Kövess minket!

Médiapiac

A piac a „kevesebb, nagyobb, jobb” irányába halad

Lee Hobbs, A Discovery EMEA régiós tartalomfejlesztéséért felelős alelnöke szerint a társaság végcélja nem változott: minőségi prémium és gondolkodtató tartalmakkal kell kiszolgálni a rajongókat. A szakember számos új műsor indítását bejelentette és azt is elárulta, mely tartalmak a legérdekesebbek a magyar nézők számára.

Milyen tartalmi stratégiát követ a Discovery idén az európai, közép-keleti és afrikai régióban?

A társaság globális stratégiája, hogy minden eddiginél több nézőnek kínál prémium tartalmat. Ezzel összhangban az EMEA régióban is legsikeresebb franchise programjainkra építünk, és erősítjük globális márkáinkat. Ennek érdekében több életmódmárkánk és tényszerű csatornánk élére is új globális vezetőket neveztünk ki a közelmúltban. Az amerikai piaccal az eddiginél szorosabb összhangban kínálunk nézőinknek egyszerre szórakoztató és inspiráló műsorokat és műfajokat a tényszerű dokumentumfilmektől a scripted tartalmakig. A Scripps Networks Interactive közelmúltbeli megvásárlásával olyan népszerű márkáival erősíthetjük a portfoliónkat az európai régióban, mint a Food Network, a Travel Channel és a Fine Living Channel – a csatornák Magyarországon elérhetőek, de a régió nagy részében nem voltak láthatóak. A végcélunk ugyanaz marad: minőségi prémium és gondolkodtató tartalmakkal kiszolgálni a rajongóinkat Európában, a Közel-Keleten és Afrikában.

Milyen új tartalmi trendeket figyelhetünk meg a piacon, és hogyan befolyásolta ez a stratégiájukat?

Az utóbbi pár évben a piac a „kevesebb, nagyobb, jobb” irányába halad, és 2018 kulcsszava a „nagyságrend”, a „scale”. Idén az eredeti tartalmak felfuttatását láthatjuk majd, minden eddiginél nagyobb költségvetésekkel. Ennek eredményeképpen háttérbe szorulnak a nagy mennyiségben gyártott olcsó műsorok, és erősödnek a magas minőségű, kiemelkedő programok, amelyekről tömegek tudnak beszélgetni, és nézettségben is sikeresek. Ez a trend kifejezetten segített abban, hogy kialakítsuk 2018-as tartalmi stratégiánkat, elsősorban a tényszerű márkáinknál: a magas színvonalú, esemény alapú show-k és aktuális témákkal foglalkozó programok elkötelezetté teszik és akcióra késztetik a közönségünk.

2018-ban a műfajok is fejlődnek – a család/gyerek és a kapcsolati tematika erősödik leginkább. A kutatások szerint a családi és a gyerekekkel foglalkozó zsáner 20 százalékkal növekedett tavaly óta, mivel a televíziók olyan tartalmakat készítenek, amelyek a háztartás összes nézője figyelmére számíthatnak. A családbarát tartalom erősítése érdekében például az Animal Planet partnerségi megállapodást kötött a Group Nine Mediához tartozó, állatvilággal foglalkozó vezető digitális márkával, a The Dodo-val. A párkapcsolati téma is egyre népszerűbb globálisan – a TLC továbbra is egyedi módon dolgozza fel ezt a műfajt, olyan mindig sikeres sorozatokkal, mint a Három hónap múlva esküvő.

Mit láthatnak a nézők még idén a portfolió zászlóshajóján, a Discovery Channelen?

A Discovery Channel a vezető tényszerű szórakoztató csatorna régiószerte – az Egyesült Királyságtól Lengyelországon át Dél Afrikáig – és Magyarországon is. 2018-ban visszatér sok népszerű franchise, és néhány olyan globális program is látható lesz, amely minden eddiginél jobban leköti majd a nézőket. Az autós-motoros zsáner iránti igényt új sorozatokkal (Turbó duó) és spinoffokkal (Benzinfalók újratöltve) elégítjük ki – ez utóbbiban Aaron Kaufman teljesen új csapattal tér vissza. A közelmúltban indult Vírus különleges dokumentumfilm, amely a világ néhány leghalálosabb betegsége – influenza, ebola, himlő – hatásait vizsgálja. Tim Kennedy a Discovery egyik új arca. A korábbi zöldsapkás és kevert harcművészetek mestere a világ legveszélyesebb munkáit próbálja ki a Hard to Killben. Mindemellett új részekkel jön az Aranyláz Alaszkában, Az alaszkai vadon gyermekei és az Amcsi benzinfalók.

Mik lesznek a legérdekesebb műsorok a női csatornájukon, a TLC-n?

A TLC figyelemre méltó emberi történeteket mutat be, ítélkezés nélkül. Ennek köszönhetően a világon a legszélesebb körben terjesztett női csatorna, és a régió több országában is piacvezető női életmódcsatorna. Idén még több tartalmat kínálunk legnagyobb rajongóinknak az általuk kedvelt műfajokban a szívmelengető átváltozásoktól kezdve az élet nagy pillanataiig. A TLC szerelemmel és párkapcsolatokkal foglalkozó zsánerében a Három hónap múlva esküvő franchise – a Három hónap múlva esküvő – boldogan éltek, amíg… és a Három hónap múlva esküvő elsöprő sikere után – új spinoffokkal tér vissza. Az Élet 250 kiló felett szintén kap egy spinoff sorozatot, My 600lb Life: One Ton Family (Élet 250 kiló felett: az egytonnás család) címmel, amelyben a túlsúlyukkal életre szóló harcot vívó Perrio testvérek Houstonban, Dr. Now segítségével kapnak egy utolsó esélyt a lefogyásra. Teljesen új formátummal, a Bake it Like Buddy című sorozattal jön a tortakirály, Buddy Valastro. Vadonatúj sorozatok is érkeznek idén, többek közt az Our Wild Life, a háromgyerekes Abrams család története, akik 81 állatot fogadtak örökbe és nevelnek, sokukat saját otthonukban. A Mama Medium Jennie Marie életét mutatja be – a lenyűgöző személyiségű feleség és anya különleges képessége, hogy beszélgetni tud a halottakkal.

Mi a helyzet az Investigation Discovery, az Animal Planet és a Discovery Science esetében?

A valódi rejtélyekkel és bűnügyekkel foglalkozó ID idén is a leghíresebb és legnagyobb port kavaró bűnesetek mélyére ás. Az American Murder Mystery franchise három dokumentumfilmmel, A Nyomoz a People Magazine pedig két spinoff show-val folytatódik.

A The Dodo-val kötött partnerségnek köszönhetően az Animal Planetre érkezik a Dodo Heroes (Dodók hősei), amely hat olyan csapatot mutat be, akik életüket az állatok jövőjének szentelték. Az Irwin család – Terri, Bindi és Robert – visszatér az Animal Planetre, folytatják a 12 éve elhunyt krokodilvadász, Steve Irwin örökségét, és a világ legvadabb állatait és legegyedibb állattörténeteit hozzák közel a nézőkhöz.

A Discovery Science-re is érkezik új tartalom, például a The Innovators. A csatorna idén is megünnepli a tudomány világnapját november 10-én, illetve előtte június 30-án az aszteroidák világnapján is informatív és inspiráló tartalmakkal segít megérteni az univerzumot magunk körül.

Melyik műsorok hozták a legnagyobb nézettséget tavaly?

Ez piaconként és régiónként változó, de persze vannak olyan műsoraink, amelyek több piacon is kiemelkedően teljesítettek. Az Aranyláz Alaszkában nyolcadik évada, illetve az Autókereskedők 13. évada a régióban szinte mindenhol – így Magyarországon is – a legjobbak között szerepel.

A magyar Discovery Channel-nézők emellett általában a technikai-műszaki műsorokat kedvelik.

Ez a Discovery saját zsánere, sok nézőnk a csatornát a hasonló tartalmakkal azonosítja, és ezek rendszeresen jól is szerepelnek: a Hogyan készült?, a Hogyan csinálják?, a Hogyan készült: Újrahasznosítva, a Mérnöki műtárgyak és a Hihetetlen mérnöki baklövések a legnézettebb műsoraink közé tartoznak.

A TLC-n Buddy Valastro az örök kedvenc, a Tortakirály mellett az Élet 250 kiló felett volt a legsikeresebb tavaly. A TLC nézői emellett nagyon jól fogadják a lakások, házak átalakításával foglalkozó műsorainkat, illetve mindig erős nézettséget hoz az esküvői tematika – ennek megfelelően a nemrég új évaddal jelentkező Nate és Jeremiah álomotthonai és a Három hónap múlva esküvő – boldogan éltek, amíg… is a legnézettebbek közé tartoznak.

Milyen kiemelt programok várhatók még idén?

Tartalmi stratégiánk részeként olyan globális eseményekre is készülünk, amelyek bárhol a világon lekötik és akcióra késztetik nézőinket – akár arra, hogy megosszák a közösségi médiában, akár arra, hogy jobban elmélyedjenek egy-egy témában. Júliusban ismét jön a Discovery legrégebben futó programming eseménye, az idén már harmincéves Cápák Hete, a Discovery legismertebb arcaival. Megünnepeljük a NASA alapításának hatvanadik évfordulóját és a holdra szállást is: az Űr felfedezését bemutató, a NASA vezetői és tudósai részvételével készült Nasa: Above and Beyond sorra veszi a NASA eredményeit és kutatásait világszerte, egészen naprendszerünk és a galaxis legtávolabbi sarkaiig.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom