Kövess minket!

Marketing

Munkát találni még sose volt ilyen egyszerű

A klasszikus, interneten zajló álláskeresés már a múlté, ma a jobbra-balra „húzogatás” a módi. Hogy ez mit jelent, arról a Zyntern alapítóit, Megyeri Mirtillt, Balogi Attilát és Barathi Tamást kérdeztük.

„A zyntern.com egy új gyakornoki és pályakezdő-állásportál, amelyet úgy álmodtunk meg, hogy egyszerre feleljen meg az Y és a Z generációs munkakereső fiatalok és az őket kereső toborzási szakemberek igényeinek. A portál alapvetően webes felületen érhető el, ahol néhány perc alatt készíthetők munkavállalói profilok és céges bemutatkozó-oldalak, valamint adhatók fel és érhetők el álláshirdetések.” – mondta lapunknak Megyeri Mirtill társalapító, aki a vállalkozás kommunikációjáért és népszerűsítéséért felel.

Az oldalt úgy alakították ki, hogy mind az álláskeresők, mind a hirdetők a lehető legegyszerűbb módon használhassák, hangsúlyozta lapunknak Balogi Attila, a termékfejlesztésért felelős társalapító. Elmondása szerint minden pillanatban a regisztrált felhasználók beállításainak megfelelő pozíciókat keresi a rendszer, és azonnal jelez, ha talált hozzájuk illő állást. Nem mellesleg a felhasználók bármikor generálhatnak és letölthetnek maguknak PDF formátumban egy CV-t, amelyet bárhol használhatnak. Ha pedig az értesítések alapján tetszik nekik egy lehetőség, egy gombnyomással már jelentkezhetnek is az állásra.

A másik oldal dolga is pofonegyszerű: pillanatok alatt kialakíthatják a cégek saját profiljukat, mely alkalmas munkáltatói márkaépítésre. Fel lehet tölteni képeket, videókat, infókat, beszámolókat, a pozíciókhoz pedig lokációt rendelhetnek, így térképes módban is kereshetővé vállnak az állások. A rendszeren keresztül alapvisszajelzéseket állíthatnak be, és ezeket akár esetenként testre szabhatják.

A Tinder és a LinkedIn után szabadon

A Zyntern olyan speciális algoritmussal rendelkezik, amelynek köszönhetően képes a munkakeresőket és a munkaadókat kölcsönösen megadott preferenciák alapján „matchelni” – tudtuk meg a szakembertől. Tekintettel arra, hogy a munkakeresési folyamatok egyre inkább mobiltelefonra terelődnek át, a legnépszerűbb appok felhasználói élménye köszön vissza a ZynternMatch alkalmazáson.

Az applikáció tartalmi felépítésében a LinkedInre emlékeztet, míg a munkakeresők számára a felhasználói élmény a Tinderéhez hasonló: egy tutorial segítségével rövid idő alatt kitölthető szakmai profil alapján a munkakereső megadott elvárásaihoz, preferenciáihoz passzoló állások úgynevezett munkakártyák formájában jelennek meg. Az alkalmazásban jobbra, illetve balra húzással, esetleg pineléssel (mentéssel) döntheti el a fiatal, hogy érdekli-e, vagy sem az adott állás. Azt követően, hogy jobbra „döntötte” a munkakártyát, és elküldte jelentkezését egy pozícióra, azonnal tájékoztatást kap erről a munkaadó, aki egy gomb megnyomásával fogadhat vagy elutasíthat, automatikus válaszüzenet továbbításával.

Ami a Zynternt igazán erőssé teszi, az az, hogy a munkakeresői vagy a céges profil és álláshirdetés létrehozását követően, amely a regisztráló alaposságától függően tíz-húsz percet vesz igénybe, gyakorlatilag azonnal megtalálhatják egymást a felhasználók. Minden azon múlik, hogy a kölcsönösen megadott elvárások és preferenciák hány „matchet” eredményeznek.

A Zyntern csapata szeretné végigvezetni a fiatalokat a pályaorientációs szakaszukon. A 16 és 26 év közöttiek itt megtalálhatják az időszakos diákmunkájukat, a szakmai gyakorlatukat, a hosszú távú gyakornoki programjukat és a pályakezdő-pozíciójukat is. A felhasználók akár öt-hat alkalommal is igénybe vehetik a segítségüket, bár ahogy jelenleg ugrálnak a cégek és a státuszok között, ez a szám hét-nyolc is lehet. A munkaadók egyébiránt a pályakezdő szót az egy–három év tapasztalattal rendelkezők körére használják. „Nálunk is felbukkantak már ilyen állások, és van is pár tucat 28 éves vagy idősebb userünk is” – szögezte le Balogi.

Miért éri meg nekik?

Jelenleg ingyen hirdethetnek az oldalon a cégek, a cél az, hogy kipróbálják, és visszajelzést adjanak. A Zyntern kikéri a véleményüket a további fejlesztésekkel kapcsolatban is, aztán ősztől bevezetik a prémium szolgáltatásokat, melyek már fizetősek lesznek.

„Bevételeink négy pilléren nyugszanak: kiemelt és targetált, illetve egyéb social media hirdetések, valamint egyetemi marketingszolgáltatások. Továbbá el lehet dönteni, hogy a cégek hány userrel szeretnének kapcsolatba lépni, tehát a találatok és a legjobb jelentkezők után fizetnek. A portál és az applikáció a munkakereső fiatalok számára ugyanakkor díjmentesen lesz használható a jövőben is” – mondta el a szakember, majd hozzátette, nem az egyszerű hirdetés a cél, hanem a matching, azaz hogy a legmegfelelőbb jelöltek kerüljenek a nekik való pozícióba. Mindenki számára időt és energiát szeretnének megtakarítani, hiszen a munkaadók sem akarnak feleslegesen önéletrajzokat nézegetni.

Ami a jövőt illeti

„Egyelőre még béta-üzemmódban működik az oldal, a tesztidőszak számunkra a visszajelzések gyűjtéséről, a felület és az alkalmazás működésének tökéletesítéséről szól.

A fiatalok ugyanakkor már most is kedvelik, hogy néhány perc alatt – akár a telefonjukról – CV-ket hozhatnak létre, hogy fotós, videós tartalmat és számos egyéb információt találhatnak a cégekről, és nem utolsósorban hogy az irodák helyét, otthonuktól, iskolájuktól való pontos távolságágát is megnézhetik. A munkaadók a Zyntern révén egyszerűen és célzottan léphetnek kapcsolatba a számukra releváns jelöltekkel, bonyolult adminisztráció nélkül adhatnak fel egyedi, vonzó hirdetéseket, és építhetik cégeik munkáltatói márkáját különböző eszközökkel” – nyilatkozta Barathi Tamás üzletfejlesztésért felelős társalapító.

A cégnek közép- és hosszú távon célja, hogy a kelet-közép-európai régióban is ismert, vezető álláskereső platformmá váljon. 2017 vége és 2018 eleje már a nemzetközi tesztelésről is szól: négy-öt piacon fognak megvizsgálni egy-egy egyetemi várost, a legjobban teljesítő helyeken pedig céljuk a gyors piacra lépés, amihez keresik a befektető partnereket. Olyan megoldásokra van szükségük, amelyek nemzetközi lehetőségek keresését és toborzást tesznek lehetővé egyszerűen, gyorsan.

Zyexit?

„A Zyntern meglehetősen fiatal, ebben a szakaszban nem lehet még szó felvásárlásról. Vannak viszont komoly nemzetközi szereplők Nyugat-Európában, akik számára érdekes lehet egy jól prosperáló, Közép-Kelet-Európában tevékenykedő szolgáltatás” – mondta Megyeri Mirtill.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a Facebookon és egyéb közösségi platformokon szerveződő álláskereső-csoportok mennyire jelentenek konkurenciát, amire a szakember azt válaszolta: „Semennyire, sőt… Mi is használjuk ezeket az oldalakat, innen is érkeztek már regisztrálók. Az ilyen típusú felületeken ömlesztve találhatók a betöltetlen pozíciókról szóló bejegyzések. Nem lehet szűrni, nehézkes visszakeresni, és nem lehet tudni, hogy a státusz még élő-e, vagy sem. Ha például marketinges munkát keresek, akár órákig is görgethetem a posztokat. Kinek van erre ideje?”

(Ez az írás a Médiapiac 2017/7-8-as számában megjelent cikk szerkesztett változata.)

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom