Kövess minket!

Médiapiac

A blogolás nyitottá tesz

Hampuk Richárddal beszélgettünk, aki ügynökségi léte mellett gyakran foglalkozik politikai kommunikációs témákkal a blogján, emiatt viszont még sosem koppintottak az orrára. A médiatörvény alkotói szerinte későn vették komolyan a jeleket, ráadásul a kommunikációban nem tisztázott a kormány szerepe sem. Dolgozott korábban a politikában is, abból a rendszer szemléletet gondolja átmentendőnek.

Hampuk Richárd

Gyakran foglalkozol politikai kommunikációval a blogodon, miközben egy PR ügynökség kötelékében dolgozol. Sosem gyakoroltak rád nyomást, hogy ne írj sikamlós témákról, mert az a cégnek rossz lesz?

Mielőtt a céghez kerültem tisztáztuk a blogger létemet is, amit az ügynökség tulajdonosai inkább támogatták, mint sem bármilyen módon korlátozni szerették volna. Mivel politikai kommunikációról és nem politikáról írok, ezért nem gondolom, hogy szakmai berkekben bármi negatív hatást okozhatnék – akár az ügyfél oldalon.

 

Mi a célod a blogírással? Kis színes a munka mellett, vagy tudatos imázsépítés?

Eredetileg esettanulmánynak indult, aztán annyira megszerettem, hogy most már hobbivá vált. Természetesen mivel a kommunikációs szakmában dolgozom, ezért az írásaim akaratlanul is imázsformálást is szolgálnak. Éppen ezért fokozottan kell ügyelnem arra, hogy amit írok, azt a „kollégáim” is olvassák. Fő célommá vált, hogy a véleményemet és gondolkodásmódomat minél többen megismerjék.

 

Hogyan jellemeznéd a “blogger attitűdöd”? Elemző, megfigyelő vagy inkább megmondó?

Olyan elemzőnek tartom magam, aki a saját véleményét sem rejti véka alá. Volt idő amikor próbáltam a saját elképzeléseim, megoldási javaslataim, kritikám véka alá rejteni, de olyan sok visszajelzést kaptam, amelyek mindegyikében hiányolták az én elképzeléseimet, hogy ezzel felhagytam.

 

Te mennyire azonosulsz a blogger definícióval?

Semmi bajom a blogger kifejezéssel, de nem mondanám magam annak, maximum hobbi bloggernek, mert nem ebből élek, sőt nem is keresek vele egy forintot sem. A blog segít, hogy „open minded” gondolkodásmódom véletlenül se vesszen el, hiszen folyamatosan keresem a világban lezajló folyamatokat, trendeket.

 

Annak idején dolgoztál a politikában a tűz közelében. Mit tanultál belőle szakmai szempontból? Mi az, amit a piaci környezetben is hasznosítani tudsz?

Az egyik legfontosabb, amit a kormányzattól kaptam, és amit mindenki másnak is javasolok, a rendszerben való gondolkodás. Kormányzati szinten annyi minden összefügg annyi mindennel, hogy nem lehet úgy menedzselni folyamatokat, hogy ne rendszerben lássa az ember az összefüggéseket. Szerencsére ezt a piacon is értékes tudásként tudom hasznosítani.

 

Számos témáról írtál, ám a médiatörvényről még nem. Pedig annak a kommunikációja is tanulságos szakmailag. Mit gondolsz, jól kezeli a kérdést a kormányzati kommunikáció?

A médiatörvényről is írtam, igaz nem az egész törvényről és nem a kommunikációjáról. De kiemeltem, hogy örülök annak, hogy a termékelhelyezés szabályozása közelebb került az életszerűhöz. A médiatörvény kommunikációját tekintve szerintem későn vették komolyan a jeleket, ezért nem tudtak időben reagálni és felkészülni kommunikációs szinten a kritikákra, bírálatokra. Ráadásul a kormány szerepe a törvény kommunikációja kapcsán nem egyértelmű, hiszen az képviselői indítványként lett benyújtva, nem a kormány terjesztette elő. Tehát elsősorban a Fidesz frakciónak kellett volna kommunikálnia a kérdésben.

 

Nemcsak itthon vannak forró témák. Mit vársz az amerikai újraválasztási kampánytól: megint a technológiai nagyszerűségtől zeng majd a sajtó? Egyébként múltkor tényleg a web2.0-n nyert Obama vagy ez csak jól hangzik?

Érdeklődve figyelem az amerikai elnökválasztás politikai marketing módszereit. Azt gondolom, hogy a Facebook és az okostelefonok elterjedésének köszönhetően most már tényleg nagyobb szerepet kapnak a web 2.0-ás eszközök a politikai kommunikációban. De továbbra is úgy érzem, hogy a televízió, a direkt telefonok és a DM kampányok uralják majd a kampányt. Várom a mobilalkalmazásokat és azt is, hogy a Facebook milyen fejlesztésekkel segíti a politikai kampányokat (gondolok itt akár fizetős eszközökre is). 2008-ban szerintem elsősorban imázsépítési szerepe volt a web 2.0-nak az Obama kampánynak.

 

Melyik a három kedvenc szakmai blogod?

Médiablog, Politikaimarketing.hu (bár elég ritkán írnak) és Kontárblog

 

Mi az a három fő trend, ami idén meghatározza a kommunikációs ipart?

Itthon:

  • Mobilalkalmazások
  • Az új médiatörvénynek köszönhetően egyre több CSR téma
  • Termékelhelyezések

 

Hampuk Richárd adatlapja elérhető ezen a linken.

Médiapiac

Kamu folytán került ellenséges tűz alá a Megafon

Avagy a Média1 esete a szakmaisággal. Közleményt adott ki a Magyar Nemzeti Médiaszövetség.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

„Kínos és árulkodó hibába szaladt bele a baloldali Média1, amikor egy paródiaoldalon közzétett képernyőképből kreált valósnak tekintett, a jobboldali média működését lejáratni próbáló hírt” – mutat rá portálunkhoz eljuttatott csütörtöki közleményében a Magyar Nemzeti Médiaszövetség (MNMSZ).

Mi is történt?

Egy blog, amely főként a jobboldali sajtó lejáratására fókuszál, olyan fotót tett közzé, amely a Megafon egy állítólagos bakijára hívta fel az olvasói figyelmét. A mémben minden alap nélkül úgy állították be Kötter Tamást, mint a Magyar Péter-ügy kapcsán egy központi akaratot levezényelni próbáló médiaszemélyiséget.

Ezt tálalta valós hírként a „Véletlenül a központból jövő utasítást is kiposztolta a Megafon egyik tagja, amikor Magyar Pétert támadta” című cikkében a Média1. Az azóta helyesbített bejegyzésről végül a Telex rántotta le a leplet.

Fokozott felelősség az újmédia korában

Az eset kapcsán az MNMSZ közleménye arra figyelmeztet, hogy a politikai elfogultság nem írhatja felül a szakma alapvető szabályait, és hogy az újságírás etikai normáinak betartása mellett az újságírók feladata forrásaik alapos vizsgálata is. „Különösen fontosnak tartjuk ezt az újmédia korában, amelyben már szinte minden képet, hangot és állítást lehet manipulálni. Ezekben az időkben határozottan felértékelődik a szakmai normákra szigorúan hagyatkozó professzionális szerkesztőségek munkája” – teszi hozzá az újságírószervezet közleménye.

Az MNMSZ hangsúlyozza, hogy az írott szónak teremtőereje van, és kifejezi reményét, hogy „ennek felelősségét még a baloldali médiazsoldosok is érzik”. Hozzáteszik, hogy szövetségük eltökélt szándéka érvényt szerezni a szakmai normáknak a változó médiavilágban is, ezért „erre szólít fel minden, magát újságírószervezetnek tituláló alakulatot”.

Az újságíró-szövetség egyúttal szolidaritását fejezi a hamisan hírbe hozott Megafon egész csapatával.

Tovább olvasom

Médiapiac

Megújul az M2 Petőfi TV

Friss arculattal, új műsorokkal jelentkezik a közmédia zenés ifjúsági csatornája.

Közzétéve:

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) gyártóbázisának épületei és a főváros III. kerületében, Óbudán, a Kunigunda útja 64. alatt, előtérben az M2 Petőfi TV logója, fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt

Az M2 Petőfi TV a Petőfi Rádió műfajgazdag, magyar kínálatához igazodó, sokszínű tartalommal várja nézőit, a fiatalok igényeire szabott, aktuális témákkal – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Sajtó és Marketing Irodája szerdán az MTI-vel.

A csatorna új, saját gyártásában készült egyedi tartalmakkal, élő közvetítésekkel, fesztiválok, koncertek, szórakoztató programok bemutatásával, filmes és ismeretterjesztő adásokkal, a fiatalok mindennapjait érintő témákkal várja a nézőket.

A megújulás szoros együttműködésben valósul meg a Petőfi Rádióval, láthatóvá téve a rádiós műsorvezetőket.

A közlemény szerint a csatorna kiemelt célja, hogy napjaink magyar slágereinek, a fiatal feltörekvő, értékteremtő zenei teljesítményt nyújtó zenészeknek bemutatkozási lehetőséget biztosítson a Petőfi Rádió tehetségkutató törekvéseivel szoros együttműködésben.

A tavaly októberben megújult rádióadónak már több ezer felvételt küldtek az új, valamint a széles körben még nem ismert előadók.

Tehetségük kibontakoztatásában, dalaik terjesztésében vállal hangsúlyos szerepet – műfaji megkötés nélkül – a magyar zenei médiumok között egyedüliként a két csatorna – emlékeztetnek a közleményben.

Mint hozzáteszik, a tehetséggondozás mellett fontos törekvésük a múlt könnyűzenei örökségének gondozása, hogy a hazai könnyűzene legendás alakjait közelebb hozzák az ifjúsághoz. A nézők ennek részeként több évtizede készült, zenei ritkaságnak számító archív koncertfelvételeket, interjúrészleteket is láthatnak.

Íme az újdonságok

Az elmúlt évekhez hasonlóan minden hétköznap 21 órától élő műsor várja majd a nézőket. Az Esti Kornél című műsorban különböző zenei formációk aktualitásait mutatják be, de előtérbe kerül az előadók színpadon túli élete, például kedvenc sportjuk, hobbijuk vagy karitatív tevékenységeik.

Az adások továbbá rávilágítanak arra is, hogyan kapcsolódik össze a zene egyéb művészeti és más területekkel. A műsorvezetők között a már jól ismert csatornaarcok szerepelnek, így Csitári Gergely, Pató Márton, Csapó Dóra, Hernandez Vivien, Matthesz Flóra és Tótfalusi Fanni.

A tévéadó újdonságai közé tartozik az élő műsor után következő zenés kívánságműsor. A Mit kíván? című műsor adásaiban válogatást adnak a Petőfi Rádió kívánságműsorának legnépszerűbb dalaiból, valamint zenei témákban megszólaltatják az utca emberét.

Szombat esténként 20 órától a Petőfi Rádióból ismert műsorvezetők, Mák Kata, Fekete László, Habóczki Máté, Szani Roland és Szikora Tamás várják a nézőket a Házibuli című zenés műsorral. Minden adás egy hazánkban népszerű zenei stílust, illetve sokakat foglalkoztató, a dalokban gyakorta megjelenő emberi érzelmet jár körbe különböző rovatokban.

Az adások után szombaton 22 órától koncert- vagy zenés filmet ad a csatorna.

A csatorna népszerű koncertműsora, az Akusztik továbbra is jelentkezik vasárnaponként 20 órától, valamint folytatódik az A38 hajó színpadán és a Kulisszák mögött – az A38 hajón, az A38 Archív és az A38 BESZTOF a zenei szerkesztők válogatásában, a legjobb hazai produkciókkal, érdekességekkel – olvasható a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Vizsgálat indult az EU-ban az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos.

Közzétéve:

MTI/EPA/Caroline Brehman

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte:

az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az “alapvető platformszolgáltatásokat” nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy “ingyenesen tereljék” a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság “gyanítja”, hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat. Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén “különféle korlátozásokat” alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását.

A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben.

“Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat” – mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel. Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd – tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek.

Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Borítókép: a Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én

Tovább olvasom