Kövess minket!

Egyéb kategória

Tanulj újságíróul!

Tanulható az újságírás? A válasz nyilvánvalóan igen, hiszen még maga Havas Henrik sem született zsurnalisztának. A kérdés inkább az, hogyan tanulható ez a szakma.

Az egyik megközelítés szerint némi általános alapképzés után erre szakosodott tanfolyamokon minden szükséges szakismeret elsajátítható. A másik nézet szerint a tanfolyamok csak a reménybeli újságírók megkopasztására valók, igazi újságírókat csak a szerkesztőségekben képeznek. (Ez a fajta képzés természetesen a “hozz a büféből egy párizsis zsömlét és egy Pöttyös Rudit” jellegű megbízásokkal kezdődik.)

Ha engem kérdezel, én “középutas” vagyok. A tanfolyamokon (legalábbis amiket én ismerek) nem kapsz elég gyakorlati kiképzést, a szerkesztőségi hajtásban viszont senki nem fogja neked elmagyarázni a műfajelméletet. Akármelyik utat is választod, kell néhány jó könyv, amik képesek kitölteni a képzés hézagait. Az egyiket most megtaláltam.

Bevallom, először kissé gyanakodva vettem a kezembe az Első leütést. Méretre, súlyra rendben van, de vajon mit várhatok Tóth Szabolcs Töhötömtől, a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjának szerkesztőjétől? (Sajátos ellentmondás, hogy általában éppen az újságírás Nagy Öregjei nem írnak szakmai kézikönyveket. Ők általában inkább az önfényező visszaemlékezéseket imádják.)

Konzervatív megközelítés, a webes témák mellékes kezelése, a “polgári” oldalról hozott példák – nagyjából erre számítottam. Lényegében mindenben tévedtem.

Az Első leütés a szöveges tartalmakat gyártó újságíróknak szól, így kiterjed az internetre is, de nem foglalkozik az online újságírás “szövegen túli” területeivel. A könyv ugyan tartalmazza az alapvető elméleti ismereteket, de mégis nagyon gyakorlatias tudnivalókat ad át. Anyaggyűjtés, a források kezelése, az adatok ellenőrzése, a megszólalások kezelése… Fontosabbnál fontosabb témák.

Az Első leütés súlyos darab, de a rengeteg friss, élő példa miatt egyáltalán nem válik szárazzá. A példák többsége – legnagyobb meglepetésemre – a Népszabadságból és az Indexből származik, de szép számmal találhatunk idézeteket a legismertebb külföldi kiadványokból is. 

A könyv alapvetően a hagyományos újságírással foglalkozik, de ebben a koordináta-rendszerben elég pontosan elhelyezi az online újságírást és a web 2.0-ás tartalomgyártást is. A szerző hangsúlyozza, hogy munkája nem csak a “profiknak”, hanem a bloggereknek és a “civil újságíróknak” is szól.

A 400 oldalt meghaladó könyvhöz a szerző rengeteg szakirodalmat használt föl. Douglas Adamstól Malcolm Gladwellig rengeteg szerző értékes gondolatai épültek bele a könyvbe. Elegánsak a fejezetek elején olvasható klasszikus idézetek is. (Külön örültem, amikor a Médiablogban gyakran emlegetett “ismerősök”, Jeff Jarvis, Dan Gillmor, vagy Sue Charman nevét fedeztem fel.)

Az Első leütés egyszerre tankönyv és szakmai kézikönyv. Ügyes szerkesztése, a megfelelő utalások és ugrópontok használata kiválóan alkalmassá teszi, hogy az érdeklődő nyomon követhessen egy-egy témát. Alapos név- és tárgymutató is segíti a tájékozódást. (Tóth Szabolcs Töhötöm nem csak tanítja, hanem maga is gyakorolja a források átlátható kezelését: a szövegben is rendkívül körültekintően jelzi, mi, honnan, kitől származik.)

A könyvnek saját weboldala is van. Jó dolog, hogy innen letölthető a tartalomjegyzék és az egyik fejezet, megrendelhető a könyv. Sajnálom viszont, hogy nem frissül rendszeresen az itt található blog és hiányolom a könyv elektronikus változatát is.
Azt hiszem, nagyon jó, ha egy hiánypótló könyvön csak ennyi fogást lehet találni.

Egyéb kategória

Bemutatták Az ország háza című dokumentumfilmet (videó)

Az Országház épülete mindenekelőtt a magyar lélek és sors által formált alkotó erők nagyszerű bizonyossága, a magyar nemzeti géniusz egyik megnyilvánulása. Erről Kövér László beszélt Az ország háza című dokumentumfilm díszbemutatóján.

Közzétéve:

MTI/Purger Tamás

Az Országház múltját és jelenét, építészetét és művészetét ilyen összetetten bemutató dokumentumfilm korábban nem készült. A film egy közös jubileumi ajándék az idén éppen 120 éves Országház részére

– mondta az Országgyűlés elnöke a Főrendiházi ülésteremben mondott köszöntőjében.

Mint fogalmazott, az épületet egykor elődeink alakították, ma pedig az épület alakít bennünket, eszméinkben, életérzésünkben, nemzeti ambícióinkban, és elhivatottságunkban. “Az Országház a magyar államiság, hanem a nemzet önállóságának és szuverenitásának jelképe, az UNESCO által elismert és védett világörökségi helyszín része”.

A házelnök arról is szólt, hogy az Országházban Andrássy Gyula egykori miniszterelnök politikai nagyságához méltó Steindl Imre szakmai, mérnöki tehetsége.

Mi, akik hiszünk a nemzeti géniuszban, soha el nem múló hálával emlékezünk Andrássyra, Steindlre és társaira, akik egy adott történelmi korban alázatos és eredményes eszközei voltak a magyar alkotóerőnek. Holott voltak és ma is vannak olyanok, akik ezt soha nem tudják nekik megbocsátani

– mondta Kövér László.

Felidézte, hogy a korabeli pesti progresszió képviselői, köztük Ignotus megkísérelték megakadályozni Steindl Imre pályaművének győzelmét, a terv megvalósulását, és később lekicsinylően írt az épületről a Nyugat című lap is. Megjegyezte azt is, hogy 2010 után a balliberálisok a Kossuth tér eredeti állapotának visszaállítását bírálták.

Kövér László hangsúlyozta: az Országház épületét az elmúlt néhány esztendőben a világ turisztikai, építészeti látványosságait rangsoroló különböző honlapokon az első helyre is rangsoroltak. “Az épület falai között megforduló látogatók száma az év végére valószínűleg eléri a 650 ezer főt” – tette hozzá.

Káel Csaba, a magyar nemzeti mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos azt emelte ki, hogy az Országház csodálatos épülete maga a történelem, megérdemelt egy átfogó, a történetét a kezdetektől napjainkig bemutató filmet.

Ez lehetővé teszi, hogy az épületsétákon elhangzó érdekes tudnivalókon kívül még jobban megismerhessük ennek a csodálatos épületnek a titkait, el nem mondott történeteit. Hozzátette: hogy ezt elmeséljék, erre a film a legalkalmasabb eszköz. Nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő alkotás született

– jegyezte meg Káel Csaba.

Az ország háza című dokumentumfilm rendező-operatőre Nagy András, a narrátor a Gyűrűk Ura előzménysorozatából ismert amerikai színésznő, Ema Horvath. A művet a Budamount Film készítette a Nemzeti Filmintézet támogatásával, az Országház Filmműhely együttműködésével.



A 2023 tavaszán forgatott alkotás a neogótikus stílusú, 268 méter hosszú, 96 méter magas, több mint 17 ezer négyzetméteres épületének történelmi, iparművészeti és építészeti gazdagságát mutatja be a nemzetközi közönségnek, közelebb hozva Magyarország ezeréves történelmének sorsfordító pillanatait is.

A filmből kiderül például, hogyan vészelte át a második világháborút az épület, amelyet néhány hónap alatt több száz gyújtóbomba és aknatalálat ért. A filmhez nagyon sok olyan technikai eszközt – például drónokat, nagyfényű objektíveket – használtak, amelyek korábban még nem voltak elérhetőek. Így az épületnek olyan pontjait is meg tudták közelíteni, amelyeket még soha senki nem látott.

A nézők az Országházról készített felvételek mellett szakértőkkel készített interjúk részleteit is láthatják, megismerhetik azokat a heves vitákat, amelyek a 19. században zajlottak az építendő parlament stílusáról. A film felidézi a Tisza István későbbi miniszterelnök elleni 1912-es sikertelen parlamenti merényletet, drámai képsorokkal idézi fel, hogy az 1920-as évek elején, a téli hónapokban majdnem háromszáz olyan gyereket szállásoltak el az Országház üres helyiségeiben, akik a trianoni döntés miatt elcsatolt területekről érkeztek Budapestre. Archív felvételről látható az a felvétel, amely 1956 őszén megörökítette, ahogy egy fiatal férfi felkapaszkodik a Parlament kupolájának 96 méter magas csúcsára, hogy leszerelje a vörös csillagot.

Az ország háza várhatóan streamingszolgáltatók kínálatában is megjelenik House of Hungary címen. A dokumentumfilmet június 14-én a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon mutatják be a közönségnek.
A díszvetítésen jelen volt Áder János volt köztársasági elnök, Varga Zsolt András, a Kúria elnöke, valamint a film készítői is.

Borítókép: Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond Az ország háza című dokumentumfilm díszbemutatóján a Parlament Főrendiházi üléstermében 2024. június 11-én

Tovább olvasom

Egyéb kategória

Al Pacinóval és John Travoltával forgatnak új thrillert a Kennedy-gyilkosságról

Mellettük Viggo Mortensen, Shia LaBeouf, Rebecca Pidgeon és Courtney Love neve is olvasható David Mamet Assassination című filmje sztárszereposztásában, a forgatás szeptemberben kezdődik Kanadában.

Közzétéve:

John Travolta amerikai színész az Egy este John Travoltával című rendezvényen Sydney-ben 2019. november 6-án, fotó: MTI/EPA/AAP/Dan Himbrechts

A tervezett alkotást az Archlight produkciós cég mutatja be a cannes-i nemzetközi filmvásáron adta hírül a Deadline.com nyomán az MTI.

Az Assassination forgatókönyvét a Pulitzer-díjas, Oscar-jelölt David Mamet írta Nicholas Celozzival, és a rendezői székben is Mamet ül majd.

A Kennedy-gyilkosságot Mamet egy maffiafőnök szemszögéből idézi fel. A rendező koncepciója szerint Kennedy meggyilkolását Sam Giancana chicagói maffiafőnök rendelte el, bosszúból, amiért az elnök szembefordult vele megválasztása után, holott a maffia támogatta a megválasztását. Oliver Stone JFK című 1991-es filmjében is fontos szerepet kapott a Kennedy-gyilkosságnak ez a szála.

A társforgatókönyvíró Celozzi az unokaöccse Giancanának. A film operatőre az Oscar-díjas Robert Elswitt, producere pedig Corey Large és Nicholas Celozzi. A produkciót, amelynek forgatása szeptemberben kezdődik Vancouverben, a 308 Enterprises finanszírozza.

Mamet drámaíróként a Glengarry Glen Ross és Speed-the-Plow című darabjaiért kapott Pulitzer-díjat és Tony-jelölést. Az Amikor a farok csóválja és Az ítélet című filmek forgatókönyvéért pedig Oscar-díjra jelölte az amerikai filmakadémia. Legismertebb forgatókönyvírói munkái közé tartozik még A postás mindig kétszer csenget, Az érinthetetlenek, a Hoffa és a Hannibal. Ő írta a Glengarry Glen Ross című film forgatókönyvét is, amelynek főszerepét Pacino játszotta.

Tovább olvasom

Egyéb kategória

A Veszprém Televízió munkatársáé lett a Szalézi-sajtóösztöndíj

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia kedden este átadta az idei Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíjat, amelyet ebben az évben Ridavics Pál kapott, aki több mint tíz éve dolgozik kommunikációs területen. Ridavics Pálnak a díjat Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke adta át ünnepélyesen a Központi Papnevelő Intézet dísztermében, Budapesten.

Közzétéve:

Fotó: Lambert Attila/Magyar Kurír

A díjátadást megelőzően, szentmisén közösen imádkoztak az újságírókért az intézet kápolnájában.

A díjazott laudációjában kifejtették, hogy Ridavics Pál a Veszprém Televízió oszlopos és elismert tagja, de munkája nem korlátozódik a vármegyeszékhelyre, hiszen ő az M1 hírcsatorna Veszprém vármegyei tudósítója, továbbá rendszeresen jelennek meg anyagai a köztelevízió M2, M5 és Duna csatornáin is. A Veszprém Televízióban híradásokat és közéleti magazinműsorokat szerkeszt és vezet, folyamatosan követi Veszprém és térsége, valamint a Veszprémi Főegyházmegye híreit.

A Katolikus Krónika a Veszprém Televízió havonta jelentkező vallási műsora, amely már több mint húsz éve mutatja be az érsekség hitéleti és vallási munkáját. Ridavics Pál ebbe a munkába kapcsolódott be

– emelték ki. Hozzátették: szintén a Veszprém Televízió műsorán szerepel a Keresztkérdés – közéleti kérdések katolikus szemmel című vallási magazin, amelynek a díjazott a szerkesztője és műsorvezetője is. Vendégeivel, akik a Veszprémi Főegyházmegye papjai vagy hitüket megvalló világiak, egy-egy közéleti vagy vallási aktuális kérdést tekintenek át – írta a Magyar Nemzet.

Tovább olvasom