Kövess minket!

Médiapiac

Déri Stefi: a Megafonnál nem egymás kontójára lehetünk sikeresek

A nemzetközi baloldali sajtó álhíreit cáfoló angol nyelvű videók közzététele csak egyike a Megafon legfrissebb innovációinak: szeptembertől új modulokkal kibővített képzésre lehet jelentkezni, és akkor indul a központ YouTube-csatornája is, amely a tervek szerint színes műsorpalettát kínál majd. A Hír Tv-től a Megafonhoz igazolt Déri Stefi – aki egyebek mellett az említett angol nyelvű videókat jegyzi – a Médiapiacnak adott interjúban az influenszeri tartalomgyártás műhelytitkairól is beszélt.

Megafon

– Több hónapig párhuzamosan dolgozott a Megafonnál és a Hír TV-ben. Végül miért távozott a csatornától?

– Úgy gondolom, ha egyvalamire fókuszál száz százalékosan az ember, akkor tud igazán sikeres lenni a munkájában. Emellett a Megafon vezetői is azt akarták, hogy egy szorosabb, szervesebb közösség alakuljon ki, igazi szakmai műhellyé váljon a Megafon. Valójában egy jól működő szerkesztőségbe kerültem, ahol meglehetősen inspirálnak a szakmai kihívások.

– Nem hiányzik a képernyő?

– A televíziózásnak megvan a varázsa, emellett szakmailag is rengeteg tapasztalatra tettem szert, ám a Megafonnál sokkal többet tudok megmutatni magamból. Másként, újszerűbben, kötetlenebbül tudok jelen lenni és véleményt formálni például a videóimban, mint televíziós műsorvezetőként. Híradósként egyértelmű, hogy kevés eszköze van a műsorvezetőnek az önkifejezésre, viszont mindent megtanulhat, amire egy médiamunkásnak szüksége van. Meggyőződésem, hogy a televíziózás alapozta meg a szakmaiságomat, és juttatott el a Megafonig, ami egy új minőség az életemben.

– Gondolom az sem utolsó szempont, hogy a Megafonnál készített tartalmakkal szélesebb közönséget képes megszólítani.

– Valóban, az elmúlt években egyre inkább az online térben keresnek és fogyasztanak tartalmakat az emberek, és már a nagyobb tévécsatornák is – a broadcast tartalmaik mellett – kifejezetten az internetes felületre készítenek műsorokat. Míg Magyarországon a politikai tematikájú hagyományos tévécsatornákkal néhány tízezer, esetleg százezer embert lehet megszólítani, addig egy jól összerakott videó a közösségi médiában milliókhoz is eljuthat.

Déri Stefi oktat is a megafonos képzésben

–Ismert, hogy a megafonos tartalmak elképesztő eléréseket produkálnak. Önnek mi a rekordja?

– A kampány alatt az egyik videómat 1,6 millióan tekintették meg. Persze a választás előtti néhány hónap nagyon felfokozott időszak volt, és most nehezebb olyan számokat produkálni. Egy-egy videóm organikus elérése olyan 300-400 ezer körüli, vagyis ennyien nézik meg közvetlenül a Facebook-oldalamon. Összességében azonban nagyjából kétszer ennyi emberhez jutnak el ezek a tartalmak.

– Alig pár hete indult el az angol nyelvű Megafon, amelynek gyakorlatilag ön az arca. Mit várnak ettől a kezdeményezéstől?

– A nemzetközi sajtóban – amelyben a balliberális orgánumok dominálnak – meglehetősen kedvezőtlen képet festenek Magyarországról, és egyebek mellett különböző álhírek terjesztésével próbálják lejáratni hazánkat. Napi szinten arról szólnak a hírek, hogy milyen „szörnyűséget” mondott Orbán Viktor, de olyan elképesztő dolgokat is írtak már, hogy itt üldözik a zsidókat. Mi pedig, akik itt élünk, hitelesen, magyar nézőpontból szeretnénk elmondani és kommentálni a történéseket. De nemcsak a magyar közéletről igyekszünk tájékozódási pontot nyújtani a nyugat-európai jobboldali hírfogyasztóknak. Ezekben a videókban számos olyan európai történést is górcső alá veszünk, amelyekről ugyancsak ferdítve tudósít a nemzetközi sajtó. Ilyen témák például a migráció vagy az energiaválság kezelése, amelyekről jórészt csak cenzúrázott cikkek jelennek meg a fősodratú sajtóban a kontinens nyugati felén.

– Gondolom az angol videókkal nem lehet olyan eléréseket produkálni, mint a magyar nyelvűekkel.

– Egyelőre még nem, ám a videónkénti több ezres elérés is jó eredménynek számít, főleg, ha azt nézzük, hogy a projekt augusztus 4-i indulása óta néhány ilyen videó jött ki.

– Feltűnően jól beszél angolul. Hogyan tudta ilyen magas szinten elsajátítani a nyelvet?

– Gimnazista koromban több évig éltem az Egyesült Királyságban, emellett az édesanyám angoltanár, ami szintén előnyt jelentett a nyelvtanulásban.

– A facebookozók elsősorban a videóit látják. Beszélne kicsit részletesebben a Megafonban folytatott egyéb tevékenységeiről is?

– Oktatok a megafonos képzésben is, ami szeptembertől némileg megújulva folytatódik a nyári szünet után. Emellett nemrég elindítottam a saját YouTube-csatornámat, amelyre egyebek mellett olyan beszélgetős műsorokat tervezek, amelyek átvesznek egyes elemeket a hagyományos televíziós műfajból is. Ezekben – hasonlóan az angol nyelvű videókhoz – górcső alá veszünk majd különböző külpolitikai témákat is, amelyeknek azért lesz valamilyen magyar vonatkozásuk. Egyébként folyamatosan ötletelünk, és rendre születnek ígéretes elképzelések, amelyeket ki is próbálunk. A televízióval szemben a Megafon nagy előnye, hogy itt sokkal bátrabban kísérletezhetünk. Ha egy adott formátum nem váltja be a reményeinket, akkor egyszerűen abbahagyjuk, és másik irányban próbálkozunk tovább. Ilyet a tévében nem lehet megtenni. Egy új műsort akkor sem lehet néhány héten belül levenni a képernyőről az indítás után, ha nagyon rosszul muzsikál.

– Említette, hogy a megafonos oktatásban is részt vesz. Beavatna néhány műhelytitokba, amelyekkel sikeres influenszerré válhat valaki?

– Valóban van néhány trükk, amelyekkel felturbózható egy-egy bejegyzés, de nem lehet megspórolni a szélesebb körű ismeretek elsajátítását ahhoz, hogy sikeresen művelje valaki ezt a műfajt. A hallgatóink megtanulnak szöveget írni, bejegyzéseket készíteni, videókat gyártani, mémeket és egyéb vicces politikai tartalmakat csinálni. A videós anyagok kiemelten fontosak, hiszen ezeken keresztül jön át igazán az ember személyisége, és ez a leginkább ingergazdag formátum. Az influenszeri ambíciókkal rendelkezőknek mindenképpen azt javasolnám, hogy ilyen tartalmakból készítsenek minél többet.

– A hirdetések mellett hogyan fokozható egy bejegyzés népszerűsége, az elérések száma?

– Az emberek nagyon szeretik, ha bevonják őket a különböző tartalmak világába, gondolatmenetébe. Az angolok „call to action” -nek nevezik, amikor valamilyen – akár kisebb – cselekvésre késztetjük a felhasználókat. Ez lehet valami könnyedebb feladat vagy kvíz, de akár csak egy érdekes kérdés is. Hatékony módja az interakciók beindításának, ha a bejegyzésünk alá írunk egy vitaindító kommentet. Egy vicces kiszólás vagy utalás is jellemzően valamilyen reakcióra készteti a követőket, akár csak egy szmájli vagy lájk formájában. Ugyanakkor azt is fontos hangsúlyozni, hogy sikeres és hiteles nem attól lesz egy influenszer, ha lájkbajnokságot rendez.

– Pedig azt gondolná az ember, hogy jórészt ebben mérik a sikert.

– Ez nagy tévedés. Bár könnyű sok lájkot besöpörni valamilyen hangzatos, rendhagyó vagy sokkoló tartalommal, ám ha valaki folyamatosan csak erre hajt, akkor érdektelenné válhat. Hosszú távon a minőségre érdemes hangsúlyt fektetni, és arra kell törekedni, hogy minél változatosabbak és szemléletesebbek legyenek a tartalmak. Például színesítheti, valamint hitelesebbé is teheti az adott posztot, ha az általunk mondottakat különböző bevágott felvételekkel támasztjuk alá, a gazdasági témákat pedig mondjuk táblázatokkal illusztráljuk. Mindez nem feltétlenül azt jelenti, hogy hosszú posztokat kellene írni vagy világmegváltó szövegeket kellene előadni. Az ördög a részletekben rejlik, és valóban bármilyen kreatív aprósággal fel lehet dobni egy bejegyzést. A követőkkel történő kapcsolattartásban pedig nagyon fontos a rendszeres élőzés is. Nem árt, ha rendelkezünk bizonyos fokú spontaneitással, ugyanis ilyenkor például kiaknázhatjuk a váratlanul adódó vicces szituációkat.

– Említene erre egy példát?

– A kampány alatt éppen egy vidéki helyszínre autóztunk Deák Danival, amikor egyszer csak megcsörrent a telefonja, amelybe Karácsony Gergely szólt bele, és mondott el egy automatára rögzített kampányszöveget. Bocsánatot kért, amiért óriási dugók vannak Budapesten, és amiatt mentegetőzött, hogy ennyire járhatatlan a főváros. Vicces szituáció volt, azonnal rögzítettem, és végül jó kis videó lett belőle, amelyhez záporoztak a hozzászólások.

Nemrég elindult a korábbi híradós Youtube-csatornája is

– Visszakanyarodva a képzéshez: kívülről úgy tűnik, hogy egyes megafonos mikro-influenszerek úgy értek el jelentős sikereket és népszerűséget, hogy korábban nem a médiával foglalkoztak, semmi kapcsolatuk nem volt ezzel a területtel. Ilyen például Szakács István is, akinek már 33 ezer követője van a Facebookon, és a bejegyzései is kiugróan magas interakciókat generálnak.

– Ez valóban így van, és ebből is látszik, hogy a megfelelő ismeretek és készségek átadásával bárki ütőképes Facebook-harcossá képezhető. Azt is fontos hangsúlyozni, hogy ilyen színvonalon csak kis létszámú képzésekben lehet oktatni, ezért egy-egy csoport maximum 8-10 fős.

– Más hasonló sikertörténetet is tudna említeni?

– Nagyon sokan vannak, és senkit sem szeretnék megsérteni azzal, hogy kihagyom. De talán a Jobb érzés nevű oldalt mindenképpen megemlíteném, amely több szempontból is különleges. A blogot kitaláló Méhes Mónika nevű hölgy korábban a vidéki háziasszonyok mindennapjait élte, ám amikor értesült a megafonos képzés lehetőségéről, akkor habozás nélkül belevágott, mert mindig is érdekelte a politika. Nagyon érdekes tartalmakat készít, amelyeknek az adja meg az egyediségét, hogy vicces, beszólogatós, ironikus stílussal vegyíti a hardcore politikát.

– A képzés után is tartják a kapcsolatot a mikro-influenszerekkel?

– Hogyne, később sem engedjük el a kezüket. Az említett Mónikát például rendszeresen segítjük a feliratozásban, de van, aki mondjuk a videója felvételéhez jön be a stúdióba, másokat világítástechnikai tanácsokkal látunk el, szóval ők is a Megafon közösség szerves részei. Ennek a támogató légkörnek a létrejöttét az a szerencsés körülmény is elősegíti, hogy a megafonos csapat teljesen máshogy működik, mint egy televízió. Utóbbiban mindenképpen erős rivalizálás alakul ki azért, hogy ki lehessen többet képernyőn, ki vezesse a legnépszerűbb műsorokat, és hasonlók. Nálunk ilyen nincsen, mi nem vagyunk ellenfelei egymásnak. Nem egymás kontójára lehetünk sikeresek, hiszen annál jobb, minél több különböző karakter van köztünk, akik különböző témákban képesek más-más közönséget megszólítani.

– Ismert, hogy szeptembertől indul a Megafon YouTube-csatornája. Ez milyen lehetőségeket, illetve kihívásokat jelent?

– A YouTube mindenképpen nehezebb terep, mint a Facebook, amit már az is érzékeltet, hogy míg utóbbira hétmillió magyar regisztrált, a videómegosztó portált ennek csak a töredéke használja rendszeresen. Emellett a YouTube-on máshogy működnek az algoritmusok, ráadásul óriási mennyiségű baloldali tartalommal kell versenyezni. Ezek között olyan nemzetközi fősodratú médiumok is megtalálhatóak mint a CNN, vagy az Al Jazeera, amelyeknek hatalmas, jól bejáratott követőtáboruk van. Izgalmas kihívás lesz, hogy ezen a felületen miként tudunk majd látszani. Mindenesetre abból lehet építkezni, hogy az elsősorban a fiatalok körében népszerű TikTokon már egész jól mennek a videóink.

– A YouTube-csatornára milyen anyagok készülnek majd?

– Jelenleg is dolgozunk a koncepción. A tervek szerint lesznek podcastok, különböző világmagyarázó és beszélgetős műsorok, sőt, dokumentumfilmek és tényfeltáró riportok is. A csatornának Szarvas Szilveszter a főszerkesztője, aki szintén számos izgalmas elképzelést hozott.

–A közösségi médiumokban az elsősorban jobboldali tartalmakat sújtó cenzúra is gyakori jelenség. Ezzel kapcsolatban milyen tapasztalatai vannak?

– Szerencsére engem eddig nem tiltott le a Facebook. A TikTokon viszont érthetetlen okokból több videómat is törölték már. Arra hivatkoztak, hogy a felvételek – amelyek tartalmazták Márki-Zay Péter egyik korábbi beszédének a részletét – nem egyeznek meg az irányelveikkel. A kollégáimnak egyébként az a tapasztalata, hogy az LMBTQ témákkal foglalkozó tartalmakat mindegyik platform kiemelten cenzúrázza, és ha valaki rendszeresen posztol ilyeneket, akkor előbb-utóbb tiltással kell számolnia, még ha semmi sértőt nem írt vagy mondott.

– A megafonos bejegyzései kommentszekciójában milyen hozzászólásokkal találkozik? Mennyire jellemzőek a gyűlölködő megnyilvánulások?

– Sajnos rendszeresen érkeznek ilyenek. Ha valaki kritikát fogalmaz meg, azzal semmi probléma, ám úgy gondolom, ha valaki személyeskedő, alpári hangnemben ír, azzal az illető valóban kiérdemli a tiltást.

Kárpáti András

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom