Kövess minket!

Médiapiac

″Minket legelsősorban a gondolatok érdekelnek″

A Netnapló célja az érző-gondolkodó alkotó közelhozása, illetve megismertetése. A Netnaplóról a Litera.hu főszerkesztőjét, Nagy Gabriellát kérdezte a Fedél Nélkül szerzője.

Mikor indult a Netnapló, és kinek az ötlete volt az elindítása?

A netnapló már rögtön a Litera indulásakor, 2002-től az egyik legfontosabb rovatunk volt. Már nem emlékszem, kinek jutott eszébe, talán az egyik alapítónknak, Csejdy Andrásnak, aki a Litera kiadója a mai napig, vagy Keresztury Tibornak, az első főszerkesztőnknek. A régi Magyar Napló folyóiratnak a 90-es évek elején volt egy kiváló naplórovata olyan szerzőkkel, mint Tandori Dezső, Balassa Péter, Spiró György, Németh Gábor, Csalog Zsolt, Bojtár Endre és Jókai Anna. Szerettük olvasni, ahogy a klasszikus írói naplókat is, amilyen a régi Tények és Tanúk sorozatban a Karinthy-, Jókai- vagy Balázs Béla-napló. Ugyan az egykori Terasz nevű kulturális oldalnak volt ilyen, gyorsan véget ért és a tudósítás műfajához sokkal inkább közel álló kezdeményezése az interneten, mi alapvetően írói blognak képzeltük el, arról álmodoztunk, írók, költők blogolnak majd a Literán, és nem csak egy hétig, hanem sokkal tovább. Aztán az egyhetes naplóknál maradtunk.

Milyen céllal indították el?

Kíváncsiak voltunk az írók, művészek gondolataira, a művek születésének forráshelyére. Azt gondoltuk, ez egy olyan határműfaj, mely betekintést enged a kulisszák mögé, az olvasók, miközben szépirodalmi igénnyel megírt szövegeket olvashatnak, képet kapnak magáról az íróról is, beleláthatnak az életébe, megtudhatják, mi foglalkoztatja, ezáltal közelebb érezhetik magukhoz a szerzőt, aki immár nem egy puszta név lesz számukra a könyv borítóján, nem egy távoli csillag, színpadon, mikrofon mögött álló, rádióból hallható elvont személy, hanem érző, gondolkodó, húsvér ember, aki nem mellesleg könyveket ír (például).

Ki publikálhat a netnaplóban?

Kezdetben a Litera által felkért írók, kritikusok, irodalomtörténészek, színészek, zenészek vagy más művészeti területen tevékeny alkotók publikáltak a rovatban. Ám mivel egy ilyen, hét külön írásból álló sorozatnak a megjelentetése komoly anyagi erőpróba, és az évek során a financiális feltételeink romlottak, 2011-ben kitaláltunk új naplóműfajokat, megszületett a műhelynapló, a fotónapló és a szabadnapló műfaja. Az utóbbi valójában egy pályázat, egyetlen napló beküldésével lehet naplóírásra pályázni, aki elnyeri a jogot, egy héten át írhat naplót a Literára. Remek műfaj, igaz, most épp nincs meghirdetett pályázat, sok felfedezettünk lett ennek köszönhetően, ilyen Szekrényes Miklós, Imre Eszter és Hó Márton.

A fotónaplókra is büszkék vagyunk, remek anyagot közöltünk például Stekovics Gáspár, Bahget Iskander, Horváth Dávid, Szebeni András, Kaiser Ottó, Frankl Aliona, Stalter György és Szilágyi Lenke fotóművészektől.

A műhelynapló-sorozatba pedig, amelyben a Fedél Nélkül is publikált, irodalmi-kulturális műhelyek kapnak meghívást. Folyóiratok, nyomtatott és online kulturális újságok, könyvkiadók, irodalmi szervezetek, egyetemek, könyvesboltok és más, kultúra területén tevékenykedő csoportok írtak már nálunk naplót, a Holmi folyóirattól a Pannonhalmi Szemléig, a Látótól az Irodalmi Jelenig és Magyar Narancsig, az Írók Boltjától a Magyar Írószövetségig, mostanra számolhatatlanul sokan. A határon túli irodalmat szemléző, Kilátó című sorozatunk egyik fő eleme kevésbé ismert erdélyi, felvidéki, vajdasági és kárpátaljai irodalmi fórumok bemutatása, így kaptak lehetőséget naplóírásra például a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem tanárai is vagy a Dunszt nevű online újság munkatársai.

