Kövess minket!

Marketing

A holnap értelmiségének elérése

Noha a fiatalok többsége már a nyári szünetre, a fesztiválokra és a felhőtlen kikapcsolódásra fókuszál, nem mehetünk el a tény mellett, hogy rövidesen közel százezer friss hallgató kezdi meg tanulmányait valamelyik főiskolán vagy egyetemen. Ahogy a gólyák, úgy a jelenlegi hallgatók is nagyszámú és fizetőképes közönséget jelentenek a márkáknak. Bujdosó Péter, a USP – Unique School Presence – operatív igazgatója osztja meg tapasztalatait, illetve ismerteti a fiatalok hatékony elérésének módszereit. (x)

Évről évre csökken a felvételizők száma. 2017-ben 105 858 fő szeretne valamelyik felsőoktatási intézményben tanulni, ugyanakkor a nemzetközi kutatások azt igazolják, hogy egy márkának csak jó lehet, ha el tudja érnie ezt a csoportot.

A trend sajnos folyamatos. Évente nagyjából ötezerrel csökken a felvételizők száma, és ez állandó kihívás elé állít minket is. Azt viszont látni kell, hogy noha Magyarországon a tankötelezettség 16 év, diákmunkában már akár 15 éves kortól el lehet helyezkedni, így a fiatalok a csökkenés ellenére abszolút egy számottevő és fizetőképes piacot jelentenek. Már a középiskolások is meghatározóak a piacon saját keresetük miatt, illetve a szüleik pénztárcájának egy részével is ők rendelkeznek. Ez a felsőoktatási hallgatóknál még inkább megmutatkozik.

Az új trendek is ezt mutatják. Ilyen például a Marketing 4.0-ban az YWN – youth, women, netizen -, ami arról szól, hogy először a fiatalokat, majd a nőket aztán pedig a C-generáció tagjait kell elérni (bővebb információ a C-generációról itt érhető el).

Elsősorban az újakra, a gólyákra fókuszáltok, vagy rajtuk keresztül eléritek a különböző, más célcsoportokat is?

A következő időszakban fókuszban lesznek a gólyák, külön felületekkel rendelkezünk az elérésükre. A személyes példámmal tudom legjobban bemutatni, miért is fontos a márkáknak már a tanulmányok első pillanatában kialakítani a kapcsolatot velük:

Amikor gólya voltam, a táborban kaptunk egy pólót, amin az egyik könyvvizsgáló cég logója volt, és bár eleinte azt sem tudtam mit csinál pontosan egy könyvvizsgáló cég, mégis olyan szinten beégtek a tudatomba, hogy őket ajánlom ma is első körben, pedig fogalmam sincs, hogy dolgoznak. Egyébként még mindig megvan ez a póló, alváshoz használom, így lehet, hogy még ma több év elteltével is őket említem, pedig csak rányomtatták a logójukat egy pólóra. Ha egyszer a gólyákat megfogtad, hosszú távra fogtad meg.

Persze a felsőbb évesek is ugyanennyire fontosak, a felületeinkkel tökéletesen tudunk rájuk is célozni, ahogy azt a partnereink már megszokhatták.

Milyen lehetőségek vannak az elérésükre?

A gólyaszezon július 26-án kezdődik. Ekkor derülnek ki a ponthatárok. Az eseményt élőben több ezren szokták végig izgulni Budapesten. Napközben adott a kitelepülési lehetőség, illetve egy hatalmas LED falon is megjelenhetnek a cégek. Eddig jellemzően a nagy lifestyle márkák és a bankszektor képviseltették magukat, de a lehetőségek szinte korlátlanok, így mások számára is egy óriási lehetőség, ahol egy-egy cég egyszerre tud megszólítani több ezer fiatalt.

Például HR oldalról is tárgyalunk a megjelenésekről, hiszen nemcsak fogyasztók lesznek, hanem munkavállalók is.

Azt hallom mindenhol, hogy a fiatalokat online lehet csak elérni, Ti hogy álltok vele?

A ponthatárok kihirdetése után beindul a Csoporttárskereső oldalunk, ahol egy gyors Facebook regisztráció után egy kis közösségbe kerülnek a gólyák, akik kiválaszthatják, hogy mely intézmény, mely szakán fognak tanulni, és fel tudják venni a kapcsolatot a csoporttársakkal. Imádják, mert már az oktatási időszak előtt ismerkedhetnek, egyeztethetnek a gólyatáborról, illetve albérlettársat is találhatnak. Nagyon látványos eredményeket produkál, nagyjából két hónapot él az oldal, de 1.000.000 AV felett szokott hozni ezalatt.

Emellett több tematikus oldallal rendelkezünk a sulikhoz köthető oldalaktól a tanárok értékelését biztosítóig.

A közösségi média hogyan egészíti ki a célcsoport hatékony elérését?

Az intézményekhez köthető hallgatói csoportok mellett a nagy elérésű Facebook csoportok még mindig az egyik legfontosabb eszközünk. Most a legnagyobb újdonság S.Oszkár, egyetemista Face és Insta oldala. Oszkár egy fiktív egyetemista, akinek elég nehézkesen, de annál viccesebben megy a diploma megszerzése. Egy-egy posztra, különösen a beiratkozás és a vizsgaidőszakok alatt, több mint négyezer lájk gyűlik össze, szorgalmi időszakban átlagosan heti 400.000, vizsgaidőszakban 1-1,5 millió az elérés – ilyenkor a lájkok is jobban jönnek.

Emellett direkt elérésünk van influenszerekhez, így a közösségi médiában – Facen, Instán és YouTubeon – széles kört elérünk.

Vannak még gólyatáborok?

De még mennyire. A legtöbb egy helyszínen van, jellemzően Siófokon, ezért is könnyű akár már most egy-egy fix kihelyezésre leszerződni, amely így egész nyáron látható. Ha az összlétszámot nézzük, azt mondhatjuk, a felvételizők fele biztos, elmegy a gólyatáborába. Az én példámból is látszik, hogy ez egy kötelező elem. Az egyszerű megjelenésektől el tudunk jutni egész addig, hogy akár a programokba beleszervezzük a márkát, és köré építünk egy játékot. A legjobb megoldás megtalálásában mindig segítünk az ügyfeleknek, mi ismerjük a célcsoportot, hiszen mi is benne vagyunk. Ezek szervezése viszont csak most kezdődik, így nem mindenhonnan tudunk még pontos időpontot.

Tudom, hogy valamilyen csomagban is meg lehet jelenni általatok.

Értékesítjük a Nagy Diákcsomagot, melyet minden új hallgató megkap. Azok, akik részt vesznek a gólyatáborban, a helyszínen, akik nem, azok pedig a beiratkozás alkalmával vehetik át. Több termék elhelyezésére van lehetőség. Pontos és részletes adatbázissal dolgozunk, ezért nemre, de akár külön sulira vagy karra is le tudjuk szűrni, mely nagymértékben megkönnyíti a célzást.

Az iskola kezdetével már a helyszíneken kell elérni a fiatalokat. Ebben hogyan tudtok segíteni az ügyfeleknek?

Szeptemberben, a beiratkozás alkalmával biztos, hogy mindenki bent van a suliban, mivel meg kell tudni, hogy melyik óra aláírásos. (nevet) Emiatt még az előadók is tömve vannak. Ha valamikor, akkor ilyenkor elérhetők a hallgatók.

Lényegében korlátlanok a lehetőségek, inkább a képzeletünktől, és az ügyfelek bevállalóságától függ, mit teszünk. Látszik, hogy ez a legfontosabb időszak, mert van olyan ügyfelünk, akivel már január óta tárgyalunk erről az időszakról.

Kocsmák, bárok, fesztiválok. Mind-mind óriási tömegeket szólítanak meg. Rajtatok keresztül is be lehet kerülni?

A diákok körében népszerű nyári fesztiválok mellett a WORLD IS MINE bulik örvendenek nagy népszerűségnek, illetve értékesítünk egy nagy budapesti kocsmahálózatot is. Ez nagyjából 24, a fiatalok által látogatott kocsmát jelent, ahol havonta több mint 150.000 ember fordul meg. Most került csak bele a portfóliónkba, de máris óriási az érdeklődés iránta. A helyiségekben elhelyezett tévéken, a különböző promóciós anyagokban, matricákon, italosztásokon, pultosok felruházásán, a pultok átmárkázásán keresztül sok alternatíva közül válogathatnak az ügyfeleink.

Érdeklődni a USP – Unique School Presence honlapján lehet.

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom