Kövess minket!

Marketing

Nagygépek nagy képernyőn

A Discoveryn elsőként futó magyar gyártású sorozat egyik alkotójával, Mesterházi Dáviddal új tévés produkciójuk, az Xtractor kapcsán beszélgettünk az online videók és tévés produkciók viszonyáról, technikai, tartalmi és üzleti hátteréről.

Az online videó már régóta nem volt idegen terep számotokra, de a saját gyártásba hogyan csöppentetek bele?

A sorozatot 2008 óta alapvetően az Indexen csináltuk, de úgy gondoltuk, a műsorunk tévékompatibilis. Már témájánál fogva is tévés jellegű, hiszen egy csomó nagygépes tévéműsor fut a különböző ismeretterjesztő csatornákon. Mi próbáltunk ezen belül egy egyedi vonalat vinni: minél közelebb kerülni ezekhez a gépekhez, személyesen kipróbálni őket. Mindezt úgy, hogy nagyon érdekel minket, de nem értünk hozzá: átlagos srácok vagyunk, mint a nézőink többsége, és ezáltal ők is még jobban bevonódnak.

És ha már tévé. Miért ne próbálkoznánk meg rögtön a műfaj legnagyobbjával? Ezért kezdtünk tárgyalni a Discoveryvel. Elég hamar kiderült, hogy ehhez a külföldi központtal kell egyeztetni, ahol az akkor Varsóban dolgozó Richard Pembroke-kal vettük fel a kapcsolatot. Elküldtük neki a korábbi adásokat és ő visszaírt, hogy tetszik neki. Onnantól pedig közel fél évig tartottak a konkrét tárgyalások, amíg a részletekről döntöttünk. És mivel nem volt gyakorlatunk a gyártásban, az Index adott mellénk egy teljes stábot. Ez elsőre nagyon jónak tűnt és kétségtelenül voltak is előnyei, de a végeredményt megnézve mégsem voltunk elégedettek.

Mi volt a hátránya a nagy stábos változatnak?

Az Attraktor videósorozat korábban még kiscsoportos foglalkozás volt, majd a Discovery beszállásával hirtelen egy nagyon nagycsoportos foglalkozás lett belőle. Azt láttuk, hogy sok szempontból valódi tévéműsor keletkezett, de pont a spontaneitás veszett el belőle, annak ellenére, hogy pont ezt szerettük volna megőrizni. Attól működik a produkciónk, hogy van két barát, akik jól tudnak együttműködni: tudják, mikor kell segíteni, mikor kell elhallgatni, mit akar a másik. Ebbe az esetlenség, a bakik, az elröhögések is beletartoztak, amit korábban szándékosan benne is hagytunk a műsorokban. Egy idő után, amikor Csaba, a műsorvezetőtársam beletanult a vágásba, inkább át is vette ezt a feladatot, mert sokkal jobban érezte, hogy a hülyeségekből mit kell benne hagyni. Az első tévés évadban ezzel szemben azt láttuk, hogy gyönyörűek a képek, szuper a hang, minden tökéletes, csak pont a spontán, egyéni pillanatok estek ki. Nem azért, mert kivágtuk őket, hanem már a forgatáson elvesztek ezek a pillanatok a sokszor ismételt felvételeknél.

Az Xtractorban ez megváltozott?

Amikor kiderült, hogy folytatjuk a Discoverynél, minden abba az irányba mutatott, hogy vissza kell térnünk az eredeti megvalósításhoz. Ezt az egészet mi ketten találtuk ki és vittük a kezdetektől, bár az Index támogatott minket. Amikor némileg váratlanul úgy adódott, hogy folytatjuk, akkor azt már úgy akartuk csinálni, hogy teljes mértékben a mienk legyen.

Azt is tudtuk, hogy nem rendelkezünk olyan erőforrásokkal, mint az első évadnál. Ebből alakult ki a háromfős csapat: egy korábban is velünk dolgozó operatőr, Kovács Robi filmezett, valamint segített a vágásban, az elő- és utómunkát zömmel Csaba vállalta magára, a forgatást pedig úgy csináltuk, mint régen. Úgy gondoljuk, hogy sikerült visszahoznunk a régi hangulatot – ráadásul mindezt olyan jó minőségű, profi képi világgal, amelyet értékelnek a nagy képernyőhöz szokott nézők is. A visszajelzések is ezt mutatják – az epizódok rendszeresen a Discovery Channel legnézettebb műsorai közé tudtak kerülni.

 

 

Végül is mennyiben különbözik a tévés megjelenés az online megjelenéstől?

Minőségi különbségek ma már nem nagyon vannak. Pár tízezer forintos eszközökkel is lehet HD felvételeket készíteni, a weben már sok videó ilyen. Elsőre persze mi is kaptunk egy vastag dokumentumot arról, milyen technikai követelményeknek kell megfelelni – kamerák, hangsávok -, de arra jutottunk az első évad tapasztalatai alapján, hogy jóval egyszerűbb eszközökkel is el lehet érni ezt a minőséget. Végül úgyis minden elkészült adást leellenőriznek: belevághatnak vagy vissza is dobhatják.

Tartalom tekintetében van különbség? Másképp kell tartalmat gyártani tévére?

Az iparági alapállítás az volt, hogy a kétféle fogyasztás nagyon más: az internet előtt ülve a rövid, pörgős videók működnek, ha bármi egy pillanatra is lelassul, tovább kattintanak. Eleve sok aktív inger éri a fogyasztót, nagyon zajos a környezet, ezért egy pillanatra sem engedhetjük lankadni a figyelmet. Ezzel szemben a tévét a kanapén fekve órákon át bámulja az ember és sokkal lassabb, hosszabb műsorok mennek. Mi viszont azt láttuk, hogy ez a különbség már nem annyira éles: már a tévében sem elégítenek ki minket a lassú folyású dolgok. Ebben a tekintetben is változtattunk, az Xtractort jóval pörgősebbre szerkesztettük.

A múltkor egy ELTÉ-s beszélgetésen szóba került, hogy mi a különbség a Discovery többi műsorához képest. A legtöbb amerikai sorozat nagyon pontosan ki vannak mérve, és néha azért tűnhetnek nekünk furának, mert nem a mi ízlésünknek megfelelően, hanem alapvetően az amerikai közönség igényei alapján alakították ki őket. Van néhány szembetűnő jellemzőjük, például információk, konkrét jelenetek többször ismétlődnek. A múltkor végiggondoltuk, így valószínűleg mi is ki tudnánk tölteni 48 percet. Eddig mindent másodpercre visszaszámoltunk, hogy ne legyen üresjárat, pörögjön az információ, történjenek az események, de a már meglévő anyagokból is fel lehetne dúsítani olyan hosszúságúra, viszont azzal nem lennénk elégedettek.

Hogyan szerezzünk A-10-est?

Az Xtractor egyik adásában Csaba és Dávid elsütheti az amerikai A-10-es csatarepülő rettegett gépágyúját. Mint a beszélgetésen kiderült, erre – akárcsak a Bradley páncélos kipróbálására – a Magyarországon állomásozó csapatok biztosítottak lehetőséget. Mivel az elsődleges céljuk az, hogy az elrettentő erő szem előtt legyen, még jól is jött számukra a műsor, „csupán” az ilyenkor elvárt egymillió dolláros biztosítás prezentálása okozott némi fejtörést. Dávidot egyébként meglepte, hogy az amerikai katonák mennyire médiaképesek, milyen profin tudnak kamerák előtt beszélni.

 

És hol látod az online videók helyét a piacon?

Már Magyarországon is látszik az az új folyamat, hogy vannak olyan YouTuberek, tizenéves csávók, akik egy webkamerával sokszázezres nézettségű videókat állítanak elő szinte napi rendszerességgel. Ez már a nagy tévékhez mérhető nézettség, vége annak, hogy ekkora tömegeket csak az óriások tudnak elérni. Érdekes változás, hogy vannak cégek, akik rettenetes pénzekből tartanak fenn gigászi csapatokat, és velük szemben itt vannak ezek a fiúk-lányok. Nagy részüknek persze messze van a minősége attól, hogy tévére mehetne, de mégis van igény rájuk. Ezt nyilván a tévék is érzik: már régóta tudható, hogy a határok elmosódnak, csatornák, műsorok mennek a netre, de az viszonylag új jelenség, hogy egy-egy ember jól meg tud élni az online videóból. A YouTube is biztosít bevételmegosztást, de egyre többször konkrét hirdetők találják meg őket, mert rájönnek, hogy iszonyú kevésből is nagy elérést lehet kihozni. Ezek az emberek ráadásul nagyon hitelesek a követőik körében.

Ami az üzleti modellt illeti, a ti műsorotok azért más, mint az egy szál webkamerás felvételek. Ehhez már szükség van nagy tévés háttérre, vagy van egy limit, ameddig saját erőforrásból el tudtok jutni és kvázi hobbiként ki tudjátok tenni a blogra?

Mi ebben is a két modell, a YouTuberek és a profi tévés produkciók között állunk félúton. Ebből mi nem gazdagodunk meg. A célunk ezúttal az volt, hogy csináljunk egy olyan szériát, aminek ha nem is lesz folytatása, akkor is büszkék lehessünk rá. Ez a modell csak nagyon aktív szponzorációs támogatással tartható fenn. Alapvetően minimálra hozunk ki minden költséget, de kell a támogatás a licencdíjak mellé.

Még nem tudjuk, lesz-e folytatás, de most is rengeteg tapasztalatot szereztünk. A tévés ipar alapvetően ilyen bizonytalan, vagy tudod folytatni, vagy nem.

Előfordulhat, hogy a sorozat a blogfelületen folytatódik majd? Vissza lehet oda lépni a tévéképernyő után?

Nem ebből élünk, mindkettőnknek van pénzkereső foglalkozása, ami mellett ez csak nagy nehezen fér bele. Önmagában az, hogy időnként kitegyünk valamit a netre, nem volna elég motiváló. Egy tévés szerződésben rengeteg határidő van, azt kénytelen vagy csinálni, míg ha el lennénk engedve, hogy csináljunk valamikor valamit, valószínűleg elúszna. Pénzügyi konstrukciót persze még lehetne mögé találni attól, hogy a neten van. A Discoveryn lenni komoly dolog és nagy lépés volt. De egyelőre nem gondolkodunk a jövőn.

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom