Kövess minket!

Médiapiac

A jövő social média trendjei

A 2018-as év a social media csatornák körüli botrányoktól volt hangos, de ez a cikk már a 2019-es trendekről szól.

A cikk főként az itthon használt csatornákra fókuszál, és azokkal kapcsolatban ad útmutatást.

1. Megnő a ROI jelentősége a social médiában

Nagyon sokáig a social média csatornákat a TV hirdetések kiegészítéseként használták a márkák. Amit legyártottak TV hirdetésnek, azt egy az egyben átemelték a social média csatornákra. Ez körülbelül olyan volt, mint amikor a TV megjelent és az első TV reklám egyetlen képből és egy audió fájlból állt, melyet a rádiós hirdetésből emeltek át.

Aztán néhány évvel ezelőtt már elkezdtek a cégek “native” hirdetéseket készíteni, és az adott csatornához illő kampányokat futtatni, amely nagyságrendekkel megnövelte a hirdetői hatékonyságot. Ám általánosságban elmondható, hogy a social média tevékenységben nem volt fő szempont a megtérülés mérése, mivel nagyrészt márkaépítés volt a cél. Ha valaki ismeri a Facebook kampány felületét (Ads Manager), akkor ezek a “márkaismertség”, az “elérés”, valamint az “engagement” kampánycéloknak feleltek meg.

Mostanra tudatosodott a cégeknél, hogy el kell kezdeniük megtérülés alapon hirdetni a social csatornákon, így egyre inkább el fognak terjedni a konverzió alapú kampányok, az offline konverziókövetés (azoknál, akiknél offline történik végül a vásárlás), illetve az adatalapú gondolkodás. A jövő évben tehát tovább nő az igény a megtérülés egzakt mérésére a social média marketingben.

2. A Facebook Watch teret nyer

Azt már egy ideje tudjuk, hogy a szöveges tartalomnál jobb a videós tartalom, a videós tartalomnál pedig jobb a LIVE videó. Már lassan három éve a csapból is a videó és ennek a fontossága folyik, amelyet mára nagyon sokan adaptálni tudtak a saját tevékenységébe.

Viszont a Facebook új terméke újítást fog hozni ebbe a képletbe. A Facebook Watch a YouTube-nak kíván konkurenciát állítani, amelyben visszatérő showműsorok, Facebook adások és töménytelen mennyiségű videós tartalom várja a felhasználók tömegeit.

Afelől pedig ne legyen kétségünk, hogy ami a Facebooknak fontos, azt minden eszközzel támogatni fogja, így a rendszeres, adás jelleggel megjelenő videós tartalmak feltehetőleg nagyobb elérést fognak kapni organikusan, mint akár a LIVE videók. Továbbá említést érdemel az a tény, hogy néhány hete a Facebook megnyitotta a Watch felületét a hirdetők előtt, így plusz eggyel bővült a hirdetéselhelyezési lehetőségek száma.

3. Az organikus elérést helyettesíteni kell

Az idei év eleje azzal a hírrel volt tele, hogy a Facebook drasztikusan lecsökentette az üzleti profilok elérését. Ezáltal az átlagos 5-8%-ról 1-2%-ra csökkent az organikus elérési arány. Hasonlóan lecsökkent az Instagram posztok organikus elérése is, valamint a hashtag használatból jövő forgalom mennyisége. Ezért a 2019-es év feladata, hogy a lecsökkent organikus elérést máshogy helyettesítsék a cégek. Ezt tehetik több fizetett hirdetéssel, vagy újabb poszt formátumokkal, melyeknek használatát jobban díjazzák a social csatornák. (Pl. Watch videók, IGTV epizódok)

4. Az Instagram átveszi a vezető szerepet

Ahogy az Y és Z generáció nő fel, úgy csökken a szerepe a Facebooknak, egyúttal nő a jelentősége az Instagramnak. Habár a Facebooknak több mint kétszer több felhasználója van (2.2 milliárd), de az Instagram közösség (800 millió) jóval aktívabb és a fiatalok körében már abszolút ez a favorit. Facebookra maximum csak a csoportok miatt jár fel ez a réteg.

“Amíg még tavaly azt mondtam volna, hogy az Instagram csupán márkaépítésre alkalmas, addig a számos integrációnak és egyéb okos megoldásnak köszönhetően bátran állíthatom, hogy akár direkt konverziós célra is lehet használni már a platformot. Ebben segít a Shopify integráció, vagy épp a linktr.ee megoldása, amely által több linkre navigálhatjuk a júzereket a link bioból” – mondja Farkas Zsolt, social media specialista, a 7 Digits Growth Marketing Ügynökség társalapítója és ügyvezetője.

“Így, ha a te cégednek a 18-35 éves korosztály a fő célközönség, akkor egyértelműen a büdzsé átcsoportosítását javaslom az Instagram javára. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Facebookkal nem érdemes foglalkozni, mert a kérdés közel sem ilyen egyszerű – teszi hozzá.

Forrás: Skol Marketing

5. Az Influencer marketing demokratizálódik

Az elmúlt három év a legdinamikusabban fejlődő trendje kétségkívül az influencer marketing térnyerése volt, amely egy teljesen új termékkategóriát alakított ki a hirdetési piacon. Ezzel együtt megjelentek a megélhetési influencerek, valamint azok a magukat véleményvezérnek mondó profilok, akik vásárolt követőkkel és egy hamis követőtábor valósnak tűnő képével gyűjtötték be maguknak a barter termékeket és egyre nagyobb szeletet hasítottak ki maguknak a marketing büdzsékből. Talán 2018 volt az első év, amikor ezt a jelenséget a cégek már részben felismerték és elkezdtek nem csak követőszámot nézni, hanem más mérőszámokat is, melyek jóval többet számítanak egy sikeres influencer kampány során.

A jövő év ennek a folytatása lesz. Sokkal fontosabbak lesznek az engagement arányok, a követők érdeklődés szerinti eloszlása, az influencerek hitelessége, valamint az a követői tevékenység, amely a cégek felé elsőre nem feltétlenül látszik.

6. A Story funkció felértékelődik

Talán az elmúlt néhány év legnagyobb social média trendje volt a “story” funkció bevezetése a social média applikációkban. Az innovátor a Snapchat volt, akit 2016-ban az Instagram, majd a Facebook is követett. Ezzel kezdetét vette a vertikális tartalomfogyasztás térnyerése, amely alapjaiban reformálta meg a social média használatot. A funkció miatt a posztolási gyakoriság radikálisan megnőtt a social csatornákon, ezáltal a használattal töltött idő is, amely minden social média cég álma.

A jövő év a vertikális tartalom még szélesebb elterjedéséről is szólni fog. Idén már elérhető volt az Instagram storyban való hirdetés elhelyezés, amelyet jövőre a Facebook storykban is meg fogunk találni. A YouTube-on elérhetővé vált a vertikális videó, az IGTV bevezetésével és erősödésével pedig még inkább teret fog nyerni ez a tendencia.

7. Az AI átveszi az uralmat

A mesterséges intelligencia talán az elmúlt évek egyik legnagyobb buzzwördje lett, de ez nem azt jelenti, hogy ne terjedne úgy a használata, mint a pestis. A chatbotoktól kezdve számos területen kezd mainstream lenni a használata, amely jövőre egy nagy ugrás elé néz.

Ennek egy nagy része az átlag felhasználó számára láthatatlan lesz, hiszen az algoritmusok fejlődését csupán akkor veszik majd észre, amikor egyre inkább a nekik releváns hirdetéseket és ajánlásokat fogják látni a hírfolyamokban. Illetve ennek az ellenkezőjében is nagy segítségre lesz az AI. A fake és offenszív tartalmakat sokkal pontosabban fogja tudni kiszűrni a rendszer, mely az elmúlt éveknek ugyancsak nagy problémája volt.

Ami talán ebből a legkézzelfoghatóbb, az a chatbot, amelynek használata jövőre még inkább el fog terjedni és rengeteg időt fog megspórolni a cégek számára. A legegyszerűbb chatbot megoldástól (Pl. Messenger bot), a legbonyolultabb rendszerekig (Pl. Intercom) széles a skála, amiből a marketing szakemberek tudnak választani.

Összegzés

Social média trendek jönnek és mennek, de ami igazán számít, hogy neked mi az, ami működik. Azt javaslom, ne vegyél mindent kézpénznek, viszont tesztelj le minden funkciót és találd meg a számodra konkrét üzleti értéket hozó megoldásokat. Legyen az a márkád ismertségének a növekedése, több webshop konverzió, vagy tűzforró B2B leadek – mondja a szakértő.

Szerző: Farkas Zsolt – Social media specialista, a 7 Digits Growth Marketing Ügynökség társalapítója és ügyvezetője

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom