Kövess minket!

Médiapiac

Bővíti fizetős szolgáltatását az Antenna Hungária

Sokat várnak a karácsonyi időszaktól: a MinDig TV és a MinDig TV Extra 40-50 százalékos felhasználószám-növekedésével lennének elégedettek – jelentette be Jean-Francois Fenech vezérigazgató. A multiplexeken végrehajtandó átszervezést követően jön a családi csomag, ami 13 csatornás bővülést hoz. A lépést reklámkampány támogatja, melyben Rudolf Péter bohóckodik.

Jön a második hullám

A digitális földfelszíni televíziós sugárzás “második hullámának” nevezte Jean-Francois Fenech, az Antenna Hungária vezére a küszöbön álló bővítést. A MinDig TV platform jelenleg 250 ezer felhasználót tudhat magáénak, ami az ilyen vételre alkalmas készülékkel rendelkező háztartások harmadának felel meg. A tavaly májusban indított MinDig TV Extra fizetős szolgáltatás eközben 37 ezer háztartásnál jár.

Bár újságírói kérdésre a vezérigazgató azt mondta, a 250 ezres szám önmagában még nem teszi elégedetté, de pozitívumnak tartja az idei első félév bővülési ütemét, mellyel közlése szerint a leggyorsabban bővülő fizetőstévé-szolgáltatás volt az övék. A MinDig TV egyébként 85, a MinDig TV Extra pedig 55 százalékos ismertséggel rendelkezik. A jelenleg 30 telephelyről sugárzott DVB-T adás pedig 95 százalék feletti lefedettséggel bír.

Tóth András, Jean-Francois Fenech és a tolmács

 

Karácsonyi robbanás?

Fenech szerint az idén karácsony jelentős bővülést hozhat: mind az ingyenes, mind a fizetős szolgáltatás felhasználóinak számát 40-50 százalékkal dobhatják meg az akciók. Ez tehát azt jelentené, hogy előbbit 350 ezer, utóbbit kb. 55 ezer háztartás venné igénybe 2011 végére.

Ehhez szükséges a promóciók mellett a készülékek átlagár esése, utóbbi már elkezdődött. Az Antenna Hungária adatai szerint 2010 decembere és 2011 júliusa között a MinDig TV-kompatibilis tévék átlagára 22, a dekódereké 20 százalékkal esett. Ha a trend így folytatódik, a karácsonyi időszakra előbbiek átlagosan 100 ezer, utóbbiak átlagosan 10 ezer forintért lesznek beszerezhetőek.

 

Multiplex átszervezés

Október 1-jére átrendezik a multiplexek csatornakiosztását, ennek nyomán az A jelűre kerül az összes közmédium, míg a keresekedelmi médiumok a C jelű multiplexre kerülnek át. A korábban mobiltévére fenntartott B multiplex – a korábbi bejelentéseknek megfelelően – szintén tévézésre hasznosul. Egyfelől erről sugározzák az HBO-t, másfelől itt rajtol el a MinDig TV Extra új családi csomagja is.

A digitális átállás után még a mostani három mellé két újabb multiplexet helyeznek üzembe. Fenech egyébként azt mondja, jelenleg “2,8 van kész, tehát még 2,2 multiplexet kell kiépíteni”. Azaz kb. most tartanak a 25 milliárdos beruházás felénél – válaszolta a Napi Gazdaságnak a pénz felhasználását firtató kérdésére.

 

13 csatornás bővítés

Október 1-jével indul az új családi csomag a fizetős szolgáltatáson belül, ez azt jelenti, hogy a 17 csatornás, 999 forintos alapcsomag mellé 13 újabb érkezik. Jelenleg is el lehet érni az ingyenesen fogható tévék mellett a National Geographicot, az AXN-t, a Cool TV-t, a Disney-t, a FEM3-at, a Hír TV-t,. az ATV-t, a Sport Klubot és a Private Spice-ot.

Október 1-jétől a kínálat a Viasat3, a Comedy Central, a Universal Channel, a Skeptrum, a History Channel, a Minimax, a Cartoon Network, a Prizma, a Muzsika TV, a Dorcel TV, a Sport 1 és Sport 2, illetve a PRO4 műsorával bővül. Ez a bővített csomag akciósan 1990 forint lesz.

Ezzel összesen 31 csatornásra nő az Antenna Hungária szolgáltatása, ebben benne van az HBO is, amit önmagában is elő lehet fizetni, análkül, hogy valaki akár csak az alapcsomagra befizetne a MinDig TV Extra platformon. A kínálat a közrádió és a NeoFM kivételével tévés, ám rádiós fronton is előrelépést várnak már az év végéig – mondta el Fenech a sajtótájékoztatón.

 

Rudolf Péterrel kampányolnak

A szolgáltatás bővülését reklámkampány kíséri. A Well által készített szpotot mától lehet látni a tévében. A kampányhoz Rudolf Pétert szerződteték le, aki azt modellezi, hogy milyen felesleges adóktól szabadulhat meg az ember, ha nem a bővebb kábeltévés csomagokra fizet be.

A fő üzenet az ár-érték arányon túl az, hogy a MinDig TV platformon “elérhető minden olyan csatorna, ami kell, és nem kell olyanra előfizetni, ami nem kell”.

 

Várakozások

A fejlesztéseknek köszönhetően arra számítanak, hogy az év végére 97 százalékos lesz a lefedettség, a telephelyek száma megduplázódik, s ennek nyomán az m1 mostani analóg lefedettségével kerül a szolgáltatás pariba.

A matricaprogram kiterjesztésétől, illetve a kampánytól pedig azt várja az Antenna Hungária, hogy 350 ezer felhasználója lehet az év végére a díjmentes platformon. Fenech szerint mostanra ez nem anyagi kérdés, hiszen a legolcsóbb dekóder karácsonyra már akár 7000 forintos árra is eshet.

Vannak persze egyéb kérdések is, amelyekhez a cég részben csak aszisztál, mert a médiahatóságon múlnak. Ilyen az, hogy lesz-e reális analóg lekapcsolási stratégia és időzítés, világos lekapcsolási mutatók, megfelelő pályáztatási koncepció a helyi és regionális frekvenciákra, életképes dekóder-támogatási modell, illetve országos edukációs kampány.

Kettőn áll a vásár viszont például az RTL Klub MinDig TV platformon történő16:9-es sugárzásának ügyében. Itt Fenech szerint már október 1-jére pozitív végkifejlettel zárulhatnak a csatornával folytatott tárgyalások.

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom