Kövess minket!

Médiapiac

Luxuskommunizmus vagy általános szegénység jön?

Hogyan döntsön az önvezető autó elkerülhetetlen balesetveszélyben: gazdáját óvja, vagy akár az ő élete/egészsége árán a lehető legkevesebb áldozattal járó helyzetbe kormányozza az autót? Ez is dilemma is szóba került lapunk Digitália nevű konferenciáján.

Horváth Attila előadása a Digitália 2017 konferencián hangzott el. A konferenciánkat támogatták:

A soha nem látott méretű globalizáció új típusú fogyasztót hoz létre, a tech fejlesztések pedig az ő igényeiket szolgálják ki. Hol tartunk jelenleg? A ma még csak automatizált gyáripar holnapra „felokosodik”, a robotok már nem csak programokat végrehajtó összeszerelősorok, hanem saját tapasztalataira reagálni, fejlődni, tanulni, önálló döntésre képes gépek lesznek. Innentől pedig már egy lépés van a mesterséges intelligencia – fejtette ki a „Gazdaság, Ember és Technológia – Együtt a 4. ipari forradalomban” című előadásában október 17-én Horváth Attila, a Big Fish Kft. üzletágvezetője.

A szakember tudását 5 éve diákoknak is átadja, az általa vezetett kurzus egyike a legnépszerűbbeknek a Budapesti Metropolitan Egyetemen. Jelenlegi hallgatói minden bizonnyal már a negyediknek nevezett ipari forradalom gazdaságában dolgoznak majd, már ha egyáltalán a jövőben beszélhetünk még a klasszikus értelemben vett munkaerőpiacról. Radikális változások jönnek a gazdaságban, jelentős tőkefelhalmozással, kutatás-fejlesztéssel. „Aki kíváncsi a technológia-vezérelt közeljövőre elég, ha rátekint a startup-ok világára” – magyarázta Horváth Attila, hozzátéve ugyanakkor, nincs garancia arra, hogy a lufi ennél nagyobbra fújódik.

Az üzleti lehetőség mellett persze a felelősség is nagy. Ki a hibás, ha az okoseszközök kárt okoznak az embereknek? A szakember felvetette azt a morális dilemmát, hogy vészhelyzetben mit tegyen a majdnem mesterséges intelligencia, például egy önvezető autó. Csakis a gazdáját védje vállalva, hogy ezzel sokkal több embert veszélyeztet egy balesetben, vagy őt feláldozva a lehető legkisebb rossz kimenetel mellett döntsön? Kutatások szerint az emberek zöme az utóbbit tartja jónak, kivéve persze, ha saját egészségükről, életükről van szó.

Hallhattunk néhány üzleti sikertörténetet, amely már az ipar 4.0 világát idézi. Ilyen a borotválkozást előfizetéses szolgáltatássá alakító Dollar Shave Club, amelyet négy év működés után egymilliárd dollárért vett meg tavaly az Unilever. Szintén a jövő üzleti modelljét követi a nekünk havonta ruhacsomagot küldő cég, amely döntéseink (ha a nem tetsző árucikkeket visszaküldjük) alapján tanul, elemez és hónapról hónapra eléri, hogy egyre több árut tartsunk meg.

A szakember szerint a jövő nagy kérdése az lesz, hogy mi történik azokkal az emberekkel, akik a robotok miatt elveszítik az állásukat, és nem elég képzettek ahhoz, hogy mondjuk a IT-bizniszben, a szoftverfejlesztés terén helyezkedjenek el.

Ugyanis az előrejelzések szerint a munkahelyek 35-40 százaléka megszűnik a jövőben.

Ez viszont beláthatatlan folyamatokat indíthat el: ha nem lesz fizetésük, akkor visszaesik a fogyasztás és a robotok által előállított termékeket nem lesz kinek eladni. Ez stagnáláshoz és általános szegénységhez vagy „automatizált luxuskommunizmushoz” vezet, ahol valamilyen újraelosztási mechanizmus révén a rengeteg szabadidővel rendelkező embereket pénzhez juttatják – fejtette ki Horváth Attila.

A technológia vezérelt jövőtől sokat remélő bankszektor számára viszont rossz híreket tartogatott az előadó.

„Közműszolgáltatók lesznek, hangozzon ez bármennyire is furcsán.”

Jövő januártól ugyanis a hazai bankoknak is hozzáférhetővé kell tenniük számlavezető rendszereiket harmadik fél, például elektronikus kereskedelemre szakosodott cégek számára. A psd2-nek nevezett uniós irányelv szerint utalásainkat intézhetjük a Google, vagy az Amazon rendszerein keresztül, felesleges lesz a bankunknak megbízást adnunk. Ugyanazért a tranzakciós díjért hirtelen többen szeretnének majd lehajolni, szóval a bankok igazi versenytársakat kapnak. Aggódni persze kár értük: kárpótolja őket a nagyobb volumen, azaz az 5 éven belül minimum megduplázódó piacú e-kereskedelem.

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom