Kövess minket!

Marketing

Új termékkel állt elő a Shopify, mely segítséget jelenthet a kiskereskedők számára

A Shopify nemrégiben indította el új PoS szolgáltatását, ami segít hatékonyabban összekötni a kereskedőket az ügyfeleikkel, miközben a menedzsmentet is gördülékennyé teszi. A megoldás azok számára is hasznos lehet, akik most terveznek online áruházat nyitni meglévő üzletük kiterjesztéseként.

Ahogy a kiskereskedők a koronavírus világjárványból való kilábalás felé törekszenek, a népszerű kereskedelmi szolgáltató, a Shopify új technológiát vezet be, hogy segítse ügyfeleit online üzletük hatékonyságának fokozásában. A Shopify új értékesítési terminálja (point-of-sale vagy PoS terminál) lehetőséget kínál a fizikai kiskereskedelem és az e-kereskedelem összekapcsolására. Erre azért van szükség, mert a kereskedők egyre nagyobb számban döntenek az összcsatornás piaci megjelenés mellett, a vásárlók pedig minden esetben zökkenőmentes kapcsolatot várnak el, legyen szó az online vagy az offline vásárlási élményről.

2004-es megalapításakor a Shopify célja egyértelműen az e-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások életének megkönnyítése volt és körülbelül hat évvel ezelőtt hozták létre az első fizikai üzlethelységekben is használható terméküket. Annak ellenére, hogy a koronavírus járvány miatt egyre többen az online kereskedelemhez fordulnak, a nem mindennapi szükségletet kielégítő boltok forgalma pedig megcsappant, a vállalkozók számára továbbra is fontos marad a személyes értékesítés.

Ahogy kereskedőink száma növekedésnek indult, és ahogy az online kereskedelem egyre inkább összeforrt a fizikai üzletekben bonyolódó értékesítéssel, a Shopify elkötelezte magát az iránt, hogy lehetővé tegye kereskedői számára az összes csatornán egyszerre történő értékesítést

– mondta Ian Black, a Shopify kiskereskedelmi vezetője a Business Insidernek.

Nyilvánvaló, hogy a személyes kapcsolatot továbbra sem lehet pótolni.

A Shopify-t több mint egymillió kereskedő használja, és 2019-ben 1,6 milliárd dolláros bevételt ért el. A vállalat nemrégiben elindított egy új, Shop nevű alkalmazást is, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy platformon böngészhessenek az összes eladó termékei között és így még gyorsabb legyen a vásárlási folyamat.

A fizikai üzleteiket bezáró vállalkozók közül ebben az időszakban sokan fordulnak a gyorsan kiismerhető, olcsó e-kereskedelmi platformok felé. Szinte az összes olyan beszélgetés, amelyet a Shopify jelenleg a leendő ügyfelekkel folytat arról szól, hogy olyan eladók, akik korában nem tervezték online áruház nyitását, most hirtelen szembesültek annak szükségességével. Számukra a Shopify jelentheti a túlélést. Ez alól a tendencia alól az ismert cégek sem jelentenek kivételt. A Heinz UK, mely a Magyarországon leginkább a ketchupjáról híres 150 éves márka angliai leányvállalata, szintén a közelmúltban indította el első közvetlen fogyasztói online áruházát a Shopify-nál.

Az új PoS rendszerrel a Shopify a kereskedők számára lehetőséget kínál arra, hogy gyorsan bekapcsolódjanak az online kereskedelem világába, miközben biztosítja a folyamatos összeköttetést a meglévő fizikai üzletekkel is. Míg az online váltás sok kiskereskedő számára lehetővé teszi, hogy a felszínen maradhasson a leállás során, az e-kereskedelem szerepe várhatóan a későbbiekben is jelentős marad a felhasználók életében. Nem valószínű, hogy a fogyasztók azonnal visszatérnek az üzletekbe és bevásárlóközpontokba, ehelyett sok az iparágban lassú visszarendeződés várható majd, ami kedvez a Shopify által kínált, online és offline értékesítést egyszerre lehetővé tevő rendszerének.

Az online vásárlás után az üzletben történő felvétel (vagyis a „BOPIS”) nem újdonság. A legtöbb nagykereskedő webshopjában, akik rendelkeznek már olyan fizikai és technológiai infrastruktúrával, amely az online és üzletben történő értékesítések és készletek kezeléséhez használható, már bevezették ezt a szolgáltatást. Sok kiskereskedő számára azonban ennek az egyszerű igénynek a kielégítése óriási feladat. A BOPIS-t is lehetővé tévő technológiai háttér mellett mellett a Shopify új PoS-e leltári és személyzeti menedzsment funkciókat is tartalmaz, valamint ügyféladatokat is tárol és követi a változásokat, amelyek mind fontosak lesznek, amikor az offline üzletek újra kinyitnak.

A Shopify korábbi alkalmazásaihoz hasonlóan a kezelőfelület letisztult és nagyon intuitív, a „smart grid” dizájnnak köszönhetően a kezdőoldal testreszabható. Ez nagyjából úgy néz ki, mint a Windows 10 csempéi, tehát arról van szó, hogy a kezdőoldalra tetszőlegesen kiemelhetők a különböző funkciók és beállítások aszerint, hogy az adott kereskedő számára mi a legfontosabb közülük. Ide integrálhatóak a különböző plusz szolgáltatások is, például a hűségprogramok.

Gyakorlatilag tehát egy olyan online kezelőfelületről van szó, ami képes az egész eladási rendszert kézben tartani, monitorozni, és irányítani, miközben egyszerűen és gyorsan kezelhető és moduláris is. A Shopify ígéretei szerint ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően teszi „jövőállóvá” a kiskeredkedelmi weboldalakat a szolgáltatás. Annyi biztos, hogy nem csak azok számára lehet hasznos a PoS, akik szeretnének meglévő fizikai boltjuk mellé webáruházat is nyitni, hanem azoknak is, akik meglévő offline-online rendszerüket szeretnék stabilizálni és kiterjeszteni.

A PoS lehetővé teszi a folyamat ellentétes irányú működését is, azaz hogy az offline értékesítés online menjen végbe. Bár ez elsőre furcsán hangozhat, egyre nagyobb létjogosultsága lesz a jövőben.

Az egyik tendencia, amelyet még a COVID-19 járvány előtt megfigyeltünk, az volt, hogy a kiskereskedők üzlethelyüket inkább marketing eszközként használják, nem pedig szükségszerűen önálló vállalkozásként

– mondta Black a Business Insidernek.

Ha például egy kisvállalkozótól szeretnénk bőrcipőt venni, akinek csak korlátozott mennyiségű raktárhelye van, akkor könnyen előfordulhat, hogy a kiszemelt modellből pont nem lesz készleten a saját méretünkben vagy éppen a nekünk tetsző színben. Ilyen esetekben úgy segíthet a PoS, hogy a próbálás során felvett adatok alapján meghatározott idő múlva egyszerűen elindítja az online értékesítési folyamatot. Például emailt küld a vásárlónak arról, hogy az üzletbe megérkezett az általa keresett modell, vagy akár az üzletben történő előzetes fizetés után közvetlenül ki is postázható a termék az ügyfélnek, amikor elérhetővé válik – gyakorlatilag mint egy előrendelés során.

Az e-kereskedelmi trendek már a járvány előtt is a fizikai és online üzletek szorosabb összekapcsolásának irányába haladtak, de a válság kialakulásának következtében ez méginkább felerősödhet. Azok a vállalkozók, akik átvészelik az elkövetkező időszakot az online értékesítésnek köszönhetően, vélhetően nem fognak lemondani erről a lehetőségről a későbbiekben sem, hanem inkább optimalizálják és továbbfejlesztik azt. Ennek köszönhetően a személyes értékestés és az online vásárlás úgy fonódik majd össze, hogy a fizikai üzlethelységek is megmaradnak és nem vesztenek létjogosultságukból, csak változik a szerepük.

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom