Kövess minket!

Médiapiac

Ezek a világ legrosszabb tévésorozatai

A Rotten Tomatoes nevű adatbázis a megjelent kritikák alapján értékeli a produkciókat – így nemcsak ajánl, de abban is tanácsot ad, hogy mely sorozatokat kerüljük el messzire.

Flickr

A Rotten Tomatoes egy 1998-ban indult filmes és tévés adatbázis, amely a felhasználók átlagértékelése mellett a különféle kritikákat is gyűjti, hogy azokból is vonjon egy százalékos értékelést – írja az Origo.

Ha csak a kritikusi – és nem a felhasználói – értékeléseket vesszük alapul, így is találunk az oldalon jó pár gyenge produkciót, hisz 59 százalék alatt már minden a “rohadt” kategóriába tartozik. Íme, pár széria, amelyet kimondottan utáltak a kritikusok.

Hand of God – 30 százalék

Ron Perlman sorozata ígéretesen indult, de hamar kiesett a kritikusok kegyeiből, zavarosnak, a témájához képest súlytalannak érezték. A történet középpontjában egy bíró állt, aki fia öngyilkossági kísérlete után Isten felé fordult, majd úgy érezte, hogy az Úr hangját hallja a fejében – és ez alapján próbált ítéleteket hozni a tárgyalóteremben is.

Gyilkos elmék: Túl minden határon – 25 százalék

A Gyilkos elmék spin-offja korántsem volt olyan sikeres, mint a tizenöt évadot megért anyasorozat: csupán két szezon után elkaszálták, hiába volt a főszereplője a New York-i helyszínelők-ben már bizonyított Gary Sinise. A széria az FBI azon egységét mutatta be, amely a külföldön bajba került amerikaiaknak segített, olyan sok borzalom történt azonban benne, hogy a kritikusok egy része szerint csak az idegengyűlöletet erősítette.

Donny! – 23 százalék

Donny Deutsch reklámszakember pár saját talkshow után úgy döntött, hogy önmagáról forgat egy szériát: ebből lett a Donny!, amit már 2015-ös indulásakor kétkedve fogadtak a kritikusok. A produkcióval a legnagyobb baj talán az volt, hogy Deutsch alapvetően vígjátéksorozatnak szánta, de aztán inkább a vagyonával és a hódításaival kérkedett benne, cseppet sem önironikus módon.

Heartbeat – 20 százalék

A kórházas sorozat egy női sebészről szólt, aki szívátültetésekre specializálódott, miközben két orvos között őrlődött – egyébként pedig volt két gyereke egy férfitól, aki azóta meleg és híres lett. A főszereplővel már a leírás alapján sem azonosulhattak könnyen a nézők, a többi karakter pedig jórészt klisékből épült fel, így a produkciót sem tudták hitelessé tenni az alkotók.

Damien: A Sátán kegyeltje – 14 százalék

Az 1976-os klasszikus horrorban, az Ómen-ben gyerekként látott Damien a 2016-os sorozatban már felnőttként tűnt fel, aki fokozatosan kezdett el emlékezni a gyerekkorára, arra, hogy ő maga lehet az Antikrisztus. Horrornak kevés volt, drámának nem elég mély, egy évad után le is vették a műsorról – azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a Rotten Tomatoeson a kritikusok és a felhasználók értékelése között igen nagy a különbség, utóbbiaknál 84 százalékon áll.

Rosewood – 9 százalék

A felhasználók értékelése alapján a Rosewood is bőven fogyaszthatónak tűnik (náluk 73 százalékon áll), a kritikusok nagy része azonban unalmasnak, gyengén megírtnak érezte, krimisorozathoz képest alig talált benne feszültséget. A történet egyébként egy patológusról szólt, aki sokszor kéretlenül segítette a rendőrség munkáját, miután a legapróbb nyomokat is felfedezte a hozzá került holttesteken.

Dr. Ken – 7 százalék

A Másnaposok-ból ismert Ken Jeong 2015-ben saját vígjátéksorozatot kapott, amelyben egy vicceskedő, nárcisztikus orvost játszott – a legnagyobb gond azonban az volt vele, hogy ritkán volt igazán vicces, miközben a többi karakter sem szolgált túl sok humorforrással. 5-6 millió amerikai nézőt így is össze tudott szedni, az ABC-nek viszont két évad elég volt belőle.

Így neveld a faterod – 0 százalék

Pár éve több 0 százalékos sorozat is volt a Rotten Tomatoeson, ezek közül az Így neveled a faterod például még mindig annyin áll, 38 értékelés alapján is. Az egyetlen évadot megért vígjátéksorozat két üzlettársról szólt, akik mindketten nehezen bírtak a saját apjukkal, de annyira sem sikerült szimpatikusnak ábrázolni őket, hogy megszeressék őket a nézők.

Borítókép: illusztráció

Médiapiac

A Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás – bár néha olyannak tűnik

Így használd a közösségi médiás profilodat – II. rész: Sokkal többet szabad annak, aki kritizál vagy parodizál.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Sokan sok mindent közzétesznek a közösségi médiában, ám a megjelenő tartalmakat nem mindig lehet szabadon elvinni, átvenni. A Facebook és a többi információs közösségi médiafelület tehát nem olyan, mint az utcai lomtalanítás, onnan nem lehet mindent hazavinni, ami csak tetszik. Bizonyos esetekben azonban mégis. Hogy mikor, arról a médiahatóság adott útmutatást.

Mind többször hallani, hogy a közösségi média egyre inkább az álhírek, a hitvány információk és performanszok gyűjtőhelyévé silányul. Ennek ellentmond, hogy megannyi olyan tartalom lelhető fel a különféle platformokon, amelyeket utóbb – bármilyen céllal – idéznénk. De milyen szabályok kötik azt, aki részben vagy egészben átvenné mások bejegyzését? A kérdést a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakemberének, Fáczán Gábornak tette fel a Médiapiac.com.

Előnyben a humorista

A szervezet Online Platformok Főosztályának vezetője azzal kezdte: attól függ, milyen minőségű tartalomról van szó. Ha szerzői alkotásról, vagyis például zenéről, videóról, irodalmi műről, úgy a szerzői jog szabályai alapján feltételezni lehetne, hogy minden esetben engedélyt kellene kérni az eredeti alkotás szerzőjétől, hogy posztolni lehessen a tartalmakat. – Ugyanakkor – mutatott rá a főosztályvezető – akadnak bizonyos kivételek.

A felhasználók mások posztjait engedély nélkül is felhasználhatják, ha kritikát fogalmaznának meg azzal kapcsolatban, ha paródiát készítenének, de akkor is, ha véleményüket fejeznék ki vagy tudósítanak, beszámolnak róla. A kutatás is olyan eset lehet, amikor nem kell beszerezni a bejegyzés eredeti szerzőjének engedélyét.

A főosztályvezető megemlítette, a kérdés kapcsán maga a Facebook is ad iránymutatást arról, miként érhető el, hogy a felhasználó által közzétett tartalom ne sértsen szerzői jogot. Eszerint attól, hogy egy tartalmat megvásárolt az adott felhasználó, vagy az interneten talált egy képet, amit posztolni szeretne, még megsértheti a szerzői jogot. A platform ezért azt tanácsolja, hogy védett tartalom megosztása előtt általában véve tanácsos írásos engedélyt kérni a szerzőtől. – Egy ismert sportolóról készült kép közzététele előtt érdemes tájékozódni, hogy az adott felvétel élvez-e szerzői jogi védelmet. Ha igen, engedélyt kell kérni a fotó eredeti posztolójától – húzta alá Fáczán Gábor.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett, sokan idejük igen jelentős részét töltik ezen a felületen. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, fénykép.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom

Médiapiac

Átadták a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat díjait

A 42. Magyar Sajtófotó Pályázat MÚOSZ Nagydíját Mohos Márton, az André Kertész Nagydíjat pedig Erdős Dénes vehette át csütörtökön Budapesten, a pályázat képeiből rendezett kiállítás díjátadóval egybekötött megnyitóján.

Közzétéve:

MTI/Bruzák Noémi

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Nagydíját Mohos Márton (24.hu) Fokozódó nyomás a magyar-szerb határon című sorozatával nyerte el, a legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért járó André Kertész Nagydíjat pedig Erdős Dénes (The Associated Press) A lakhatás alapjog című sorozata érdemelte ki. A fotóriporteri életműdíjat Balogh László vehette át.

A kiállítást Karikó Katalin nyitotta meg. A Nobel-díjas kutatóbiológus fontosnak nevezte a fotóriporterek munkáját és a képeket, amelyek üzenetet hordoznak. Karikó Katalin szerint a fotózás és a tudományos kutatás abban hasonlít egymásra, hogy az emberek látják az eredményeket, de nem tudják megnevezni, hogy azt ki hozta létre, kinek a munkája áll mögötte.

Karikó Katalin felidézte, hogy az általános iskola ötödik osztályában a fotószakkör tagja volt, képeket hívtak elő, fixáltak, szárítottak, a tanár fényképezőgépével készítettek fotókat. Nyolcadikos korában az országos élővilág versenyen harmadik helyezést ért el és jutalmul egy Smena fényképezőgépet kapott, amellyel a családról, az iskoláról és a barátokról készített képeket. Ezt a gépet később a Szegedi Tudományegyetemnek ajándékozta – tette hozzá.

Karikó Katalin a megnyitón megkapta Koszticsák Szilárdnak, az MTI/MTVA fotóripoterének fotóját, amely a Nobel-díj átadása előtti napon készült róla és Krausz Ferenc fizikusról a svédországi magyar nagykövetségen.

Kőrösi Orsolya, a 42. Magyar Sajtófotó Kiállításnak helyet adó Capa Központ ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy tavaly ünnepelte fennállása 10. évfordulóját a fotográfiai központ, és az alkalomból megnyílt a Robert Capa munkásságát bemutató állandó kiállítás is. Az első emelet termeit is felújították, így a sajtófotó-kiállítás is megszépült környezetben várja a látogatókat – mondta.
Kitért arra is, hogy jövő szerdán Burger Barna-emlékkiállítás nyílik a Természettudományi Múzeumban a 2017-ben elhunyt fotóriporter Kék vándor című könyvéből.

A Magyar Sajtófotó Pályázatra ebben az évben 250 fotográfus 2470 pályaművel, összesen 6801 képpel nevezett – hangsúlyozta Bánkuti András, a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztályának elnöke, hozzátéve: Az év fotói 2023 című évkönyv a kiállítás megnyitójával egy időben jelenik meg.

Bánkuti András átadta a sajtóban dolgozó fotóriporterek teljesítményét, életművét elismerő Arany Kamera-díjakat is, amelyet minden évben hárman kapnak meg. Idén Balázs Attila fotóriporter (MTI/MTVA), Révész Tamás fotóművész, fotóriporter és Szlukovényi Tamás fotóriporter, kurátor, a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat zsűrijének elnöke kapta meg az elismerést.

A csütörtöki eseményen átadták a sajtófotó pályázat tizennégy kategóriájának első három díját és számos különdíjat is, amelyeknek nyerteseit már februárban nyilvánosságra hozták.

A Magyar Sajtófotó kiállítás június 2-ig tart nyitva a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

Borítókép: A díjazottak a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat eredményeit ismertető sajtótájékoztatón a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) székházában 2024. február 15-én

Tovább olvasom

Médiapiac

VIP különkiadással indul a Zsákbamacska április 27-én

Új műsorvezető párokkal és új játékokkal tér vissza a TV2 képernyőjére a Zsákbamacska. A második évadban Szente Vajk és T. Danny, valamint Marics Peti és Pető Brúnó garantálják a jó hangulatot.

Közzétéve:

TV2

Április 27-én szombaton VIP adással indul a Zsákbamacska második évada a TV2-n. Az évtizedek után tavaly visszatért műsor sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a 2023-as év legnézettebb műsora volt a tavaly március 12-én adásba került Zsákbamacska nyitóepizódja mindhárom kiemelt korcsoportban (A18-59, A18-49, A4+).

A teljes lakosság körében ez 1,3 milliós átlag nézettséget (AMR) jelentett.

A mostani különkiadásban Demcsák Zsuzsa, Stohl András, Sydney van den Bosch, Ördög Nóra, Krausz Gábor, Lékai-Kiss Ramóna, Gáspár Győző és Gáspár Bea, valamint Tilla és a Kincsvadászokból ismert műtárgykereskedő, dr. Katona Szandra játszanak majd, és az első évadhoz hasonlóan jelmezben érkeznek. A fergeteges hangulatú adásban nem csak alkudozás lesz, hanem zrikálás is rendesen, még egy pofon is elcsattan a sztárok között – derül ki a TV2 közleményéből.

A megújult game-show április 29-én folytatódik minden hétköznap este, ezúttal is közel 60 féle játékot próbálhatnak ki a szereplők. A régi jól beváltak mellett olyan látványos és izgalmas próbatételek is lesznek, mint például az óriás társasjáték, ahol a játékos maga a bábu, aki lépked a pályán, de lesz pénzlapátolás bekötött szemmel, és egy különleges golyóderbi, ahol minden a száguldó golyókon múlik, na meg a szerencsén.

Szente Vajk és T. Danny, valamint Marics Peti és Pető Brúnó folyamatosan hozzák a buli hangulatot, de nemcsak ők, hanem a játékosok is, hiszen énekes, táncos performanszokból ezúttal sem lesz hiány. Ahogy értékes nyereményekből sem: több autó is gazdára talál az új évadban, de egyéb értékes tárgynyereményekkel és akár milliós pénznyereménnyel is hazatérhetnek a szerencsések.

A műsorvezetőket most is egy-egy hölgy segíti a vetélkedőben: Kárpáti Rebeka és Stana Alexandra.

Tovább olvasom