A legjobb naplókat minden évben díjazzuk, az eddigi Napló-díjasaink: Dérczy Péter, Sajó László, Szijj Ferenc, Szolláth Dávid, Takáts József, Fabinyi Tamás; Műhelynapló-díjasaink pedig a Holmi, a Vörös Postakocsi, a Hévíz, az Ex Symposion és a Székelyföld. A tavalyi legjobb naplókért járó díjakat épp most fogjuk átadni a Nyitott Műhelyben, április 3-án, az Előhívás című kritikai beszélgetés előtt.

Milyen témákat várnak?

Minket legelsősorban a gondolatok érdekelnek, a szellemi élet alakulása, az irodalmi, kulturális folyamatok, a társadalmi változások. Szeretjük, ha a szerzőink sokféle nézőpontból tekintenek a világra, ha egymástól távoli galaxisok találkoznak a rovatban, és gyökeresen eltérő világlátások kerülnek egy pástra, ha vita van, helyben született, eredeti gondolatok fogalmazódnak meg. Szeretjük, ha egy írás a maga terepén radikális, szókimondó, fontos társadalmi témákat feszeget, és köntörfalazás, szépítés és hazugságok nélkül húsbavágó témákról, mindannyiunk életéről szól.

Van-e műfaji korlátozás?

A napló szabad műfaj. Kizárólag minőségi korlátokat ismerünk el. Szóljon egy napló bármiről, ha irodalmi igénnyel, jól van megírva, megállja a helyét. Lehet naplóimitáció, versbe szedett, fiktív, karikaturisztikus, a legextrémebb formákig el lehet menni. Egy a kikötés: igényes legyen, kerülje a felszínt, a mellébeszélést, valamint még a legenyhébb formában se kövessen el merényletet a magyar nyelv ellen.

Hány szerző publikált eddig benne?

Ezt csak saccolni tudom. Több óra lenne összeszámolni. Ha az első publikáció 2003-ból származik, akkor az eltelt 16 évben több mint nyolcszáz naplónak kell lennie a Litera felületén. A szerzők száma ennél kisebb, mivel voltak írók, műhelyek, akik dupláztak, tripláztak, sőt, visszatérő elkövetőket is bőven találhatunk köztük.

Kik a leghíresebb szerzők?

Nem kedvelem ezt a szót, fogalmazzunk másképp, hívjuk a legismertebb vagy legnépszerűbb szerzőknek őket. Ha csak a szerzői naplókat nézem, akkor ide tartozik Varró Dániel, Grecsó Krisztián, Háy János, Simon Márton, Karafiáth Orsolya, Kukorelly Endre, Vámos Miklós, Konrád György, de a széles körben ismert szerzők közt találjuk Veiszer Alinda és Tamás Gáspár Miklós nevét is. Világviszonylatban talán George Szirtes neve cseng a legtöbbeknek ismerősen. Esterházy Pétert azért nem említem, mert ugyan ezen a néven fut napló a Literán, az egy születésnapi meglepetés neki, a neve alatt szerzőtársai írtak a stílusában. De számos közismert művészt találunk még a műhelynaplók szerzői közt, a Karácsonyi Ének című ünnepi naplót például zenészek írták: Novák Péter, Frenk, Ujj Zsuzsi, Kollár-Klemencz László. Ha tovább nézegetjük a listát, akkor van itt bejegyzés Menyhárt Jenőtől (Európa Kiadó), Bárdos Deák Ágnestől (Kontroll Csoport), Török Ferenc filmrendezőtől, Máté Gábor színész-rendezőtől, Gerhes Gábor, Szirtes János, feLugossy László képzőművészektől és Rutkai Boritól. Sőt, gyerekektől is, ugyanis egy karácsonyi héten gyerekek lepték meg írásaikkal, rajzaikkal az olvasót.

Megjegyzem, nagy öröm számunkra a naplóírók közt látni olyan szerzőket – egyben megrendítő is ezzel szembesülni –, akik már nincsenek köztünk: Határ Győző, Borbély Szilárd, Beney Zsuzsa, Hazai Attila, Kőrösi Zoltán és Tarján Tamás ilyen.

Hogyan tudják mérni a blog és az írások sikerességét?

Sokféle egzakt és szubjektív mérőeszköz létezik. Nézzük a Google analyticsben, követjük a Facebook-statisztikát, a cikkek alatt jó pár éve látszik a kedvelők száma, de nyomon követhetők a hivatkozások és megosztások is. Mára azt látjuk, hogy más médiumok is átvették a műfajt, igencsak megszaporodtak a netnaplók az online újságokban. És van még egy: a személyes visszajelzések, melyek arról biztosítanak bennünket, hogy a netnapló az egyik legnépszerűbb, legolvasottabb rovat a Literán.

Hogyan tudják megőrizni n netnapló színvonalát?

Ha van lehetőségünk szerzőket felkérni, akkor a szerző eddigi írói tevékenysége elég garanciát jelent, ha műhelyeket szólítunk meg, akkor az irodalmi, kulturális lapok és kiadók megbízhatóan igényes szövegekkel jelentkeznek. Ha becsúszik néhány kevésbé értékelhető munka, a szerkesztő átdolgozásra visszaküldi a szerzőnek, változtatásokat javasol, igaz, olyan is előfordult már nemegyszer, hogy elálltunk a közléstől.

A Fedél Nélkül alkotói és szerkesztői hogyan kerültek a naplóba?

A Litera 2019-ben új fejezetet nyitott az életében. Egyrészt kívül és belül is megújult, másrészt minden eddiginél erőteljesebben igyekszik a mai magyar társadalom számára sorsdöntő ügyekre és témákra koncentrálni. Eljött az idő, hogy a művészeten, kultúrán, irodalmon túl az életünket vagy sokak életét meghatározó társadalmi kérdéseket helyezzük előtérbe. A Literától a hasonló ügyek felkarolása nem idegen, néhány éve fontos, társadalmi célú programot hirdettünk, Nekem nem mindegy címen. Fiatalok pályázhattak irodalmi művel szólásszabadság, erőszak, kirekesztés/rasszizmus és elvándorlás/migráció témában, az irodalmi pályázatot beszélgetések, viták, előadások és játékok kísérték az ország több régiójában (Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl, Dél-Alföld). Ezt a hagyományt folytatva igyekszünk még többet tenni a társadalmi felelősségvállalás és a demokratikus értékek védelme terén, olyan műhelyeket, civil szervezeteket és fórumokat megszólítani, amelyek hátrányos helyzetben lévőknek adnak teret, segítséget és képviseletet. Ebbe a körbe tartozik a Fedél Nélkül, mely újság elsőként való meghívását az új Litera naplózói közé: szimbolikus gesztusnak szántuk. Azt az üzenetet közvetítjük vele az olvasónak, hogy társadalmi szolidaritás, empátia, egymás támogatása és megértése nélkül nincs működőképes emberi közösség. A jövőben is szándékunk lehetőségeinkhez mérten maximálisan kiállni azok mellett, akik bármilyen megkülönböztetést, hátrányt szenvednek el. Úgyhogy ez úton is köszönjük a Fedél Nélkül szerzőinek a kiváló naplókat, és örömmel vállalkozunk további együttműködésre.

Médiapiac

Kamu folytán került ellenséges tűz alá a Megafon

Avagy a Média1 esete a szakmaisággal. Közleményt adott ki a Magyar Nemzeti Médiaszövetség.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

„Kínos és árulkodó hibába szaladt bele a baloldali Média1, amikor egy paródiaoldalon közzétett képernyőképből kreált valósnak tekintett, a jobboldali média működését lejáratni próbáló hírt” – mutat rá portálunkhoz eljuttatott csütörtöki közleményében a Magyar Nemzeti Médiaszövetség (MNMSZ).

Mi is történt?

Egy blog, amely főként a jobboldali sajtó lejáratására fókuszál, olyan fotót tett közzé, amely a Megafon egy állítólagos bakijára hívta fel az olvasói figyelmét. A mémben minden alap nélkül úgy állították be Kötter Tamást, mint a Magyar Péter-ügy kapcsán egy központi akaratot levezényelni próbáló médiaszemélyiséget.

Ezt tálalta valós hírként a „Véletlenül a központból jövő utasítást is kiposztolta a Megafon egyik tagja, amikor Magyar Pétert támadta” című cikkében a Média1. Az azóta helyesbített bejegyzésről végül a Telex rántotta le a leplet.

Fokozott felelősség az újmédia korában

Az eset kapcsán az MNMSZ közleménye arra figyelmeztet, hogy a politikai elfogultság nem írhatja felül a szakma alapvető szabályait, és hogy az újságírás etikai normáinak betartása mellett az újságírók feladata forrásaik alapos vizsgálata is. „Különösen fontosnak tartjuk ezt az újmédia korában, amelyben már szinte minden képet, hangot és állítást lehet manipulálni. Ezekben az időkben határozottan felértékelődik a szakmai normákra szigorúan hagyatkozó professzionális szerkesztőségek munkája” – teszi hozzá az újságírószervezet közleménye.

Az MNMSZ hangsúlyozza, hogy az írott szónak teremtőereje van, és kifejezi reményét, hogy „ennek felelősségét még a baloldali médiazsoldosok is érzik”. Hozzáteszik, hogy szövetségük eltökélt szándéka érvényt szerezni a szakmai normáknak a változó médiavilágban is, ezért „erre szólít fel minden, magát újságírószervezetnek tituláló alakulatot”.

Az újságíró-szövetség egyúttal szolidaritását fejezi a hamisan hírbe hozott Megafon egész csapatával.

Tovább olvasom

Médiapiac

Megújul az M2 Petőfi TV

Friss arculattal, új műsorokkal jelentkezik a közmédia zenés ifjúsági csatornája.

Közzétéve:

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) gyártóbázisának épületei és a főváros III. kerületében, Óbudán, a Kunigunda útja 64. alatt, előtérben az M2 Petőfi TV logója, fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt

Az M2 Petőfi TV a Petőfi Rádió műfajgazdag, magyar kínálatához igazodó, sokszínű tartalommal várja nézőit, a fiatalok igényeire szabott, aktuális témákkal – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Sajtó és Marketing Irodája szerdán az MTI-vel.

A csatorna új, saját gyártásában készült egyedi tartalmakkal, élő közvetítésekkel, fesztiválok, koncertek, szórakoztató programok bemutatásával, filmes és ismeretterjesztő adásokkal, a fiatalok mindennapjait érintő témákkal várja a nézőket.

A megújulás szoros együttműködésben valósul meg a Petőfi Rádióval, láthatóvá téve a rádiós műsorvezetőket.

A közlemény szerint a csatorna kiemelt célja, hogy napjaink magyar slágereinek, a fiatal feltörekvő, értékteremtő zenei teljesítményt nyújtó zenészeknek bemutatkozási lehetőséget biztosítson a Petőfi Rádió tehetségkutató törekvéseivel szoros együttműködésben.

A tavaly októberben megújult rádióadónak már több ezer felvételt küldtek az új, valamint a széles körben még nem ismert előadók.

Tehetségük kibontakoztatásában, dalaik terjesztésében vállal hangsúlyos szerepet – műfaji megkötés nélkül – a magyar zenei médiumok között egyedüliként a két csatorna – emlékeztetnek a közleményben.

Mint hozzáteszik, a tehetséggondozás mellett fontos törekvésük a múlt könnyűzenei örökségének gondozása, hogy a hazai könnyűzene legendás alakjait közelebb hozzák az ifjúsághoz. A nézők ennek részeként több évtizede készült, zenei ritkaságnak számító archív koncertfelvételeket, interjúrészleteket is láthatnak.

Íme az újdonságok

Az elmúlt évekhez hasonlóan minden hétköznap 21 órától élő műsor várja majd a nézőket. Az Esti Kornél című műsorban különböző zenei formációk aktualitásait mutatják be, de előtérbe kerül az előadók színpadon túli élete, például kedvenc sportjuk, hobbijuk vagy karitatív tevékenységeik.

Az adások továbbá rávilágítanak arra is, hogyan kapcsolódik össze a zene egyéb művészeti és más területekkel. A műsorvezetők között a már jól ismert csatornaarcok szerepelnek, így Csitári Gergely, Pató Márton, Csapó Dóra, Hernandez Vivien, Matthesz Flóra és Tótfalusi Fanni.

A tévéadó újdonságai közé tartozik az élő műsor után következő zenés kívánságműsor. A Mit kíván? című műsor adásaiban válogatást adnak a Petőfi Rádió kívánságműsorának legnépszerűbb dalaiból, valamint zenei témákban megszólaltatják az utca emberét.

Szombat esténként 20 órától a Petőfi Rádióból ismert műsorvezetők, Mák Kata, Fekete László, Habóczki Máté, Szani Roland és Szikora Tamás várják a nézőket a Házibuli című zenés műsorral. Minden adás egy hazánkban népszerű zenei stílust, illetve sokakat foglalkoztató, a dalokban gyakorta megjelenő emberi érzelmet jár körbe különböző rovatokban.

Az adások után szombaton 22 órától koncert- vagy zenés filmet ad a csatorna.

A csatorna népszerű koncertműsora, az Akusztik továbbra is jelentkezik vasárnaponként 20 órától, valamint folytatódik az A38 hajó színpadán és a Kulisszák mögött – az A38 hajón, az A38 Archív és az A38 BESZTOF a zenei szerkesztők válogatásában, a legjobb hazai produkciókkal, érdekességekkel – olvasható a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Vizsgálat indult az EU-ban az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos.

Közzétéve:

MTI/EPA/Caroline Brehman

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte:

az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az “alapvető platformszolgáltatásokat” nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy “ingyenesen tereljék” a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság “gyanítja”, hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat. Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén “különféle korlátozásokat” alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását.

A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben.

“Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat” – mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel. Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd – tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek.

Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Borítókép: a Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én

Tovább olvasom