Kövess minket!

Médiapiac

Holman Endre, a magazin-gentleman

„A gentleman fogalmát akarjuk visszahozni a divatba” – mondta portálunknak Holman Endre, aki 2000-ben másfél évvel idősebb bátyjával, Jánossal közösen alapította a Generál Médiát. Akkor költözött Hódmezővásárhelyről Budapestre. Első termékük a mellesleg.hu site volt, amelyet a későbbiekben mintegy negyven további weboldal elindítása, illetve megvásárlása követett. Legújabb terméke egy print kiadvány: a most indított Gentleman Magazin a felső ötvenezer számára készül.

Holman Endre Hódmezővásárhelyen született 1978-ban. Édesanyja a Hódiköt kötöttárugyár értékesítési osztályán, édesapja pedig tévészerelőként dolgozott. Mivel technikai-műszaki érdeklődése korán megmutatkozott, 1994-től a hódmezővásárhelyi műszaki középiskolában tanult tovább. Az 1998-ban letett sikeres érettségit követően beiratkozott a Gábor Dénes Műszaki Főiskolára, tanulmányai mellett pedig azonnal elhelyezkedett egy dekorgrafikai stúdióban, ahol a cégtábláktól a Tiffany-üvegeken át a benzinkutak dekorációjáig mindenféle, számítógéppel tervezhető kreatív anyagot készített. Ezt követően Szegeden dolgozott egy műszaki áruház webmestereként. Utolsó főiskolai vizsgáit 2002-ben tette le, de a diplomaszerzés már nem motiválta, ugyanis 2000-ben másfél évvel idősebb bátyjával, Jánossal közösen megalapították a Generál Médiát. Akkor költözött Budapestre. Első termékük a mellesleg.hu site volt, amelyet a későbbiekben mintegy negyven további weboldal elindítása, illetve megvásárlása követett.

Holman Endre (egyelőre) nőtlen, de nagy családra vágyik. Életét Budapest és Hódmezővásárhely között ingázva éli.

 

„Anyai nagyapám sakkra tanított, apai nagyapám pedig matematikára. A logikám fejlesztése mellé tévészerelő apám biztosította a műszaki vonalat. Már egészen fiatalon megfogtak a sci-fi filmek, izgatott, hogy merre megy a technológiai fejlődés. Az általános iskola informatikai szakkörében tanultam az alapokat Commodore 64-es gépeken. Aztán 1996 nyarán bátyámmal mindenféle munkát elvállaltunk, autót mostunk, szórólapot terjesztettünk, és a keresetünkből megvettük az első, közös 386-os PC-nket.

Az első munkahelyemen is számítógépen dolgoztam. De akkor már nem a programozás érdekelt, hanem a kreatív kivitelezés, az ötletelés. A stúdióban rengeteg bonyolult folyamatot leegyszerűsítettem, ami aztán sok profitot termelt a tulajdonosnak.

Bő egy év után távoztam, hogy rendszergazdaként folytassam. Nagyon macerás meló volt sokkal kevesebb pénzért, de ebben láttam jövőt, hogy később majd egy saját céggel el tudjak indulni. Munka mellett, hétvégeken pedig a tananyaggal foglalkoztam, de a főiskolán nem tudtak sok újat mondani. Az önképzés meg a tapasztalat többet ért.

Az első munkahelyemen megtanultam, hogyan nem szabad irányítani egy céget. A második munkahelyemen pedig – ahol a Media Markt és a hasonló vállalatok megjelenése okozott gondokat – azt tanultam meg, hogyan nem szabad viselkedni válság idején.

A mellesleg.hu indításakor tudtam, hogy kis költségvetésből populáris tartalmat kell előállítani. Humor, zene, hírek, erotika. Októberben vágtunk neki, és akkora siker volt, hogy januárban már nem bírta a hálózat, saját, nagy szervert kellett beállítani.

Rögtön utána pukkant ki a dotkom lufi. Mentünk tovább, de érzékeltük, hogy a piaci pangás évekig el fog húzódni, így befektetőtársakat kerestünk. Az együttműködés azonban nem volt eredményes, 2004-ben sikerült őket kivásárolni. Rengeteg külsős munkát vállaltunk, hogy finanszírozni tudjuk a saját oldalainkat. Majd 2004-ben megvettük a chat.hu-t, Magyarország legnagyobb chatszolgáltatóját, ez alapozta meg a saját lábon állásunkat.

Aztán jött a közösségi média hulláma. Sokáig tárgyaltam az iWiW megvásárlásáról, de nem tudtunk megállapodni a tulajdonossal. Így 2006 áprilisában elindítottuk a saját fejlesztésű myVIP-et, amely a mai napig portfóliónk legnagyobb oldala, 2,8 millió regisztrált felhasználóval, napi 600 ezer látogatóval.

Mindig lesznek olyan újdonságok, amelyekre áttérnek az emberek. Amíg kevesen használnak egy szolgáltatást, addig trendi, miután sokan csatlakoznak, már nem érdekes többé. Most éppen a Facebook fut fel, de azt is el fogják hagyni. Mi azt a stratégiát választottuk, hogy a látogatótömeget tematikus közösségi portálokra kezdjük átterelni, ahol érdeklődési körük alapján vannak jelen az emberek. Szűkebb, de igazi közösségeket hozunk létre.

2007-ben jöttünk ki az ingatlanok.hu-val, amely pár hónap alatt megelőzte a tíz éve működő ingatlan.com-ot. 2008-ban teljes sportportfóliót alakítottunk ki az olimpia.hu, a sporthirado.hu és a nascar.hu site-okkal; ez évben a donna.hu női oldal volt a legfontosabb újításunk. Már látszott a gazdasági válság, amikor az Interware-től megvásároltuk a komplett Freeweb-portfóliót. Miközben a piac lelassult, megállt, mi gyorsan mentünk előre, tavaly 14 új site-tal jelentünk meg. Az árbevételünk 2008-ban 500 millió forint körül volt, 2009-ben több mint másfél milliárd. Olyan weboldalakkal indultunk el, amelyek 3–6 hónap múlva már képesek voltak visszatermelni a befektetett pénzt.

Tavaly megvettünk egy egymillió kötetes könyvraktárkészletet, arra építettük a book.hu-t. 2009 őszén egy hónap alatt létrehoztuk a biztositok.hu-t, amely 30 ezres kötelezőbiztosítás-kötésével a harmadik legnagyobb online alkusz lett, saját call centerrel és díjkalkulátorral. 2010 elején pedig megvásároltuk a juj.hu-t, amely teljesen egyedi stílusú videós bulvársite, és a cotcot.hu-t, amely az Origo fiatal nőknek szánt közösségi oldala volt. Jelen pillanatban több mint négymillió regisztrált egyedi felhasználóval rendelkezünk, és napi szinten egymillióan látogatják a Generál Média portfóliójába tartozó honlapokat.

Most a printvilág felé lépünk. Elkészítettük a Gentleman Magazin első számát, tízezer példányban, sorszámozva. Exkluzív alumíniumtokban jelent meg, benne Havasi Balázs zongoraművész ötszörös platinalemez DVD-jével. Háromhavonta fogjuk kiadni, Magyarország top 50 ezer A státusú olvasója számára. Minden lapszámot – az elsőéhez hasonló – nagyszabású partin mutatunk be, ahol a kultúrát és különböző alapítványokat fogjuk támogatni.

Ez nem üzleti vállalkozás, hanem misszió. A gentleman fogalmát akarjuk visszahozni a divatba. Sokan ismerik a szót, de kevesen viselkednek ennek megfelelően. A piac és a világ is jobb irányba fejlődne, ha mindenki képes lenne gentleman módjára fellépni. Az adott szó fontosabb bárminél. Én mindig betartom a szavam, és ezt elvárom másoktól is. Jobb társadalom kell, hogy az üzlet is jobban menjen.

Teljesen egyszerű gondolkodású vidéki gyerek vagyok. A céget úgy építettem fel, hogy ez egy szórakoztató hobbi legyen, amivel ráadásul értéket teremtünk. Munkatársnak is olyanokat veszek fel, akik hasonlóan éreznek. Mindenki számára szeretném megteremteni az álommunkahelyet, hogy aztán innen menjen nyugdíjba.”

 

 

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom