémiát, a róla szóló különleges dokumentumfilmet tavaly december 24-én mutatta be az M4 Sport, október 16-án pedig a nagy múltú filmes fesztivál versenyprogramjában szerepel. A Szolnokon rendezett fesztiválon három szekcióban versengenek az alkotások, a nagyjátékfilmek mellett az egyetemisták művei is megmérettetnek, a „Látványos Tudomány” versenykategóriában pedig Gereben Lívia történetét is megismerhetik a látogatók.
A szemlén európai filmek szállnak versenybe a legjobb látványtervezésért járó díjért. Az elbírálás szakmai szempontjairól Peter Webber angol filmrendező beszélt az M5 kulturális csatorna műsorában. A szolnoki filmfesztivál zsűrielnöke azt is elárulta, miért kell akár napi 150 ezer döntést is meghoznia egy rendezőnek a forgatás során. A Librettó interjúja IDE kattintva nézhető meg.
Akik nem tudnak részt venni a szolnoki eseményen, de kíváncsiak Gereben Lívia történetére, megnézhetik a teljes filmet a mediaklikk.hu oldalon.
Borítókép: A szekszárdi csapat örül a győzelemnek, középen Gereben Lívia a kosárlabda Killik László Női Magyar Kupa döntőjében játszott a Sopron Basket – Atomerőmű KSC Szekszárd mérkőzés után a soproni Novomatic Arénában 2018. március 25-én
Médiapiac
Klasszikus filmek “újrahangolva” – szinkronokat restaurált a Rádióarchívum
Elkészültek a közmédia első, hangban restaurált, régi szinkronos filmjei. A Rádióarchívum munkájával A hét mesterlövész, a West Side Story és a Legénylakás hangsávjai újulhattak meg.

A kulturális értékmegőrzés mindenkori igényét szem előtt tartva elkészültek a közmédia első hangfelújítással korszerűsített külföldi filmjei. A digitális innovációk nemcsak az új filmek elkészítésénél, hanem a restaurálási technológiában is segítségek nyújtanak abban, hogy a felújított filmklasszisokat még generációk hosszú sora élvezhesse a kor fejlett igényeinek megfelelően – ismerteti az MTVA.
Az MTVA Rádióarchívuma elsőként A hét mesterlövész, a West Side Story és a Legénylakás című filmek hangsávjainak felújítását végezte el, az archívum restaurátor hangmérnökeivel.
A restaurálással nemcsak az általános hangminőséget sikerült feljavítani, hanem a teljes hanganyagot átdolgozták. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az új HD kópia eredeti hangjából, az újonnan megszerzett nemzetközi hangból, a régi magyar szinkronból és esetlegesen filmzenei lemezekből építették újjá a hanganyagot. A felújításnak köszönhetően a három mestermű ezelőtt még soha nem szólalhatott meg olyan minőségben, mint ahogyan mostantól lesznek hallhatók. Az átalakulást a nézők saját fülükkel is megtapasztalhatják; a közmédia csatornáin hamarosan bemutatják a szinkronrestaurált klasszikusokat – közölte az MTVA.
Borítókép: jelenet a West Side Story című filmből
Egyéb kategória
A bíróságon támadták meg az RT és a Szputnyik uniós betiltását
A holland újságírók szövetsége (NVJ) több jogvédő szervezettel és internetszolgáltatóval együtt pert indít az Európai Unió Bíróságán a RT és a Szputnyik orosz tévécsatorna uniós betiltása ellen, mivel az véleményük szerint, ez sérti az európai polgárok információszabadsághoz való jogát – jelentette a NOS hollandiai műsorszolgáltató.

Az EU március elején függesztette fel a Szputnyik és az RT orosz állami médiavállalat műsorszórási tevékenységét az unió területén, válaszul az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióra. Az unió szerint az érintett csatornák dezinformációs és manipulációs tevékenységet végeznek.
A médiabojkott ellen tiltakozók keresete az uniós bíróság felé arra hivatkozik, hogy a tilalom “túlságosan széleskörű, továbbá elviekben helytelen, hogy politikusok egyik napról a másikra cenzúrát vezethetnek be”.
“Nem vagyunk rajongói az RT-nek, sem a Szputnyiknak, mindegyikük állami propagandát sugároz. Az azonban jogállamisági kérdéseket vet fel, hogy politikusok betiltják az információk terjesztését” – hangsúlyozta a NOS-nak adott nyilatkozatában Thomas Bruning, az NVJ titkára.
Bruning hozzátette: a tiltás megakadályozza, hogy az emberek hozzájussanak az információkhoz. “Nem gondoljuk, hogy az európai kormányzati vezetőkre tartozik annak meghatározása, hogy mi lehet hozzáférhető az interneten és mi nem” – jelentette ki.
Anco Scholte ter Horst, a Freedom Internet internetszolgáltató igazgatója szerint, mint szolgáltatónak kötelessége a semlegesség biztosítása és az internetes tartalmakba történő beavatkozás elkerülése. “Az RT és a Szputnyik bojkottja az első alkalom, hogy a hálózatsemlegesség elve a dezinformáció miatt sérül. Ez veszélyt jelent a nyílt és szabad internetes információ-hozzáférésre” – hívta fel a figyelmet.
Médiapiac
30 éves lett a Vendég a háznál, a Kossuth Rádió műsora
Dupla műsorral és visszaemlékezésekkel ünnepli a Vendég a háznál című családi műsorának 30 éves jubileumát a Kossuth Rádió.

1992. május 4. óta szól a Vendég a háznál, a Kossuth Rádió családi műsora, ami jelenleg minden hétköznap, 11:32-től hallható. A műsor középpontjában a kezdetektől fogva a gyermek és az őt körülvevő család áll, ezért is kapta a “Gyerekekről felnőtteknek” alcímet.
A Vendég a háznál immáron három évtizede kíséri és segíti a szülőket, nagyszülőket, pedagógusokat a nevelésben és a gyermekgondozásban; iránytűként szolgál a családi kapcsolatok, az egészségügy, az oktatás és a családpolitikai döntések területén.
A Kossuth Rádió népszerű műsorát ünnepelve május 25-én, szerdán dupla adással készül a hallgatóknak: utánajárnak, hogyan alakult néhány egykori riportalanyuk sorsa, és az is kiderül, melyek a szerkesztők legkedvesebb témái. A rádió közösségi média oldala is tartogat meglepetést: rövid hangképekkel, bejátszókkal, a hallgatók visszajelzéseiből és a legjobb pillanatokból idézik meg a műsor indulása óta eltelt 30 évet.
Borítókép: A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított Tőkéczki László-díj első kitüntetettje, Keresztes Ilona, a Kossuth Rádió szerkesztője, a Vendég a háznál című műsor gazdája az elismerés átadása után a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Kunigunda utcai székházában 2018. szeptember 24-én