Kövess minket!

Médiapiac

Mindenre lövünk

A minap indult Faktor.hu portál ügyvezető igazgatója szerint ők a legjobbak az amúgy belterjes piacon a minőségi hírgyártásban. Ami szerinte nem azt jelenti, hogy komolykodóan és unalmasan írnak, hanem hogy sokak számára vonzóan és érthetően tálalják az információt. Ami pedig korábbi munkahelyéről, a TV2-től való távozását illeti, annak oka, hogy amikor a német tulajdonos ProSiebenSat.1 2013-ban két magánszemélynek adta el a televíziót, ő úgy látta: egy ekkora csatornát csak erős tulajdonosi háttérrel lehet működtetni.

Miért nem televíziós állást keresett a TV2 után?

Nemcsak rajtam múlt, hanem a lehetőségeken is.

Közel húsz év híradózás, hírfőszerkesztés és programigazgatóság után nehéz elhinni, hogy hírportál alapítására vágyott volna.

Újságíró vagyok, számomra hírekkel foglalkozni minden formában izgalmas. Remek TV2-s szakemberekkel dolgoztam és gondolkodtam együtt. Aztán, miután menni kellett, megbeszéltük, hogy együtt maradunk és közösen alkotunk valamit. A Tények főszerkesztőjével, Gábor Lászlóval bő tíz éve vagyunk kollégák és barátok. Őt is kirúgták, most mellettem ő a főszerkesztő.

Soha többet tévét?

Ilyet nem mondanék. Imádunk tévézni, és biztos vagyok benne: fogok még televízióban dolgozni.

Megviselte TV2-s kirúgása?

Fel voltam rá készülve, nem betegedtem bele. Kirúgásom logikus volt és érthető. Teljesen mást gondoltam a TV2 jövőjéről.

Mit gondolt róla?

Abban hiszek, hogy egy ekkora csatornát csak erős tulajdonosi háttérrel lehet működtetni.

Nyilvánvaló volt, hogy a két „vásárló”, Simon Zsolt és Yvonne Dederick strómanok, és mögöttük erős tulajdonos állhat.

Nem tudom, mennyire volt nyilvánvaló, és nem is szeretném a tevékenységüket utólag értékelni. Ugyanakkor végül Andy Vajna megvette a TV2-t, ő pedig tényleg rendelkezik megfelelő háttérrel egy ilyen léptékű médiavállalkozás működtetéséhez.

György BenceNézze meg György Bence teljes profilját a Ki Kicsoda? oldalunkon.

De az még mindig nem világos: innen hogy keveredett az online világába.

Nagyot alkotni ma az online piacon lehet.

Miért is?

Egyrészt üzletileg ide a legkönnyebb belépni, hiszen itt a legalacsonyabbak a technikai költségek. Másrészt a piac elemzése során arra jutottunk, bőven van hely egy új hangnak.

Elemzés nélkül is látszik, hogy sorra indulnak a híroldalak, miközben érdemben nem nő sem az olvasók száma, sem a reklámköltés.

Minőségi termékkel és új gondolatokkal minden piacra be lehet törni. Azt a célt tűztük ki, hogy a sok érdekes hír stilárisan is más lesz, mint a mostani trend.

Stilárisan?

Igen. Szerintünk lesz igény arra, ahogy mi szeretünk a hírekkel foglalkozni.

Hogyan szeretnek a hírekkel foglalkozni?

Széles tömegek számára nagyon közérthető formában írunk. Úgy elemezzük és magyarázzuk a híreket, hogy az egyszerre legyen érthető egy alacsony műveltségű ember számára, ugyanakkor tökéletesen fogyasztható a magasan képzett értelmiséginek is.

Nézzük onnan, hogy a Faktor.hu miben különbözne a versenytársaktól.

Mindenkinek van sajátos témaválasztása, hangvétele. Tehát a fő különbség stiláris és megközelítésbeli. Ebben az online mezőnyben nagyon is elő tudunk állni olyan ötletekkel és információkkal, amelyek egyúttal jó minőséget is garantálnak.

Minden oldal sok hírt akar jó minőségben, közérthetően.

Persze, nem mi találtuk fel a spanyolviaszt. De ezen a fronton jobbat tudunk csinálni. Már most remek a fogadtatásunk.

Hol?

A piacon. Sőt még a politikában is. Egy portál nem arra való, hogy leírja, épp miért volt hülye aznap valamelyik kormánytag, művész, vagy sportoló. Pláne nem ilyen szavakkal. Eleve adott egy erős politikai hangulat az online sajtóban, mi ebből szeretnénk kimaradni.

Kimaradnának a hangulatból?

A mi stílusunk nem engedi meg.

Szikár, jelzőktől mentes hírgyártás?

Szikár, mégis érdekes. Máshol is akadnak jó újságírók és remek cikkek, mégis nagy az igény a minőségi újságírásra. Ez nem azt jelenti, hogy komoly és unalmas, hanem hogy vonzó a tömegek számára. Sokan pont azért nem olvasnak az interneten híreket, mert nem tudják befogadni. Vagy stilárisan sok nekik, vagy olyan informáltsági szintet követel meg, amivel nem tudnak lépést tartani. Sokszor magam sem vagyok képes befejezni egy-egy cikket, mert hosszúak és olyan szakismereteket igényelnek, melyekkel nem rendelkezem. Nálunk ilyen anyag nem jelenhet meg. Ha egy átlagos, szakiskolai végzettséggel rendelkező olvasó nem érti meg a cikkeinket, akkor baj van.

Ez lenne a piaci rés?

Igen. Jelennek meg jó cikkek remek szerzők tollából, de ezeket ki kell mazsolázni a rengeteg gyenge közül. A magyar sajtó rendkívül belterjes, egymás cikkeit jelentetik meg nagy arányban.

Ellenben önöknél?

Nálunk is lesznek kis színesek, de semmiképp sem zavaró mértékben. És nem kezdünk el idétlenkedni.

És fikázni sem?

Hiba lenne, amit sokan be is ismertek. Tóta W. Árpád pár éve az Indexen írta meg a Mea culpa című cikkében magukról azt, mennyire sajátos a látásmódjuk a világról és az újságíróságról. Ők voltak pozícióban és technológiamonopóliumban, így írták a híreket. És az a típusú újságírás terjedt el, amit ők poénból jónak tartottak. Az általuk behozott fikakultúra lenézi a világot. Egy egyetemről épp kiesett gyakornok simán leírhatja bárkiről, hogy hülye. Az interneten mindent meg lehet csinálni, ami persze jó is. De az megengedhetetlen, hogy ez legyen a domináns szemlélet a magyar újságírásban. Elképesztő, hogy valós érvek és alátámasztott információk nélkül leírható a legjobb sportolókról, hogy falábúak, a legjobb edzőkről, hogy dilettánsak, a legbefolyásosabb politikusokról, hogy kizárólag ártani akarnak. Újságíróként politikáról nem ítélkezhetem.

Az anyázás hozza a kattintást.

Attól még lehet és kell konkurálni vele. Legyen is olyan újság, ahol a stílus fontosabb, mint a tartalom. Ehhez természetesen mindenkinek joga van. De azt is vegyük észre: sok embert irritál, hogy nem lehet úgy elolvasni semmit, hogy ne kellene trágársággal, fikázással találkozni.

Ön azt nyilatkozta, a tévénézők által érthető stílus szerint kommunikálnak majd.

A tévé megkövetelte ezt a stílust, hisz ott aztán igazán széles a közönség. Ráadásul nem mindenki hírfogyasztási céllal, hanem egyszerűen kikapcsolódásként nézi. Ostobaság elhessegetni őket olyan anyagokkal, amiket nem értenek meg.

Mindenre lőnek?

Igen, hiszen teljes képet kell adni. Aki minket olvas, minden lényeges eseményről tájékozódhat, emellett még érdekes tartalmat is kap.

Valami ilyesmit kommunikál magáról a 24.hu, a vs.hu, a hvg.hu. Meg a többiek.

Biztos mások is próbálkoznak ilyesmivel, csak mi jobban tudjuk. Egyrészt kevesebb bulvártartalommal, mégis azzal a céllal, hogy sokan olvassanak.

A portál ötlete az öné?

Igen.

Már induláskor jobboldalinak titulálták.

Próbálok kimaradni ebből a definíciókényszerből. Miután tudom, hogy nem fogjuk olyan módon támadni a kormányt, ahogy ezt egyesek elvárnák, tudom, hogy megy majd a jobboldalizás. De nem érdekel. Aki nagyon ellenzéki, annak kevés leszünk. És aki nagyon jobboldali, annak is. Aki viszont nem úgy akar olvasni, hogy minden mondatban politikai üzenetet lát, örül majd nekünk.

A Fideszben állítólag azt várják önöktől, hogy a Habony Árpád által régóta tervezett, de egyelőre el sem indult via.hu-t pótolják.

Nem tudom, ki mit vár tőlünk. Azt viszont tudom, hogy egy komoly szemléletű site-ra nagy igény van a hirdetők körében.

Az állami hirdetők körében.

Azokéban is, nyilván.

Van olvasottsági elvárás a tulajdonos részéről?

Igen. Rövidesen az első öt hírportál egyike szeretnénk lenni.

Melyik a másik négy?

Nem tudni, hogy néz majd ki a piac akkorra, mire odajutunk. De rövidesen az Index és az Origo utáni sávba szeretnénk kerülni.

Ki a Faktor.hu tulajdonosa?

Gábor László, aki egy személyben a főszerkesztő is.

Miből finanszírozza a nagyjából húszfős stáb napi működését, az irodabérlést, honnan volt pénz számítógépekre, tévéstúdióra?

Messze azokon a kereteken belül voltak az induláshoz szükséges kiadásaink, amit egy magánember is tud finanszírozni.

Simicska Lajos G-napja óta komoly mozgások zajlanak a médiában. Ön is így látja?

Szerintem igazából nem történt semmi.

Egy nagyjából másfél évtizede olajozottan működő kommunikációs, hirdetői rendszer borult fel.

Egyelőre nem nagy a változás, hiszen az érdekeltségek megmaradtak, Simicska Lajosé is. Sőt, még invesztál is bele, hisz a Hír TV megújult. A piaci szempontok felől nézve érdemben nem módosult semmi: maradt a nézettség, a példányszám, a portfólió és a főbb szereplők.

Az állami hirdetések új irányt vettek.

Aminek a média napi működésében egyelőre nincs nyoma.

A nyáron Andy Vajna egy tévés pilot projekttel bízta meg önt. De azóta semmi hír róla.

A műsort összeraktuk, de nem tudom, mikor indul el.

Vajna még egy tévét akar?

A megbízásom tényleg arra az egy pilotra vonatkozott, ami elkészült, teljesen jó lett.

Milyen tévét álmodott?

Közéletit.

Hírcsatornát?

Hírcsatornát.

Olyan van már.

Én a feladatomat elvégeztem. Jó kis csapat állt össze, de én nem tudok belőle tévét csinálni. Andy Vajna, ha akar, ebből már tud.

Mi volt az ön feladata?

Producerként műsorokat, beszélgetéseket, interjúkat készítettünk. Mindegyikből felvettünk egy kicsit, így raktuk össze az adást. Így látni lehet, hogy nézne ki egy ilyen televízió.

A TV2 is ilyen olajozottan működik majd?

Remélem.

Egyelőre azt sem tudni, kié valójában.

Mondjuk inkább azt, hogy konfliktus van az üzlet körül, ami érthető, de a lényegen nem változtat. Az eddigi kommunikációból, gondolok itt például a még mindig meghatározó szerepben lévő ProSebenSat1 nyilatkozataira, nyilvánvalóan látszik, hogy Andy Vajna lesz a TV2 tulajdonosa.

Évekig elhúzódó bírósági procedúra várható.

De az vélhetően nem érinti a műsorokat. Ráadásul Vajnával dolgozik az egykori RTL-es vezérigazgató, Dirk Gerkens, aki egy szuper televíziós menedzser. Nagyon erős csapat állt össze, nem kérdés a sikere ennek a projektnek.

Amiből ön kimarad. Talán ha annak idején kivár, nem megy neki Simonéknak, ma ön is részese ennek a szupercsapatnak.

Én most is jól érzem magam.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom