Kövess minket!

Médiapiac

″Az én személyes ízlésem teljesen lényegtelen″

György Bencével, a TV2-csoport frissen kinevezett program- és hírigazgatójával beszélgettünk. Lesz-e leépítés tartalmi vonalon? Van-e kultúrmissziója a feladattal? Mit csinál a hírpolitikai tanácsadó? Többek között erről esett szó.

György Bence

Február 1-jével program- és hírigazgatóvá léptél elő. Hogyan kerültél képbe, s mennyire érzed magadénak a feladatot? Eddig inkább közéleti újságíróként, szerkesztőként ismerhettünk, miközben egy kereskedelmi tévés portfolióiban túlsúlyban vannak a könnyedebb elemek.

Ezt két irányból lehet megközelíteni. Az egyik az, hogy a hírterületért felelős emberként közel kerültem a TV2 menedzsmentjéhez, és számos olyan üggyel kerültem kapcsolatba, ami általában érinti a TV2 működését, a cég sorsát. Ilyen módon egyre többet tudtam meg a többi terület működéséről, és egyre jobban is kezdett érdekelni a műsorgyártás híreken túli része.

Másfelől ez egy menedzsment feladat: a programing területet képviselve kell részt vennem a cég irányításában. Itt jön képbe, hogy nem tévésnek, hanem közgazdásznak tanultam, marketinget, reklámot hallgattam. A TV2-ben is ösztönösen érdekelnek az üzleti jellegű területek, de még a műszaki is, mert régóta érdekel hobbi szinten a televíziós, a mobil- és a számítástechnika.

Végzett marketingesként a programingot termékfejlesztésként fogod fel?

Menedzselendő területként fogom fel, amelynek egy részéhez újságíróként régóta értek, egy másik részéhez pedig nemrég kezdtem el érteni. Eddig is olyan területet vittem, amelyhez nyolcvan ember tartozott, milliárd feletti költségvetéssel, magyar és külföldi partnerek bevonásával. A feladat lényegét tekintve nem változott, csak a méretek lettek nagyobbak a szélesebb terület miatt: a költségvetés többszörös, a létszám nagyobb, a főszerkesztők mellett pedig osztályvezetőkkel is dolgozom.

Egyébként nincsen különösebb kultúrmisszióm ezzel a feladattal, úgy szeretném végezni a munkámat, ahogyan eddig is. Amikor felkértek, az játszott szerepet, hogy a hírterülettel elégedett a vezetés, és ezt a sikert szeretnék kiterjeszteni a teljes műsorfolyamra. Ez nemcsak a vezetőség kérése volt, hanem az én vágyam is.

A feladat ettől függetlenül friss. Még tanulási folyamatban vagy?

Nem tanulási, inkább ismerkedési folyamatban. Hónapok óta készültem a feladatra, tudható volt, hogy az elődöm, Ralf Bartoleit, aki vezérigazgató-helyettesként felelt a programing területért nyár óta, addig marad, amíg le nem zajlik az értékesítés.

Többnyire egy vezetői kinevezés változásokat hoz az adott osztályon. Számíthat ilyesmire a TV2-csoport programing csapata?

Valamelyest másképp képzelem el a munkafolyamatokat, de nincs szükség lényegi változásokra. A meglévő gárda tökéletesen alkalmas a feladat elvégzésére. A hírterületet továbbra is közvetlenül én irányítom, a Tények főszerkesztője pedig Gábor László, aki eddig is a legközvetlenebb munkatársam volt.

Laczkó Endre és Árkos Bence távozásakor a TV2 azt kommunikálta, hogy a szervezet laposabbá tétele az egyik cél. Várható-e létszámcsökkenés a tartalomgyártó csapatnál?

A laposabbá tétel azt jelenti, hogy egy-egy vezető nagyobb csapatot irányít közvetlenül, mert csökken az irányítási szintek száma. A tartalomgyártás területén eleve így működtünk, rajtam keresztül pedig még inkább így lesz.

A Forbes nemrégiben készített interjút a TV2 tulajdonosaival. Simon Zsoltnak feltették a sokakat érdeklő kérdést, mégis mit csinál a kalandos nevű hírpolitikai tanácsadó a csatornánál. A válasza nem volt egyértelmű, igazából a hírterületért felelős szakemberekhez irányította az újságírókat válaszért. Ha már itt ülök, kérlek, válaszold meg.

Pindroch Ferenc felel a kormányzati kapcsolatokért, illetve segíti az információáramlást, ami olyan egyszerű dolgokban is megmutatkozhat, hogy bizonyos témákról, sajtómeghívókról ő értesül előbb. A kormányzati kapcsolatokért felelős munkatársra minden nagyvállalatnál szükség van. A hírterületért eddig is én feleltem, és most is én irányítom.

Bár most már A nagy duettért vagy Az élet show-jáért is te felelsz, de gondolom, nem tévedek nagyot, ha azt mondom, a Tények a szíved csücske. A Tények húzóműsor a TV2-nél. Most ez a híradótok erősségét jelzi, vagy a szórakoztató műsoraitok gyengeségét?

Jogos a kérdés, ugyanakkor örüljünk annak, hogy a Tények nézettségét tekintve Magyarország egyik legnépszerűbb műsora. Átlagosan 26 százalék körüli közönségarányt hoz a 18-59 éves célcsoportban, de gyakran 30 százalék feletti, ami manapság egészen különleges sikernek számít.

Nyilvánvaló, hogy nem minden sávban reális ilyen célt kitűznünk a TV2 műsorai elé, de az biztos, hogy vannak olyan új műsorok, amelyekben megvan a potenciál, hogy feljebb lépjenek. A munka nagy részét most az jelenti, hogy a napi műsorainkat folyamatosan erősítjük.

A Tényeken elég sokáig alakítgattatok, egyfelől a hosszát, másfelől a bulvár-közéleti arányt tekintve. A műsort mégis érik kritikák, miszerint erősen felülreprezentált benne a kormányzat. Másfelől – ezt bármely nagy tévé híradójával kapcsolatban felvetik – a bulvárarány miatt is érkeznek kritikák. Te, mint közéleti vénájú szerkesztő, elégedett vagy a produktummal?

Az én személyes ízlésem teljesen lényegtelen. A Tények egy nagyon jó hírműsor, amely meghatározó információforrás sokak számára. A Tények valóban régóta formálódik, de ez soha nem is jut nyugvópontra, mert folyamatosan alkalmazkodunk a nézői igényekhez.

A kormányoldal nincsen felülreprezentálva, ezt a téves eredményt akkor kapjuk, ha egymással meg nem feleltethető számokat vetünk össze. A nemzetközi sztenderdet követő TV2-policy szerint a kormánynak, a kormánypártoknak és az ellenzéknek egyaránt 1/3 rész jár. Ráadásul a fenti arány csak a hírműsorunkra vonatkozik, de ha megnézzük, hogy milyen arányban szerepelnek ellenzéki politikusok a Mokkában, végképp okafogyottá válnak a vádak. Az arány ugyanis nagyjából fele-fele.

Ha nem a politikába, akkor a bulvárba kötnek bele sokan. Teljesen jogos a kérdés, hogy mennyire értelmes dolog kispandákkal és három fő sajnálatos halálát követelő kambodzsai buszbalesetekkel felhígítani a kereskedelmi tévék főműsoridős híradóit. Sokak számára ezek a híradók jelentik a fő tájékozódási forrást. Azt mondtad nincs kultúrmissziód a munkával, pedig lehet, hogy e téren azért kellene, hogy legyen.

Azt hogy nincs ilyen misszióm, úgy értettem, hogy nem szeretnénk abban a szerepben tetszelegni, hogy mi fogjuk a közízlést meghatározni.

Pedig ilyen eléréssel akár meg is lehetne próbálni.

De nem tesszük. Sem nekem, sem a kollégáimnak nem célunk, hogy olyan tartalmakat nyomjunk le a nézők torkán, amelyek nem érdeklik őket, de szerintünk érdekelniük kellene. A Tények most már 70 perc hosszúságú, amibe rengeteg közéleti hír belefér, ami akkor is igaz, ha arányait tekintve kevesebb, mint a közszolgálati tévé hírműsorában. Ez így is van rendjén. Magyarországon sok hírműsor van, intenzív hírfogyasztás zajlik különböző médiumokon keresztül, azaz van választás. Igaz, hogy nekünk is felelősen kell meghatároznunk a hírműsorunk tartalmát, de nem igaz, hogy csak az jut el a nézőhöz információként, amit nálunk lát. Azért néznek bennünket annyian, mert olyan híreket kapnak, ami érdekli őket.

A TV2 közéleti kínálata sem csak az este hatos Tényekről szól, hanem a Tények Estéről és a Mokkáról is. A Mokkában minden nap megfordulnak politikusok, közéleti személyiségek, szakértők. A témák bővebb hátterét pedig meg lehet ismerni a késő esti Tények kiadásból. Utóbbiból komoly repertoárt tudnék felsorolni művészekből, tudósokból, politikusokból. A Tények Este az egyik legkomolyabb interjúműsor Magyarországon.

A tavaszi műsorstruktúra már összeállt. Mit vártok idén, hol láttok kihívásokat? Van-e számszerűsített nézettségi cél?

Számunkra a legfontosabb, hogy a nézőink és a hirdetőink elégedettek legyenek a műsorainkkal. Ezen belül nagyon fontos, hogy megtartsuk és bővítsük azokat az idősávokat, amelyekben a TV2 piacvezető. Már ilyen a hétköznap reggel és délután, egyre több hétvégi este, a Tények műsorsávja és sorolhatnám. Az egész napokat tekintve már piacvezetők vagyunk és nem állunk itt meg.

Fontos, hogy legyenek sikeres napi műsorok. Fontos, hogy legyenek olyan nagy produkciók, amelyekre büszkék lehetünk. Így indult A nagy duett, arra számítunk, hogy Az ének iskolája is újra nagy siker lesz, és visszatér a tavalyi év kedvence, a Sztárban sztár is. Kiemelt projekt idén a Rising Star, amiért világszerte nagy küzdelem folyik. A formátum megszerzésében nagy szerepet játszott Az ének iskolájának a sikere.

Az ügyfeleink felé tettünk egy ígéretet, hogy minden kampányt ki fogunk tudni szolgálni. Emellett fontos terület számunkra a terjesztés, a kábeltársaságokkal ápolt jó kapcsolat. A tévés piac nagy változások előtt áll, 2015. január 1-jétől a TV2 is fizetős lesz, és mi azt ajánljuk a partnereinknek, hogy erre a változásra szeretnénk együtt felkészülni, ami hatással van a műsorainkra is. Azt szeretnénk, hogy a fogyasztók a tévézést továbbra is jó szórakozási, informálódási lehetőségnek tartsák, és ehhez akár új csatornák indításával, akár a meglévő portfoliónk frissítésével is hozzájárulunk.

Ezek szerint új csatornák is a csőben vannak.

A nagyon közeli jövőben nem indítunk új csatornát, de tervben van ez is, a koncepciók már megvannak és az sem kizárt, hogy más csatornák akvizíciójával bővítjük a portfóliónkat.

A TV2-csoport egyelőre veszteséges, a vásárlást hitelből finanszírozzák a bejelentés szerint, a vezetői szinteket csökkentik. Ez mind a takarékosság felé mutat, a nagy tervek viszont a programinvesztíció növelését tennék szükségessé. Van lehetőség az utóbbira?

Tavalyról idénre jelentősen nőtt a saját gyártású műsorokra szánt összeg. Ez megfelelő hátteret nyújt a műsorfejlesztéshez. A vásárolt tartalmak és a sajátgyártású műsorok közötti forrásátcsoportosítás is hozzájárul ahhoz, hogy elképesztő mennyiségű műsort gyártunk idén. Jövőre is ezt szeretnénk tartani. A TV2 műsoridejének 60 százalék saját gyártású, azaz egyedi tartalom és nem mellékesen ezek hozzák a legnagyobb sikereket. Így a hirdetők és a terjesztők mellett a legfontosabb ügyfeleinknek, a nézőknek is ígérhetjük, hogy folyamatosan nézhetik a kedvenc, saját gyártású műsorainkat.

A TV2 jelentős, ám vegyes piaci reakciókat kapott bejelentése volt a 18-49-es kereskedelmi célcsoport 18-59-re bővítése. Ez az új keret hogyan befolyásolja a munkádat?

Az átlagos tévénéző életkora 50 év, így nem volt benne a célcsoportban, ami nonszensz. A váltás a napi munkámat nem befolyásolja, én eddig is szélesebb célcsoportban gondolkodtam.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom