Kövess minket!

Marketing

Brandépítés habitusban

Ezeréves keresztény jelenlét ereje és nyugalma, öthektárnyi arborétum és fűszerkert, egy szent forrás, irdatlan erdőségek, vadak, valamint a betyárok visszhangzó füttye. 1400 falubeli, egy iskola, néhány üzlet, egy monostor és annak kilenc lakója. Ez Bakonybél, ahol a Szent Mauríciusz-monostor áll, felújítva, hófehéren, benne csokoládét, sört, a Bajnokok Ligáját, no meg a rock and rollt is kedvelő szerzetesekkel. Brandet építenek, marketingelnek, és önfenntartó életformában modellértékű gazdaságot vezetnek. A Médiapiac 2019-es 2. számában meséltek az életükről.

A bakonybéli Szent Mauríciusz-monostor alapítólevelét 1018-ban írták, az ezeréves évfordulót tavaly ünnepelte az intézmény a másfél éves felújítás utolsó, befejező szakaszában. Sem a látogatók, sem a termelés igényeit nem tudták már a régi formában kiszolgálni, ezért vágtak bele a bővítésbe, egy közel másfél milliárd forintos állami pályázattal.

„Az ezer év nem megszakítások nélküli, elég csak a török dúlásra vagy a kommunizmus évtizedeire gondolni. A szerzetesek 1998-ban jöttek vissza a pannonhalmi főapátságból, miután visszakapta az épületet az egyház” – kezd a monostor történetébe Baky Anna turisztikai és kereskedelmi menedzser.

„A monostor már a nevéből fakadóan is egy önálló gazdasági egységet jelent, melyet a világtól elvonulva, önfenntartóan működtetnek. Nálunk minden szerzetesnek van állása a gazdaságban, ki-ki a neki megfelelő munkakörben dolgozik: vendégeket fogad, kertészkedik, ötvösmunkát végez. A monostor gazdasági küldetésnyilatkozatában az áll, hogy minden embernek, aki kapcsolatba lép a monostorral, a fenntartható jóllétet kell szolgálnia. A fenntarthatóság érdekében ökológiai gazdálkodást folytatunk, a jóllétbe pedig a fizikai, a szellemi és a lelki töltődést egyaránt beleértjük. Ez egy körülbelül ötvenmillió forintos éves költségvetéssel bíró nonprofit vállalkozás, mely összegnek egy százalékát költjük marketingre” – fejti ki Baky Anna, aki szintén bakonybéli. A monostor hagyományosan nagy munkaadó a faluban, nyolc állandó munkatársnak és sok szezonális, alkalmi munkavállalónak biztosít megélhetést vidéken, helyben.

A termékpalettát részben a bencés hagyományok, részben a piaci igények alakítják, olykor találkozik a kettő, olykor pedig ütközik, ilyenkor a világi és az egyházi érdek vív harcot és jut dűlőre, hiszen a cél közös.

„A lekvárok, szörpök, gyógynövények előállítása teljes mértékben a monostorban történik, de van, amire helyben nincs lehetőség, ezért partnerekkel dolgozunk. A kis családi vállalkozásokban az itt megtermelt alapanyagokból saját receptúrák és hagyományok alapján készítik a termékeket. Az árakba be van építve az, hogy ezek egyedi vagy kis mennyiségben kézzel előállított árucikkek” – árulja el a kereskedelmi szakember körbejárva a monostor kerengőjét, olykor beleütközve egy-egy szerzetesbe, akik hol hatalmas kulcscsomóval, hol egy üveg borral vagy egy kosár élelmiszerrel sietnek a dolgukra. Az udvarra lépve szembetűnik egy hatalmas somfa, amelynek súlyos ágait kitámasztották, ez termi a somlekvárhoz és a fehér csokis bonbonhoz szükséges gyümölcsöt.

„Egy nagyon jó minőségű, exkluzivitást sugárzó brandet álmodott meg a közösség, esztétikus, elegáns csomagolással. A termékek megjelenésére általában én teszek javaslatot, majd közösen döntünk, és mivel elsősorban gasztrotermékeket állítunk elő – néhány kozmetikum és az ötvösmunkák mellett –, a szakácsi feladatokat is ellátó János testvérnek nagyon jó ötletei szoktak lenni. A monostor megtalálja azokat a munkatársakat, akik tudnak azonosulni a szellemiséggel, így leltük meg a grafikusunkat is, aki a monostor pecsétjéből alakította ki a logónkat” – vezet át minket Baky Anna az arborétum levendulamezőt körbeölelő sarkán. A fák kizárják a falu zaját, a rejtőzködés és a csend természetes velejárója a szerzetesi létnek, amivel a jelenlétet igénylő marketingnek nem könnyű megtartani az érzékeny egyensúlyt.

„Én azt szeretném, ha mindenhol ott lennének, ők meg azt, hogy sehol. Bár szakemberként hajt a tevés vágya, ők visszafognak engem” – nevet föl Baky Anna, majd hozzáteszi, azért a közösség növekedésével lett két-három olyan személy, akit be lehet vonni a kommunikációba, egyikük-másikuk kifejezetten sztáralkat, a szerzetesi élet adta keretek között. Egyikük, a provokatív példákat szívesen használó Anzelm atya egyszer tükröt tört, hogy bemutassa, milyen töredezett is a látásunk, de előfordult, hogy gumikereket gurított a templomban. Vallják, hogy a ma emberét megszólító eszközöket is alkalmazni kell, ahogy ők maguk is néznek BL-meccseket és Trónok harcát, sportolnak, valamint rockzenét hallgatnak.

„A Metallicát én vettem föl a listára” – veti közbe a légies alkatú Izsák atya, a Szent Mauríciusz-monostor gazdasági vezetője, a perjel helyettese, akinek fiatal arcán nagy mosoly és még nagyobb szakáll áll megbonthatatlan egységben. Nemrégiben egy zenei listát tettek közzé Facebook-oldalukon, amin metál- és popdalok is szerepelnek. Céljuk, hogy virtuális közösséget építsenek, és hogy az őket követők másféle inputokat is kapjanak. Ehhez néha formabontó eszközöket használnak, ahogy a szerzetesi élet sem annyira zárt és szigorú.

„A szerzetesi élet hitbéli kaland, annak ellenére, hogy az emberek fejében él egy misztikus kép rólunk, és sok vicces kép a motivációinkról. Ilyen például a szerelmi csalódás, a nőktől való félelem, a világtól való undor. Ezek a motivációk azonban nem tartanának ki egy életen keresztül, pedig ahhoz, hogy valaki szerzetesi életet éljen, egy élethosszon át tartó motiváció szükséges. Ha valaki bőröndökkel érkezik, évek óta munkanélküli, hitélete nincs, vagy nős, az mindenképpen gyanakvásra ad okot” – sorolja nevetve a megtörtént eseteket Izsák atya, majd hozzáteszi, hogy a teljes elköteleződést körülbelül hat év előzi meg. Az első évben csak találkozások történnek, amit egy komoly pszichológiai vizsgálat követ, majd újabb évnyi tanulás következik, aztán egy szintén egyéves noviciátus, amit sivatagi évnek is neveznek szerzetesi körökben.

„A kapcsolattartás a világgal igen korlátozott ebben az időszakban, viszont az itteni életformába való belenövést segítő képzést kap a növendék. Ha ez letelt, három évre elköteleződhet az illető, és csak ezt követően léphet be a közösségbe” – fejtegeti a belső folyamatokat Izsák testvér, aki gazdasági vezető lévén részt vesz a brandépítésben és a tanulási folyamatban.

„Fontos újra és újra tudatosítani, hogy a monostor célja túlmutat az e világi célokon: Isten országáról tanúskodik, és az emberek üdvösségét szolgálja. Az e világi célok egy része az elérhető lelki életi tevékenység kialakítása, valamint egy gazdasági ideál, hogy nonprofit vállalkozást működtessünk. Utóbbit akkor csináljuk jól, ha elég pénzt keresünk ahhoz, hogy mindenki boldog legyen” – mondja elmélkedve az atya, lábán szandál, zokni, egyszerű nadrág, mögötte a falon hatalmas freskó, az ablakon ragyog be a márciusi nap.

„Ha hitelesen éljük meg azt, hogy ez a hely és az emberek valahogy Isten jelenlétéről tanúskodnak, akkor a termék, amit előállítunk, vagy a szolgáltatás, amit nyújtunk, ebből kell hogy táplálkozzon. A vásárlóinknak érezniük kell, hogy a céljaink a pénzen túlmutatnak. Az általunk megfogalmazott gazdasági küldetésnyilatkozat ott tétetik próbára, amikor a végső célunk és a köztes célunk egymásnak feszül. Ennek egyik jó példája a vasárnapi munka kérdése. A gazdasági érdek azt diktálja, hogy tartsunk nyitva vasárnap, sőt, legyen aznap hosszabb a nyitvatartási idő, na de a fenntartható jólléthez – a szerzetes és a fizetett munkatárs egyensúlyához – szükséges az, hogy a vasárnap pihenőnap legyen” – fordul Baky Anna felé Izsák atya, aki felderül a termékfejlesztést firtató kérdésemre.

„Olykor átesünk olyan nehézségeken is, hogy végig kell kóstolnunk öt-hatféle bort és nyolc-tízféle bonbont, amiről aztán szavazunk. A szavazások eredményét elfogadjuk, majd a vezetőnk betartatja ezeket a döntéseket – ebben áll az egyik működési alaptételünk, az engedelmesség fogalma. A medvehagymás bonbon egy viccként indult, hiszen ki vesz hagymás csokoládét? Mégis abszolút siker lett” – árulja el Izsák testvér, aki azt is elmondja, hogy évente öt-hat nagyvásáron vannak jelen, ahol kettes szorzót jelent, ha szerzetes áll a standon.

„Hatalmas marketingérték az, hogy szerzetesek állnak egy brand mögött, ám figyelni kell az arányokra, nem akarunk túltolni semmit. A termékeink leginkább helyben élnek, azok vásárolják meg tehát, akik egy turisztikai, táj-, esetleg spirituális élményükhöz kötődően kapnak itt egyfajta ízélményt. A termékfilozófiához kapcsolódik, hogy mindenből annyi van, amennyi van. Annyi somlekvár készül, amennyi som terem, és annyi medvehagymát főzünk, amennyit abban a szezonban ad az erdő” – ecseteli gazdasági modelljüket a szerzetes.

„Ismerek egy belga trappista monostort, ahol a sörfőzde az egész éves sörmennyiséget egy nap alatt eladja. Aznap kocsisorok állnak rendőri felügyelettel a monostornál, mert mindenki tudja, hogy csak ezen az egy napon juthat hozzá az italhoz. Ez nagyon jó modell, hiszen egy nap alatt értékesítik azt a termékmennyiséget, ami az egész éves megélhetésüket biztosítja – nagyon szigorúan betartva a szabályt, hogy ennél nem főznek többet, ami egy elvonultságban élő közösségnél kulcskérdés. Mi nem így élünk, de a termék értékét növeli, ha nem hozzáférhető állandóan. Érdekesség, hogy a sörfőzés legkorábbi írásos említése Magyarországon egy bakonybéli levélben található. A 19. században pedig volt itt egy mintakertészet, és az 1840 körüli években fűtött üvegházakban ananászt termesztett a pannonhalmi apátság eladásra. Az apát születésnapján pedig saját gyümölcsből készült ananászfagylalt volt a desszert” – meséli Izsák testvér, aki állítja, hogy a célcsoportot nem keresték, hanem az találta meg őket.

„Bakonybél egy hívószó, amire többen rezonálnak, hiszen van a helynek egy hangulata, egy kialakult networkje. Magyarországon – és Nyugaton is – az egyház bizonyos rétegeket elér, míg másokat egyáltalán nem. Nálunk elsősorban a polgári középosztályhoz jut el, és a termékeink is így vannak pozicionálva. Lelkipásztori és üzleti szempontból is izgalmas kihívás, hogy más közegeket is meg tudunk-e szólítani. Általában a spirituális érdeklődést követi a termékkel való találkozás, de nagyon érdekes, amikor ez fordítva történik, amikor a termékkel való találkozás megelőzi a spirituális kapcsolódást. Erre konkrét példa is van, egy sörkóstolásból adódóan lett egy hívünk, aki megtalálta a hitét, és azóta is jár a templomunkba” – beszél az elérési utakról a testvér, majd rátér a beruházást követő médiakampányra.

„Állami pénzből újult meg a monostor, ennek a harmadik üteme még jelenleg is zajlik. Március végén nyílt meg az új ajándékboltunk, kialakítottunk egy látogatható műhelyt, és újra megnyitjuk az arborétumot az érdeklődők előtt. Lesznek új vendégszobáink, és talán egy kis kávézót is létesítünk itt, az új épületben. A munkálatok befejeztével indul majd egy átfogó plakát- és Facebook-kampány, amitől azt reméljük, hogy az új kínálat átmegy, és mivel ezzel volument lépünk, nagyobb forgalomra lesz szükségünk” – mesél a tervekről Izsák testvér, aki 23 évesen lett szerzetes. Úgy látja, hogy a korábbi évtizedekhez képest egyre jobbak a megmaradási mutatóik, mert úgy tűnik, manapság a döntést a legnehezebb meghozni.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom