Kövess minket!

Médiapiac

Óriások esküvője

A Nokia éveket vesztegetett el a Symbian platform életre keltésével. Az elemzők eltérő véleményen vannak, hogy a cég miért is akart megmaradni a saját operációs rendszerénél, látva azt, hogy a mobilvilág gyökerestül megváltozott. A legtöbben ezt annak tudják be, hogy a Nokia mindig is független cég volt, soha nem indított harcba készüléket idegen platformmal. Egy olyan vállalat, amely a világ legkompetitívebb piacán az Apple-höz hasonlóan hardver- és szoftvervonalon is képes volt teljesen önálló maradni, és ráadásul piacvezetővé is tudott válni, valószínűleg minden idegszálával ragaszkodik ehhez a felálláshoz.

A Nokia történelmi hibát követett el a 2000-es évek elején, amikor elkezdte felvásárolni a Symbian platformot, és 2008-ig, a teljes kivásárlásig elképesztő összegeket költött ezen döntése nyomán. A pár esztendeje még nagyon felkapottnak tűnő nyílt forráskódú felületek bekebelezésének divatját követve a cég egy olyan platformba invesztált milliárdokat, amely már a felvásárlás befejezése pillanatában láthatóan zsákutcában volt.

A másik probléma, hogy a Nokia elképesztő létszámú fejlesztőcsapatot tart fenn ezen operációs rendszer működtetésére. Nemrég keringett az interneten egy ábra, amely szerint a vállalat symbianes fejlesztői nagyjából kétszer annyian vannak, mint az Apple teljes platformfejlesztői csapatának tagjai, beleértve a Macbookon, az iPodon és az iPhone-on dolgozó munkatársakat. Ez első pillanatra nonszensznek tűnik, de érthetővé válik annak fényében, hogy a Nokia voltaképpen tárgyközpontú mobilfejlesztő cég. Sok-sok készüléket futtat folyamatosan a piacon, ezek mindegyike valamilyen Symbian-rendszert fogad be ugyan, de eltérőek hardver, szoftver és egyéb paraméterek tekintetében. A Nokia szép tárgyakkal lett a mobilszegmens óriása, és azért, hogy e piac minden igényét kielégítse, rengetegféle telefont gyárt nagy mennyiségben, amihez bizony sok fejlesztő kell, bár még így sem volt képes a platformot lendületesen fejleszteni, mert a készülékek közül sok túl gyengére sikeredett.

Az Apple és az Android ezt az egész koncepciót újraírta azzal, hogy a szoftvert helyezte a középpontba, és azt mondta, hardverszinten nagyjából egységes készülékek kellenek, a szoftver majd megkülönböztet. Az Apple szolgáltatja talán a legjobb példát erre az új gondolkodásmódra. Egy-két aktuálisan futó, csúcstechnológiát képviselő készülékre fókuszálva olyan minőségű szoftveres integrációt képes megvalósítani, amely teljesen más szintre helyezi a telefonnal kapcsolatos felhasználói élményt. A Nokiának időbe telt ezt felfedezni, és elismerni, hogy reagálnia kell.

 

Megszületett a döntés

Természetesen a piac a Nokia korábbi lépéseiből eredő agóniájával mit sem törődve elképesztő iramban honosította meg az Apple modelljét. Rengeteg gyártó jelent meg szűk telefonpalettával és modern alkalmazásplatformokkal.

A finn cégnek tehát döntenie kellett: marad a meglévő modellnél, vagy lép az új világ irányába. A Microsoft-frigy ennek az eredménye. Sok elemző szerint az elhatározás hátterében a kevésbé rossz választása állt. Az Android-piacon a Nokia nagy ellenfelei már mind megtelepedtek, a Motorolától kezdve a Samsungon át a HTC-ig mindenki többéves előnyre tett szert, és meg kell hagyni, nagyon jó készülékekkel léptek piacra, amelyekkel nehéz lenne versenyezni. De nem csak a közép- és felső spektrumban találunk teljesen korrekt gyártókat: a ZTE és névtelen, a látóhatáron éppen csak feltűnő társai már most szédületes másolási ütemet diktálnak az androidos szegmensben, ami az olcsó, belépő szintű mobilok piacát is szinte támadhatatlanná teszi.

Az egyetlen olyan, elképesztő pénzügyi támogatással rendelkező platform van, amely fejlesztőcsapata révén képes lehet utolérni a két korábban elstartoló óriást, ez pedig a Windows Phone 7.

Fejlesztőjét, a Microsoftot sokan sok helyen leírták már, de egy biztos, rendkívüli képességei közé tartozik, hogy a legkülönbözőbb piacokon későn megjelenve sikeres megoldásokat tegyen le az asztalra. Az MS-DOS, a Windows, az Xbox és az Internet Explorer is megkésve érkező termék volt, amely – tanulva a korai belépők hibáiból – üzleti, technológiai innovációval az élmezőnybe tudott kerülni. Senki nem mondhatja, hogy a redmondi székhelyű vállalat nem képes piacvezetővé válni a második vonalból indulva.

A másik nagyon fontos mozzanat, hogy a Microsoft platformfejlesztő cég; igen régóta gyártanak jó minőségű platformokat, a konzolok piacát is ezzel a tudással gyalulták le. A Windows 7 is bebizonyította, hogy ha kell, képesek elkerülni a kék halált, nagyon értenek a fejlesztéshez, és a felhasználói élmény terén is fel tudják venni a versenyt az Apple-lel.

Ha valaki képes lehet arra, hogy megfogja ezen a piacon az Apple-t és az Androidot, akkor az a Microsoft lehet. Szüksége van azonban ehhez olyan partnerekre, akik otthon vannak a készülékek szintjén és a csatornák működtetésében. A Nokia pedig épp e területeken rendelkezik rengeteg tapasztalattal. A telefonértékesítési üzlet ugyanakkor messze túlmutat a felhasználók közvetlen igényein, hiszen nagymértékben hat rá, hogy a telekommunikációs cégek hogyan lesznek érdekeltek a különböző platformok bevezetésében.

 

A frigyben rejlő lehetőségek

Jelenleg sem a Google Android, sem az iPhone iOS platformja nem támogatja különösebben a mobilszolgáltatókat. Az alkalmazásboltok egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen szabhatók szolgáltatói arculatra, és ez bizony jókora támadási felületet jelenthet, amit ha a Microsoft a Nokiával együttműködve képes lesz rendesen megcélozni, akkor a szolgáltatók hátán komoly szeletet hasíthat ki az okostelefon-piacból.

Úgy vélem, a szolgáltatók szeretnének nagyobb részesedéseket szerezni az alkalmazáspiacból, amelyet jelenleg az Apple és a Google is minden erejével véd. Ha a Windows Phone 7 lehetővé teszi majd – és minden jel erre mutat –, hogy a szolgáltatók egyszerűen személyre szabható boltokat indítsanak, és megkülönböztessék magukat, illetve a bevételből komolyabb részesedést harapjanak ki, akkor minden bizonnyal tárt karokkal várják majd e platformot a helyi piacokon.

A Microsoft ráadásul elképesztően sok felhasználót tudhat maga mögött, a telefont erőteljesen integrálhatja a meglévő operációs rendszereibe, és olyan frissítési, alkalmazásböngészési élményt teremthet, amitől termékei vonzók lehetnek a felhasználóknak. A platformintegráció pedig még a táblagéppiacon is számottevő erőforrást jelenthet a cég számára. A Microsoft mögött elképesztően erős szoftverfejlesztő közösség áll, amely csak arra vár, hogy kamatoztathassa tudását a mobiltelefonokon.

 

Veszélyek

A két óriás kissé megkopott imázsa miatt a piac nem fogadja az együttműködést túl nagy lelkesedéssel, így a fogyasztói magatartás megváltoztatása, a kommunikáció, a terjesztés sokkal nehezebb lesz számukra.

A legfontosabb azonban, hogy üzleti modelljeik nem feltétlenül felelnek meg az üzleti szempontból is lényegesen átalakuló telekommunikációs piac elvárásainak. A Nokia csatornafüggő – innen származnak a bevételei –, a Microsoft pedig licencfüggő – innen szerzi a bevételeinek jelentős részét. Ám sem a Google, sem az Apple nem kizárólag ezekre a modellekre épít, s kérdés, hogy a két nagy házassága képes lesz-e olyan frigyet eredményezni, amely az üzleti modell szintjén beváltja a hozzá fűzött reményeket, és képes-e lesz mindkét cég pár évig minden elképzelhető energiát beleadni abba, hogy olyan készülékeket dobjanak piacra, amelyek versenyképessé teszik őket a nagy konkurensekkel szemben.

Szintén nagy veszély jelent, hogy az alkalmazásboltok nem várnak. Több százezer szoftver létezik már a különböző rendszerekre szinte minden elképzelhető témában, ami a felhasználókat erőteljesen gravitálja a platformok felé, a Microsoft és a Nokia azonban e téren évekkel le van maradva.

(Dobó Mátyás írása a Médiapiac 2011/3. számában olvasható teljes terjedelemben)

 

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom