Kövess minket!

Marketing

A jég hátán is innoválnak

Idén ünnepelte tizedik születésnapját a Neo Interactive, amely nemrégiben csatlakozott az IAB Hungaryhez, pedig évekig tartózkodott a „szakszervezeti” vonaltól. E lépés kapcsán beszélgettünk Soós Gergely tulajdonos-ügyvezetővel, aki a vissza- és előretekintés közben elsősorban a szervezetfejlesztési tanulságokba avatott be minket. A piac hektikus, bizonytalan, és jó ideig az is marad, így a digitális ügynökség a közeljövőben reagálási képessége javításán fog dolgozni.

Az ügynökségi portré elsőként a Médiapiac szaklap szeptember-októberi lapszámában jelent meg.

Soós Gergely

Sok év kivárás után, nemrégiben lépett be az IAB Hungarybe a Neo Interactive (neo), amit Soós Gergely tulajdonos-ügyvezető igazgató a megváltozott piaci helyzettel indokol: „Saját magunkban és a szakmában is tudatosítani szeretnénk, hogy miután a Carnationt megvették, mi lettünk a legnagyobb valóban digitális független ügynökség. Ezzel a státussal más működésnek kell együtt járnia, magunkra is másképp kell néznünk.” A szakember úgy látja, hogy a szakmai szervezethez való csatlakozás révén hatékonyabban tudják képviselni a független ügynökségek érdekeit, álláspontját a piaci párbeszédben. „Érdemes láttatnunk, hogy a hálózatos ügynökségek mellett még mindig vannak független digitális ügynökségek, ez egy létező, működtethető forma” – mondja.

„Nem akarunk zászlót vinni, egy társaság élére állni, de azt fontos hangsúlyozni, hogy a független, helyi ügynökségeknek van létjogosultsága és előnyei is jócskán. Gyakran tenderhelyzetekben halljuk a megbízóktól: döntési pontot jelent, hogy egy ügynökség hálózat része-e vagy független. A networkügynökségek hozzák az – egyébként értékes – hálózati tudást és a kapcsolódó sztenderdeket, nekünk viszont független, magyar tulajdonú szereplőként a jég hátán is meg kell élnünk, folyamatosan innoválnunk kell, immár tíz éve. Ez a túlélési képesség különösen mostanában fontos, és előnyös az ügyfelek számára is” – teszi hozzá.

A neo idén nyáron ünnepelte a tizedik születésnapját, s igen fordulatos úton jutott el mostani pozíciójába. Az ügynökség kezdetben online médiatervezéssel és -vásárlással foglalkozott, ám „az a létrejöttünk utáni első pillanatban látszott már, hogy ez önmagában nem lesz elég. Mindahányszor előtérbe került az innováció, falba ütköztünk, mert az már nem a médiáról szólt.” A profilbővítést egyrészt az ügyféligények, másrészt a neo stratégiai megfontolásai indokolták. Emiatt nyitottak például Magyarországon elsőként, tíz évvel ezelőtt AdWords-fiókot, amikor még „a kutyának sem volt ilyenje”. A médián túli tevékenységeket egy ideig alvállalkozókkal végeztették el, ám a harmadik évben úgy döntöttek, hogy házon belül oldják meg a profilbővítést. Az első lépést a kreatívcsapat felépítése, ezen belül is a grafikai és a Flasht érintő szaktudás behozatala jelentette.

A kreatívtudás integrálását a fejlesztői csapat hat-hét évvel ezelőtti felépítése követte. „Ez az egyik legnehezebb dolog, ha egy ügynökség nem eredendően fejlesztőcégként indul, és arra építi rá az egyéb kompetenciákat, hanem olyan »fordított evolúciót« jár be, mint mi, akik a marketing- és médiaszaktudás felől építkeztünk. Ez a »fordított evolúció« egyébként nem rossz dolog, és alapvetően megkülönböztet minket más digitális piaci szereplőktől, mi ugyanis a stratégia felől közelítünk. A nehézséget az jelenti, hogy a fejlesztői kapacitás házon belülre hozatalával teljesen más munkamódszereket, munkafolyamatokat és kultúrát kell integrálni. Nem véletlen, hogy sokan ezt nem tudják meglépni, és ezért inkább tokkal-vonóval megvesznek fejlesztőcégeket, pedig még ekkor sem garantált a siker” – magyarázza a tulajdonos-ügyvezető. Bár ez az egyik legmunkásabb folyamat, Soós Gergely szerint megéri, mivel „ez a terület a válság alatt is bővült”. Ráadásul a saját médiafelületek és -eszközök fejlesztésével arra is lehetőséget kapott a csapat, hogy élesben tesztelje magát.

Két éve aztán újabb fordulóponthoz érkezett a neo: ekkor kezdődött az az egy évig tartó átszervezés, amelynek a munkafolyamatok optimalizálása, a növekedésből eredő kihívások kezelése volt a célja. „Amikor átléped a 40 fős létszámot, teljesen megváltozik a működés. Akkor már nem lehet a munkafolyamatokat és a hozzájuk kapcsolódó kommunikációt a korábbi rutinra és a lelkesedésre bízni. A nagy kérdés az, hogy – miután már nem csinálhat mindenki mindent, beleértve a tulajdonosokat is – hogyan lehet a speciális területeket úgy ellátni, hogy közben a működés ne váljon robotszerűvé” – mondja az ügynökségvezető, aki szerint az automatizmusok rossz esetben éppen azt az innovációs készséget és reagálási gyorsaságot ölik ki, amely a független ügynökségek nagy előnye. „Lépni ugyanakkor muszáj, mert ha megnézzük azokat a piaci szereplőket, akik nem változtattak a növekedés nyomán, akkor azt látjuk, hogy idővel visszaszerényednek az előző lépcsőfokra, ahol egyébként jól dolgoztak. Ez persze kudarcélmény számukra, és azt is kockáztatják, hogy a többiek elmennek mellettük” – fűzi hozzá.

Az átalakításnak, mint mondja, voltak szakmai következményei, „rajzolgattam én is papíron, mi lenne az optimális szervezeti struktúra szakmailag”, de a nagy tanulság számára éppen az volt, hogy a folyamatok megfelelő szabályozása fontosabb a sikerhez, „amennyiben a szakmai alapok megfelelőek, ezt vegyük alapnak”. „Amikor szakmai teljesítményt ítélnek meg, a legritkább esetben merül fel, hogy mi van a háttérben. Az, hogy, mondjuk, nem jó egy kampány, a legtöbb esetben nem azon múlik, hogy nem jó ötletet talált ki a kreatív. Amikor arról polemizálunk, hogy miért jó vagy nem jó a magyar reklám, akkor nem a kreatívok színvonalával kellene elsősorban foglalkozni, inkább nézzük meg, milyenek mögöttük a cégek, egészségesek-e, az életgörbéjük mely szakaszában tartanak, és annak megfelelően működtetik-e őket. Vannak az örök visszaesők, akik a nagy lehetőségek kapujában elbuknak, de nem zárnak be, csak visszalépnek egy korábbi szintre. A bukások, cégmegszűnések mögött pedig gyakran nem szakmai hiányosságok húzódnak meg, hanem a legalapvetőbb emberi hibák és fogyatékosságok, mint például a mohóság vagy a lustaság” – állítja Soós Gergely.

„Boldog vagyok, hogy nem vártunk, és annak idején megléptük ezt az átalakítást” – mondja az ügyvezető-tulajdonos, aki hozzáteszi: bár egy szakaszt sikerült lezárni, a fejlesztési, átalakítási folyamatok továbbra sem állnak meg. Azt nagy fegyverténynek tartja, hogy a menedzsment a távollétében is képes a folyamatok megfelelő kezelésére, „elmehetek szabadságra, és kikapcsolhatom a telefonomat”. Sőt, a cég azt is elbírja, hogy a társtulajdonos – szülési szabadság miatt – kivonult a napi feladatokból. Míg a nagyobb digitális ügynökségeket sorra megvették az utóbbi időszakban, a neo – bár „minket is nézegettek” – egyelőre őrzi független státusát. „Soha senkire nem csaptam rá úgy ajtót, hogy ne beszélgessünk, de nagyon fontos, hogy minden akkor történjen meg, amikor eljön az ideje. Fel kell tenni a kérdést, hogy te magad felkészültél-e az eladásra, és hogy maga a cég kész-e rá. Egy vállalkozás eladása számtalan kötöttséget jelent; jó úgy, ahogy most van” – fogalmaz Soós Gergely.

Ami a tágabb környezetet illeti, az ügynökségvezető szerint „speciális időszakot élünk meg, nagyon sok olyan folyamat érzékelhető, amely – legalábbis rövid távon – nem tűnik visszafordíthatónak. Fel kell tennünk a kérdést, mit hoz a jövő, és sok jó most nem látszik.” Az egyik legnagyobb probléma nem kifejezetten a válsághoz köthető, bár tény, hogy a nehéz gazdasági helyzet felerősítette a negatív trendeket: „A marketingszakember-képzéssel gondok vannak, nem is feltétlenül akadémiai szinten, hanem utána, a cégeknél. Nem történik meg a tudásátadás, egyszerűen azért, mert a tudás és az azt átadni képes emberek javarészt már nincsenek jelen a cégekben. Ez az egész piacra hatással van, akár média-, akár ügynökségi oldalon. Megint csak arra tudok visszautalni, hogy a szakmai teljesítmények mögött cégek állnak, azokban pedig adott minőségű, tapasztalatú emberek dolgoznak.”

Magának a digitális médiának a helyzete is speciális. A szakember szerint például 2004–2005-ben az volt a frusztráló, hogy bármilyen post-buy elemzést is készítettek sikeres kampányok után, senkit nem érdekelt igazán, mert az online nagyon kis szelet jelentett. Utána viszont úgy berobbant ez a piac, hogy akkor már azért volt egy sor szakmai dolog lényegtelen, mert vitte a költéseket a hype. „Nem tudott igazán beállni az online terület igazi fontossága, súlya, professzionalitása. Most pedig már nem is érdemes külön online területről beszélni, oly mértékben összefolyik minden – magyarázza az ügynökségvezető. – Nem annyira médiatípusról, mint inkább megközelítési módról beszélhetünk, és ehhez is inkább az »interaktív« kifejezést rendelném, ahogy a cégünk nevében is szerepel.”

A változékony piaci helyzet azt vonja maga után, hogy állandóan új fókuszt, új üzleti lehetőségeket kell keresni. Soós Gergely szerint e téren az időzítés a legfontosabb: „Ha az ember túl hamar megy egy új területre, akkor óriási energiákat fektethet úgy a piacépítésbe, hogy mások aratják le a munka gyümölcsét. Ha pedig túl későn lép valaki, akkor lemarad. A digitális érában ráadásul a túl hamarból pillanatok alatt lehet túl késő.” A neo számára a fő kihívás most a reagálóképesség javítása, „hogy észre tudjuk venni azokat a trendeket a magyar vagy a nemzetközi piacokon, amelyekre üzletet tudunk építeni. De ugyanígy fontos, hogy meglássuk, ha a rég bevett aranyszabályok már nem működnek, és leváltsuk őket. Ez nem is olyan könnyű, minél nagyobb egy cég, annál kevésbé egyszerű. A következő feladat számunkra, hogy egy nagyon felgyorsult, hektikus és bizonytalan piacon tudjunk hosszú távon jelen lenni. Úgy – és ez már a személyes motiváció –, hogy ezt élvezzük is, és megmaradjunk normális embereknek.”

 

A Neo Interactive

• Alapítás éve: 2002

• A Neo Interactive számokban: 50 alkalmazott

• Ügyvezető igazgató: Soós Gergely

• Egyéb fontos vezetők: Székely Szabolcs stratégiai igazgató, Bodnár Ákos operatív igazgató, Keszte Dóra ügyfélkapcsolati igazgató, Sáfrány Zsuzsanna médiaigazgató, Bóta Balázs kreatívigazgató, Horváth Kálmán pénzügyi igazgató

• Főbb ügyfelek: Tchibo, Mol, Sanoma, Bonafarm, Coca-Cola – illetve a neo Forward Digital Works nevű ügyfélkapcsolati márkáján keresztül a Spar és a Nestlé

• Web: Neo-interactive.hu

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom