Kövess minket!

Médiapiac

Az RTL a digitális tartalmakban látja a jövőt

Exkluzív sajtóbeszélgetés keretein belül ismertette az RTL Magyarország vezetése a változó terjesztési feltételeiket, illetve az RTL Most platformmal kapcsolatos jövőbeni terveiket, de ízelítőt kaphattunk az elkövetkezendő időszak műsorstruktúrájából is.

Vidus Gabriella, az RTL Magyarország vezérigazgatója elsőként ismertette a megújult ÁSZF-et, amelynek kapcsán elmondta, hogy a társaság három évvel ezelőtt, 2016-ban kezdett el terjesztési díjakat szedni, így egyrészt a törvényi előírásoknak való megfelelési kötelezettség okán, másrészt az eltelt idő tapasztalatainak ismeretében, egy olyan új, 2019. július elsejétől érvényes terjesztési szerződéses feltételeket adnak ki, amelynek előkészítése során összegyűjtötték az iparági visszajelzéseket, meghallgatták és figyelembe vették a terjesztő partnereik kéréseit, valamint egyeztettek az illetékes hatóságokkal, érdekképviseleti és szakmai szervezetekkel is.

Mivel a Médiatörvény alapján az RTL Klub jelentős befolyásoló erejű médiaszolgáltatónak minősül, ezért számtalan előírásnak kell megfelelnie, amelyeket maximálisan be is tartanak – hangsúlyozta a vezérigazgató.

Például:

– árukapcsolás tilalma

– egyenlősség elve

– közzétételi kötelezettség

Kihangsúlyozta, hogy az új ÁSZF kialakításakor a kiszámíthatóság, a minőség, a hosszú távú gondolkodás, a korrektség és az átláthatóság vezérelte őket kialakításakor. Az előírt szerződéskötési kötelezettség érvényesülése érdekében az RTL Klub 2019. július elsejétől érvényes terjesztési feltételeit az M-RTL Zrt. a hatályba lépést megelőző 30 nappal korábban, 2019. május 31-én honlapján közzé is tette.

Ami nem változik, hogy kiszámíthatóak vagyunk, és ez nagy érték a mai rohanó világban, a gyorsan változó iparágunkban

– mondta. Kiemelte, hogy a közelmúltban megjelent hírek, köztük a múlt héten, a kormány közeli sajtóban napvilágot látottak, nem fedik a valóságot, és mint az a csatorna 2019. május 30-án kelt sajtóközleményében is olvasható volt, bukásról nem lehet beszélni, a szóban forgó orgánumok pedig jogi eljárásra készülhetnek. (Például az Origón, a TV2 hírműsorában, a Tényekben és a 888.hu portálon is a Hatalmasat bukott az RTL Klub felütéssel reagálták le az RTL Magyarország 2018-as évről szóló jelentését – szerk.) Ennek kapcsán elmondta, hogy a cégcsoport teljes magyarországi érdekeltségeit illetően összesen 8 millió eurós nyereséggel zárták az előző üzleti évet (EBITDA).

Itt az RTL Most+!

Vidus Gabriella a lineáris műsorszolgáltatás kapcsán egyértelműen kijelentette, hogy nem kívánják tovább fragmentálni azt, tehát több más hazai médiacsoporttal – köztük a TV2-vel – ellentétben nem terveznek több csatornát indítani, viszont erőteljesen hisznek a digitális technológiában, amelyekhez olyan reklámkiszolgáló megoldások szükségesek, amelyek már a csatorna rendelkezésre állnak. A totális videós stratégiát folytatván érkezik az RTL Most mellé az RTL Most+, amellyel igyekeznek prémium minőséget képviselni a disztribúciós partnereik felé, modernizált köntösben, kevesebb reklámblokkal, Chromecast lehetőséggel, HD minőségű videókkal, hosszabb ideig elérhető tartalmakkal és élő műsorral.

Rámutatott, hogy bár az Alvilág című sorozat – lineáris értelemben – nem hozta azokat az elvárásokat, amelyekre számítottak, de sokat tanultak belőle. Vidus Gabriella azt is elárulta, hogy a nézettségben akár tíz százalékos növekedést is jelenthetne, ha együtt tudnák mérni a lineáris és a digitális elérést, mert mint mondta:

Továbbra is fontosak a lineáris nézettségi adatok, de jelentőségük csökkent a korábbi évekhez képest.

Jelezte továbbá, hogy a jövőben olyan tartalmakat is gyártanak majd, amelyek nem csak a lineáris sugárzásban lesznek elérhetők, de a premierjük is valamelyik digitális platformon lesz. Az első ilyen produkció a következő 18 hónapban érkezhet meg.

Emelkedő terjesztési díj

Grósz Judit, az RTL Magyarország digitális és üzletfejlesztési igazgatója ismertette az új terjesztési ÁSZF részleteit, bejelentve, hogy az eddigi 150 forintról 181 forintra nő az RTL Klub legkedvezőbb terjesztési díja. Az áremelkedést több dologgal – köztük az infláció mértékével, illetve elsősorban a tartalom-beszerzését terhelő költségek emelkedésével – magyarázta. Az új tarifa 2019. július elsejétől lesz érvényben, a korábban négylépcsős, most már kétlépcsőssé váló kedvezményrendszer 2022. december 31-ig érvényes.

Grósz Judit

Az RTL Klub műsorának több mint a felét saját gyártás teszi ki, ami lehetővé teszi, hogy a számunkra fontos 18-49-es célcsoportban, főműsoridőben a továbbiakban is piacvezetők tudjunk lenni

– mondta, majd hozzátette, hogy a cél az, hogy mindkét világban, így a lineárisban és a digitálisban is piacvezetők legyenek, amelyhez óriási befektetésekre van szükség, de nagy lehetőségeket is tartogat számukra.

Az RTL Most eredményei kapcsán Grósz Judit elmondta, hogy 2,8 millió regisztrált felhasználója van a hétezer címmel rendelkező szolgáltatásnak, amelyet havonta több mint félmillióan használnak aktívan, a videóindítások száma pedig egy nap meghaladja a háromszázezret. Az átlagos streaming idő hatvan perc körül alakul, a legnézettebb huszonöt tartalom 90%-a pedig saját lokális gyártású műsor. A regisztráltak 70 százaléka a 18-49-es korcsoportba tartozik.

Új sorozatok, nagy visszatérések

Vidus Gabriella a műsorstruktúra kapcsán szűkszavúan csak annyit mondott, hogy érkezik a Mi kis falunk negyedik évada, folytatódik a Drága örökösök és A Tanár, de bőven tartogatnak az évben meglepetéseket is. Az biztos, hogy érkeznek új sorozatok, mint a június 10-én debütáló Megtörve (hétköznaponként 19:35-kor), az Isten belájkolt és a Mr. Whiskey. Hamarosan indul az RTL Klub új reality párkereső show-ja, a Love Island, ahol festői környezetben szingli nők és férfiak tesznek arra kísérletet, hogy megtalálják az igazit. Párokba rendeződnek, feladatokat hajtanak végre, a nyertes pár pedig 20 millió forinttal lehet gazdagabb. a show műsorvezetője az Éjjel-nappal Budapestből megismert Lali lesz. Illetve újra lesz Házasodna a gazda és X-Faktor is.

Kolosi Péter vezérigazgató-helyettes, programigazgató elmondta, hogy Baló György halála után nem terveznek a Magyarul Balóval című műsorhoz hasonló produkciót, de az információs műfajhoz tartozó műsorok – mint amilyen a Toplista vagy az Isten veled, Magyarország! – bővülése előfordulhat.

Vidus Gabriella zárásképpen a csatorna jelenlegi pozíciójáról beszélt, amellyel kapcsolatban annyit mondott, hogy minden hónapban piacvezetők a konkurens TV2-vel szemben. Újságírói kérdésre elárulta, hogy nagyságrendileg 800 millió forintos állami hirdetési bevétellel számolnak, és a kormánytól érkező hirdetéseket az elmúlt években sem utasították vissza, de nem is keresték meg a csatornát.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom