Kövess minket!

Médiapiac

Kakasok és a társadalmi szemléletformálás

5 alapszabály, ami segítségével hatékonyan tálalhatunk társadalmi jelenségeket

Az online térben megjelenő blogok és vlogok szerepe a társadalmi jelenségek megítélésében, és az ezekkel kapcsolatos közbeszédben vitathatatlan. Nincs ez másképpen a roma kisebbséggel kapcsolatban, és a közösséget érintő előítéletesség tekintetében sem. A szerzők felelőssége óriási, hiszen hiteles, tárgyilagos mégis emészthető tartalmat csak tudatos és kemény előkészítő munkával lehet előállítani. A Romani Gastro blog szerzőjeként összeszedtem, hogy hogyan lehet társadalmi szemléletet formálni egy népszerű, de látszólag a társadalmi problémától idegen tematikán keresztül.

1. Rejtsd el egy népszerű téma mögé, és találd meg a piaci rést!

Közhelyesen hangzik, de a siker jó része a témaválasztásban rejlik. Egy egyébként is populáris tematikával szinte biztosan jó olvasottságot, nézettséget érhetünk el. A közvetlenül szociológiával, társadalomi folyamatokkal foglalkozó online tartalmakat szinte kizárólag a téma iránt érdeklődő civilek, vagy jó minőségű cikkek esetében a téma szakértői látogatják, ami egy igen szűk réteg. Az olvasók gyakran túl bonyolultnak és távolinak tartják a témát az anyagok szóhasználata és akadémiai jellege miatt. A témaválasztás így kulcsfontosságú lehet egy komoly és bonyolult üzenet emészthető, mindenki számára világos megfogalmazásához. Fontos, hogy nem szükséges ezeket közvetlenül megfogalmazni, hanem történetek segítségével, storytelling technikával tegyük fogyaszthatóvá.

Ötletgazdaként az egyébként is közkedvelt gasztronómia területén sikerült egy rést lefedni, ami nagyban hozzájárult a blogot övező érdeklődéshez. A blog születésekor még nem voltak cigány és szegény konyhával kapcsolatos tartalmak, így a megjelent receptek és maga a jelenség egyszerre volt hiánypótló és egzotikus.

Az egyik legnépszerűbb kampányunk során két héten keresztül mutattunk be olyan ebédmenüket, melynek előállítási költsége 500 forint alatt volt egy főre levetítve. Ez a sorozat egyszerre keltette fel a többség figyelmét, hiszen olcsó és egészséges recepteket kínált és mutatott rá érzékenyen egy olyan össztársadalmi problémára, mint a szegénység.

2. Légy hiteles

A hitelesség nem feltétlenül jelent érintettséget, de minden esetben őszinte érdeklődéssel, tudásvággyal és érzékenységgel kell a kezelni azokat a társadalmi jelenségeket, amiket a fősodorba kívánunk helyezni. Nagyon fontos szerepet játszanak a személyes tapasztalatok, de ez a megfelelő tájékozottság nélkül egyenes út a hiteltelenség felé. Cigány nőként nagyon fontosnak tartom, hogy akár az engem érintő jelenségek mögé nézzek, és megértsem azokat. Tanulmányaim nagyon sokat segítettek abban, hogy hogyan kommunikáljam ezeket megalapozottan.

Más esetekben is megmutatkozott, hogy a hitelesség mennyire fontos szerepet játszik. Hatalmas sikereket értünk el az autentikus és fúziós ételekkel, de nagyot buktunk az egészséges életmódot hirdető mini kampánnyal. Hiába kértünk profi segítséget egy dietetikustól, hiába tartottuk magát a témát elképesztően fontosnak a roma közösség egészségügyi mutatói miatt, az egész érdektelenségbe fulladt, hiszen nem volt megalapozva, és nem volt összhangban az addigi írásokból sugárzó hedonizmussal.

3. Változtatás, változás elengedhetetlen

A változtatásra való készség- szintén a jól ismert közhelyeket súrolva- alapvető, ha minőségi tartalmat szeretnék szolgáltatni. A munka alapötlete eredetileg az autentikus ételek modern átírása volt, ami már az első lépéseknél megbukott, hiszen nem voltak az eredeti receptek sem összegyűjtve, leírva, és feldolgozva. Egyértelműen változtatni kellett, amiből a legjobb sült ki, hiszen a receptek begyűjtése remek lehetőséget adott a tanulásra, és a személyes történetek megmutatására. A koncepció módosítása nélkül nem születhetett volna meg a szerzőpáros szakácskönyve, hiszen ennek a munkának a gerincét a terepen szerzett receptek képezték.

Fontos változtatás volt- amit szinte a legtöbb előkészítés és munka előzött meg- a blog költözése is. Rengeteg kétségünk volt, de tekintettel arra, hogy az új blogmotor lehetőséget adott az ország egyik legnépszerűbb oldalán megjelenni, ez a legjobb döntésnek bizonyult.

A mi munkánk egy motorja a közösségi média volt, és ezzel kapcsolatos a blog karrierjét jelentősen befolyásoló változtatás is. Az egyik ilyen legfontosabb volt- a saját érintettségünk és érzékenységünk okán is- hogy egy idő után le kellett szabályoznunk a kommenteket, a tartalmakhoz fűzött megjegyzéseket. A változtatás egy sokkal kiegyensúlyozottabb és moderált online munkát eredményezett.

4. Fejlődj és mutasd meg!

Vizuális tartalmak tekintetében hatalmas verseny tapasztalható, ami egyre nagyobb kihívásokat jelenthet egy online fórum esetében. Emellett ebben a szegmensben a legjobban látható a fejlődés, ami kellő humorral tálalva igen szórakoztató módja annak, hogy szemléltessük, hogy hol tartunk. Ezek a vizuális elemek egyébként hatalmas felelősséget jelentenek, és hatalmas előkészítő és kreatív munkát kívánnak, hiszen számos esetben egy rosszul sikerült plakát vagy kép miatt nem megy át az üzenet, vagy épp az ellenkező hatást érünk el.

Ez különösen fontos, ha egy társadalmi csoport, egy adott kisebbség egész „ügyét” kívánjuk előre lendíteni. A gasztronómia ebben remek terep, hiszen az ételfotóknál egyértelmű, hogy hol tartunk, és mennyi erőt és odafigyelést szentelünk a munkáknak. Furcsának tűnhet, de esetünkben ez bizony a kakaspörkölt volt. Az első bejegyzésünk egy kerámiatálban elkészült kokaspörkölt volt ugyanis, amit kevés technikai lehetőség, és tudás híján sikerült borzalmas minőségben és elrendezésben befotózni. A hibákból erényt kovácsolva minden évben befotóztuk az ételt, emlékeztetve arra magunkat, hogy mennyit fejlődtünk, és az adott pillanatban hol tartunk.

2014
2015
2016

5. Fókuszálj a hasonlóságokra, ne a különbségekre

Bármilyen társadalmi ügyet kívánunk a zászlónkra tűzni alapvető, hogy ezt a lehető legközelebb kell hozni az olvasókhoz vagy nézőkhöz. Ennek legegyszerűbb technikája, ha az olvasó és a társadalmi jelenségben érintettek közötti hasonlóságokra fókuszálunk.

Meglepően erre a cigány konyha bemutatása is remek lehetőséget adott. A bejegyzések, és a különböző média megjelenések során hangsúlyos üzenetünk volt, hogy a magyar és a cigány konyha hasonló gyökerekből táplálkozik, hiszen a magyarországi cigány konyha a 18. századi paraszti konyha leképeződése. A többségi társadalom által romásnak vélt ételek nagy többségére igaz ez a tétel, így ez remek eszköznek bizonyult arra, hogy rámutassanak, hogy a különbségek olykor csak látszólagosak, és a távolság korán sem olyan nagy.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom