Kövess minket!

Marketing

#brandfestival

Az első nap két különleges figyelemmel kísért hőse Monica Lewinsky és Lázár János, történetük, témájuk közös: egy ma igazán időszerű probléma, a cyberbullying.

Lehet, hogy a cyberbullying kifejezésről nem mindannyiunknak ugyanaz a személy jut eszünkbe, mint a fesztivál rendezőinek, akik Monica Lewinksyt kérték fel előadónak, de érdekes előadást hallgathatott meg a fesztivál közönsége.

Monica Lewinskyt 1998-ban ismerte meg az egész világ, amikor is az Amerikai Egyesült Államok 42. elnökéhez fűződő szerelmi kapcsolata napvilágra került. Míg az esemény előtt néhány évvel az offline média híradásaiból térben és időben korlátozottabban értesült volna bárki, az online térben története pillanatok alatt bejárta világot, mindenki nappalijában ott volt egy szaftos vicc, megjegyzés és vélemény Monicáról. Ő volt az első ember, aki digitálisan elveszítette a magánszféráját, nyilvános megkövezés, irónia kísérte. Húsz éve erre még nem volt megfelelő kifejezés, mostanra tudjuk cyberbullyingról beszélünk.

1998. szeptemberében a szenátus nyilvánosságra hozta az üggyel kapcsolatos jelentését, az egyik legfőbb érintett, Lewinksy hozzájárulása nélkül. Érdekesség, hogy talán ez volt az első olyan alkalom, amikor az, akinek nem volt internethozzáférése, valóban lemaradt az eseményekről, ahogy az is, hogy ebben az időszakban megkétszereződött az internetelőfizetések száma.

 

Egy bullying áldozat halála vezetett oda, hogy Monica Lewinsky elkezdett nyilvánosan az internetes zaklatás, internetes bántalmazás elleni harccal foglalkozni.

 

Az online térben leginkább az együttérzés hiányzik, az az együttérzés, amely segít túlélni a zaklatásokat. Ezért Monica Lewinksy arra bíztat mindnyájunkat, hogy bystanderek helyett online is legyünk upstanderek.

Lázár János országgyűlési képviselő elmondta, hogy miután napvilágot látott, hogy ebben a témában előadóként lép fel a fesztiválon, kiemelve, hogy előadása közvetlenül Monica Lewinsky után következik, a közösségi felületeken komment áradat indult el. Kis túlzással ennek révén mindketten elszenvedtek egyfajta cyberbullyingot.

Kitért arra, hogy a világ egyszerre néz szembe lokális és globális problémával, amelyben, mind az elkövetők, mind az áldozatok többnyire tizenéves kamaszok. Lázár János Monica Lewinskyhez hasonlóan kiemelte, hogy az áldozattá válás nem együttérzést, hanem további frusztrációt vált ki.

Bár Magyarországon egyre nagyobb az internetes lefedettség, az internetes immunitás nem elég fejlett. További veszély, hogy minél szegényebb valaki anyagi értelemben, és kevésbé tájékozott, annál jobban kitett az internetes zaklatásnak. A zaklatás elleni cselekvések között jó példaként említette Hegyvidék Önkormányzatának a Hegyvidéki ONvédelem Programját.

A cyberbullying visszaszorításához mindenképpen szükségesnek tartja az állam – iparág – civil szektor együttműködését, illetve a nemzetközi összefogást, iparági önszabályozást és újraszabályozást.

Hazánkban is van sok aktivista, számos olyan kezdeményezés, amely önmagában is jól működik – példaként említette UNICEF-et -, amelyekben közös elem, hogy próbálnak nyomást gyakorolni a jogalkotásra.

 

Lázár János szerint a következő 10-20 év ipari forradalma -és háborúja Amerika és Kína között dől el. Úgy véli, könnyen lehet, hogy a legújabb hidegháborút, amely a technológiai forradalom megnyeréséért zajlik, fakenews gyárakkal és trollkommandókkal vívják majd a világ nagyhatalmai, és ebben az ipari szektornak óriási szerepe van.

 

Lázár János zárszóként hangsúlyozta, javaslatot tesz arra, vizsgálják meg, a Büntető Törvénykönyvben, hogyan definiálhatók az internetes zaklatás különböző formái, illetve az erre vonatkozó büntető tényállás emelésének lehetőségét.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom