Kövess minket!

Médiapiac

Adat(túl)védelem?

Javában zajlik az uniós adatvédelmi szabályozás átalakítása. A tétet jelzi a rengeteg módosító indítvány és a törvénykezést övező figyelem. A tervezet jelen szövegében akadnak ígéretes elemek, de a digitális iparág még nem lehet felhőtlenül boldog. Dr. Balogh Virágtól, a Magyar Reklámszövetség főtitkárától és az IAB Hungary policy-munkacsoportjának vezetőjétől kértünk pillanatképet.

Az interjú a Médiapiac november-decemberi lapszámában jelenik meg. Lapunk még nyomdában, az Európai Tanács viszont december 6-án tárgyalja az indítványt, így a printet megelőző online közlés mellett döntöttünk. (Majdnem) minden, amit az uniós adatvédelmi vitával kapcsolatban tudni érdemes!

dr. Balogh Virág

Az Európai Unió hosszú ideje dolgozik már az adatvédelmi szabályozása átalakításán, ami nem kevés aggodalmat szül a médiapiacon. Régóta húzódó folyamat ez, lassan el is felejtjük, honnan indultunk, és miért e nagy izgalom.

Az Európai Unióban jelenleg két jelentős jogszabály szabályozza az adatvédelmet. Az egyik az 1995-ös adatvédelmi irányelv, a másik a 2002-es ePrivacy irányelv. Már az utóbbi is azt jelezte, hogy a 2000-es évek elején, éppen a digitális fejlődés miatt, megjelentek olyan kérdések, amelyeket az adatvédelmi irányelv nem feltétlenül tudott kezelni. A technológiai fejlődés olyan mértékben felgyorsult, és olyan sok, adatvédelmi szempontból is érdekes felvetés eredt ebből, hogy az EU 2012 elején az adatvédelmi szabályozás megreformálása és egy új keretrendszer létrehozása mellett döntött: a jelenlegi irányelvi szabályozást rendeleti alapú váltja fel.

A rendeleti szabályozás ugyanis azt jelenti, hogy amennyiben az Európai Parlament elfogadja, a magyarországi törvényhozás nem tud a szabályozáson változtatni – az irányelvi szabályozással szemben, amikor az uniós jogalkotó jellemzően egy minimumszintet határoz csak meg, az EU-rendelet egységesen minden tagállamban alkalmazandó. A magyar parlamentnek mindössze annak a kereteit kell megteremtenie, hogy ki járjon el az érintett ügyekben, de például – eltérően az irányelvektől – nem is kell a szabályozást feltétlenül magyar jogszabályba átültetnie. Ennek ellenére – a könnyebb alkalmazhatóság érdekében – ezt meg szokták tenni.

Eredetileg miért csaptak le a politikusok az utóbb hálásnak bizonyuló adatvédelmi témára?

Úgy gondolom, hogy sokkal inkább a fogyasztói elvárások, az iparágra a fogyasztók felől érkező nyomás ennek az oka, mintsem politikai lobbiérdekek – a fogyasztók egyre több időt töltenek online, így a téma is egyre jelentősebbé vált. Az uniós szabályozás a fogyasztók védelmét, a fogyasztói szempontot helyezi előtérbe. Természetesen azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az iparág amerikai óriáscégei több esetben kerültek összeütközésbe az EU-val az uniós szabályoknak való megfelelés kérdései miatt.

Mint minden jogszabálynak, az uniós jogszabályoknak is van területi hatálya, azaz az alkalmazásukra kijelölt terület. A digitális környezet azonban bonyolítja a képet, a területi hatály értelmezése több problémát vet fel, mint az „offline” világban. Azt illetően, hogy mikor milyen jog alkalmazandó, egyszerűsítve alapvetően két megoldás lehetséges: vagy annak az államnak a jogszabályai, ahol a fogyasztó van, vagy annak, ahol a vállalkozás van. Ha az európai jog a „country of origin” elvét tisztán érvényesítené, előállhatna az a furcsa helyzet, hogy egy amerikai cég sok millió európai uniós állampolgár adatait kezeli, mégsem vonatkozik rá az uniós szabályozás. Az új rendelettervezet az alkalmazhatóság körében kiterjeszti és egyértelműsíti azon kapcsolóelemek számát, amelyek alapján egy nem európai székhelyű cég tevékenysége az európai szabályozás alá vonható. Ettől függetlenül alapvetően arról van szó, hogy a technológiai fejlődés tette ennyire fontossá ezt a jogágat. Tíz éve még nem beszéltünk trackingről, profilingról, targetálásról. Ez a jogszabályalkotás követi a jogfejlődés több ezer éves logikáját: amikor az ókori római gazdaságban megjelent a lízing intézménye, a jogászok a fejlődést követve alkottak.

Arról sokat hallunk, hogy a felek gyűrik egymást az adatvédelmi szabályozás alakítása közben, de kik is azok a felek, akik beleszólhatnak a kérdésbe?

Október 21-éig az Európai Parlament előtt volt a rendelet tervezete, és az EP különböző bizottságai tárgyalták a szöveget. A rendelettervezet jelentőségét és az iparág által is érzékelt tétet jól jelzi, hogy több mint 3000 módosító javaslattal jelenleg ez a legtöbb módosító javaslattal ellátott jogszabálytervezet az EP előtt. Utolsóként a LIBE elnevezésű bel- és igazságügyi bizottság mint a témában kijelölt fő bizottság foglalkozott a rendelettel, majd a LIBE-szavazás után elindult egy újabb folyamat, melynek keretében az Európai Tanács és az Európai Parlament megkezdik a már módosított szövegről való tárgyalásokat. Az Európai Tanácsba minden tagállam az állam-, illetve kormányfőjét delegálja, aki az adott kérdésben eljárási hatáskörrel rendelkező miniszterrel helyettesíthető. Amennyiben a parlament és a tanács meg tud egyezni a jelenleg a tanács előtt lévő szövegről, akkor elfogadásra alkalmas lesz, s visszakerül az EP elé, amely szavazni fog róla. Amennyiben nem születik megállapodás, a tanács visszaadja a szöveget, amit a parlament újratárgyalhat.

Az ügy pikantériája az, hogy jövő májusban európai parlamenti választásokat tartanak, tehát ha áprilisig nem zárul le a jelenlegi folyamat, új összetételű parlamenttel folytatódhatnak a tárgyalások.

A törvényhozók mellett hivatalos úton részesei-e az iparági érdekvédelmi szervezetek, fogyasztói csoportok vagy civil szervezetek az egyeztetési folyamatnak? Zajlottak-e szakmai egyeztetések?

Szakmai egyeztetések folyamatosan voltak, vannak. A civilizált lobbizás része az uniós jogalkotási gyakorlatnak. A tervek szerint 2013 nyarának végére el kellett volna fogadni a jogszabályt, de éppen amiatt csúszott meg a folyamat, hogy annyira soktényezős, sokakat érintő téma az adatvédelem.

Az IAB Europe hogyan vélekedik a jelenlegi tervezetről?

Az IAB szempontjából a legfontosabb eredmény az volt, hogy a tervezetbe a módosítások során bekerült a pszeudonim adat definíciója. Ezt a fogalmat egyébként a magyar jog is használja az elektronikus ügyintézésről szóló kormányrendeletben. Ez olyan adathalmazt jelöl, amely egy kapcsolóelemmel köthető egy adott személyhez. Ez azért fontos, mert az egész adatvédelem célja, hogy a személyes adatok (azok az adatok, amelyek kifejezetten az adott személyre jellemzőek, hozzá köthetőek) csak megfelelő céllal, megfelelő módon és ideig, a fogyasztó megfelelő hozzájárulásával legyenek kezelhetőek

A pszeudonimizált adatok esetén egy kapcsolóelemre van szükség, hogy adott személyhez lehessen kötni őket. Egy egyszerű példa: a telefonom IMEI-száma. A mobilszolgáltatónál megvan az a kapcsolóelem, amely alapján azonosítani tudná, hogy adott IMEI-számú telefon értékesítése mely szerződéshez köthető, de ha emelhető egy „kínai fal” az IMEI-számok és a szerződések adatbázisa közé, akkor e szám alapján ugyan visszakereshető vagyok, de nem egyértelműen, automatikusan és azonnali módon.

A pszeudonim adatok kérdése azért lényeges, mert a digitális iparágban tevékenykedő vállalkozások számára a leggyakrabban éppen az ilyen típusú adatok érdekesek. Ha a rendelet eredeti szövegében szereplő, az adatkezeléshez vagy a fogyasztó személyes, explicit hozzájárulását, vagy valamilyen jogszabályi felhatalmazást megkívánó szabályozás lép életbe, akkor adott esetben a pszeudonim adatok kezeléséhez is kifejezett hozzájárulás kell.

Az IAB ezért úgy gondolja, hogy a rendeletnek ebben az esetben kivételt kell biztosítania, azaz a pszeudonim adatok használatához a fogyasztónak ne kelljen hozzájárulást adnia. Ezzel kapcsolatban az a kérdés merül fel, hogy hogyan építhetőek megfelelő „kínai falak” az egyes adatbázisok közé. A LIBE által elfogadott szöveg ugyan bevezeti a pszeudonim adat fogalmát, de nem ad egyértelmű definíciót erre az adatfajtára vonatkozóan. A másik fontos kérdés, hogy pontosan mit értünk „kifejezett hozzájárulás” alatt. Azaz mely technológiai eljárásokat kell a fogyasztónak elvégeznie ahhoz, hogy feltételezhessük, kifejezett hozzájárulását adta. Amíg e két pont nem tisztázódik megfelelően a jogszabálytervezetben, addig az IAB Europe szerint az nem képviseli megfelelően a fogyasztók és az iparág érdekeit, nem is beszélve arról, hogy a hatóságoknak is gondot okozhat a nem egyértelmű jogszabály alkalmazása.

Nem jelentene könnyebbséget, ha a szabályozás irányelvi alapon maradt volna? Miért kellett mindenképpen a szigorúbb, rendeleti szabályozásra áttérni?

Az Európai Uniónak a kezdetektől alapvető célja az egységes európai piac megteremtése. Az irányelvi, úgynevezett minimumharmonizációs, vagyis csupán a minimumkövetelményeket meghatározó megoldások esetében felmerül a kérdés, hogy mi van akkor, ha egyik vagy másik országban különböző szintű adatvédelmi szabályozás érvényesül. Ebben az esetben egy nagyon szigorú szabályozási környezetből jövő vállalat versenyhátrányt szenvedhet egy enyhébb hátterűvel szemben.

Így egy egész kontinens kerül versenyhátrányba például az Egyesült Államokkal szemben.

Ez a megállapítás attól függ, hogyan alakul a jogszabály szövege – az előbb mondottak alapján ez még nyitott kérdés.

Ha véletlenül marad a szigorú, több szempontból kérdőjelekkel teli szöveg, akkor milyen furcsa ügyekbe futhatnak bele az online szolgáltatók?

Egy extrém példát hozva: egy honlap újbóli felkeresésekor újra és újra hozzájárulást kellene adni az adatkezeléshez. Ez praktikusan azt is jelentheti, hogy a fogyasztónak folyamatosan a hozzájárulást jelentő „klikket” kérő felugró ablakokkal kell szembesülnie. Nem szükséges részletesen azt magyarázni, hogy egy ilyen változás nemcsak a digitális iparágat lehetetlenítené el, hanem a fogyasztó befogadási élményét is jelentősen rontaná.

Meddig kell izgulni? Van-e valamiféle határidő?

Az Európai Tanács december elején foglalkozik a kérdéssel, addig biztosan nem történik előrelépés, utána pedig az ott elhangzottaknak megfelelően folytatódik a jogszabályalkotás. Nagyon is elképzelhető, hogy ha áprilisig nem lesz elfogadott szöveg, akkor csak jövő ősszel kerül ismét napirendre a kérdés. A jelenlegi szöveg szerint a rendelet átültetésének határideje a hivatalos közzétételtől számítva két év.

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom