Kövess minket!

Marketing

„Nálunk nem csak szlogen az élethosszig tartó tanulás”

Rengeteg gyakorló szakember jelentkezik a kurzusaikra, amelyeken jövőbe mutató témákra is óriási hangsúlyt fektetnek az előadók. B. Csejtei Ildikóval, az Independent Media Education Center alapító ügyvezetőjével beszélgettünk.

– Napjainkra számos hazai felsőoktatási intézményben van kommunikációs, illetve marketing képzés. Mennyire készítik fel ezek a hallgatókat a későbbi munkára?

– A szakirányú képzést nyújtó felsőoktatási intézmények elsősorban elméleti tudást nyújtanak. Ez természetes is, hiszen a felsőoktatás elsődleges feladata az elméleti alapozás, és ezek az intézmények jellegükből, profiljukból adódóan nem alkalmasak a piac, a különféle csatornák és eszközök folyamatos és hektikus változásainak követésére. Ebből adódóan fontos, hogy az egyetemeken átadott tudásra alapozva a diákok olyan aktuális piaci ismeretekre, gyakorlati eszköztárra is szert tegyenek, amivel segítjük karrierjük elindulását, a munkaerőpiacon való érvényesülésüket. Az Independent Media Education Center által nyújtott képzéseknek van még egy különlegessége: több mint 100 előadóval és egyéb partnerrel dolgozunk, akik jellemzően nem tanárok, hanem a saját szakterületükön kiemelkedő vezetők, szakemberek, kommunikátorok. Ez a rendkívül heterogén kör teszi lehetővé azt, hogy a hallgatók minden témában a legjobbaktól és első kézből szerezzenek gyakorlati ismereteket.

– Gyakran mondják, hogy nagyon nehéz munkát találni a médiában. Összefüggésben állhat ez az egyetemi képzés hiányosságaival?

– Igen is és nem is. A médiapiac drasztikus átstrukturálódása bizonyos feladatok, pozíciók megszűnését eredményezi. A korábbi évekhez képest ezért korlátozott a pozíciók száma, elsődlegesen ez teszi nehézzé az elhelyezkedést. Ez ráadásul nem csak a friss diplomások problémája, érintettek a legkülönfélébb területeken dolgozó, tapasztalt, sokszor kiemelkedően jó szakemberek, vezetők is. Az hogy mit jelent „a médiában dolgozni”, egy összetett dolog, hiszen alapvetően eltér egymástól pl. a tartalom-előállító, produkciós tevékenység és a támogató, vagyis pénzügyi, marketing stb. területen való munkavállalás. Az előbbit igazán jól „on the job”, azaz munka közben lehet megtanulni, ahogy lépeget valaki felfele a szamárlétrán, illetve különböző szinteken próbálja ki magát. Az más kérdés, hogy a pályakezdők sokszor meglepően tájékozatlanok, minimális ismereteik sincsenek a médiapiac működéséről, arról, hogy mire vállalkoznak, ha a médiában szeretnének dolgozni. Természetesen ezen is segítenek a gyakorlati ismereteket átadó kurzusaink.

– Honnan jött az Independent Media Education Center ötlete?

– Az IMEC nem csupán médiával foglalkozik, a PR és marketingkommunikáció legkülönfélébb területeire terjednek ki kurzusaink. Az eredeti ötlet alapja kettős volt. Egyrészről – ahogyan már korábban is említettem –, úgy ítéltük meg, hogy a felsőoktatás által nyújtott tudást ezen a széles területen fontos gyakorlati tudással kiegészíteni, és olyan képzéseket álmodtunk meg, melyek szinergiákra építenek elmélet és gyakorlat között. A hallgatók oldaláról nagyon hamar megfogalmazódott, hogy szükségét érzik az ilyen jellegű kurzusoknak, már az első képzéseink iránt komoly érdeklődés mutatkozott és nagyon jó visszajelzéseket kaptunk. Az IMEC-nek azonban van egy másik indíttatása is: a szakmán belüli know-how transzfer erősítése, az ismeretátadás. Úgy gondoljuk, hogy a kommunikáció valamely területén dolgozó szakember nem feltétlenül lát bele a sajátjától gyökeresen eltérő szektorok vagy kommunikációs területek működésébe. Emellett a minket körülvevő világ gyors átalakulása szükségessé teszi, hogy a kommunikációs szakma rugalmasan tudjon alkalmazkodni, lépést tartani a változásokkal. Ma már senki sem dőlhet hátra még rövid ideig sem, fontos a folyamatos tanulás, önképzés. Képzéseink szemeszterről szemeszterre változnak, folyamatosan új szempontokat kell beemelnünk, hogy valóban hasznos, jövőbe mutató tematikákat tudjunk összeállítani. Egy példát említenék: a „Kommunikáció az Y és Z generációkkal – online felületek influencerei” kurzusunk az első ilyen jellegű – ráadásul egyetemi partnerségben megvalósuló – képzés volt Magyarországon másfél éve. Azóta folyamatosan megújul a tematika és az előadói kör, és máig a legteljesebb körű és a legfrissebb kutatási adatokat bemutató áttekintést adja a témában annak ellenére, hogy azóta rengeteg konferencia és egyéb rendezvény jött létre hasonló témakörben. Missziónk, hogy a szakma is fontosnak tartsa a folyamatos fejlődést, és a lifelong learning, vagyis az élethosszig tartó tanulás ne csak egy jól csengő szlogen legyen. Ebben együttműködő partnerünk a Magyar Reklámszövetség, amely a szakma színvonalának emelését tűzte ki célul.

– Mennyiben más az IMEC képzési módszere, mint az említett egyetemi szakoké?

– A módszertan különleges, és szinte mindenben eltér a felsőoktatási intézményekétől. Kezdve a képzéseink tematikájának meghatározásával – hiánypótló, illetve ilyen tartalommal nem oktatott témákat dolgozunk fel – egészen a korábban említett előadói kör kiválasztásáig. A kurzusaink frontális oktatás mellett tartalmaznak számos interakciós lehetőséget, valamint workshopokat. A résztvevők személyes konzultációra is kapnak lehetőséget. Gyakornoki és Álláskínáló Programunk segítségével összekötjük a munkaadókat és a nálunk tanuló résztvevőket, ez egy nagyon sikeres kezdeményezés. Rendezvényeket szervezünk, kerekasztal-beszélgetéseket. Aktív alumni hálózatunk van, a több mint 600 eddig végzett szakember és egyetemi hallgató közül sokakkal tartjuk a kapcsolatot, segítünk későbbi tanulmányaik, karrierjük során. A vizsgáztatás módszertana is egyedülálló, Assessment Centerek keretén belül bonyolítjuk le.

– Együtt tudnak működni a hazai felsőoktatási intézményekkel?

– Igen, szerencsére nem csak a diákszervezetek ismerik fel, hogy milyen lényeges a hallgatók számára ez a típusú oktatás. Kiemelt partnerünk az ELTE Média és Kommunikáció Tanszéke, mellyel egy Magyarországon egyedülálló konstrukcióban dolgozunk együtt. Az egyetem ugyanis saját diákjai számára kreditpontos tárgyként kínálja négy kurzusunkat is, melyekből a diákok jegyet szerezhetnek. Harmadik éve dolgozunk az ELTE-vel, és az érdeklődés egyre nagyobb, a kurzusaink a legsikeresebbek között vannak. Mára eljutottunk oda, hogy szelektálni tudunk a diákok között és a legmotiváltabbakat, legnyitottabbakat vesszük csak fel. Az ELTE-n kívül szinte minden budapesti és néhány vidéki felsőoktatási intézményből is járnak hozzánk hallgatók.

– A központ arról is nevezetes, hogy a szakmai legjobbjai tartják a képzéseket. Mennyire váltak ők jó „pedagógussá”?

– Nagyon büszkék vagyunk az előadói összetételre. Túlzás nélkül állítható, hogy tényleg a szakma krémjével dolgozunk, akik örömmel és lelkesen csatlakoznak. Programunk indulásánál fontos szempont volt, hogy azok a szakemberek, vezetők, akiket megkerestünk, egyetértettek és jól tudtak azonosulni céljainkkal. Erre alapozva lényegében egy szakmai összefogás jött létre, hiszen a legkülönbözőbb terület szakemberei, sok esetben versenytársak ülnek nálunk egy kerekasztalhoz, tartanak nálunk előadásokat. Olyan előadókat kérünk fel, akik mind szakmailag, mind emberileg, akár mint vezetők példát mutathatnak a hallgatóságnak. Ezek a szakemberek jellemzően kommunikátorok, jó előadók, de nem feladatuk az, hogy pedagógusként viselkedjenek. Az előadások sorozatát az IMEC kollégái „fűzik össze”, a konzultációkat, otthoni feladatokat, workshopokat, személyes egyeztetéseket, vizsgákat, valamint az előadások egy részét mi tartjuk. Nem csak a sokéves vezetői tapasztalatunk a marketing és kommunikáció területén segíti a munkánkat, de van köztünk tanácsadó, akkreditált coach és egyetemi oktatói háttérrel is rendelkező kolléga. Ugyanakkor mindannyian elsősorban szakemberként tekintünk magunkra, akik tudást akarnak átadni, és nem pedagógusként.

– Az IMEC célja már a kezdetektől az volt, hogy a tapasztalt szakemberek is vegyenek részt a képzéseken. Inkább egyetemisták, vagy gyakorlott szakemberek jelentkeznek nagyobb arányban?

– Már a kezdetektől az volt az elképzelésünk, hogy az egyetemi hallgatók számára könnyen elérhetővé tegyük a kurzuson való részvételt. Ezért vezettük be a diákárat a nappali tagozatos hallgatók számára, amely töredéke a teljes áru tandíjnak. Rendszeresen hirdetünk meg kiemelkedően tehetséges, hátrányos helyzetű diákok számára ösztöndíjat is. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a már dolgozó szakemberek számára is vonzó, értékes, és mindig a legfrissebb trendeket bemutató képzéseket nyújtsunk. Nagy örömünkre egyre nő a szakemberek, vezetők részvételi aránya. Több kurzusunkon már fele-fele arányban vesznek részt hallgatók és szakmabeliek.

– Napjainkra már több mint 600-an végezték el a kurzusaikat. Milyen terveik vannak a jövőben?

– Folyamatosan dolgozunk újabb képzéseken mind témájukat, mind formájukat tekintve. Hamarosan indul pl. egy a hazai piacon teljesen egyedülálló tematikájú, tömbösített képzés. A hosszabb, egy-egy szemesztert felölelő kurzusaink mellett számos új workshopot indítunk. Egyre erősebb lábunk a szakmai és személyes (karrier-, vezetői) tanácsadás, amivel többek között a képzéseink résztvevőit is támogatjuk. Kifejezetten élvezzük, hogy bármit kitalálunk, gyorsan és rugalmasan meg tudjuk valósítani, beleértve a társadalmi problémákra való reagálást is. Dédelgetett projektünk az MRSZ-szel közösen meghirdetett Felelős Kommunikáció Díj, amely felelős kommunikációt folytató influencereket díjaz azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet erre a nagyon szabályozatlan területre, és melynek során nem csak kommunikációs szakemberekkel, de pszichológusokkal, influencerekkel és szociológusokkal is dolgozunk.

Még itt jelentkezhet a novemberben induló kurzusra.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom