Médiapiac
A magyar kultúra napja a közmédiában
Kedden, január 22-én a magyar kultúra körül forog minden a közmédiában. 1989 óta minden évben ezen a napon ünnepeljük a magyar kultúra napját a Himnusz születésére emlékezve.
A Duna Televízió a sorozatok között versekkel készül, illetve műsoraiban is foglalkozik a jeles nappal. A Család-barát című magazinműsor az Országos Széchenyi Könyvtárba kapcsol, ahol csak ezen a napon állítják ki a Himnusz kéziratát, és ennek kapcsán a Himnusz keletkezéséről beszélgetnek, illetve a vers helyéről a kultúrában, de szó esik az Olvass többet versenyről is. A 20.25-kor kezdődő Önök kérték is több bejátszással emlékezik meg a magyar kultúra napjáról. Este pedig Bereményi Géza 1988-as filmdrámáját, az Eldorádót láthatják a nézők Eperjes Károllyal, Pogány Judittal és Eszenyi Enikővel a főszerepben.
Az M5 „kultúrkülönítménye” a nap folyamán járja a várost és három meglepetéshelyszínen rendhagyó órákat tartanak gyerekeknek. A nézők ezekből bejátszásokat láthatnak több alkalommal január 22-én. Este a csatorna vitaműsorában, a 21 órakor kezdődő Ez itt a kérdés…-ben az érdeklődők megtudhatják, hogy a hazánkban élő külföldi alkotók, művészek, miért szeretik a magyar kultúrát, és a külhoni magyar intézetekbe betérők mire kíváncsiak a magyar kultúra gazdag kínálatából. Ezt követi az 1973-as első magyar egész estés rajzfilm, a János vitéz felújított változatának bemutatója.
A televízióadók mellett a Kossuth Rádió is tematikus nappal várja a hallgatókat a magyar kultúra napja alkalmából. A Napközben című műsor 9 és 10 óra között országos körképpel készül arról, hogy milyen események, rendezvények várják a hallgatókat az ország különböző pontján. Majd az olvasás fontosságáról és az élethosszig tartó tanulásról lesz stúdióbeszélgetés. Délután a csatorna Jó napot Magyarország! című műsora is beszámol a magyar kultúra napjának eseményeiről.
Médiapiac
Klasszikus filmek “újrahangolva” – szinkronokat restaurált a Rádióarchívum
Elkészültek a közmédia első, hangban restaurált, régi szinkronos filmjei. A Rádióarchívum munkájával A hét mesterlövész, a West Side Story és a Legénylakás hangsávjai újulhattak meg.

A kulturális értékmegőrzés mindenkori igényét szem előtt tartva elkészültek a közmédia első hangfelújítással korszerűsített külföldi filmjei. A digitális innovációk nemcsak az új filmek elkészítésénél, hanem a restaurálási technológiában is segítségek nyújtanak abban, hogy a felújított filmklasszisokat még generációk hosszú sora élvezhesse a kor fejlett igényeinek megfelelően – ismerteti az MTVA.
Az MTVA Rádióarchívuma elsőként A hét mesterlövész, a West Side Story és a Legénylakás című filmek hangsávjainak felújítását végezte el, az archívum restaurátor hangmérnökeivel.
A restaurálással nemcsak az általános hangminőséget sikerült feljavítani, hanem a teljes hanganyagot átdolgozták. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az új HD kópia eredeti hangjából, az újonnan megszerzett nemzetközi hangból, a régi magyar szinkronból és esetlegesen filmzenei lemezekből építették újjá a hanganyagot. A felújításnak köszönhetően a három mestermű ezelőtt még soha nem szólalhatott meg olyan minőségben, mint ahogyan mostantól lesznek hallhatók. Az átalakulást a nézők saját fülükkel is megtapasztalhatják; a közmédia csatornáin hamarosan bemutatják a szinkronrestaurált klasszikusokat – közölte az MTVA.
Borítókép: jelenet a West Side Story című filmből
Egyéb kategória
A bíróságon támadták meg az RT és a Szputnyik uniós betiltását
A holland újságírók szövetsége (NVJ) több jogvédő szervezettel és internetszolgáltatóval együtt pert indít az Európai Unió Bíróságán a RT és a Szputnyik orosz tévécsatorna uniós betiltása ellen, mivel az véleményük szerint, ez sérti az európai polgárok információszabadsághoz való jogát – jelentette a NOS hollandiai műsorszolgáltató.

Az EU március elején függesztette fel a Szputnyik és az RT orosz állami médiavállalat műsorszórási tevékenységét az unió területén, válaszul az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióra. Az unió szerint az érintett csatornák dezinformációs és manipulációs tevékenységet végeznek.
A médiabojkott ellen tiltakozók keresete az uniós bíróság felé arra hivatkozik, hogy a tilalom “túlságosan széleskörű, továbbá elviekben helytelen, hogy politikusok egyik napról a másikra cenzúrát vezethetnek be”.
“Nem vagyunk rajongói az RT-nek, sem a Szputnyiknak, mindegyikük állami propagandát sugároz. Az azonban jogállamisági kérdéseket vet fel, hogy politikusok betiltják az információk terjesztését” – hangsúlyozta a NOS-nak adott nyilatkozatában Thomas Bruning, az NVJ titkára.
Bruning hozzátette: a tiltás megakadályozza, hogy az emberek hozzájussanak az információkhoz. “Nem gondoljuk, hogy az európai kormányzati vezetőkre tartozik annak meghatározása, hogy mi lehet hozzáférhető az interneten és mi nem” – jelentette ki.
Anco Scholte ter Horst, a Freedom Internet internetszolgáltató igazgatója szerint, mint szolgáltatónak kötelessége a semlegesség biztosítása és az internetes tartalmakba történő beavatkozás elkerülése. “Az RT és a Szputnyik bojkottja az első alkalom, hogy a hálózatsemlegesség elve a dezinformáció miatt sérül. Ez veszélyt jelent a nyílt és szabad internetes információ-hozzáférésre” – hívta fel a figyelmet.
Médiapiac
30 éves lett a Vendég a háznál, a Kossuth Rádió műsora
Dupla műsorral és visszaemlékezésekkel ünnepli a Vendég a háznál című családi műsorának 30 éves jubileumát a Kossuth Rádió.

1992. május 4. óta szól a Vendég a háznál, a Kossuth Rádió családi műsora, ami jelenleg minden hétköznap, 11:32-től hallható. A műsor középpontjában a kezdetektől fogva a gyermek és az őt körülvevő család áll, ezért is kapta a “Gyerekekről felnőtteknek” alcímet.
A Vendég a háznál immáron három évtizede kíséri és segíti a szülőket, nagyszülőket, pedagógusokat a nevelésben és a gyermekgondozásban; iránytűként szolgál a családi kapcsolatok, az egészségügy, az oktatás és a családpolitikai döntések területén.
A Kossuth Rádió népszerű műsorát ünnepelve május 25-én, szerdán dupla adással készül a hallgatóknak: utánajárnak, hogyan alakult néhány egykori riportalanyuk sorsa, és az is kiderül, melyek a szerkesztők legkedvesebb témái. A rádió közösségi média oldala is tartogat meglepetést: rövid hangképekkel, bejátszókkal, a hallgatók visszajelzéseiből és a legjobb pillanatokból idézik meg a műsor indulása óta eltelt 30 évet.
Borítókép: A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított Tőkéczki László-díj első kitüntetettje, Keresztes Ilona, a Kossuth Rádió szerkesztője, a Vendég a háznál című műsor gazdája az elismerés átadása után a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Kunigunda utcai székházában 2018. szeptember 24-én