Kövess minket!

Karrier

Tanácsok munkát keresőknek III.: hogyan legyünk jó önértékesítők?

Cikksorozatunk harmadik részében azzal foglalkozunk, hogy miként válhatunk jó ″önértékesítővé″ munkakeresési helyzetekben. Hajdu Zoltán fejvadász és tréner szerint ehhez elengedhetetlen a megfelelő, tudatosan is fejlesztett önismeret. S bármilyen meglepőnek tűnik is, az optimizmus sem puszta adottság, hanem nagyon is tanulható.

Kudarc és siker – biztosan jól látjuk őket?

Az önértékesítés egyik legfontosabb eleme az önismeret. Tudnunk kell, hogy kik vagyunk és mit akarunk elérni. Szükségünk van olyan célokra, amelyek motiválnak. A reális célok eléréséhez a fejünkben meg kell lennie a célnak, a kívánt eredménynek és a szükséges stratégiának is – ebben a sorrendben. A stratégia megvalósításához pedig kitartó, fegyelmezett munkára van szükség.

Önmagunk megismerése azonban nehéz feladat. A korai hatások később tudattalanul, automatikusan befolyásolnak minket. Hajlamosak leszünk ugyanazokba a hibákba beleesni, és nem értjük, hogy miért. A korlátozó sémákat, negatív gondolatokat tudatosítani kell és pozitív gondolatokkal kell helyettesíteni. Így haladhatunk sikeresen kitűzött céljaink felé. A kérdés az, hogy a mi poharunk félig üres vagy félig tele van?

Céljainkat soha ne tévesszük szem elől. Kutatások bizonyítják, hogy egy új munkahelyen, az első évben tanul, fejlődik, hajt a dolgozó, majd a második évtől “eléri a plafont”. Leül, elvan, vegetál, megelégszik azzal, ami van… Hogy mi ebben a tragédia? Az, hogy úgy múlik el az élete, hogy nem jön rá, mihez lett volna igazán tehetsége. Elmennek mellette a lehetőségek, mert nem mer változtatni. Lesz egy unalmas munkahelye, minden kihívás nélkül. A biztonság fontosabb lesz, mint a fejlődés. E kettő között kell megtalálni az egyensúlyt. Végig kell tehát gondolnunk, az élet mely területével vagyunk elégedettek? Mely területen lehetne fejlődni? Ma kezdünk bele, vagy “majd holnap…”?

A siker a legjobb motivátor. Sikeres viszont csak az lehet, aki mindig egy kicsivel nehezebb feladatot próbál megoldani, mint amire az adott pillanatban képes. Ez a tanulás, fejlődés záloga. A biztonsági játékosok megoldják a feladatot, de nem mernek kockáztatni. Sosem élik át az érzést, hogy valamit sikeresen megoldottak. A kudarc lehetősége fennáll, igen. Csökkenti az önbizalmat, az önértékelést. De ne feledjük: a kudarc egyben lehetőség is. Lehetőség a változásra, fejlődésre.

Ne tekintsük magunkat áldozatnak. Ez a legrosszabb, amit tehetünk. Az optimizmus tanulható. Az egyén képességei fejleszthetők, változtathatóak. Az erőfeszítés sokszorosan megtérül. A kudarc nem eleve elrendeltetett. A siker mechanizmusa: határozzuk meg pontosan, hogy mit akarunk, tudjuk meg az árát, és szánjuk rá magunkat, hogy megfizessük. Ezzel beindíthatjuk a sikermechanizmust.

Végig kell gondolnunk, melyik vagyunk inkább: kudarckerülő biztonsági játékos vagy sikerorientált személyiség? Mit mondanánk egy bértárgyaláson? Alacsony, minimum összeget, amit úgyis megkapunk, egy nagyon magas, irreális összeget, amit senkinek nem adnának oda vagy esetleg egy kicsivel magasabbat, mint amit szeretnénk? Kockáztatnánk? Mikor éreznénk magunkat sikeresnek?

A témában Seligman Autentikus életöröm című könyvét ajánljuk olvasásra és legfőképpen: megértésre.

 

Hajdu Zoltán

A szerző fejvadász és tréner.


A cikk szakmai támogatója a CV Online.

Karrier

A Dal 2021 – Nekik lehet szurkolni a harmadik válogatón

A harmadik válogatóval folytatódik A Dal 2021. A szombaton a Duna Televízióban 19 óra 35 perckor kezdődő élő show-ban ismét tíz produkciót láthatnak a nézők.

Közzétéve:

A négy válogatóból húsz dal jut a két elődöntőbe, az innen tovább kerülő nyolc produkció alkotja a március 13-i finálé mezőnyét – közölte az MTVA hétfőn az MTI-vel.

A harmadik válogatóban a Beneath My Skin (daluk címe: Ébredj!, a Chain Bridge Pop (Messze valahol), Csondor Kata(Bosszúállók), Katona Petra (Viszlát múlt), Kozma Orsi (Változik a világ), Nági és Betti (Gyere velem), Nagy Szilárd feat. Ragány Misa (Drága hazám), a Pink & The Panthers (Sodor a szél), a Swing á la Django és Herrer Sára feat. Sárközi Lajos (Maradok), valamint Szekér Gergő (Hazatérsz) lép színpadra.

A múlt szombati második válogatót Anevemandras (Kállay-Saunders András) nyerte Hazaérek majd című dalával. A zsűri szavazataival még a GERENDÁS feat. Dárdai Blanka (Senkié), Noémo (Hableány) és Szabó Leslie (Legyen másnak is jó) jutott az elődöntőbe, a közönség voksaival pedig Andelic Jonathan (Áldom).

A Dal 2021 műsorvezetője két korábbi győztes, Orsovai Renáta és Fehérvári Gábor Alfréd, Freddie.

A versenyről részletes információk A Dal 2021 honlapján, valamint Facebook-, Instagram- és YouTube-oldalán találhatóak, ezeken extra tartalom, videó és cikk is elérhető a műsorról.

Tovább olvasom

Karrier

Ingyenes programozási kurzust indít a Microsoft

A techóriás a HTTP Alapítvánnyal és a Green Fox Academyvel működik együtt az akár három hét alatt elvégezhető magyar nyelvű tanfolyam szervezésében.

Közzétéve:

Pixabay

A februárban elindított közös program széles körben hozzáférhetővé teszi a digitalizálódó munkaerőpiac kihívásaira felkészítő alapszintű programozási tudást – közölte a Microsoft Magyarország az MTI-vel. Ezért az ingyenes #MyFirstApp Coding Camp nevű kurzus magyar nyelven érhető el, ezzel a most induló program az egyik legnagyobb belépési korlátot bontja le. Százhúsz jelentkező ráadásul mentori segítséggel vághat bele a tanulásba.

Felidézik: a Green Fox Academy tavaly márciusban, a járvány miatti korlátozások bevezetésekor indította el háromhetes ingyenes kurzusát, akkor még angolul.

“Csak Magyarországon közel 10 ezren érdeklődtek a lehetőség iránt, ugyanakkor sokan épp a nyelvi nehézségek miatt léptek vissza, nem volt meg a kellő magabiztosságuk ahhoz, hogy angolul végezzék el a programot”

– ismertette a közleményben Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője.

Megjegyezte: bár a programozás nyelve kétségtelenül az angol, a program az alapszintű kódolói tudással növeli a résztvevők elhelyezkedési esélyeit.

Tovább olvasom

Karrier

Rekordnevezés a Kódolj határok nélkül! versenyre

Idén a tavalyi duplája, hatvan középiskolai csapat jelentkezett a Belügyminisztérium és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által meghirdetett nyílt forráskódú programozó versenyre.

Közzétéve:

Pixabay

A középiskolások mellett a 2021-ben elsőként, hagyományteremtő céllal létrehozott felsőoktatási kategóriában 20 csapat méri majd össze tudását – közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. az MTI-vel szerdán.

A verseny célja, hogy a programozás iránt érdeklődő diákok bővítsék tudásukat a nyílt forráskódú technológia témakörében, majd megmutassák tehetségüket egy valós alkalmazás kidolgozása során. A kezdeményezés emellett alkalmat teremt a hazai és a határon túli magyar anyanyelvű főiskolai és egyetemi hallgatók, oktatók és a NISZ Zrt. szakembereinek széleskörű tapasztalatcseréjére a nyílt forráskódú technológiák terén – közölték.

A nyílt forráskódú szoftverek és nyílt szabványok fontos szerepet töltenek be a magyar közigazgatásban. A NISZ Zrt. 2016-ban Nyílt Forráskódú Kompetencia Központot hozott létre, mely mára már kiemelkedő nemzetközi sikereket ért el a LibreOffice fejlesztésben és hibafeltárásban. 

A Kódolj határok nélkül! programozó versennyel kapcsolatban további részletek a verseny.nisz.hu oldalon találhatók.

Tovább olvasom